مهم‌ترین اخبار خودرویی هفته گذشته

در هفته منتهی به شنبه 11 مرداد 1399 طرح جدید مجلس برای کنترل قیمت خودرو، تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی، ثبات قیمت در بازار خودرو، اعلام آمار کشفیات خودروهای احتکاری، تخصیص دوباره ارز نیمایی به قطعه‌سازان و آمار تولید خودرو در تیرماه امسال ازجمله مهم‌ترین عناوین خودرویی در رسانه‌ها بود.

دولت افزایش قیمت خودرو را تأیید نمی‌کند

معاون امور صنایع سرپرست وزارت صمت می‌گوید واقعی‌سازی و منطقی کردن قیمت خودرو هدف وزارت صمت است و این وزارتخانه به‌دنبال افزایش قیمت نیست و افزایش قیمت بازار را نیز به رسمیت نمی‌شناسد. به گفته صادقی‌نیارکی با توجه به اینکه اقلام اصلی خودرو در بورس ارائه می‌شود و بخشی از نهاده‌های تولید به دلیل وارداتی بودن به نرخ ارز وابسته هستند بااین‌حال حداقل افزایش قیمت به‌منظور کاهش فاصله قیمتی بین کارخانه و بازار موردنظر سیاست‌گذار خودرویی قرار دارد.

طرح جدید مجلس برای کنترل قیمت خودرو

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید با اخذ مالیات بر قراردادهای مکرر فروش خودرو در قالب CGT که طرح آن در حال بررسی است، دلالان از بازار حذف شده و خودرو به‌تدریج از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل می‌شود. به گفته عسگری کلید حل مشکلات خودروسازی اجرای صحیح سیاست‌های کلی اصل 44 و مردمی‌سازی واقعی است. دولت باید هم مالکیت و هم مدیریت را واگذار کند. تا زمانی‌که خودروسازها، به‌اصطلاح حیاط‌خلوت دولتی‌ها و سیاسیون باشند، چیزی اصلاح نخواهد شد.

پیشنهاد جدید برای نوسازی خودروهای فرسوده

وزارت راه و شهرسازی به‌منظور تقویت فرآیند نوسازی خودروهای فرسوده، پیشنهاد واریز مبلغ ۱۵ میلیون ریال به ازای ورود هر دستگاه خودرو بابت دریافت خدمات از سامانه ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت را به هیات دولت ارائه کرده است. در همین راستا جهت تقویت سیستم‌های پشتیبانی برای انجام مناسب فرآیند نوسازی ناوگان، تسریع در از رده خارج نمودن خودروهای فرسوده و ارائه خدمات بروز به واردکنندگان خودرو، وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد نموده تا مصوبه مربوط به اسقاط خودروهای فرسوده به ازای واردات اصلاح شود.

تحقیق و تفحص از خودروسازان

عضو هیات رئیسه و کمیسیون صنایع از کلید خوردن تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی در مجلس خبر داد. به گفته سلیمی دنبال گران شدن بیش‌ازحد و غیرمنطقی قیمت خودرو توسط شرکت‌های خودروسازی و پایین آمدن کیفیت این محصولات، با پیشنهاد بنده و استقبال دیگر همکاران طرح تحقیق و تفحص از این شرکت‌ها به جریان افتاده است. سلیمی بیان کرد: تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی را به هیات‌رئیسه کمیسیون صنایع تقدیم کرده‌ایم و بررسی این امر در دستور کار کمیسیون قرار دارد.

ناظر قیمت‌گذاری تاکسی‌های اینترنتی کیست؟

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران می‌گوید طبق توافقنامه شهرداری تهران با شرکت‌های تاکسی اینترنتی، تاکسی‌های اینترنتی موظف هستند چنانچه رقم کرایه‌شان از نرخ مصوب تاکسی‌های تلفنی شهر بالاتر بود به مسافر اعلام کنند.

