ثبت نام کارت سوخت و سهمیه بندی بنزین فروردین 99

یکی از ساده ترین روش ها برای استعلام آخرین وضعیت صدور کارت هوشمند سوخت خودرو، ارسال پیامک به سرشماره 1101202040 است.

برای این کار کافی است شماره VIN وسیله نقلیه‌تان را بصورت زیر، پیامک کنید.

 • برای موتورسیکلت: ابتدا حرف M، سپس ستاره، سپس شماره VIN.
 • برای خودرو: ابتدا حرف V، سپس ستاره، سپس شماره VIN.
مثال پیامک برای موتورسیکلت مثال پیامک برای خودرو
M*IRKV91MN5O3685988 V*IRPC90VV5I9658742

در صورت رعایت قاعده فوق، نتیجه استعلام کارت سوخت‌تان بلافاصله برای شما ارسال میشود. 


آخرین خبرها از سهمیه بندی بنزین

جدیدترین و مهم‌ترین خبرها درباره سهمیه بندی بنزین را در این قسمت بخوانید.

حذف سهمیه بنزین نوروزی بدلیل کرونا

اسفند 98 | براساس مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در 11 اسفندماه 98، سهیمه بنزین نوروزی تمامی خودروها برای نوروز 1399 معادل 60 لیتر درنظر گرفته شده که با توجه به سهمیه 60 لیتر ماهیانه برای فروردین 99، تمامی خودروها مجموعا 120 لیتر سهمیه نوروزی خواهند داشت.

اما با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشورمان، سخنگوی دولت در 19 اسفندماه 98 خبر داد که این سهمیه قطعا برای ایام نوروز 99 نیست و واریز آن به فرصت دیگری (بعد از شکست کرونا) موکول شده است.

تغییر در سهیمه بنزین تاکسی ها

بهمن 98 | تاکسی های بین شهری، باید منتظر تغییرات جدیدی در سهمیه سوخت‌شان باشند. همانطور که می دانید، در ماه های آذر، دی و بهمن 98، سهمیه «تاکسی های بین شهری» معادل 750 لیتر واریز شده است. اما این سهمیه قرار است در اسفند 98 و فروردین 99 به 400 لیتر کاهش یابد.

البته این 400 لیتر، بعنوان حداقل و کف سهمیه بنزین برای تاکسی های بین شهری (پلاک ع) خواهد بود؛ یعنی این تاکسی ها در صورت داشتن پیمایش، علاوه بر این 400 لیتر، میتوانند از «اعتبار سوخت» نیز بهره ببرند.

طبق گفته های مدیر سازمان راهداری، این سهمیه 400 لیتر در ماه های آینده حذف خواهد شد ولی از آنجایی که هنوز سامانه صدور وضعیت رانندگان، یکپارچه نشده، امکان حذف یکباره سهمیه سوخت تاکسی های بین شهری وجود ندارد.

برای یادآوری باید بدانید که اعتبار سوخت یعنی «مابه التفاوت نرخ سوخت یارانه ای با نرخ آزاد» که بر اساس پیمایش خودروها محاسبه شده و هزینه معادل آن به شماره شبای رانندگان واریز میشود. این «اعتبار سوخت» فقط برای سوختگیری، قابل استفاده بوده و تا به امروز نیز، هیچ سقفی برای آن لحاظ نشده است. بنابراین رانندگان هرچقدر که پیمایش داشته باشند، متناسب آن نیز اعتبار سوخت دریافت میکنند.

کارت سوخت جدید برای معلولان و جانبازان

دی 98 | از 28 دیماه 98، کارت سوخت تمامی خودروهای «پلاک معلولان و جانبازان» باطل شده است. شرکت ملی پخش با اعلام این خبر، گفته که دلیل انجام این کار، صدور کارت‌هایی با «سهمیه جدید» بوده است.

از ابتدای دی ماه 98، سهمیه بنزین ماهانه برای خودروهای پلاک معلولان و جانبازان تغییر کرده است؛ طوری که این خودروها هم اکنون در صورت بنزین سوز بودن، سهمیه 100 لیتری و درصورت گازسوز بودن نیز سهمیه ماهانه 70 لیتری دارند.

به همین دلیل، مالکان این خودروها برای دریافت سهمیه جدید (که حالا 40 لیتر بیشتر از قبل است)، حتما باید از کارت سوخت جدید استفاده کنند.

همچنین آن گروه از معلولان و جانبازان که تاکنون پلاک ویژه نگرفته اند، باید از طریق سازمان بهزیستی یا سازمان بنیاد جانبازان، ابتدا «پلاک ویژه» خود را دریافت کرده و سپس از «کارت سوخت جدید» استفاده کنند.

چرا سهمیه بنزین من کم میشود؟!

دی 98 | اگر پیگیر ماجراهای کارت سوخت باشید، حتما شنیده اید که سهمیه کارت سوخت برخی خودروها به طور مشکوکی کم شده است! حالا شرکت ملی پخش طبق اطلاعیه ای، ماجرای کامل کاهش سهمیه کارت سوخت را توضیح داده است.

داستان از این قرار است که اگر در حین سوختگیری، کارت سوخت را از داخل کارتخوان بیرون بکشید، ممکن است چند لیتر از سهمیه واقعی‌تان کسر شود. از آنجایی که محاسبه این چند لیتر، نیازمند حساب و کتاب پیچیده ریاضی است، فعلا کاری با آن نداریم! ولی اگر می خواهید چنین اتفاقی برای‌ شما رخ ندهد، کافی است موارد زیر را رعایت کنید:

 • پس از پایان سوختگیری، حتما چک کنید که نازل را به درستی در جایگاهش قرار داده باشید.
 • پس از پایان سوختگیری، تا زمانی که پیام «کارت را بردارید» را مشاهده نکرده اید، نباید کارت سوخت را از کارتخوان بردارید. در غیر اینصورت، چند لیتر از سهمیه سوخت‌تان کم میشود.
 • اگر این اشتباه را انجام دادید و کارت را زودتر دیدن پیام مذکور، برداشتید، باید دوباره کارت را در همان کارتخوان قرار دهید. پس از انجام این کار، آن چند لیتری که از سهیمه بنزین‌تان کسر شده بود، مجددا به کارت‌تان واریز میشود.

باز هم تاکید میکنیم که تنها دلیل بروز این مشکل، زمانی است که کارت سوخت را زودتر از موعد مقرر، برداشته باشید. بنابراین اگر سوختگیری را صحیح انجام دهید، هیچ چیزی از سهیمه سوخت‌تان کم نمیشود.

هشدار به مالکان وانت بارها

دی 98 | وانت بارهای برون شهری تا اول بهمن ماه 98 باید کارت سوخت بگیرند چرا که در غیر اینصورت، سهمیه بنزین آنها قطع میشود.

طبق گفته‌های مدیر حمل و نقل سازمان راهداری کشور (غلامحسین دغاغله)، هرچند سقف پیمایش مشخصی برای وانت بارها وجود ندارد، اما براساس میزان تردد یا استفاده از سوخت، برای آنها سهیمه بنزین درنظر گرفته میشود. به همین دلیل مالکان این خودروها حتما باید برای دریافت کارت سوخت، اقدام کنند.

ارتباط بیمه شخص ثالث با سهمیه بنزین

دی 98 | شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، به تازگی خبر داده که آن دسته از وسایل نقلیه‌ای که بیمه شخص ثالث ندارند، بزودی کارت سوخت‌شان باطل میشود.

البته قبل از باطل شدن کارت سوخت، طی دو مرحله، پیامک اخطاریه برای مالکان این وسایل نقلیه ارسال شده تا از این موضوع مطلع باشند.

افزایش سهیمه سوخت وانت بار

آذر 98 | آقای عباس تابش، رئیس سازمان حمایت، خبر افزایش سهمیه وانت‌بارها را تایید کرده و گفته که برای جلوگیری از افزایش قیمت وانت‌بارها، ستاد تنظیم بازار با افزایش 100 لیتری سهمیه کامیونت‌ها، وانت‌بارها، نیسان وانت و پیکان وانت موافقت کرده است.

طبق گفته‌های آقای تابش، هرگونه افزایش نرخ کرایه تا سقف 9% قابل قبول بوده و بیشتر از آن تخلف محسوب میشود.


شرایط جدید سهمیه بندی بنزین

1- استفاده از «بنزین سهمیه‌ای» فقط با کارت سوخت شخصی امکان‌پذیر است.

2- استفاده از «بنزین سوپر» فقط با کارت آزاد (کارت جایگاه‌داران) امکان‌پذیر است و نمیتوان از کارت سوخت شخصی، برای بنزین سوپر استفاده کرد.

3- سهمیه خودروهای شخصی فقط تا 6 ماه، قابل ذخیره است. مثلا اگر در مدت 6 ماه، از کارت سوخت‌تان استفاده نکرده باشید، برای شما تا سقف 360 لیتر (6 تا 60 لیتر) در کارت سوخت‌تان درنظر گرفته میشود. 

4- افرادی که کارت سوخت ندارند (یعنی افرادی که یا ثبت نام نکرده اند یا ثبت نام کرده ولی هنوز کارت بدست‌شان نرسیده است) نباید نگران سهمیه خودروی‌شان باشند چراکه برای آنها نیز سهمیه ماهانه، درنظر گرفته شده و محفوظ است.

5- اگر مالک چند خودرو هستید، به ازای هرکدام از خودروهای‌تان میتوانید سهمیه سوخت بگیرید.

6- همه وسایل نقلیه‌ای که کارت سوخت ندارند، مشمول طرح سهمیه بندی نیز نمی‌شوند. بنابراین تمامی «وسایل نقلیه فرسوده»، سوخت سهمیه‌ای نخواهند داشت؛ یعنی تمامی خودروهای بالای 25 سال و همچنین تمام موتورسیکلت های بالای 10 سال.

قیمت جدید بنزین

باتوجه به قیمت جدید، میتوان گفت که نرخ بنزین سهمیه ای 50% بیشتر از قبل شده درحالیکه نرخ بنزین آزاد، 3 برابر بیشتر از نرخ سابق، شده است.

قیمت جدید هر لیتر بنزین سهمیه ای 1500 تومان
قیمت جدید هر لیتر بنزین آزاد 3000 تومان
قیمت جدید هر لیتر بنزین سوپر 3500 تومان

همچنین قیمت CNG و قیمت نفت گاز (با کارت آزاد)، تغییری نکرده و همچون گذشته است.

میزان سهمیه برای خودروهای مختلف

طبق اطلاعیه شرکت ملی پخش، میزان سهمیه ماهانه هر خودرو براساس «نوع کاربری» آن و همچنین «نوع سوخت» خودرو محاسبه شده و مطابق جدول زیر است:

نوع کاربری نوع سوخت سهمیه ماهانه (لیتر)
سواری شخصی بنزینی 60
سواری شخصی دوگانه سوز 30
 
تاکسی شهری بنزینی 400
تاکسی شهری دوگانه سوز 200 (از ابتدای آذر: 250)
 
تاکسی بین شهری بنزینی درحال تغییر
تاکسی بین شهری دوگانه سوز درحال تغییر
 
تاکسی ون شهری بنزینی 600
 
تاکسی اینترنتی - پرداخت اعتباری
 
تاکسی تلفنی بنزینی 200
تاکسی تلفنی دوگانه سوز 120
 
موتورسیکلت - 25
 
وانت کم مصرف بنزینی براساس پیمایش
وانت کم مصرف دوگانه سوز براساس پیمایش
 
وانت پرمصرف بنزینی براساس پیمایش
وانت پرمصرف دوگانه سوز براساس پیمایش
 
آمبولانس - 500
 • خودروهای پلاک دولتی، فاقد سهمیه بندی بوده و باید با نرخ آزاد برای سوختگیری، اقدام کنند.
 • سهمیه سوخت ناوگان آژانس شهری (تاکسی تلفنی)، طی دو ماه آینده، و هرماه بصورت اعتباری در کارت بانکی رانندگان، شارژ میشود.
 • سهمیه سوخت سرویس مدارس، ادارات آموزش و پرورش و شهرداری‌ها، پس از ثبت اطلاعات آنها در سامانه سپند، در پایان هرماه در کارت اعتباری ذینفعان، شارژ میشود.
 • سهمیه سوخت ناوگان حمل و نقل شهری، در صورت ثبت پیمایش آنها، بزودی اطلاع رسانی میشود. 
 • سهمیه سوخت تاکسی های دوگانه سوز شهری از ابتدای آذرماه، از 200 لیتر به 250 لیتر افزایش می یابد.
 • سهمیه سوخت تاکسی های ون شهری پس از صدور کارت سوخت برای آنها، اعلام میشود چراکه تاکنون این نوع خودروها، کارت سوخت نداشته‌اند.

