جریمه پلاک مخدوش خودرو

جریمه پلاک مخدوش خودرو در سال 1401

6 ماه تا یک سال حبس برای مخدوش کنندگان پلاک خودرو

دی 1401: در شهر تهران بیش از 90 هزار خودرو پلاک مخدوشی و یا فاقد پلاک از دوربین‌های کنترل طرح ترافیک عبور می‌کنند که این عدد می‌تواند یک هشدار باشد. 

سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهوار، می‌گوید برابر ماده 730 قانون تردد خودروهای پلاک مخدوشی، یا فاقد پلاک و یا مالکانی که به عمد نسبت به دستکاری پلاک ها اقدام می‌کنند، 6 ماه تا یک سال زندانی دارد‌. این ماده قانونی و قابل اجرا است و به مالکان این گونه خودروها توصیه می‌شود که این کار را انجام ندهند. زیرا زندانی برای این افراد محرض و قابل اجرا و غیرقابل بخشش است.  خودرو این افراد به پارکینگ هدایت و شخص راننده خاطی نیز به مراجع قضایی معرفی خواهد شد. 

بهرامی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، نیز تاکید کرد که باید با خودروهای پلاک مخدوش مقابله کرد‌. در مدیریت ترافیک، امر به معروف باید از طریق پلیس راهور و با اعمال قانون انجام شود و نهی از منکر نیز از طریق شهرداری و با مهندسی و ایمن‌سازی ترافیک صورت گیرد. باید علاوه بر نصب دوربین‌های جدید، نسبت به تعمیر و بازسازی دوربین‌های موجود نیز اقدام شود تا این نوع تخلفات کاهش پیدا کند. 

تردد خودروهای پلاک مخدوش علاوه بر ایجاد بی‌نظمی در معابر، می‌تواند موجب افزایش تصادفات نیز شود. 

مجازات مخدوش کردن پلاک خودرو

آذر 1401: سرهنگ شریفی، رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ، درباره تخلفات مربوط به پلاک خودرو توضیحاتی را ارائه داد. بر اساس گفته‌های وی، تخلف پلاک خودرو دو موضوع است؛ اول آن که برخی رانندگان، اقدام به دستکاری ارقام پلاک خودرو می‌کنند. مثلا عدد 1 به 2 تبدیل می‌شود که این اقدام جرم است و بر اساس ماده 720 قانون مجازات اسلامی، به حبس از شش‌ماه تا یک‌سال محکوم می‌شود. اگر پلیس با چنین مواردی روبرو گردد، بدون اغماض با این فرد برخورد کرده و فرد مجرم به دادسرا معرفی خواهد شد. 

وی افزود موضوع دوم زمانی است که راننده با استفاده از  وسایل و یا گل‌آلود کردن و ... اقدام به پوشاندن پلاک خودرو می‌نمایند. در طرحی که اجرا خواهد شد، ماموران پلیس در ورودی‌های طرح ترافیک مستقر  هستند؛ چرا که بیش‌ترین تخلف‌های پوشش و مخدوشی  پلاک در این محدوده‌ها انجام می‌شود. در این مواقع، از پلاک متخلفین عکس گرفته می‌شود. عکس گرفته شده به مرکز اجراییات تحویل داده خواهد شد. در این مرکز با فرد خاطی تماس گرفته می‌شود و وی را به کلاس آموزشی فراخوان می‌دهند. 

وی ادامه داد و گفت این آموزش‌ها به دلیل این است که خیلی از مردم به تخلفات پلاک ساده نگاه می‌کنند و در  این کلاس، راننده متخلف  آموزش‌های لازم را می‌بیند و توجیه و ارشاد می‌گردد. ولی  اگر  راننده به کلاس  مراجعه نکند و دوبار برای وی، پیامک ارسال گردد، توسط راهنمایی و رانندگی، عبارت «منع خدمات» روی  پلاک آن‌ها درج می‌گردد و اگر بخواهند خلافی  بگیرند و یا نقل و انتقال خودرو را انجام دهند، خدمات آنان بسته می‌شود. این کار تا زمانی  که به کلاس مراجعه نکنند پابرجاست. 

برخورد پلیس با تخلفات پلاک خودرو

آبان 1400: سرهنگ موسوی‌پور (جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ) ضمن اشاره به برخورد قاطعانه پلیس با پلاک‌های مخدوش، گفته که هرگونه تغییر در حروف یا اعداد پلاک یا نصب و استفاده از پلاک متعلق به سایر خودروها، جرم تلقی شده و شش ماه تا یکسال حبس دارد.

همچنین تخلفات دیگری مانند ناخوانا بودن پلاک، تغییر محل نصب پلاک و تردد با پلاک اعزام به تعمیرگاه (بعد از مهلت تعیین شده) نیز مشمول جریمه رانندگی هستند.


تعویض پلاک خودرو و موتور

مراحل انجام تعویض پلاک وسایل نقلیه، مدارک لازم جهت تعویض پلاک، قوانین دریافت پلاک ویژه معلولان، شرایط ثبت نام پلاک تاریخی، نحوه دریافت پلاک ترانزیت و همچنین آدرس مراکز تعویض پلاک را در مجموعه مقالات منتخب زیر بخوایند:

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما