آماده تحویل سایبرتراک باشید

بعد از آن‌که ریویان اعلام کرد به زودی عرضه پیکاپ برقی R1T را آغاز می‌کند و فورد نیز از اولین نسخه برقی F-150 رونمایی کرد، زمان آن رسیده است که تسلا نیز خبر جدیدی از سایبرتراک خود منتشر کند.

تسلا در ایمیلی به بعضی از خریداران تسلا نوشته: تبریک می‌گوییم، شما اولین قدم برای مالکیت تسلا را برداشته‌اید، تولید سایبرتراک از اواخر سال 2021 آغاز می‌شود.طی چند ماه گذشته خبرهایی مبنی بر عدم عرضه تسلا سایبرتراک در رسانه‌ها منتشر شد. حتی ایلان ماسک مالک تسلا درست در زمان هجوم تقاضا برای پیکاپ‌های برقی، به‌روزرسانی از اولین پیکاپ خود را متوقف و از اعلام جدول زمابندی عرضه آن نیز خودداری کرد. چندی پیش او در توئیتر خود در پاسخ به فردی که پرسیده بود سایبرتراک چه زمانی راهی بازار می‌شود، تنها به زمان عرضه مدل Y جدید اشاره کرده بود. اما به تازگی ماسک در پاسخ به یکی از کاربران این شبکه اجتماعی گفته است که این خودرو برای عرضه آماده شده است.

برخی از کارشناسان بر این باورند که تولید این خودرو برای اواخر سال جاری میلادی استارت می‌خورد. با توجه به تکنیک‌های مدیریتی ماسک پیش‌بینی می‌شود رقابت با ریویان R1T و فورد F-150 Lightning سریع‌تر رخ دهد.

در این میان چیزی که بیشتر از همه هیجان‌انگیز است، ایمیل رسمی تسلا به خریداران است. در این ایمیل به صراحت اعلام شده است که تبریک می‌گوییم، شما اولین قدم برای مالکیت تسلا را برداشته‌اید، تولید سایبرتراک از اواخر سال 2021 آغاز می‌شود. اما بخش عجیب ماجرا اینجاست که همه ثبت‌نام‌کنندگان این ایمیل را دریافت نکرده‌اند. حتی برخی دیگر نیز ایمیلی با محتویات دیگری به دستشان رسیده است. با این حال رسانه‌ها و اغلب مشتریان انتظار دارند که تسلا در این زمینه اقدام به انتشار یک بیانیه رسمی کند.

سایبرتراک؛ پیکاپ برقی تسلا

پیکاپ سایبرتراک (یا به اختصار CYBRTRK) را می‌توان به عنوان نقطه عطفی مهم در تاریخ هفت ساله شرکت تسلا به شمار آورد زیرا طراحی آینده‌نگرانه آن بسیار ساختارشکن و غیرمعمول است. این خودرو که طول، عرض و ارتفاعی برابر با 5.8، 2 و 1.9 متر داشته، برای حمل شش سرنشین طراحی شده است.

پس از آن‌که ایلان ماسک در جریان یک رویداد ویژه از جدیدترین محصول شرکت تحت مدیریت خود یعنی پیکاپ سایبرتراک رونمایی کرد، موج جدیدی از انتقادات به سوی این شرکت روانه شد. بسیاری افراد قادر به درک طراحی عجیب و ساختارشکن تسلا سایبرتراک نیستند. گویا پس لرزه‌های موج انتقادات به این خودرو به بورس سهام وال استریت نیز رسیده چراکه سهام شرکت تسلا پس از رونمایی از مدل جدید افت قابل توجهی داشته است. هرچند که اوضاع هنوز وخیم نشده و شاخص سهام تسلا فعلا 80 واحد بیشتر از ماه گذشته میلادی است.

این سقوط نشان می دهد که سهامداران تسلا نسبت به مدل جدید چندان خوشبین نیستند. البته علت دقیق این عدم اطمینان هنوز مشخص نیست ولی می‌توان طراحی ساختارشکن سایبرتراک را به عنوان عاملی مهم در این مسئله به شمار آورد.

تسلا سایبرتراک

هرچند که در هنگام رونمایی فضای داخلی این پیکاپ عجیب نمایش داده نشد، اما شرکت تسلا تنها یک تصویر از این بخش را منتشر کرده که طراحی بسیار ساده‌ای را به نمایش می‌گذارد که مشابه آن حتی در سایر محصولات تسلا نیز دیده نشده است. تنها موارد قابل اشاره در این بخش را می‌توان نمایشگرمرکزی بزرگ، ردیف‌های سه تایی صندلی‌ها و فرمان جالب آن دانست که البته ممکن است در نمونه نهایی شاهد برخی از آن‌ها نباشیم.

برخلاف ظاهر بحث‌برانگیز این خودرو، بخش فنی آن را می‌توان به عنوان یک نقطه قوت برشمرد چراکه بنابر اعلام سازنده، این پیکاپ که به سیستم AWD نیز مجهز شده، قادر است ظرف تنها 2.9 ثانیه به سرعت صد کیلومتر برساعت رسیده و 400 متر مسافت را در 10.8 ثانیه طی کند. برای مقایسه بهتر بد نیست قابلیت‌های تسلا سایبرتراک را با دوج چلنجر Hellcat 2019 مقایسه کنیم، خودرویی که ظرف 3.8 ثانیه به سرعت صد کیلومتر برساعت دست می‌یابد و در 10.8 ثانیه، 400 متر را طی می‌کند.

اولین تصویر از پیکاپ برقی تسلا

در هرحال این نسخه از پیکاپ تسلا سایبرتراک با یک‌بار شارژ باتری‌ها قادر است مسافتی بیش از 800 کیلومتر را طی کند. حداکثر سرعت آن 209 کیلومتر برساعت و قیمت پایه آن برابر با 69,900 دلار خواهد بود.

لازم به ذکر است که دو نسخه دیگر از این خودرو نیز ساخته خواهد شد. مدل پایه که به تنها یک موتور برقی در محور عقب مجهز شده، شعاع حرکتی آن بیش از 400 کیلومتر است و می‌تواند ظرف 6.5 ثانیه به سرعت 96 کیلومتر برساعت دست یابد. قیمت پایه این مدل 39,900 دلار تعیین شده که می‌تواند برای بسیاری از رقبا نگران‌کننده باشد. اما نسخه دیگر که در حقیقت مدل میانی است به دوموتور برقی مجهز شده اما شتاب سفر تا صد آن 4.5 ثانیه و شعاع حرکتی برابر با 480 کیلومتر خواهد بود. ایلان ماسک در مراسم رونمایی ادعا کرده که عملکرد فنی این خودرو حتی پورشه 911 را نیز به چالش خواهد کشید.

فضای بار تسلا سایبرتراک

زوایای ورود و خروج تسلا سایبرتراک به ترتیب برابر با 35 و 28 و ارتفاع آن از سطح زمین نیز برابر با 40 سانتی‌متر است. سازه مونوکوک، سیستم تعلیق بادی، فضای بار تخت به طول 2 متر با فضای بار 2831 لیتری محافظت شده را می‌توان جزء سایر موارد مهم قابل اشاره در این خودرو دانست.

طبق اعلام شرکت تسلا، قرار است تولید مدل سایبرتراک از سال 2021 آغاز شود درحالی‌که نسخه قدرتمندتر این خودرو به فاصله یک‌سال از سایر نمونه‌ها وارد خط تولید خواهد شد. بد نیست بدانید پیکاپ الکتریکی شرکت GM نیز تقریباً در همان زمان عرضه خواهد شد.

مترجم : نیما حدادی

منبع : carscoops.com