به گفته قنادان، شهرداری تهران امکان نظارت و تعیین نرخ‌گذاری کرایه تاکسی‌های اینترنتی را ندارد. سال گذشته توافق دوجانبه‌ای میان شهرداری تهران و شرکت‌های تاکسی اینترنتی منعقد شد که بر این اساس، شهرداری تهران تنها می‌تواند بر استاندارد آلاینده‌ها، ضوابط رانندگان و رعایت اصول ناوگان تاکسی‌های اینترنتی نظارت کند.

ثبات قیمت در بازار خودرو

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران می‌گوید با کنترل بازار ارز، تقریباً روند قیمتی در بازار خودرو ثابت مانده و تغییر چندانی در قیمت‌ها ایجاد نشده است؛ نکته حائز اهمیت اینجاست که تعیین‌کننده اصلی قیمت بازار خودرو میزان عرضه و تقاضا و تناسب میان آن‌هاست. سعید موتمنی در رابطه با آخرین وضعیت بازار خودرو و مسیر قیمتی آن طی روزهای اخیر، آن هم در شرایطی که قیمت ارز چند روزی است که به حالت کنترل در آمده، اظهار کرد: نسبت به هفته‌های گذشته که ارز نرخ‌های بالایی داشت، قیمت خودرو در بازار تغییر چندانی نداشته است و همچنان مشتری در بازار نیست؛ فروشنده بسیار است اما مشتری برای خرید مراجعه نمی‌کند.

چند دستگاه خودروی احتکاری کشف شد؟

رئیس سازمان حمایت می‌گوید در سه‌ماهه نخست امسال، طرح مبارزه با احتکار خودرو در راستای سیاست‌های تنظیم بازار و سیاست‌های دولت به‌منظور جلوگیری از فعالیت سوءاستفاده‌کنندگان از بازار خودرو، به‌صورت ویژه در دستور کار این سازمان قرار گرفت و در این مقطع زمانی درمجموع یک هزار و 562 دستگاه خودرو به ظن تخلف احتکار توسط بازرسان سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها کشف شده است. به گفته صادقی‌نیارکی، ارزش خودروهای مکشوفه را 803 میلیارد و 767 میلیون و 269 هزار و 636 ریال اعلام و تصریح کرد: پرونده‌های تشکیل شده برای پیگیری‌های بعدی به تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

آغاز دوباره تخصیص ارز نیمایی به قطعه‌سازان

شه‌پری، عضو انجمن سازندگان قطعه و مجموعه‌های خودرو، می‌گوید با توجه به اینکه از اسفندماه سال گذشته ارز نیمایی بر روی قطعه‌سازان و خودروسازان بسته شد و ارزهای صادراتی منبع تأمین ارز قطعه‌سازان قرار گرفت، افرادی که در زمینه قطعه‌سازی ثبت سفارش کرده و منتظر دریافت کد ارز صادراتی بودند، بانک مرکزی تمامی کدها را تأیید و سپس مدتی 10 تا 15 روزه تعیین کرد تا قطعه‌سازان بتوانند ارزها را براساس آن کدها، خریداری کنند.

جایگاه سوخت کرونا را به ۸ هزار نفر انتقال می‌دهد

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جایگاه‌های سوخت را یکی از پرخطرترین مکان‌ها برای انتقال ویروس کرونا اعلام کرده است و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را در این مکان‌ها ضروری می‌داند. یک متخصص بیماری‌های عفونی در همین رابطه می‌گوید رانندگان نباید کارت بانکی را به اپراتور پمپ‌بنزین بدهند و باید خود اقدام به کشیدن کارت کنند و از اپراتور بخواهند که رمز آن‌ها را وارد کند و استفاده از ماسک نیز اجباری است و هنگام بنزین زدن باید ماسک نیز زد.

اصلاح دوباره سهمیه بنزین؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید اصلاح طرح سهمیه‌بندی بنزین در شرایط کنونی حتی اگر متکی بر استدلال‌های منطقی و علمی باشد جایز نیست چراکه احتمالاً به جامعه تنش وارد کند. به گفته بیگی‌نژاد اگرچه دولت اعلام کرده است تمام درآمد حاصل از سهمیه‌بندی بنزین را به حساب ۶۰ میلیون ایرانی واریز می‌کند، اما این مهم باید مورد نظارت دقیق قرار گیرد.

