فورد جی تی Mk IV
فورد جی تی Mk IV
فورد جی تی Mk IV
فورد جی تی Mk IV
فورد جی تی Mk IV

معرفی فورد جی تی Mk IV

ظاهراً فورد تصمیم داشته در آخرین لحظات، برگ برنده را رو کند چراکه در روزهای پایانی عمر فورد GT، نسخه‌­ای بسیار جالب توجه از این خودرو را با نام Mk IV معرفی کرده است. لقب این مدل، آخرین مدل مسابقه­‌ای از نسل اول فورد جی تی را به یاد می­‌آورد که در سال 1967 عرضه شد.

فورد جی تی Mk IV در جایگاه یک خودروی مخصوص پیست مسابقات در تیراژ 67 دستگاه و به صورت دست‌­ساز در ایالت اونتاریو تولید خواهد شد.فورد جی تی Mk IV مدل 2023، از خط و ربط فورد جی تی LM Edition پیروی می­‌کند، که در اوایل ماه اکتبر رونمایی شد، اما قدرت پیشرانه با 140 واحد افزایش روبرو شده و به 800 اسب‌­بخار رسیده است. فورد از موتور این خودرو به عنوان «پیشرانه منحصربه‌فرد توئین توربو اکوبوست» یاد کرده است بدون آن‌که به هرگونه ارتباط با پیشرانه 3.5 لیتری شش سیلندر استاندارد، اشاره کرده باشد. انتظار می­‌رود که پیشرانه‌­ای با حجم بیشتر برای Mk IV نصب شده است، هرچند که از مشخصات آن اطلاعی نداریم.

طراحی شاسی فورد جی تی Mk IV هم تغییر کرده، چراکه به منظور بهبود هندلینگ، فاصله بین محورها افزایش یافته است.

سیستم انتقال قدرت مسابقه­‌ای، سیستم تعلیق مولتی‌ماتیک با اجزای تطبیق‌پذیر و برخی تغییرات در بدنه برای بهبود آیرودینامیک، از دیگر تحولاتی است که مهندسان فورد بدون نگرانی از بابت قوانین جاده­‌ای، بر این خودرو اعمال کرده‌­اند.

فورد جی تی Mk IV

از آنجا که با یک خودروی مسابقه­‌ای مواجه هستیم، چراغ‌های جلو بدون اجزای پیچیده طراحی شده‌اند و از آینه­‌های جانبی هم خبری نیست. افزایش عرض بدنه، باله بزرگ عقب، دیفیوزر عقب، برآمدگی سقف از جنس فیبرکربن، مسیرهای بزرگ ورودی هوا در سپر جلو و زیرسپری غول‌پیکر شبیه به خودروهای برف­روب، آیرودینامیک فورد جی تی Mk IV مدل 2023 را متحول کرده است.

از هواکش بزرگ بخش جانبی می­‌توان حدس زد، که پیشرانه جدید، نیاز بیشتری به کاهش دما دارد.

فورد جی تی Mk IV در جایگاه یک خودروی مخصوص پیست مسابقات در تیراژ 67 دستگاه و به صورت دست‌­ساز در ایالت اونتاریو تولید خواهد شد.

فورد جی تی Mk IV

قیمت جی تی Mk IV مدل 2023، 1.7 میلیون دلار تعیین شده است، اما پرداخت این رقم تنها شرط کافی برای خرید سوپراسپرت آمریکایی نیست، چراکه فورد پس از دستچین مشتریان منتخب، در سه ماهه اول سال جاری به آن‌ها پاسخ مثبت داده است و از اواخر بهار 2023، تحویل خودروها را آغاز می‌کند.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : motor1.com