سهمیه بنزین تاکسی های اینترنتی

برای تاکسی های اینترنتی (اسنپ، تپ سی و ...)، سهیمه سوخت براساس پیمایش ماهانه آنها، محاسبه میشود. البته سهیمه تاکسی های اینترنتی، برخلاف سایر خودروها بصورت لیتری نیست بلکه بصورت اعتباری و با شرایط زیر، پرداخت میشود: 

 • این خودروها باید 200 کیلومتر در ماه، پیمایش داشته باشند.
 • حداکثر سهیمه این خودروها، معادل 300 لیتر در ماه است.
 • سهمیه اعتباری این خودروها براساس تفاوت نرخ بنزین آزاد و سهمیه‌ای (یعنی 1500 تومان به ازای هر لیتر)، در کارت بانکی راننده، واریز میشود.
 • سهمیه اعتباری این خودروها فقط در جایگاه های سوخت قابل استفاده است و امکان برداشت نقدی یا خرید از طریق کارتخوان های دیگر، وجود ندارد.
 • سهمیه اعتباری این خودروها، در صورت استفاده نکردن، همچنان محفوظ می‌ماند.

تفاوت وانت کم مصرف و پرمصرف چیست؟

طبق اطلاعیه شرکت ملی پخش، وانت‌ها براساس نوع برندشان، به دو گروه کم مصرف و پرمصرف (مطابق جدول زیر) تقسیم بندی میشوند.

وانت های کم مصرف وانت های پرمصرف
وانت مزدا بنزینی وانت نیسان بنزینی
وانت مزدا دوگانه سوز وانت نیسان دوگانه سوز
وانت پیکان بنزینی انواع کامیونت بنزینی
وانت پیکان دوگانه سوز انواع کامیونت دوگانه سوز
وانت تویوتا بنزینی -
وانت تویوتا دوگانه سوز -

محدودیت استفاده از کارت آزاد

اگر به جایگاه سوخت رفتید ولی کارت سوخت همراه‌تان نبود یا هنوز به دست‌تان نرسیده، نگران نباشید! چراکه تا اطلاع ثانوی همه می‌توانند از کارت آزاد یا همان کارت جایگاه داران، برای سوختگیری اقدام کنند.

البته استفاده از کارت آزاد یک محدودیت مهم دارد؛ با کارت آزاد یا همان کارت سوخت جایگاه داران، درهربار فقط میتوان تا 60 لیتر سوختگیری کرد.

همچنین توجه داشته باشید که دریافت هرگونه هزینه اضافی (یعنی هر هزینه‌ای مازاد بر نرخ سوخت) توسط اپراتورهای حاضر در جایگاه‌ها، کاملا غیرقانونی بوده و شهروندان در صورت مشاهده این موضوع، مراتب را به مرکز ارتباطات شرکت ملی پخش به شماره تلفن 09627 اطلاع دهند.

مراقب کلاهبراداران کارت سوخت باشید

پلیس فتا خبر داده که در ماه های اخیر، پرونده های زیادی درباره کلاهبرداری برای ثبت نام کارت سوخت، تشکیل شده است. 

داستان از این قرار است که کلاهبرداران با ارسال پیامک های انبوه، از مردم خواسته اند که برای ثبت نام کارت سوخت، به سایت جعلی‌شان بروند. مال باختگان نیز به مراجعه به این سایت‌های جعلی، متاسفانه اطلاعات کارت بانکی‌شان را در اختیار کلاهبرداران گذاشته اند. مابقی داستان را خودتان حدس بزنید! 

لذا بازهم به متقاضیان دریافت کارت سوخت، یادآوری می‌کنیم که ثبت نام تنها با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+10 امکان پذیر است.

