سایپا ساینا S و ساینا G

همزمان با تولید ساینا S و ساینا G که از پاییز 99 بدست خریداران می‌رسد، ظاهرا سایپایی‌ها بدنبال عرضه ساینا R نیز هستند؛ خودرویی که شاید از اواخر زمستان 99 یا حتی اوایل بهار 1400 به بازار برسد.

مهم‌ترین دلیل عرضه ساینا R را می‌توان استقبال خوب مشتریان از مدل جدید کوییک R پلاس دانست؛ مدلی که با اندکی تغییرات ظاهری و اضافه کردن آپشن‌های بیشتر، جانی تازه به خانواده کوییک بخشیده است. البته از آنجایی که خودروهای سدان را معمولا با سقف رنگی عرضه نمی‌کنند، این احتمال وجود دارد که سایپا برای سقف ساینا R، فقط از رنگ مشکی استفاده کند. وجود سیستم مولتی مدیا (دوربین، مانیتور لمسی و نویگیشن) هم برای ساینا R قطعی است.

مشخصات سایپا ساینا S و ساینا G

با انتشار نخستین اطلاعا رسمی از ساینا S یا همان ساینا آپشنال، حالا همه چیز برای آمدن ساینا جدید، مهیاست؛ «یه تغییر به موقع» شعار تبلیغاتی جدیدی است که سایپا برای فیس لیفت جدید ساینا انتخاب کرده است. حال ببینیم که تغییرات ساینا اس چیست و به چه آپشن های جدیدی مجهز شده.

قبل از هرچیز، باید یادآوری کنیم که مهم ترین نکته در ساینا S این است که سایپا، پیشرانه آنرا (برای پاس کردن استانداردهای زیست محیطی سال 99) به یورو5 ارتقا داده است. پس اولین مزیت ساینا S نسبت به سایناهای قدیمی، معلوم شد!

نکته مهم دیگر اینکه سایپا، کابین جدید ساینا اس را براساس ساینا اتومات ساخته. بنابراین از دیدن چیزهای جدیدی مانند فرمان با دکمه های کنترلی و سیستم مولتی مدیا و ... در کابین ساینا اس، نباید غافلگیر شویم.

طبق آخرین اطلاعات موجود، در ساینا آپشنال، سایپا از همان موتور 1.5 لیتری M15 معروفش استفاده کرده که همچنان 87 اسب بخار قدرت و حدود 128 نیوتن متر گشتاور دارد. حالا که خیال‌مان از عدم تغییر موتور ساینا جدید راحت شد، به سراغ آپشن‌ها برویم. در ساینا اس، باید شاهد این تغییرات جدید باشیم:

 • شیشه دودی عقب
 • دی لایت / اتولایت
 • گرافیک جدید چراغ های جلو و عقب (عدم تغییر کاسه چراغ)
 • جلوپنجره جدید با قاب استیل
 • رینگ آلومینیومی جدید
 • دوربین عقب / بلوتوث
 • فرمان جدید با دکمه های کنترلی
 • روکش چرم صندلی / تریم داخلی جدید
 • سنسور فشار باد تایر
 • صفحه کیلومتر جدید

البته همانطور که می دانید، سایپا همه تجهیزات خوبش را روی یک تیپ نمی‌گذارد! طبق اطلاعات منتشر شده سایپا، ساینا جدید قرار است در دو تیپ با نام های « ساینا S » و « ساینا G » وارد بازار شود که ساینا اس مدل « نیمه فول » و ساینا جی مدل « فول » است. در جدول زیر، تفاوت تیپ های ساینا جدید و ساینا EX قدیمی را مشاهده می کنید:

تیپ خودرو ساینا EX ساینا S ساینا G
استاندارد الایندگی یورو4 یورو5 یورو5
هشدار صوتی کمربند -
هشدارسرعت 120 -
بازشدن قفل‌ها در تصادف -
چراغ بدرقه -
قفل مرکزی روی داشبورد -
دی لایت (چراغ روز) -
اتولایت (روشنایی اتومات) -
نشانگر تعویض دنده -
رینگ آلومینیومی سفارشی سفارشی
کلید تاشو -
ترمز کمکی - -
کنترل پایداری - -
کنترل صوتی روی فرمان - -
مانیتور 7 اینچی لمسی - -
دوربین عقب - -
شیشه دودی - -
سنسور فشار باد تایر - -
روکش چرمی صندلی - -

  

تفاوت ساینا SX با ساینا EX

حدود 6 سال پس از آمدن تیبا به بازار کشورمان و به صورت دقیق‌تر از سال 1395، ساینا به خیابان‌ها آمد. هدف سایپا از خلق چنین محصولی، آوردن یک تیبای گران‌تر نبود بلکه می‌خواست بازار پژو 405 ایران خودرو را با محصولی ارزان‌تر از آن، تصاحب کند. 

