آی دی؛ خانواده فولکس‌های برقی

معرفی 8 خودرو جدید VW برای سال آینده

1از9
معرفی 8 خودرو جدید VW برای سال آینده

کم­تر از یک سال دیگر، فولکس واگن عرضه خودروهای برقی جدیدی که ابتدای نام همه آن­ها با آی.دی (I.D) شروع می‌­شود را آغاز خواهد کرد. این خودروهای برقی عبارتند از: سدانی برای رقابت با تسلا مدل S، چند کراس‌اور با ظاهری جذاب و منحصربه فرد، هاچبکی با آرزوهای بزرگ و نهایتا یک «مایکرو باس».

فولکس واگن برنامه دارد تا سال 2022 بیش­تر این مدل­های برقی -و شاید هم همه آن­ها- را روانه بازار کند. با اینکه برخی از این مدل­ها (مثل آی.دی هاچبک) فقط مخصوص بازار اروپا درنظر گرفته شده، اما انتظار می­رود تقریبا همه آن­ها در بازار ایالات متحده عرضه شوند.

با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی بیش­تر با مدل­های مختلف از خودروهای برقی جدید فولکس واگن، از زمان فروش آنها نیز باخبر شوید.

1از9

آی دی؛ خانواده فولکس‌های برقی

قدیمی‌ترین عضو: آی.دی

1از9
قدیمی‌ترین عضو: آی.دی

زمان عرضه در بازار: سال 2020

فولکس واگن اولین مدل کانسپت از آی.دی (I.D) را سال 2016 در نمایشگاه خودروی پاریس رونمایی کرد. این رونمایی، نقطه آغازی برای معرفی مدل­های کانسپت دیگر از خودروهای برقی فولکس واگن شد و اکنون تعداد آن­ها به هشت مورد رسیده است.

فولکس واگن آی.دی بر پلتفرم گروه فولکس واگن موسوم به «اِم ای بی» (MEB) ساخته شده و مدل پایه کانسپت آی دی به لطف بهره‌­مندی از یک پکِ باتری با ظرفیت 48 کیلووات ساعت، بُردی معادل با 329 کیلومتر دارد. اما بهترین مدل از این کانسپت برقی به کمک یک پکِ باتری با ظرفیت 82 کیلووات ساعت، بُردی بیش از 595 کیلومتر دارد.

نکته مثبت این است که انتظار می­رود تقریبا همه اعداد و ارقام ذکر شده برای مدل کانسپت، برای مدل تولیدی هم یکسان باشند. همچنین ممکن است نسخه تولیدی آی.دی به شارژری با 7.2 یا 11 کیلووات توان هم مجهز باشد و امکان شارژ سریع با جریان مستقیم با توانی معادل با 125 کیلووات هم برای آن درنظر گرفته شود. مدل هاچبک از آی دی مخصوص بازار اروپا بوده و فولکس واگن فعلاً تصمیم ندارد آن را در بازار ایالات متحده به فروش برساند.

1از9

آی دی؛ خانواده فولکس‌های برقی

قرمز دوست‌داشتنی: آی.دی کراز

1از9
قرمز دوست‌داشتنی: آی.دی کراز

زمان عرضه در بازار: سال 2020

کانسپت آی.دی کراز (I.D. Crozz) برای اولین‌بار ماه آوریل سال 2017 در نمایشگاه شانگهای رونمایی شد. سپس در ماه سپتامبر همان سال در نمایشگاه خودروی فرانکفورت به روز شده و صاحب رنگ قرمز جدیدی شد!

این کراس اور آلمانی به لطف بهره‌­مندی از دو موتور برقی، می‌­تواند حداکثر قدرتی معادل با 302 اسب بخار تولید کند. فروش مدل آی.دی کراز و مدل هاچبک از آی.دی (که مخصوص اروپا است) در سال 2020 آغاز خواهد شد. فولکس واگن این کراس اور برقی را در بازار ایالات متحده هم عرضه خواهد کرد.

1از9

آی دی؛ خانواده فولکس‌های برقی

بزرگترین برقی فولکس: آی.دی رومز

1از9
بزرگترین برقی فولکس: آی.دی رومز

زمان عرضه در بازار: سال 2021

آی.دی رومز (I.D. Roomzz) را می‌­توان بزرگ­ترین کانسپت برقی فولکس واگن دانست که تا به حال معرفی شده است. این شاسی بلند برقی که سه ردیف صندلی دارد و پیمایش آن 450 کیلومتر اعلام شده، سال جاری در نمایشگاه بین ­المللی صنعت خودروی شانگهای رونمایی شد.

این خودرو که بر پایه پلتفرمِ گروه فولکس واگن موسوم به MEB ساخته شده، 302 اسب بخار قدرت تولید می‌­کند و به یک پکِ باتری با ظرفیت 82 کیلووات ساعت مجهز شده است. پس از مدل هاچبک آی.دی و مدل آی.دی کراز، در اواسط سال 2021 نوبت به آغاز فروش فولکس واگن آی.دی رومز خواهد رسید.

1از9

آی دی؛ خانواده فولکس‌های برقی

سریع‌تر از همه: آی.دی باگی

1از9
سریع‌تر از همه: آی.دی باگی

زمان عرضه در بازار: سال 2022 (در زودترین حالت ممکن و در صورت رسیدن به مرحله تولید)

آی.دی باگی (I.D. Buggy) یکی از جدیدترین کانسپت‌های برقی فولکس واگن به شمار می­رود. این کانسپت روبازِ فوق‌­العاده جذاب و استثنائی، امسال در نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی شد.

آی.دی باگی که به یک پکِ باتری با ظرفیت 62 کیلووات ساعت مجهز شده، می‌­تواند 201 اسب بخار قدرت و 349 نیوتن متر گشتاور تولید کند. البته موضوع فقط به همین جا ختم نمی‌­شود، چراکه این خودرو در میان کانسپت‌­های آی.دی از همه سریع­‌تر است: آی.دی باگی می­‌تواند فقط در مدت زمان 7.2 ثانیه از حالت سکون به سرعت 96 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند.

ناگفته نماند که هنوز مشخص نیست آیا این کانسپت زیبا به مرحله تولید خواهد رسید یا خیر، اما حتی اگر فولکس واگن این خودروی برقی را تولید کند، به احتمال زیاد به تعدادی محدود و با قیمتی بالا خواهد بود.

1از9

آی دی؛ خانواده فولکس‌های برقی

تولد دوباره ترانسپورتر: آی.دی باز

1از9
تولد دوباره ترانسپورتر: آی.دی باز

زمان عرضه در بازار: سال 2022

می‌­توان گفت کانسپت آی.دی باز (I.D.Buzz) دقیقاً همان چیزی است که مشتریان خواهان آن هستند: یک مایکرو باسِ برقی که از نو متولد شده است.

البته اگر این مدل کانسپت نظر شما را جلب کرده و تمایل دارید نسخه تولیدی آن را خریداری کنید، متاسفانه باید تا سال 2022 صبر کنید. انتظار می­رود این خودروی برقی، پیمایشی در محدوده 434 تا 547 کیلومتر داشته باشد. ظرفیت پکِ باتری این خودرو در حالت پایه معادل با 48 کیلووات ساعت بوده و در بهترین حالت به 111 کیلووات ساعت می­‌رسد. ناگفته نماند که قدرت آی.دی باز بسته به پکِ باتری متغیر بوده و حداکثر به 369 اسب بخار خواهد رسید.

1از9

آی دی؛ خانواده فولکس‌های برقی

برای حمل و نقل پاک: آی.دی باز کارگو

1از9
برای حمل و نقل پاک: آی.دی باز کارگو

زمان عرضه در بازار: سال 2022

مدل آی.دی باز کارگو (I.D. Buzz Cargo) تفاوت چندانی با مدل آی.دی باز ندارد. با این حساب، پکِ باتری آن ظرفیتی معادل با 48 کیلووات ساعت یا 111 کیلووات ساعت خواهد داشت و بُرد آن هم حداکثر به 547 کیلومتر می­رسد. قدرت این خودرو حداکثر به 369 اسب بخار خواهد رسید.

آی.دی باز کارگو به سیستم تمام چرخ محرک هم مجهز شده است. اما همانطور که در تصاویر مشاهده می­کنید، در آی.دی باز کارگو خبری از پنجره­ عقب نیست و فضای داخلی آن هم دچار تغییراتی شده تا برای استفاده­‌های صنعتی و تجاری مناسب­‌تر باشد. احتمال می‌­رود در سال 2022، کارگو به عنوان یک تیپ برای مدل آی.دی باز عرضه شود.

1از9

آی دی؛ خانواده فولکس‌های برقی

رقیبی برای تسلا: آی.دی ویژن

1از9
رقیبی برای تسلا: آی.دی ویژن

زمان عرضه در بازار: سال 2022

فولکس واگن مدل‌­های باز، کراز و رومز را برای مشتریان شاسی بلندهای برقی طراحی کرده، اما مدل آی.دی ویژن (I.D. Vizzion) یک سدان برقی است.

در زیر بدنه این خودروی چهار در، پلتفرمِ گروه فولکس واگن موسوم به MEB و یک پکِ باتری با 111 کیلووات ساعت ظرفیت جاخوش کرده‌اند. فولکس واگن مدعی است که طبق معیار سنجش در اروپا، بُرد ویژن حداکثر به 650 کیلومتر می­‌رسد، اما طبق معیار سنجش در ایالات متحده، این رقم کاهش یافته و در محدوده 483 تا 563 کیلومتر قرار خواهد گرفت. ناگفته نماند که آی.دی ویژن حداکثر قدرتی معادل با 302 اسب بخار دارد.

1از9

آی دی؛ خانواده فولکس‌های برقی

رکورددار هیل کلایم: آی.دی آر پایکس پیک

1از9
رکورددار هیل کلایم: آی.دی آر پایکس پیک

زمان عرضه در بازار: نامعلوم

این کانسپتِ تمام برقی با 680 اسب بخار قدرت، در سال 2018 توسط فولکس واگن در پایکس پیک رونمایی شده است. این کانسپت آلمانی موفق شده در «رقابت کوهستانی بین ­المللی پایکس پیک» (Pikes Peak International Hill Climb) که هر ساله در آمریکا برگزار می­شود، زمانی فوق­ العاده به ثبت برساند. در این رقابت که از نوع «هیل کلایم» (Hill Climb) است، راننده­‌ها بر سر ثبت بهترین زمان برای پیمایش مسیری کوهستانی به سمت قله پایکس پیک واقع در ایالت کلرادو به رقابت می‌­پردازند.

این خودرو فقط با یک بار پیمایش این مسیر 19.99 کیلومتری، موفق شد رکورد پژو را با اختلاف 17 ثانیه بشکند. البته موضوع فقط به همین جا ختم نمی‌­شود، چرا که آی.دی آر پایکس پیک اولین خودرویی محسوب می­‌شود که توانسته این مسیر را در کم­تر از 8 دقیقه پیمایش کند.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که احتمال عرضه این خودرو توسط فولکس واگن برای مصرف کنندگان کم است.

1از9

مترجم : بهنام اصغریان
منبع: motor1.com