در ادامه این متن، از مراحل ثبت نام، مدارک لازم و روش‌های پیگیری کارت سوخت باخبر خواهید شد.


 

بخش اول: ثبت نام کارت سوخت

در این بخش، توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توان برای کارت سوخت ثبت نام کرد و مدارک لازم آن چیست. 

برای ثبت نام کارت سوخت المثنی چه کار کنیم؟

به دفاتر پلیس+10 مراجعه کنید. 

مدارک لازم برای ثبت نام کارت سوخت المثنی چیست؟

قبل از هر چیز توجه داشته باشید افرادی که قبلا در سایت دولت همراه ثبت نام کرده‌اند، نیازی به ارائه درخواست کارت المثنی ندارند. اما برای سایر متقاضیان، مدارک زیر لازم است:

 • مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+10
 • مدارک شناسایی مالک وسیله نقلیه
 • مدارک شناسایی وسیله نقلیه
 • بیمه نامه وسیله نقلیه
 • شماره تلفن همراه (فقط به نام مالک وسیله باشد)
 • آدرس و کد پستی
 • واریز فیش نقدی به حساب شرکت ملی پخش

به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • وکیل مالک نیز با ارائه وکالتنامه ای که صراحتا عبارت «کارت سوخت» در آن درج شده باشد، امکان انجام ثبت نام را دارد.
 • معرفی نامه سازمانی برای اشخاص حقوقی الزامی است.
 • برای خودروهای لیزینگی، داشتن کارت خودرو الزامی است.

ثبت نام کارت سوخت موتور سیکلت چگونه است؟

شرایط ثبت نام کارت سوخت موتور

همان مدارک و شرایطی که برای صاحبان خودروها گفتیم، برای صاحبان موتورسیکلت‌ها نیز وجود دارد.

اگر موتورسیکلتی از تاریخ ساختش 10 سال گذشته باشد، احتمالا امکان دریافت کارت سوخت ندارد. صاحبان چنین موتورسیکلت‌های برای کسب اطلاعات بیشتر باید به دفاتر پلیس+10 مراجعه کنند.

ثبت نام خودروهای پلاک عمومی چگونه است؟

تمامی وسایل نقلیه عمومی و دولتی (شامل سواری، سنگین، وانت و موتورسیکلت) ملزم به دریافت کارت سوخت هستند. مالکین این خودروها فقط از طریق دفاتر پلیس+10 امکان ثبت نام دارند.

ثبت نام وسایل نقلیه قولنامه‌ای چگونه است؟

 مالکان خودرو یا موتورسیکلت های قولنامه‌ای فقط از طریق دفاتر پلیس+10 و با ارائه اسناد اصلی نقل و انتقال، امکان ثبت نام دارند.

خودروهای پلاک قدیمی، امکان ثبت نام دارند؟

اگر بنزینی باشند، بله! اما به شرطی که از سوی پلیس راهور، برچسب «تسجیل» را هم دریافت کرده باشند. همچنین در مواردی ممکن است کارت سوخت، صادر نشود. اطلاعات بیشتر را از پلیس+10 پیگیری کنید.

اما کارت سوخت برای خودروهای دیزلی «پلاک قدیمی» صادر نمی‌شود. این خودروها تنها با تعویض پلاک قدیمی‌شان، امکان دریافت کارت سوخت را دارند.

ثبت نام خودروهای بدون کارت ماشین چگونه است؟

مالکان خودروهای نوشماره (صفر کیلومتر) و خودروهای تعویض پلاکی که هنوز «کارت خودرو» دریافت نکرده‌اند، با استفاده از کد 16 رقمی شناسایی خودرو (VIN) مندرج در «شناسنامه مالکیت خودرو» امکان پذیر است.


 

بخش دوم: استعلام و پیگیری کارت سوخت

در این بخش توضیح می‌دهیم که چگونه از وضعیت کارت سوخت‌تان مطلع شوید. همچنین به شما خواهیم گفت که چگونه باید کارت سوخت مرجوعی را از دفاتر پستی تحویل گرفت.