ساینا را نباید یک محصول جدید دانست چراکه همه چیزش را مدیون پلتفرم X200 تیباست. پس باید آن را یک فیس‌لیفت به حساب آورد؛ فیس‌لیفتی که البته نتوانست مانند تیبا، جایگاه خوبی در بازار پیدا کند.

سایپا با عرضه ساینا، یک فرصت بزرگ را از دست داد؛ سایپا می‌توانست این خودرو را به عنوان نسل دوم تیبا به میدان بازی بیاورد تا تمام توجهات مشتریان را در بازار سدان‌های کوچک و ارزان‌قیمت، جلب ساینا شود. اما این فرصت بسیار بزرگ از دست رفت چراکه سایپا حاضر به خداحافظی زودهنگام با تیبا نشد و نهایتاً هر دو را با هم به بازار فرستاد.

تجربه نشان داده که سایپا هر محصول جدیدی که به بازار می‌آورد را ابتدا در چند تیپ مختلف به فروش می‌رساند. سپس تیپ فول آن محصول را نگه می‌دارد و همه تیپ‌های غیرفولش را از حذف می‌کند!

»» مشخصات فنی و آپشن های ساینا SX ««

»» مشخصات فنی و آپشن های ساینا EX ««

برای ساینا هم دقیقاً همین اتفاق افتاد. این خودرو ابتدا در تیپ SX یا پایه و تیپ EX یا فول عرضه می‌شد اما از سال 96 به بعد، سایپا عرضه تیپ SX آن را متوقف کرد. ساینا EX تنها سه ویژگی مهم دارد که در تیپ SX آن‌ها را نمی‌بینید. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • آینه برقی
 • سنسور عقب
 • شیشه بالابر برقی عقب

مشخصات ساینا اتومات

حدود دو سال بعد از عرضه ساینا دنده‌ای، سایپا نسخه اتوماتش را ابتدا به عنوان مدل 97 به بازار فرستاد. مهم‌ترین ویژگی ظاهری ساینا اتومات را باید در «رینگ‌های جدید» و حذف «نوار مشکی ستون B» آن دانست.

درون کابین ساینا اتومات، متوجه «فرمان دی‌کاتی» می‌شوید که نیروی کمکی آن «برقی» است و مجهز به «دکمه‌های کنترلی روی فرمان» هم شده. داشتن فرمان برقی هرچند برتری مهمی نسبت به ساینا دنده‌ای است ولی متاسفانه هنوز هم فرمان‌پذیری این خودرو، دقیق نیست و تعادل آن در مانورهای ناگهانی، بهبود چندانی نیافته است.

در ساینا اتومات، صفحه کیلومتر نیز کاملاً تغییر کرده و حس اسپرت‌تری به راننده القا می‌کند. البته تغییرات نسخه اتومات تنها محدود به جزییات ظاهری نمی‌شود. سایپا در این مدل، سیستم برقی خودرو را هم تغییر داده که به لطف آن، حالا آپشن‌های مشتری‌پسندی در ساینا اتومات به چشم می‌خورد. این آپشن‌ها -که حتی ساینا دنده‌ای EX از آن بی‌بهره است- عبارتند از:

 • کروز کنترل با لیمیتر
 • ورود بدون کلید
 • استارت دکمه‌ای
 • بلوتوث
 • چراغ بدرقه
 • کامپیوتر سفری
 • اتولاک
 • بازشدن اتومات قفل درها هنگام تصادف
 • هشدار سرقت با بوق
 • هشدار نبستن کمربند راننده

آپشن های حذف شده از ساینا اتومات

با این‌که فول‌ترین تیپ ساینا دنده‌ای با نام EX شناخته می‌شود اما سایپا، فول‌ترین تیپ ساینا اتومات را SE نام‌گذاری کرده است.

ساینا اتومات قرار بود در دو نسخه نیمه فول و فول (معروف به لوکس) به بازار بیاید ولی این اتفاق نیفتاد و سایپا فقط نسخه فولش را تحویل مشتریان داد. به همین دلیل، تمامی مدل‌های موجود ساینا اتومات در بازار، به لحاظ آپشن کاملاً مشابه یکدیگرند.