چرا صدور کارت سوخت با تأخیر روبرو شد؟

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی می‌گوید تأخیر در دریافت کارت سوخت هیچ خللی در ذخیره و موجودی سوخت نخواهد داشت و ذخیره 9 ماهه سوخت در کارت‌ها باقی می‌ماند. به گفته کاهی در بخش خودروهای عمومی با سوخت نفت‌گر مشکلی نیست و کارت‌ها سر وقت به دست متقاضی می‌رسد، فقط فرآیند صدور کارت‌های خودروهای شخصی به دلیل شیوع کرونا کند شده که به‌زودی رفع می‌شود.

احتمال افزایش دوباره قیمت تایر

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر می‌گوید احتمال افزایش قیمت دوباره 20 الی 25 درصدی تایر وجود دارد که این مسئله در حال مذاکره است. به گفته تنها افزایش شدید قیمت مواد اولیه به اضافه تورم متعارفی که در بقیه مسائل مثل دستمزد داریم فشار شدیدی به قیمت تمام شده و حیات اقتصادی ما می‌آورد. البته 30 درصد مجوز افزایش قیمت داده شد اما حدود 20 الی 25 دیگر برای افزایش قیمت در حال مذاکره است.

شرط توسعه عوارض الکترونیکی در آزادراه‌ها

وزیر راه و شهرسازی می‌گوید الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی توسعه پیدا می‌کند اما اگر مردم عوارض خود را پرداخت نکنند تمهیدات دیگری را در پیش می‌گیریم. به گفته اسلامی اگر مردم عوارض آزادراه‌های الکترونیکی که از آن استفاده می‌کنند را پرداخت کنند طرح الکترونیکی کردن عوارض آزادراهی ادامه و توسعه پیدا می‌کند و بقیه آزادراه‌های کشور نیز به این طرح خواهند پیوست.

خودروهای وارداتی دیگر گران نمی‌شوند

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: قیمت خودروهای خارجی هم قیمت خانه شده است. ازاین‌پس خودروهای خارجی دیگر گران نمی‌شود. به گفته دادفر، افراد به بهانه کمبود ارز اجازه واردات خودروهای خارجی را به بخش‌خصوصی نمی‌دهند. معتقدیم تا زمانی که دولت پای خود را از خودروسازی بیرون نکشد، قیمت خودروهای داخلی به همین منوال افزایش خواهد یافت.

پرونده خودروهای ترخیص نشده بسته نشده است

به دنبال انتشار اخباری از بسته شدن پرونده ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده در گمرک، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به اینکه تا پایان مدت مصوبه ترخیص خودروها، دو ماه دیگر باقی مانده است، گفت مشکل اصلی در روند کار پیش از رسیدن به گمرک برای ترخیص است. به گفته دادفر، بیشتر مشکل در اداره کل مقررات و سازمان حمایت است که کارها به گمرک ختم نمی‌شود و واردکنندگان نمی‌توانند خودروهای خود را ترخیص کنند. دلیل این امر نیز این است که بسیاری از آن‌ها که سه تا چهار سال پیش اقدام به واردات خودرو کرده بودند، آن زمان فعال اقتصادی و تاجر در واردات خودرو بودند.

تأیید وجود قطعات تقلبی در بازار

سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم‌یدکی خودرو با بیان اینکه در بازار لوازم‌یدکی قطعات تقلبی و فیک وجود دارند، می‌گوید منکر وجود جنس تقلبی و فیک در بازار نیستیم و حدود 20 درصد از قطعات موجود در حال حاضر بی‌کیفیت هستند. به گفته کاظمی، دولت باید با کالای تقلبی مبارزه کند و یکی از راه‌های این مبارزه کمک گرفتن از خود اعضای 10 هزار نفری اتحادیه لوازم‌یدکی خودرو در تهران است. اعضای صنف لوازم‌یدکی هم کارشناسان خبره‌ای هستند و هم مدیران بسیار خوبی هستند که می‌توانند به گمرک و وزارت صمت کمک کنند. به دنبال آن هر قطعه‌ای که قرار است وارد کشور شود در ابتدا به اتحادیه و کارشناسان معرفی شود تا از سلامت و کیفیت آن اطمینان حاصل شود و بعد اجازه ورود داده شود.

آمار تولید خودرو در تیر 99

آمارهایی که ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در سامانه کدال ارائه کرده‌اند نشان می‌دهد که این سه خودروساز در چهار ماهه امسال توانسته‌اند مجموعاً بیش از 263.5 هزار دستگاه خودروی سواری تولید کنند که حجم تیراژ آن‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 4.3 درصد افزایش یافته است. به‌طوری‌که مجموع تیراژ آن‌ها از 252 هزار و 588 دستگاه در چهار ماهه 98 به 263 هزار و 527 دستگاه خودرو در سال 99 رسیده است.

هماهنگی تعطیلات تابستانی خودروسازان و قطعه‌سازان

در پی درخواست انجمن قطعه‌سازان برای هماهنگ شدن تعطیلات دو خودروساز بزرگ و همچنین بهره‌مندی قطعه‌سازان و مهم‌تر جلوگیری از ایجاد بی‌نظمی در روال کاری صنعت قطعه، پیرو توافقات صورت گرفته، مقرر شد تا تعطیلات تابستانی صنعت قطعه‌سازی هم‌زمان با تعطیلات ایران‌خودرو صورت پذیرد و در زمان تعطیلات گروه سایپا، نیاز این خودروساز را تولید و تأمین کند.

خبرهای داغ هفته اول مرداد 99

در هفته منتهی به شنبه 4 مرداد 1399 پرداخت تسهیلات کرونایی به رانندگان، مجوز افزایش قیمت خودرو، اصلاح جرایم رانندگی، افزایش نرخ معاینه فنی، بسته شدن پرونده ترخیص خودروها، شرایط بازنگری در قیمت خودرو و کاهش 15 درصدی مصرف بنزین مهم‌ترین عناوین رسانه‌های خودرویی کشور بودند.

دلیل اصلی انفجار مخازن خودروهای گازسوز

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی می‌گوید درواقع انفجار خودروهای گازسوز بیشتر مربوط به خودروهای تبدیل شده غیرمجاز و یا با مخازن دستکاری شده است. به گفته قاسمی ده‌چشمه، حوادث رخ داده در این حوزه مربوط به تبدیل غیراستاندارد در مراکز غیرمجاز است و اگر تبدیل به روش صحیح و استاندارد انجام شود، هیچ خطری متوجه خودروهای گازسوز نخواهد بود و تا امروز به‌هیچ‌وجه خودروهایی که در کارخانه به‌صورت دوگانه‌سوز تولید شده شاهد بروز مشکلات و مخاطراتی، چون انفجار و آتش‌سوزی نشده‌اند.

اجازه افزایش قیمت به خودروسازان هر 3 ماه یک بار

رئیس شورای رقابت با تاکید براین‌که شورای رقابت امسال تکلیف دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو را مشخص کرده است، می‌گوید برای آن دسته از خودروهایی که قیمت پایه نداشته و جدید تولید شده‌اند شورای رقابت روش کلینیک را در قیمت‌گذاری اجرایی می‌کند. به گفته شیوا برهمین اساس اگر خودروسازان خواستار تغییر قیمتی محصولات خود آن هم هر سه ماه یک بار باشد باید درخواست خود را به وزارت صنعت اعلام و با دریافت نرخ تورم بخشی از بانک مرکزی تصمیم نهایی در مورد تغییر قیمت‌ها توسط ستاد تنظیم بازار گرفته شود.