برای دریافت کارت سوخت چه کار کنیم؟

نحوه اخذ کارت سوخت خودرو

اگر اقدام به ثبت نام کرده‌اید اما به هر دلیلی کارت سوخت به دست‌تان نرسیده، ابتدا به سایت خدمات الکترونیکی پلیس به نشانی epolice.ir بروید و از قسمت «پیگیری صدور کارت سوخت» مطمئن شوید که کارت برای شما صادر شده است. اگر کارت برای شما صادر شده باشد، یک «شماره مرسوله پستی» برای‌تان نمایش داده می‌شود. 

حالا با داشتن این شماره مرسوله، به سایت شرکت پست به نشانی post.ir بروید و از قسمت «رهگیری مرسولات پستی»، وضعیت کارت سوخت‌تان را استعلام کنید.

مدارک لازم برای تحویل کارت سوخت از پست چیست؟

اگر مرحله قبل را انجام داده‌اید، ولی اطلاعاتی در سایت پست نمی‌بینید، ابتدا با مرکز امور مشتریان شرکت پست به شماره تلفن 84470000 تماس بگیرید و از آنها راهنمایی بخواهید.

اگر کارت سوخت شما در پست موجود بود، می‌توانید با در دست داشتن مدارک زیر، به اداره پست موردنظر رفته و کارت را تحویل بگیرید.

 • شناسنامه مالکیت یا سند (بنچاق) یا کارت شناسایی خودرو
 • مدارک شناسایی مالک خودرو (شناسنامه،کارت ملی،گذرنامه،گواهینامه)
 • حضور یا مراجعه مالک، ضروری نیست.

استعلام کارت سوخت با پیامک چگونه است؟

کافی است پیامکی را با رعایت موارد زیر، به شماره 1101202040 ارسال کنید:

 • برای موتورسیکلت: ابتدا حرف M، سپس ستاره، سپس شماره VIN.
 • برای خودرو: ابتدا حرف V، سپس ستاره، سپس شماره VIN.
مثال پیامک برای موتورسیکلت مثال پیامک برای خودرو
M*IRKV91MN5O3685988 V*IRPC90VV5I9658742

 

بخش سوم: رمز و بازیابی رمز کارت سوخت

در این بخش توضیح می‌دهیم که رمز کارت سوخت‌ چند است و چگونه می‌توان آنرا تغییر داد.

رمز کارت سوخت چند است؟

رمز پیش‌فرض تمامی کارت های سوخت همان چهار شماره آخر (یعنی چهار شماره سمت راست) کارت ملی «مالک کارت سوخت» است.

حتی اگر رمز عبور را تغییر دهید اما آنرا فراموش کنید، بازهم می‌توانید از «چهار شماره آخر کارت ملی‌» استفاده کنید.

مدارک لازم برای حذف رمز کارت هوشمند سوخت چیست؟

اگر رمز عبورتان را به یاد ندارید یا پیغام خطا دریافت می‌کنید، باید به مدارک زیر به یکی از نواحی شرکت ملی پخش مراجعه کنید.

 • حضور مالک یا وکیل (با ارائه وکالتنامه یا انحصار وراثت)
 • مدارک شناسایی مالک (یا معرفی نامه سازمانی برای اشخاص حقوقی)
 • مدارک شناسایی وسیله نقلیه
 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه اصل کارت هوشمند سوخت

مراکز رمز گشایی کارت سوخت تهران کجاست؟

اگر رمز عبورتان مشکلی دارد، ابتدا با شماره تلفن 09627 شرکت ملی پخش تماس بگیرید تا آدرس نزدیکترین «مرکز بازیابی رمز عبور» را به شما بگویند. همچنین تهرانی‌ها می‌توانند برای رمزگشایی کارت سوخت‌شان به یکی از مراکز زیر مراجعه کنند.

