بررسی سورن دوگانه سوز ایران خودرو

اردیبهشت 1401: حالا که تیراژ تولید سورن پلاس، به حد مناسبی رسیده و از طرف دیگر، تولید 405 دوگانه‌سوز نیز بزودی متوقف می‌شود، شرکت ایران خودرو برای تولیدانبوه سورن پلاس دوگانه سوز، آماده شده است.

آقای اصغر خوش‌فهم، مدیرعامل کارخانه ایران خودرو تبریز، ضمن اشاره به برنامه تولید 78 هزار خودرو در کارخانه تبریز برای سال 1401، گفته که بیش از 80% این میزان، برای تولید سورن پلاس اختصاص یافته است. آقای خوش‌فهم همچنین تاکید کرده که تولید سورن پلاس گازسوز نیز در در برنامه سال جاری این کارخانه، قرار دارد.

گفتن است شرکت ایران خودرو تبریز، ظرفیت تولید سالانه 130 هزار دستگاهی داشته و از ابتدای فعالیتش تا به امروز، بیش از یک میلیون دستگاه از انواع خودروها را به تولید رسانده است. هم‌اکنون ظرفیت تولید روزانه خودرو در کارخانه ایران خودرو تبریز، معادل 350 دستگاه است که می‌توان آنرا تا 500 دستگاه نیز افزایش داد.

تولید سورن دوگانه سوز برای تاکسیرانی

اسفند 1400: آقای خطیبی، مدیرعامل ایران خودرو، در حاشیه مراسم رونمایی اتوبوس برقی آتروس، ضمن اشاره به توقف تولید خودرو سمند و خودرو 405 در سال 1401، گفته که با حذف این خودروها دیگر هیچ محصول مناسبی برای جایگزینی آنها وجود ندارد. به همین دلیل ایران خودرو در تلاش است تا با عرضه سورن دوگانه‌سوز، جوابگوی نیاز سازمان تاکسیرانی باشد. نکته جالب توجه، اینجا بود که آقای خطیبی از عبارت «سورن هیبرید» استفاده کرده که هرچند عبارت نادرستی نیست اما خودروسازان جهان در این روزها، هیبرید را با معنی دیگری می‌شناسند!

مشخصات سورن توربو دوگانه سوز

بعد از معرفی سمند پلاس و سورن پلاس، ایران خودرو بصورت آزمایشی، سورن توربو دوگانه سوز را در بهار 1399 به تولید رسانده است. البته فراموش نکنیم که سورن توربو پایه‌گازسوز، برای اولین‌بار در اسفندماه 1398 و توسط شرکت تحقیقات موتور ایران خودرو نیز رونمایی شده بود. از آنجایی که این خودرو به احتمال فراوان با همان ویژگی های ظاهری سورن پلاس عرضه میشود، پس به سراغ مهم‌ترین ویژگی آن، یعنی قلب دوگانه‌اش میرویم.

سورن توربو دوگانه سوز ایران خودرو

قبل از هر چیز باید بدانید که سمند سورن توربو گازسوز مجهز به قلب TC7 پلاس است؛ که در واقع نسخه ارتقایافته‌ای از همان EF7 توربوست. اما چرا می‌گوییم ارتقایافته؟! به این دلیل که:

  • تغییرات اعمال شده در آن، برپایه سوخت گاز است.
  • به سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها مجهز است.

حاصل همه این تغییرات را می‌توانید در جدول زیر ببینید.

مدل سورن ELX توربو توربو پلاس توربو پلاس گازسوز
کد موتور EF7 توربو TC7 پلاس TC7 پلاس گازسوز
قدرت (اسب بخار) 150 170 167
گشتاور (نیوتن متر) 215 250 240 تا 245
شتاب (ثانیه) 10  ؟ 9.8
سرعت 205  ؟ 215
مصرف (لیتر) 7.3  ؟ ؟

با اینکه مصرف سوخت سورن توربو گازسوز رسما اعلام نشده اما ایران خودرویی‌ها می‌گویند تقریبا یک لیتر کمتر از EF7 توربو شده که یعنی سورن توربو دوگانه‌سوز، احتمالا حدود 6 لیتر در هر 100 کیلومتر می‌سوزاند.

سورن توربو گازسوز تنها 120 گرم دی‌اکسیدکربن در هر 100 کیلومتر تولید می‌کند و به همین دلیل می‌تواند استاندارد یورو6 را براحتی پاس کند. نکته دیگر اینکه روی این سورن، مخزن گاز 120 کیلویی نصب شده که به لطف آن، می‌تواند تا 400 کیلومتر را بدون توقف، طی کند. زمان فروش سورن توربو گازسوز، هنوز مشخص نشده است.


قیمت سورن دوگانه سوز

از لینک قیمت روز خودرو می‌توانید قیمت انواع سمند و قیمت انواع سورن را در بازار آزاد مشاهده کنید. همچنین از طریق لینک قیمت روز ایران خودرو، قیمت نمایندگی سورن به همراه قیمت سایر محصولات ایران خودرو را خواهید دید.

فروش سورن دوگانه سوز

در مقاله شرایط فروش ایران خودرو، از آخرین شرایط فروش سورن، شامل فروش نقدی سورن و پیش فروش سورن مطلع شوید. همچنین از طریق لینک خرید و فروش سورن، می‌توانید برای دیدن به‌روزترین آگهی‌های سورن در سراسر کشور، استفاده کنید.

دفترچه راهنمای خودرو سورن

در مقاله دانلود دفترچه راهنمای خودرو، دفترچه راهنما سمند، دفترچه راهنمای سورن و کتابچه سایر خودروهای موجود در بازار ایران را می‌توانید به صورت رایگان، دریافت کنید.

روغن موتور مناسب سورن

اگر مالک خودروهای سمند ال ایکس، سمند EF7، سورن و حتی سمند سریر هستید، در مقاله روغن موتور سمند و سورن، انواع روغن مناسب سمند و مشخصات روغن موتور مناسب سورن را به شما معرفی کرده‌ایم.

قیمت لوازم یدکی سورن

در مقاله قیمت لوازم یدکی سورن می‌توانید از جدیدترین قیمت لوازم مصرفی سمند، لوازم مصرفی سورن، لیست قیمت قطعات خودرو سورن، قیمت لوازم یدکی سورن در بازار، مطلع شوید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید