نگاهی به تاریخچه و مهمترین خودروهای منصوری

نگاهی به تاریخچه و مهمترین خودروهای منصوری

خودروسازان ایرانی در عرصه بین‌المللی آنچنان که باید و شاید مطرح نیستند و بیشتر در سایه اسامی برزگ اروپایی و آسیایی قرار داشته‌اند. با این حال برخی از هموطنان ما در سایر کشورها، در عرصه جهانی خودرو اسم و رسمی پر آوازه دارند. یکی از این اسامی، منصوری است. کوروش منصوری، ایرانی مقیم آلمان، مدت‌هاست به ساخت کیت‌های جذاب و تیونینگ خودروهای لوکس مشغول است. از میانه دهه قبل میلادی، فعالیت‌های منصوری به عنوان یک تیونر، بیش از پیش گسترش یافت. حضور فعال، مداوم و سالیانه در نمایشگاه‌های مطرح خودرو همانند ژنو و فرانکفورت، عرضه کیت‌های تخصصی با اسامی مشخص در کنار باز بودن راه سفارش محصولاتی کاملاً خاص از جمله مواردی هستند که به شهرت هر چه بیشتر این تیونر ایرانی-آلمانی کمک شایان ذکری کرده‌اند. «باما» باشید تا مهم‌ترین رخدادهای منصوری از گذشته تا کنون را بررسی کنیم.

 • 1989

  کوروش منصوری در شهر مونیخ آلمان، کارگاه منصوری را با هدف ساخت کیت‌های بدنه و تیونینگ خودروهای لوکس تاسیس کرد.

 • 2001

  با گذشت بیش از یک دهه فعالیت، منصوری کارگاه خود را به شهر برند در ایالت باواریا منتقل می‌کند. هدف از این جابجایی، گسترش فعالیت‌های شرکت رو به رشد کوروش منصوری است.

 • 2005

  استون‌مارتین ونکوئیش S با کیت منصوری معرفی می‌شود. با آن که این خودرو از نظر فنی دستکاری نشده، اما به لطف تمامی تغییرات ظاهری ایجاد شده در بدنه و کابین، قیمت خودرو به بیش از 600 هزار دلار رسید.

 • 2007

   سنت انتخاب اسامی حماسی برای محصولات منحصربه‌فرد منصوری، برای اولین بار در قالب یک رولزرویس فانتوم نمود پیدا کرد. فانتوم Conquistador دارای بادی کیت خاص و کابین لوکسی است که در ترکیب با افزایش تقریباً 50 اسب‌بخاری قدرت پیشرانه، قیمت این ابر رولزرویس را به یک میلیون دلار رساند.

 • 2008

  فعالیت‌های منصوری در این سال گسترش چشمگری می‌یابد. مهم‌ترین خودروهای تیون شده توسط این شرکت، مرسدس‌بنز SLR Renovatio، فراری 599 Stallone، بنتلی کانتیننتال لمان و رولزرویس فانتوم دراپهد بل ایر هستند. فراری 599 با بادی کیت فیبرکربنی و دماغه خاصش، گل سرسبد منصوری در این سال بود.

 • 2009

  تنها دو محصول کافی بود تا منصوری در این سال به صدر اخبار تیونرهای جهان برسد. پورشه کاین چاپستر اولین تجربه جدی منصوری در زمینه شاسی‌بلندهای فوق لوکس بود که به لطف ظاهر و مشخصاتش بسیار مطرح شد. اما کمتر تیونر در جهان به سراغ سریع‌ترین خودرو یعنی بوگاتی ویرون می‌رود. منصوری با Vincero به همه نشان داد که می‌توان بیش از 100 اسب‌بخار به قدرت ویرون اضافه کرد.

 • 2010

  منصوری در این سال باز هم پرکار ظاهر شد و علاوه بر تیونینگ مازراتی گرن‌توریزمو، دستی به سر و گوش رولزرویس گوست، پورشه پانامرا، رنجرور اسپرت و استون‌مارتین DB9 کشید که آخری به خاطر نامش یعنی Cyrus Gold مورد توجه ما ایرانیان است.

 • 2011

  ب‌ام‌و X5، X6 و 760li در کنار دو کیت مختلف برای مرسدس‌بنز SLS از جمله خودروهای عرضه شده توسط منصوری بودند. SLS تماماً کربنی با نام Cormeum و فراری 458 با نام Siracusa را باید مهم‌ترین موارد دانست.

 • 2012

  کیت‌های عرضه شده برای آئودی R8، مرسدس بنز CLS، فراری 458 اسپایدر و مک‌لارن MP4-12C خلاصه‌ای از فعالیت‌های منصوری در سال 2012 هستند. اما کیت عرضه شده برای لامبورگینی اونتادور بسیار مورد توجه علاقمندان قرار گرفت.

 • 2013

  در این سال تعداد زیادی خودرو با اسامی منحصربه‌فرد توسط منصوری معرفی شدند. مرسدس‌بنز G63 Gronos، لامبورگینی اونتادور با دو کیت Carbonado Apertos و Carbonado و فراری F12 با دو کیت Stallone و LA Revoluzione و بوگاتی ویرون Empire از جمله این مواردند.

 • 2014

  سالی پرکار برای منصوری با کیت‌هایی برای مرسدس‌بنز G کلاس، رولزرویس فانتوم، رولزرویس ریت، بنتلی فلایین اسپر، لامبورگینی اونتادور، پورشه کاین و رنجرور اتوبیوگرافی. محصول مهم اما مرسدس‌بنز G63 6x6 است.

 • 2015

  محصول نوظهور لامبورگینی یعنی هوراکان مورد توجه منصوری قرار می‌گیرد. در کنار این، باید به کیت‌های نسل جدید کلاس S مرسدس‌بنز، فراری 458 اسپسیاله و پورشه کاین نیز اشاره کرد. بنتلی کانتیننتال GT Race اما سر و صدای زیادی به پا می‌کند.

 • 2016

  منصوری به ادامه فعالیت خود و عرضه کیت‌های خاص تیونینگ رولزرویس ریت، بنتلی بنتایگا، مرسدس‌بنز G و GLE مشغول می‌شود. اما عجیب‌ترین و خلاقانه‌ترین مدل منصوری، کیت بدنه جذاب تسلا مدل S است که اولین تجربه این تیونر در زمینه دستکاری خودروهای الکتریکی محسوب می‌شود.

 • 2017

  بنتلی مولسان، پورشه پانامرا و فراری 488 از جمله محصولات مطرح منصوری در این سال هستند.

 • 2018

  با ارائه محصولات جدیدی توسط برندهای لوکس جهان، منصوری نیز دست به کار شد و نمونه‌های خاصی از استون‌مارتین DB11، نسل جدید رولزرویس فانتوم، مک‌لارن 720S و پورشه پانامرا اسپورت‌توریزمو را عرضه کرد. محصول جنجالی منصوری در این سال کیت Stallone برای مدل 812 سوپرفست بود.

 • 2019

  منصوری جدیدترین خودروهای بازار را به تیغ متخصصان خود سپرد. از شاسی‌بلندهای لوکسی همچون رولزرویس کالینان و لامبورگینی اوروس گرفته تا بوگاتی شیرون. نمایش این خودروها در نمایشگاه خودروی ژنو 2019 حسابی سر و صدا به پا کرد.

نویسنده : حامد معتمدی
منبع: باما