ناحیه آدرس
مرکز میدان آرزانتین-جنب فروشگاه شهروند-جایگاه گاز بیهقی
شمال پاسداران-خیابان گیلان شرقی-خیابان شهید عراقی شمالی-روبروی بانک آینده-پلاک 100
جنوب میدان راه آهن-میدان بهداری-پشت بیمارستان بهارلو-خیابان انبار نفت
غرب خیابان ستارخان-نبش خیابان بهبودی
شرق نارمک-دردشت پایین تر از ایستگاه مدرسه-روبروی کوچه شهید ثابتی-پلاک 228
شهرری میدان معلم-خیابان شهید بیات-24 متری سابق-طبقه فوقانی بانک گردشگری
پاکدشت جاده خراسان-شهرک الهیه-روبروی درب شمالی شهرداری-پلاک 294
ورامین خیابان شهید باهنر-روبروی سیلو-جنب فرش پارس نگین
اسلامشهر خیابان امام کاظم-روبروی دفتر امام جمعه-پلاک 25
رباط کریم خیابان شهید نظر بیگی (گرجی)-پلاک 56
شهریار خیابان ولیعصر-نرسیده به میدان فرمانداری-روبروی بانک مسکن-کوچه استاد شهریار-پلاک 13
دماوند دو راهی گیلاوند-خیابان سپاه پاسداران-کوچه دوم
فیروزکوه جاده تهران فیروزکوه-نرسیده به فیروزکوه-جنب هواشناسی

 

بخش چهارم: کارت سوخت بانکی

در این بخش توضیح می‌دهیم که برای تبدیل کارت عابر بانک به کارت سوخت چه کارهایی باید انجام داد.

برای ثبت نام کارت سوخت بانکی چه کار کنیم؟

ابتدا قرار بود که مالکان وسایل نقلیه، بتوانند از کارت عابر بانک بعنوان کارت سوخت استفاده کنند. اما طبق اطلاعیه ای که شرکت ملی پخش در تاریخ 26 تیرماه 98 منتشر کرد، استفاده از کارت بانکی برای سوختگیری، تا اطلاع ثانوی منتفی شده است و همه متقاضیان صرفا باید از کارت سوخت استفاده کنند.

متقاضیانی که اقدام به اتصال کارت بانکی کرده‌اند، نیازی به ثبت نام مجدد ندارند و کارت سوخت جدیدشان به آدرس آنها ارسال می‌شود. همچنین آنهایی که کارت سوخت بدست‌شان نرسیده باید از طریق شرکت پست، کارت‌شان را پیگیری کنند.


بخش پنجم: مفقودی کارت سوخت

در این بخش توضیح می‌دهیم که بعد از مفقودی کارت سوخت، چه اقدامی باید انجام داد.

در صورت مفقودی کارت سوخت، چه کنیم؟

به دفاتر پلیس+10 مراجعه کنید تا طی 12 تا 24 ساعت، کارت سوخت مفقودی‌ شما باطل شود.

امکان لغو گزارش مفقودی وجود دارد؟

بله! لغو گزارش مفقودی فقط از طریق دفاتر پلیس+10 امکان پذیر بوده و البته سه شرط دارد:

 • درخواست صدور کارت المثنی نشده باشد.
 • بیشتر از 4 ساعت از اعلام گزارش مفقودی، نگذشته باشد. 
 • پس از لغو گزارش مفقودی، تا 3 روز از کارت استفاده نشود.

خبرهای سهمیه بندی بنزین

راهنمای طرح ترافیک تهران

راهنمای طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق)


بخش ششم: سوالات متداول کارت سوخت

سوالات پرتکرار درباره کارت سوخت را در این قسمت بخوانید.

دریافت کارت سوخت چقدر زمان می برد؟

سخنگوی شرکت ملی پخش، در هشتم آذرماه 98، گفته که با توجه افزایش 10 تا 11 برابری درخواست‌های ثبت نام کارت سوخت، هم اکنون ظرفیت درخواست‌های کارت سوخت، دوبرابر ظرفیت تولید آن شده!

به همین دلیل نیز از این تاریخ به بعد، زمان دریافت و تحویل کارت سوخت به مالک خودرو، مابین 3 هفته تا 2 ماه (بعد از ثبت نام) طول می‌کشد. 

کد 25 چیست؟

اگر در هنگام سوختگیری با پیغام «کد 25 یا ابطال کارت» مواجه شدید، کارت را از دستگاه خارج کنید و دوباره تلاش کنید.