»» مشخصات فنی و آپشن های ساینا اتومات ««

البته ساینا اتومات فول، واقعاً فول نیست! این تیپ قرار بود با سه آپشن جذاب «نمایشگر 7 اینچی لمسی»، «نویگیشن» و «سنسور فشار باد تایر» عرضه شود ولی به دلایل نامعلومی، سایپا هیچکدام از این سه آپشن را در ساینا اتومات قرار نداد و هر سه را در اختیار کوییک اتوماتیک گذاشت.

تجهیزات حذف شده از ساینا دنده ای

موج ارزان‌سازی سایپا، از سال 97 به خانواده ساینا رسید. سایپا در ابتدا «رکاب اسپرت» در طرفین خودرو -که ظاهر جذاب‌تری به نمای جانبی ساینا می‌بخشید- را حذف کرد. 

سپس برای صرفه‌جویی در رنگ و شاید هم در هزینه، «نوار روی صندوق»، دقیقا در بالای پلاک (که قبلا همرنگ بدنه بود) را به رنگ مشکی درآورد. سومین حرکت سایپا «حذف کاور مشکی رنگ ستون B» است. البته این ویژگی سوم تا مدت‌ها فقط برای ساینا اتومات انجام می‌شد ولی خیلی زود، سایپا آنرا از ساینا دنده ای هم برداشت. 

حرکت چهارم سایپا، تغییر رینگ‌ها بود. از پاییز 98، سایپا «رینگ آلیاژی» را بتدریج از روی ساینا برداشت و به‌جای آن از رینگ فولادی با قالپاق استفاده کرد. هرچند که مشتریان با پرداخت هزینه بیشتر، امکان سفارش رینگ آلومینیومی را داشتند.

مشخصات ساینا برقی

عرضه محصولات برقی یا هیبریدی ایرانی، در اواسط تابستان 96 جدی شد؛ زمانی‌که مهدی جمالی -مدیرعامل وقت سایپا- در مراسم رونمایی از پیشرانه 3 سیلندر ملی (در چهار نسخه مختلف) از شروع تحقیقات مهندسانش برای ساخت تیبا برقی خبر داد. زمان گذشت تا آنکه در دی‌ماه 96 بالاخره نسخه آزمایشی خودرو برقی سایپا رونمایی شد؛ اما خودروی موردنظر تیبای برقی نبود، بلکه ساینا برقی بود!

ساینا برقی با همکاری دانشکده مکانیک خواجه نصیر، مرکز تحقیقات سایپا و با مشاوره شرکت پانچ بلژیک ساخته شده است. ساینا برقی در جزییات فنی کاملاً مشابه سایناست و فقط در پیشرانه و نوع باتری‌هایش تغییر کرده.

موتور الکتریکی این خودرو از نوع 70 کیلووات یا 94 اسب‌بخار بوده که تقریباً 10 اسب‌بخار قوی‌تر از پیشرانه 1.5 لیتری سایناست. باتری‌های ساینا برقی را شرکت صبا باتری ساخته و معتقد است که با یک بار شارژ توانایی پیمایش 170 تا حداکثر 210 کیلومتر را در اختیار راننده قرار می‌دهند. در تصویر زیر، کابین ساینا برقی را مشاهده می کنید.

شارژ سریع باتری‌ها تنها 40 دقیقه زمان می‌برد اما در صورت استفاده از ولتاژ خانگی، باید 3 ساعت دیگر هم به این زمان اضافه کنید.

نسخه آزمایشی ساینا برقی در زمستان 96 حدود 70 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد و حتی مدیران سایپا امیدوار بودند در صورت شروع تولید انبوه آن در اواخر سال 98 یا اوایل سال 99، قیمت تمام شده خودرو کاهش یابد یا حداقل از تسهیلات ویژه‌ای برای فروش آن استفاده شود.

قیمت ساینا

برای اطلاع از آخرین قیمت خودروهای سایپا و همچنین جدیدترین قیمت ساینا دنده ای، قیمت ساینا اتومات . قیمت ساینا S، لینک‌های زیر را ببینید:

»» قیمت روز خودرو

»» قیمت روز ساینا

»» قیمت روز محصولات سایپا

فروش ساینا

برای اطلاع از آخرین شرایط فروش سایپا ساینا و همچنین دیدن بروزترین آگهی‌های ساینا دنده ای و ساینا اتومات، لینک‌های زیر را ببینید:

»» شرایط فروش سایپا

»» خرید و فروش سایپا ساینا

نویسنده :