حراج یک دستگاه پژو 205 Turbo 16

تاثیر مسابقات اتومبیلرانی و قوانین آن بر صنعت خودروسازی و نوآوری‌هایی که در این حوزه رخ داده را هرگز نمی­‌توان نادیده گرفت. خودروهای شرکت‌کننده در رالی گروه B در دهه 80 میلادی را می‌­توان مثالی بارز برای اثبات این ادعا دانست. درواقع خودروسازان موظف به تولید حداقل 200 نمونه جاده‌­ای از هر خودرویی بودند که برای حضور در این رقابت، با قوانین آن منطبق شده بود.

4 دستگاه از این خودرو با پوشش مشابه نمونه حاضر در مسابقه رالی گروه B تزئین شدند و حالایکی از آن‌ها با کارکرد 9900 کیلومتر به حراج گذاشته شده است.شرکت پژو یکی از خودروسازانی بود که از این فرصت استفاده کرده و در سال 1984 از مدل 205 Turbo 16 در نمایشگاه خودرو ژنو رونمایی کرد. علی‌رغم شباهت ظاهری با نسخه استاندارد، توربو 16 خودرویی موتور-عقب و چهارچرخ محرک بود.

پیشرانه 4 سیلندر آن براساس بلوک سیلندر پیشرانه دیزل XU شکل گرفته بود که در آن سال‌ها روی محصولات پژو نصب می­‌شد. این پیشرانه به 16 سوپاپ، سرسیلندر جدید و یک توربوشارژر مجهز شده و قدرت آن به 197 اسب‌بخار افزایش یافت.

شرکت پژو اقدام به ساخت 219 نمونه جاده‌­ای از این خودرو کرد که تقریباً تمامی آن‌ها با رنگ خاکستری تیره رنگ‌­آمیزی شدند.

حراج یک دستگاه پژو 205 Turbo 16

ماجرا این است که 4 دستگاه از این خودروها به درخواست آقای Jean Todt که برای مدتی ریاست بخش خودروهای اسپرت پژو را برعهده داشت، با پوشش مشابه نمونه حاضر در مسابقه رالی گروه B تزئین شدند. این 4 خودرو در اختیار وی، Jean Boillot (رئیس وقت شرکت پژو)، Didier Pironi (راننده فرانسوی مسابقات اتومبیلرانی) و André de Cortanze (مدیر فنی بخش خودروهای اسپرت پژو) قرار گرفتند.

10 نکته جالب از پژو 205 T16

اکنون قرار است یکی از این 4 خودرو با شماره شاسی 33 در تاریخ 21 مارس 2021 در حراجی Aguttes On Wheels به علاقمندان عرضه شود. احتمال دارد این خودرو همان نمونه متعلق به Jean Todt باشد هرچند نمی‌­توان با اطمینان اظهارنظر کرد.

حراج یک دستگاه پژو 205 Turbo 16

بنابر اظهار مالک فعلی، پیشرانه و جعبه‌دنده این خودرو کاملاً فابریک بوده ولی پیشرانه کمی تقویت شده و 227 اسب‌بخار قدرت تولید می­‌کند. پمپ بنزین و تسمه تایم این پژو 205 مسابقه‌­ای با نمونه جدید تعویض شده و تایرهای میشلین TRX در زیر آن قرار دارد. رنگ‌­آمیزی و قطعات بدنه هم هیچ‌گونه تغییری نسبت به زمان تولید نداشته است.

کیلومتر شمار این خودرو عدد 9900 را نشان می‌­دهد که رقم بسیار کمی برای خودرویی با عمر بیش از 30 سال بوده و رقم 300 الی 400 هزار یورو پیشنهاد شده برای آن در این حراجی را توجیه می‌­کند.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : motor1.com