بررسی مهم‌ترین رخدادهای تاریخچه شرکت تسلا

بررسی مهم‌ترین رخدادهای تاریخچه شرکت تسلا

قدمت خودروهای الکتریکی به اواخر قرن نوزدهم بازمی‌گردد. با این حال ایده استفاده از الکتریسیته برای نیروبخشیدن به خودروها تا اواخر دهه نود قرن بیستم زیر سایه سلطنت پیشرانه‌های درونسوز فراموش شد. با آن که خودروسازان قدیمی و برندهای نوظهور متعددی از اوایل این دهه به توسعه و تولید خودروهای الکتریکی و یا هیبریدی پاک مشغول شدند، هیچ نامی در طول سه دهه اخیر به اندازه تسلا در این عرصه شهرت نیافته‌ است. برندی که پیشرفتش ساخته و پرداخته ذهن کارآفرینی به نام ایلان ماسک است که پروژه‌های مهمی را از اواسط دهه نود میلادی در جهان تکنولوژی کلید زده است. «باما» باشید تا با مهم‌ترین رخدادهای تاریخچه نه چندان طولانی برند تسلا آشنا شوید.

 • 2003

  مارتین ابرهارد (تصویر مقابل) و مارک تارپنینگ تحت تاثیر شکست پروژه EV1 جنرال موتورز، تسلا را برای ساخت و توسعه تکنولوژی خودروهای الکتریکی تاسیس کردند.

 • 2004

  ایلان ماسک به عنوان سرمایه‌گذار اصلی شرکت نوظهور به تیم تسلا پیوست و از فورویه 2004، به عنوان عضو هیات مدیره مشغول به کار شد. چندی بعد پروژه ساخت اولین خودروی تسلا کلید می‌خورد.

 • 2006

  موج جدید سرمایه‌گذاری و تزریق سرمایه به شرکت توسط ایلان ماسک هدایت می‌شود و مدیران سابق شرکت‌هایی همانند گوگل و ای بی نیز در تسلا سرمایه گذاری می‌کنند.

 • 2008

  اولین محصول تسلا با نام رودستر عرضه شد. این خودروی تماماٌ الکتریکی بر روی پلتفرم نسل دوم لوتوس الیزه شکل گرفت و به لطف قدرتی معادل 248 تا 288 اسب‌بخار، توانایی شتابگیری از صفر تا صد کیلومتر برساعت را در 3.9 ثانیه دارد. این خودرو اولین محصول تماماً الکتریکی با برد موثری بیش از 320 کیلومتر است.

 • 2009

  مدل رودستر در اکتبر 2009 در استرالیا توانست رکورد طی مسافت 501 کیلومتر با یک بار شارژ را ثبت کند.

 • 2010

  تیراژ رودستر به 1000 دستگاه می‌رسد و یک سری تغییرات کلی برای بهبود ظاهر و عملکرد این خودرو انجام می‌گیرد. رودستر تا سال 2012 در خط تولید می‌ماند. همکاری با مرسدس بنز برای توسعه مدل الکتریکی کلاس A با نام E-CELL به ثمر می‌نشیند و این مدل راهی بازار می‌شود. تسلا حالا درساخت موتورهای الکتریکی خودرو خودکفا شده است.

 • 2012

  اولین محصول تماماً جدید تسلا با نام مدل S معرفی می‌شود. این سدان لوکس اسپرت، با تلفیقی از تکنولوژی‌های جدید و طراحی آیرودینامیک بردی معادل 539 کیلومتر دارد. از ابتدای عرضه تا کنون، نرم‌افزار و سخت‌افزار این مدل به‌روزرسانی شده و در بهترین مدل یعنی سری P90D و در حالت Ludicrous، شتاب صفر تا صدی بین 2.3 تا 2.8 ثانیه ثبت می‌شود. در این سال کانسپت مدل X نیز معرفی می‌شود.

 • 2013

  همکاری تسلا با تویوتا جهت عرضه نسل دو تویوتا RAV4 EV. همکاری با دایملر بنز نیز ادامه می‌یابد و مدل‌های الکتریکی کلاس B و اسمارت نیز عرضه می‌شوند.

 • 2015

  کراس اور جدید تسلا با نام مدل X معرفی می‌شود. درهای عقب مدل X رو به بالا باز می‌شوند و ایده کلی کابین این خودرو نیز در حقیقت ادامه دهنده راه مدل S است و بیشتر تنظیمات از طریق صفحه نمایشگر بزرگی که در مقابل راننده است انجام می‌گیرد. قابلیت پیمایش مدل X بین 381 تا 475 کیلومتر است و در سری P90D شتاب صفر تا صد در کمتر از 2.9 ثانیه ثبت می‌شود. قیمت پایه این خودرو چیزی در حدود 97 هزار دلار است.

 • 2016

  سومین محصول تسلا با نام مدل 3 معرفی می‌شود و از همان روز حدود 325 هزار نفر برای خرید این خودرو ثبت نام می‌کنند. این رقم تنها یک سال بعد به 455 هزار دستگاه می‌رسد. تولید مدل 3 به طور رسمی یک سال بعد آغاز می‌شود. این خودروی خانوادگی کوچک، قرار است تا قیمتی به مراتب ارزان‌تر از مدل S داشته باشد و به لطف برد 500 کیلومتری، برای عامه مردم قابل استفاده باشد. در نهایت قیمت پایه این خودرو 35 هزار دلار اعلام می‌شود.

 • 2017

  پیش نمونه محصول جدید تسلا با نام Semi معرفی می‌شود. این کشنده-کامیون براساس متعلقات فنی مدل 3 شکل گرفته و قرار است با بردی بین 480 تا 805 کیلومتر در سال 2020 عرضه شود. علاوه‌براین، پیش نمونه مدل جدید رودستر همزمان با مدل Semi به همگان معرفی می‌شود. خودرویی که قرار است شتاب صفر تا صدی زیر 1.9 ثانیه داشته باشد و از نظر حداکثر سرعت نیز به بیش از 400 کیلومتر برساعت دست یابد.

 • 2018

  تسلا رودستر شخصی ایلان ماسک توسط موشک SpaceX Falcon در ماه فوریه به فضا فرستاده می‌شود تا در مدار زمین قرار گیرد.

 • 2019

  چهارمین محصول تسلا با نام مدل Y که یک کراس اور کوچک است معرفی می‌شود. پلتفرم این خودرو با مدل 3 مشترک است و مدل پایه آن 39 هزار دلار قیمت‌گذاری شده است. رقبای اصلی مدل Y محصولاتی همانند مرسدس بنز EQC و جگوار I-Pace هستند.

نویسنده : حامد معتمدی
منبع: باما