پرداخت تسهیلات کرونایی به رانندگان حمل‌ونقل عمومی

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در تشریح آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات کرونایی به رانندگان ناوگان تاکسیرانی می‌گوید طرح پرداخت تسهیلات به مشاغل آسیب‌دیده به ناوگان تاکسیرانی نیز تعلق یافت و در گام اول برابر برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سوی وزارت رفاه، به آن دسته از رانندگانی که بیمه تأمین اجتماعی داشتند پیامک‌ها ارسال شد. به گفته ضامنی گام دوم پرداخت تسهیلات کرونایی به رانندگانی بود که بیمه تأمین اجتماعی نداشتند که به‌واسطه هماهنگی‌های انجام شده با اتحادیه تاکسیرانی استعلام‌های لازم به وزارت رفاه ارسال شد تا این دسته از رانندگان نیز بتواند در سامانه کارا ثبت‌نام کنند.

خبر جدید درباره جانشینان پراید و پژو 405

با خروج انواع پراید از خط تولید سایپا که پس از خروج پژو 405 ایران‌خودرو (در ابتدای تیرماه) اجرایی شد، از خودروهای مختلفی به‌عنوان جانشین آن‌ها یادشده است؛ خودروهایی که بدون هیچ اغماضی باید قادر به گذراندن استانداردهای 85 گانه سازمان ملی استاندارد باشند. در همین راستا مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد می‌گوید هر خودروی جدیدی که بخواهد به‌عنوان جانشین این دو خودرو معرفی شود، باید از استانداردهای 85 گانه برخوردار باشد و در این زمینه اغماضی نداشته یا مهلت اضافه‌ای داده نخواهد شد.

اصلاح برخی از عناوین و جرائم رانندگی ابلاغ شد

معاون اول رئیس‌جمهور مصوبه مربوط به اصلاح برخی از عناوین و جرائم تخلفات رانندگی را ابلاغ کرد. به‌موجب این اصلاحیه، مصوبه مذکور حسب مورد به پیشنهاد نیروی انتظامی و پیشنهاد یا تأیید وزارتخانه‌های کشور، دادگستری و راه و شهرسازی به تصویب می‌رسد. همچنین تخلف مربوط به تردد غیرمجاز وسایل نقلیه صرفاً در محدوده‌های ممنوع مصوب در شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور و شورای هماهنگی ترافیک استان‌ها و براساس مبلغ جریمه مصوب خواهد بود.

رشد تولید دوگانه‌سوزی‌ها در بهار 99

ایجاد تنوع در سبد سوختی خودرو و کاهش بار مصرف بنزین در کشور بعد از افزایش قیمت بنزین در آبان ماه سال گذشته بار دیگر داغ شد؛ اما آماری که به‌تازگی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشرشده گویای آن است که سهم محصولات دوگانه‌سوز از سبد محصولات تولید شده توسط دو خودروساز بزرگ کشور تا پایان خردادماه سال‌جاری 3.7 درصد بوده است. این سهم در بازه مشابه در سال گذشته 2.6 درصد بود.

افزایش نرخ معاینه فنی خودروها

مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای سبک کشور می‌گوید اکنون نرخ دریافت معاینه فنی خودروهای سبک در کشور 37 هزار تومان است، اما با توجه به شرایط و باری که به مراکز معاینه فنی خودروها تحمیل می‌شود قرار است در آینده بین 10 تا 20 درصد به این رقم اضافه شود. به گفته موضوع کاهش آلایندگی و اخذ معاینه فنی برای خودروها یک اصل است و باید از سوی رانندگان و صاحبان خودروها رعایت شود.

کدام خودروها در کشور فرسوده محسوب می‌شوند؟

به گفته رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا سن فرسودگی خودروهای سواری 20 سال، سواری دولتی 15 سال، تاکسی 10 سال، مینی‌بوس 15 سال، اتوبوس شهری 10 سال، اتوبوس برون‌شهری 15 سال، کامیون کشنده 25 سال، وانت 15 سال و موتورسیکلت 10 سال است. سرهنگ محمدی می‌گوید خودروهایی که دارای انواع پلاک‌های قدیمی هستند و در سن فرسودگی هم قرار دارند، امکان ارائه خدمات شماره‌گذاری مربوط به تبدیل پلاک آن‌ها به پلاک ملی وجود ندارد.

پرونده ترخیص خودروهای خارجی بسته شد

رئیس‌ کل گمرک از بازنگشتن ارز صادراتی موردی تولیدکنندگان که قابل‌توجه است خبر داد و گفت: «پرونده ترخیص خودروهای خارجی بسته شد.» میراشرفی در مورد پرونده ترخیص خودروهای وارداتی می‌گوید به غیر از آنهایی که در محاکم قضایی باید تعیین تکلیف شود که تعداد این دستگاه‌ها کمتر از 3 هزار خودرو است، پرونده خودروهای وارداتی در گمرک بسته شد.

تنها کامیون 4 ستاره تولید داخل

براساس آخرین ارزیابی صورت گرفته از سوی اداره کل صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در خردادماه سال جاری در گروه خودروهای سنگین داخلی، هیوندای 65HD تنها خودروی سنگینی است که چهار ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده و باکیفیت‌ترین خودروی سنگین تولیدی در این ارزیابی به حساب می‌آید.

ایجاد عوارضی برای بزرگراه‌های شهری

معاون وزیر راه و شهرسازی از تکمیل، احداث و بهره‌برداری از پنج طرح بزرگراهی مهم کشور با واگذاری آن به بخش خصوصی خبر داد. به گفته غفاری پس از اتمام یا در جریان مراحل احداث با توجه به نوع قرارداد منعقد شده، اصل و سود آورده بخش خصوصی با بهره‌برداری و اخذ عوارض تردد از کاربران تأمین می‌شود.

ساعت کار مراکز تعویض پلاک افزایش یافت

رئیس شماره‌گذاری پلیس راهور نیروی انتظامی می‌گوید: «ساعت بسته شدن درب تمام مراکز تعویض پلاک در سراسر کشور (خودرو و موتورسیکلت) تا اطلاع ثانوی تا ساعت 16 افزایش یافته است.» به گفته سرهنگ محمدی این تصمیم با توجه به افزایش انتشار مجدد ویروس منحوس کووید 19 و حجم مراجعین به مراکز تعویض پلاک و به جهت جلوگیری از انتقال و شیوع ویروس کرونا اتخاذ شده است.

کاهش 15 درصدی مصرف بنزین در کشور

رئیس انجمن شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع فرآورده‌های نفتی می‌گوید با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا و وضع برخی محدودیت‌ها برای کاهش تردد، میزان مصرف بنزین در کشور با کاهش 15 درصدی مواجه شده است. به گفته رئیسی‌فرد بارها از سوی جایگاه‌داران طرح مبنی بر اتصال کارت سوخت به کارت‌بانکی ارائه شده است، اما به دلیل اجرایی نشدن آن شاهد بنزین دزدی در جایگاه‌های سوخت هستیم.

شروط بازنگری در قیمت خودرو

یک عضو شورای رقابت ضمن اشاره به مبنای فرمول این شورا در تعیین قیمت خودرو، هدف این نهاد را توسعه رقابت، شکوفایی استعدادها و ممانعت از رویکردهای سلطه‌گرانه در برخی از بخش‌ها دانست. به گفته ناجی تأخیر بانک مرکزی در اعلام نرخ تورم را یکی از ایرادات وارده بر این مرجع دانست که البته در حال حاضر اجتناب‌ناپذیر است و همین امر به بروز تأخیر در بازنگری بر فرمول قیمتی خودرو می‌انجامد.

لوازم‌یدکی بر اساس نرخ روز ارز به فروش می‌رسد

رئیس اتحادیه صنف دارندگان تعمیرگاه، اتوسرویس، پارکینگ و کارواش خودرو از تأثیر افزایش نرخ ارز بر فعالیت صنف دارندگان تعمیرگاه و اتوسرویس خبر داد. به گفته فقیهی تعرفه نمایندگی‌های مجاز به‌صورت ساعتی محاسبه می‌شود. به این صورت که شرکت خودروساز و یا واردکننده با تعیین نرخ تعمیرات انجام شده و ساعت آن دستمزد مشخصی را برای نمایندگی‌ها در نظر گرفته است. کارواش‌ها نیز افزایش قیمتی در سال جدید نداشته‌اند و این امر موجب رضایت خاطر مشتریان این صنف شده است.

نویسنده :