اما اگر بازهم، این پیغام برای‌تان نمایش داده شد، به این معنی است که کارت سوخت‌تان ازبین رفته است؛ پس باید به دفاتر پلیس+10 بروید و درخواست کارت سوخت المثنی دهید. نمایش پیغام خطای «کد 25 یا ابطال کارت» یا به علت نقص فیزیکی کارت سوخت است یا بدلیل باطل شدن آن توسط مالک قبلی کارت.

خودروهای صفر کیلومتر، کارت سوخت دارند؟

اگر خودروی نوشماره (صفر کیلومتر) خریداری کرده اید یا خودروی پلاک تعویضی دارید، حتما این سوال برای‌تان پیش آمده که کارت سوخت خودروی‌تان کجاست؟! باید بدانید که:

1- برای خودروهای صفر کیلومتر، نیازی به ثبت نام کارت سوخت نیست چراکه بصورت اتوماتیک برای آنها صادر میشود. به همین دلیل مالکان خودروهای صفر کیلومتر جهت پیگیری کارت سوخت‌شان تنها کافی است به سایت پست مراجعه کنند.

2- در هنگام خرید و فروش خودرو، فروشنده موظف است که کارت سوخت خودرو را تحویل خریدار دهد. اما اگر به هر دلیلی، فروشنده خودرو این کار را انجام نداد، خریدار میتواند جهت ثبت نام کارت سوخت المثنی به مراکز پلیس+10 مراجعه کند. از آنجایی که کارت سوخت براساس کد VIN است، بنابراین بعد از صادرشدن کارت سوخت جدید، آن کارت سوختی که در اختیار مالک قبلی خودرو بوده نیز بلافاصله باطل میشود!

3- سهمیه کارت سوخت خودروهای صفر کیلومتر، از زمان صدور کارت محاسبه میشود. 

ثبت نام مالکانی که بیش از یک وسیله نقلیه دارند، چگونه است؟

این افراد باید در ازای هر دستگاه خودرو یا موتورسیکلت خود، تمامی مراحل ثبت نام را دوباره انجام دهند. 

با تغییر مالکیت خودرو، نیازی به تغییر کارت سوخت است؟ 

خیر! کارت سوخت براساس شماره شناسایی VIN خودرو صادر می‌شود. بنابراین اگر وسیله نقلیه‌ای خریده‌اید که کارت سوختش متعلق به مالک قبلی است، هیچگونه نیازی به ثبت نام مجدد ندارید. 

البته در صورت ثبت نام مجدد، اتفاق خاصی نخواهد افتاد و فقط کارت فعلی‌تان باطل شده و کارت المثنی جدید، صادر می‌شود. برای تغییر مالیکت کارت، کافی است با همکاری مالک سابق خودرو، به سایت خدمات دولت همراه مراجعه کرده و از قسمت ویرایش اطلاعات، مالکیت کارت سوخت را نیز تغییر دهید.  

اگر مالک، سیمکارتی به نام خود نداشته باشد، چگونه ثبت نام کند؟

صرفا از طریق دفاتر پلیس+10 امکان ثبت درخواست دارد.

بعد از تغییر مالکیت وسیله، آیا مالک قبلی می‌تواند کارت را بسوزاند؟

خیر! طبق قانون، کارت سوخت متعلق به همان مالکی است که نامش در سند وسیله نقلیه قید شده است. بنابراین مالک سابق وسیله، دیگر هیچ حقی برای کارت سوخت ندارد.

دریافت کارت وسیله‌ای که مالکش فوت کرده، امکان پذیر است؟

اگر مالکیت خودرو تغییر نکرده باشد، پس از انحصار وراثت و از طریق دفاتر پلیس+10 امکان‌پذیر است.

خرید و فروش کارت سوخت، مجاز است؟

خیر! غیرقانونی است و در صورت مشاهده این مورد، بهتر است به پلیس آگاهی اطلاع دهید. 

از چه شماره تلفنی، راهنمایی بگیریم؟

 • در صورت داشتن هرگونه سوال از شرکت پست با مرکز امور مشتریان پست با شماره تلفن 84470000 تماس بگیرید.
 • در صورت داشتن هرگونه سوال درباره چگونگی ثبت نام با مرکز ارتباطات شرکت ملی با شماره تلفن 09627 تماس بگیرید.
نویسنده :