استعلام خلافی موتور سیکلت

استعلام خلافی موتور و جریمه موتورسیکلت 1402

اجرای آزمایشی طرح خط ویژه موتورسواران

خرداد 1402: سید محمد آقامیری، رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران، عنوان کرد یکی از چالش‌هایی که تهران به ویژه در بافت مرکزی با آن روبه‌رو است، تردد بی‌ضابطه موتورسیکلت‌ها خصوصا موتورهای کار است. متأسفانه تردد این موتورها ناهنجاری‌هایی را در سطح شهر ایجاد می‌کند. به نوعی تردد موتورسیکلت‌ها قانون مدونی ندارد که موتور سواران بدانند چگونه رفتار ترافیکی مناسبی داشته باشند؛ حتی بعضاً پرسنل راهور نیز در تعیین نوع قوانینی که باید اعمال کنند، مردد هستند.

وی از ارائه طرح خط ویژه موتورسواران به پلیس راهور خبر داد و گفت پیشنهاد شده که موتورسواران در این خطوط تردد کنند تا قابل رصد و اعمال قانون باشند؛ از تردد خلاف جهت جلوگیری شود و موتورسواران در پیاده‌رو تردد نکنند. بحث‌هایی مطرح شده که خط ویژه موتورسواران در یک یا دو خیابان به صورت آزمایشی اجرا شود. تصمیم بر این است که اگر اجرای این طرح آزمایشی نتیجه‌بخش بود در سایر خیابان‌ها نیز اجرایی شود. متأسفانه مشکلات تردد موتورسواران به خطوط بی‌.آر.تی نیز تسری پیدا کرده و حضور آن ها منجر به ترافیک و افزایش سرفاصله اتوبوس‌ها شده است. به دنبال این تردد، رانندگان اتوبوس باید مراقبت بیشتری داشته باشند تا با موتورسیکلت‌ها برخورد نکنند و همین سرعت را کاهش می‌دهد و تأثیر زیادی در افزایش سرفاصله و بعضاً وقوع حوادث و ترافیک ناشی از آن دارد. تردد موتورسواران در خطوط بی‌.آر.تی بعضاً منجر به سوانح نیز می‌شود. نرده‌هایی که در این خطوط پیش بینی شده، چهره بصری شهر را به هم ریخته و نگاه جدید بر این است که نرده‌ها حذف و مراقبت به شکل دوربینی انجام شود تا خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها وارد خطوط نشوند. متأسفانه مراقبت در این بخش به درستی انجام نمی‌شود؛ پلاک‌ها پشت موتورها قرار گرفته و دوربین‌ها بخش جلوی موتور را پوشش می‌دهند و معمولاً پلاک ها نیز مخدوش است.

وی تاکید کرد رفع نهایی این مشکلات در حیطه وظایف پلیس راهور است و شهرداری هر تصمیمی بگیرد اقدام نهایی را باید پلیس انجام دهد تا به دنبال آن بتوان قوانین را اعمال کرد. نصب موانع ترافیکی و دوربین‌ها با شهرداری است و منتظریم پلیس نظر خود را اعلام کند تا شهرداری طرح را اجرا کند.

طرح تشدید برخورد با تخلفات موتورسیکلت‌سواران پایتخت

اردیبهشت 1402: سرهنگ علی اصغر شریفی، رئیس اداره اطلاع رسانی پلیس راهور تهران، خبر داد پلیس از روز 30 اردیبهشت با اجرای طرح تشدید برخورد با تخلفات موتور سیکلت‌سواران پایتخت، راهی را آغاز کرده است که اتفاق‌های خوبی را رقم خواهد زد. پلیس در این طرح تماما رعفت با متخلفین موتورسیکلت‌سواران را کنار گذاشته است و به ویژه باآن‌هایی که درهر گونه تخلف مرتبط با پلاک نقشی دارند برخور جدی و قاطع خواهد داشت.

وی افزود باید از پلیس راهور تهران بزرگ بخاطر تلاش‌هایی که دارد تا جان شهروندان پایتخت را نجات دهد تقدیر شود چرا که عمده جمعیت فوتی یا مجروح در تصادفات پایتخت را جوانان تشکیل می‌دهند. از این رو پلیس تمام توان خود را به کار گرفته است تا مانع از آسیب‌های ناشی از تخلفات ترافیکی به این گروه سنی پایتخت نشین شود. همه ما باید در حفظ جمعیت جوان کشور تلاش کنیم که پلیس رواهور تهران بزرگ به نوبه خود در حال تلاش در این کار است. آمارو ارقام فوتی‌ها و مجروحین تصادفات پایتخت حاکی از آن است که موتورسیکلت وسیله نقلیه خوبی است، اما ایمنی کمی دارد که به رعایت قوانین و اجرای الزامات ایمنی نیاز دارد.

