دستورالعملی ساده برای عملکرد روان پیشرانه خودرو

روش صحیح چک کردن روغن موتور خودرو

8 مرداد 1398 15:07
 • جلوگیری از صرف هزینه میلیونی

  جلوگیری از صرف هزینه میلیونی

  روغن برای پیشرانه خودرو، حکم خون برای بدن انسان را دارد. به همین دلیل، توصیه می‌­شود همیشه از کافی بودن روغن موتور اطمینان حاصل کنید. عدم وجود روغن کافی می‌­تواند خرابی‌­هایی را در پی داشته باشد که نیاز به تعمیرات اساسی خواهند داشت و این به معنی صرف هزینه‌­ای میلیونی است. با توجه به هزینه­‌های گزاف قطعات و تعمیرات که این روزها سر به فلک کشیده، چک کردن صحیح و به موقع روغن موتور می­‌تواند در مخارج شما به میزان قابل توجهی صرفه‌جویی کند.

  باید در نظر داشته باشید که اگر چندین سال از عمر خودروی شما می­‌گذرد، این موضوع اهمیت بیش­تری پیدا خواهد کرد. باید بدانید که اگر کارکرد خودرو

 • مرحله اول: آمادگی‌های لازم پیش از شروع چک کردن

  مرحله اول: آمادگی‌های لازم پیش از شروع چک کردن

  خودروی شما باید روی زمینی مسطح بوده و پیشرانه آن خاموش باشد. اگر خودروی شما جعبه‌دنده اتوماتیک دارد، آن را روی حالت «پارک» - یا همان P قرار دهید و اگر خودروی شما جعبه‌دنده دستی دارد، آن را روی یکی از دنده‌های سنگین­‌تر مثلاً دنده یک، دو یا دنده عقب قرار دهید. فراموش نکنید که

 • مرحله دوم: پیدا کردن محل میله مخصوص سنجش سطح روغن

  مرحله دوم: پیدا کردن محل میله مخصوص سنجش سطح روغن

  در اکثر خودروها، می­‌توانید محل میله مخصوص سنجش سطح روغن یا همان گِیج روغن را به سادگی پیدا کنید. این میله معمولاً دسته رنگی کوچکی دارد که در بیش­تر خودروها به رنگ زرد یا نارنجی است. علاوه‌براین، در اغلب خودروها معادل انگلیسی روغن موتور یعنی عبارت “Engine Oil”

 • مرحله سوم: بیرون کشیدن میله مخصوص سنجش سطح روغن

  مرحله سوم: بیرون کشیدن میله مخصوص سنجش سطح روغن

  یک دستمال پارچه­‌ای کوچک یا یک دستمال کاغذی آماده کنید. میله مخصوص سنجش سطح روغن را بیرون کشیده و کاملاً از مجرایی که در آن قرار گرفته خارج کنید. حال قسمت انتهای آن که روغنی است را با دستمال به خوبی تمیز کنید. همان طور که در تصویر مشاهده می‌‌­کنید، در قسمت انتهای این میله دو خط وجود دارد:

 • مرحله چهارم: مشاهده سطح روغن

  مرحله چهارم: مشاهده سطح روغن

  میله مخصوص سنجش سطح روغن که انتهای آن را تمیز کرده اید را به آرامی در مجرای آن قرار دهید تا حدی که کاملاً پایین برود. حال میله را بیرون بیاورید. انتهای میله روغنی خواهد بود و جایی که ردِ روغن روی میله تمام می­شود، سطح روغن را نشان می­دهد. اگر سطح روغن بین خط پایینی و بالایی باشد، خودروی شما به اندازه کافی روغن موتور دارد. اما اگر سطح روغن روی خط پایینی و یا پایین­تر از آن باشد، باید چیزی در حدود یک لیتر روغن به موتور اضافه کنید.

 • مرحله پنجم: چک کردن مجدد سطح روغن پس از چند دقیقه

  مرحله پنجم: چک کردن مجدد سطح روغن پس از چند دقیقه

  پس از این که حدوداً یک لیتر روغن به پیشرانه اضافه کردید، چند دقیقه صبر کنید تا روغن موتور کاملاً پایین رفته و وارد محفظه میل‌لنگ شود. حال مجدداً سطح روغن را چک کنید تا مطمئن شوید ردِ روغن موتور روی میله مخصوص سنجش سطح روغن بین دو خط پایینی و بالایی است. دقت داشته باشید که حتماً لازم نیست ردِ روغن روی این میله دقیقاً روی خط بالایی بوده و فقط باید بین دو خط پایینی و بالایی باشد.

دیدگاه کاربران