سرهنگ شریفی گفت یکی از شایع‌ترین تخلفات موتورسواران پایتخت که اکثرا منجر به آسیب‌های جدی از ناحیه سر یا فوت آن‌ها می‌شود، به حرکت خلاف جهت معابر شهری مربوط است. این دسته از متخلفین تنها به نقض یک قانون نمی‌پردازد بلکه با مجموعه‌ای از تخلفات راهنمایی و رانندگی روبرو است.

پرداخت جرایم برای رفع توقیف موتورسیکلت‌ها

اسفند 1400: سردار محمدحسین حمیدی، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، درباره طرح انضباط‌بخشی تردد موتورسواران بیان کرد، که راکبان موتورسیکلت‌های توقیف‌شده باید جرایم خود را پرداخت کنند و در غیر این صورت، موتورسیکلت به پارکینگ منتقل خواهد شد.

وی در پاسخ به کسانی که ادعا می‌کنند این طرح تنها برای کسب درآمد پلیس است، اظهار کرد که درآمد حاصله به خزانه دولت می‌رود و خزانه دولت نیز برای مردم است. در ادامه نیز افزود که اخذ خلافی‌ها تنها به منظور کاهش تخلفات است.


انواع روش‌های پرداخت خلافی موتور

در مقاله امروز، روی صحبت‌مان به موتورسواران است و می‌خواهیم توضیح دهیم که خلافی موتور چیست. سپس انواع روش‌های استعلام خلافی موتورسیکلت، از جمله استعلام خلافی آنلاین با پلاک و همچنین استعلام خلافی موتور رایگان از راهور را خواهیم گفت. 

استعلام خلافی موتور در پلیس + 10

یکی از ساده‌ترین روش‌های تسعلام خلافی موتورسیکلت، مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+10 در سراسر کشور است. در زمان مراجعه باید کارت شناسایی مالک موتورسیکلت و همچنین کارت موتور را همراه داشته باشید.

دقت داشته باشید که بدلیل آنلاین بودن سامانه‌های پلیس+10، اطلاعات خلافی موتورسیکلت کاملا به‌روز و لحظه‌ای هستند در صورتیکه اگر از سایر روش‌های استعلام اینترنتی خلافی موتورسیکلت استفاده کنید، خلافی‌های نشان داده شده، ممکن برای 24 ساعت قبل (یا حتی بیشتر) باشند.

استعلام خلافی از سایت راهور

اگر امکان یا توانایی مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+10 را ندارید، نگران نباشید! چراکه راه مطمئن دیگری هم وجود دارد. اگر موبایل دارید یا اگر دسترسی به کامپیوتر دارید، می‌توانید به سامانه اینترنتی راهور 120 به نشانی rahvar120.ir مراجعه کرده و سپس گزینه «استعلام تخلفات رانندگی» را انتخاب کنید.

در این حالت، ابتدا به سامانه «احراز هویت سخا» منتقل شده و باید وارد حساب کاربری‌تان شوید. بعد از آنکه به سامانه سخا وارد شدید، از شما خواسته می‌شود تا شماره بارکد وسیله نقلیه را وارد کنید. بعد از وارد کردن این بارکد، نتیجه خلافی به شما نشان داده می‌شود.

استعلام خلافی موتور با پلاک

چنین چیزی صحت ندارد! اینکه برخی‌ها ادعا می‌کنند که می‌توان با شماره پلاک موتورسیکلت، خلافی آنرا مشاهده کرد، یک دروغ محض است و سامانه پلیس راهور -حداقل تا به امروز- چنین قابلیتی نداشته است. پس اگر موتورسیکلت پلاک قدیم یا حتی پلاک جدید دارید، مطمئن باشید که صرفا با داشتن شماره پلاک موتور، امکان استعلام خلافی موتورسیکلت وجود ندارد. 

استعلام خلافی موتور با پیامک

اگر کد VIN وسیله نقلیه را دارید، می‌توانید از استعلام پیامکی خلافی استفاده کنید. برای این کار کافی است تا شماره VIN را به سرشماره 1101202020 پیامک کرده و منتظر دریافت پیامک پلیس بمانید. بدلیل اختلال‌های موقت در سامانه پیامکی، ممکن است پیامکی برای شما ارسال نشود؛ پس مراقب این نکته هم باشید! 

پرداخت خلافی موتور آنلاین

علاوه بر پرداخت خلافی موتور در دفاتر پلیس+10، امکان پرداخت اینترنتی هم وجود دارد. برای پرداخت آنلاین خلافی خودرو، به «شماره قبض جریمه» و همچنین «شناسه پرداخت جریمه» نیاز دارید. اگر این دو مورد را در اختیار دارید، مجددا به سامانه اینترنتی راهور 120 مراجعه کرده و گزینه «پرداخت الکترونیکی جرایم» را انتخاب تا به صفحه پرداخت بانکی منتقل شوید.


استعلام خلافی خودرو

روش‌های استعلام آنلاین خلافی خودرو، استعلام اینترنتی خلافی از سایت راهور 120 و روش پرداخت آنلاین خلافی در سامانه rahvar120 را در مقاله استعلام خلافی خودرو مطالعه کنید.

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما