بررسی تاریخچه برند هامر

بررسی تاریخچه برند هامر

جیپ توانست مهره‌ای کلیدی برای آمریکا در نبردهای جنگ جهانی دوم باشد. خودرویی که به تدریج توسط ویلیز و بعدها امریکن موتورز، به یک برند مستقل بدل شد و محصولات زیادی از دل آن بیرون آمد و به یک برند خانگی مناسب برای معابر شهری و آفرود تفریحی بدل شد. با این حال کمتر کسی می‌پنداشت ابزار کارآمد ماجراجویی‌های آمریکا در دهه‌های هشتاد و نود و قرن بیست و یکم میلادی، بتواند به یک خودرو خیابانی بدل شود. به لطف علاقه شدید برخی سلبریتی‌ها و ریسک‌پذیری جنرال موتورز، هامر از دل هاموی بیرون آمد و به یک برند نیمه لوکس بدل شد. برندی که تا اواسط دهه قبل و پیش از بحران اقتصادی دوام آورد و در نهایت به چینی‌ها رسید. اخیراً دوباره جنرال موتورز هامر را احیا کرده و قرار است یک پیکاپ الکتریکی اولین محصول آن‌ها پس از نزدیک به یازده سال دوری از میادین باشد. «باما» باشید تا تاریخچه این برند پرحاشیه را مرور کنیم.

 • 1983

  تولد هاموی

  یک مزایده توسط ارتش ایالات متحده برگزار شد که نتیجه آن پیروزی شرکت AM General و شکست تیم ایتالیایی-آمریکایی لامبورگینی-کرایسلر بود. محصول AM General با نام High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV) عرضه شد. این خودرو در ارتش آمریکا به اختصار «هاموی» نامیده شد.

 • 1992

  تولد هامر

  موفقیت و درخشش هاموی در جنگ خلیج فارس سبب شد تا کمپینی به رهبری آرنولد شوارتزنگر، ستاره هالیوود، به راه بیافتد که درخواست آن ساخت یک نمونه خیابانی از این خودرو بود. جنرال موتورز با همکاری AM General، در نهایت نسخه خیابانی را با نام هامر راهی بازار کرد و اولین مشتری آن خود آرنولد بود!

 • 1995

  موفقیت در بازار

  بازاریابی مناسب در کنار معرفی گونه‌های مختلف سبب شد تا هامر (که حالا با نام مدل H1 شناخته می‌شد) به فروشی بالای 1400 دستگاه در سال 1995 دست یابد. در این نسل گونه‌های سافت‌تاپ و هاردتاپ 4 در به علاوه نسخه‌های دو در و چهار در با سقف شیب‌دار محبوب شدند. پیشرانه‌های 8 سیلندر بنزینی و دیزل ساخت جنرال موتورز نیروبخش هامر بودند.

 • 2002

  دومین هامر

  دومین مدل هامر با نام H2 در این سال معرفی شد. این مدل که برپایه پلتفرم شورولت سیلورادو توسعه یافته بود، به نحوی ثروتمندانی که عاشق ظاهر جذاب و باابهت هامر بودند ولی با سواری خشک و ابعاد بسیار بزرگش مشکل داشتند را هدف گرفته بود. پیشرانه 6 لیتری 320 اسبی جنرال موتورز برای H2 در نظر گرفته شده بود.

 • 2005

  پیکاپ H2

  برپایه مدل H2، نمونه پیکاپی با نام SUT معرفی شد که در حقیقت پا در جای پای نمونه پیکاپ H1 گذاشته بود و از نظر فنی و امکانات تفاوت چندانی با H2 عادی نداشت.

 • 2006

  هامر کوچولو!

  پس از مدت‌ها انتظار، نمونه کوچک‌تر هامر با نام H3 معرفی شد. این خودرو پلتفرمی مشابه شورولت کلورادو داشت و از پیشرانه‌های 5 سیلندر و V8 بهره می‌جست. در ابتدای عرضه استقبال از این مدل مناسب بود، اما به تدریج انتقادات نسبت به عملکرد و قیمت آن بیشتر شد.

 • 2006

  پایان راه H1

  پس از مدت‌ها، محدودیت‌های مربوط به آلایندگی‌ها سبب شد تا مدل H1 در اواخر سال 2006 از خط تولید کنار برود. در این سال نمونه خاصی از آن با نام H1 Alpha که یک استیشن واگن بزرگ و لوکس بود برای بازار جهانی عرضه شد.

 • 2008

  HX کانسپت

  اولین کانسپت برپایه هامر با نام HX در نمایشگاه دیترویت معرفی شد. این مدل نویدبخش آینده درخشانی برای هامر بود و خبر از ورود آن به کلاس جیپ رانگر می‌داد. موردی که هرگز محقق نشد. در سال 2008 علاوه بر این، مدل H2 نیز به روز رسانی شد.

 • 2009

  H3T

  نمونه پیکاپ H3 با نام H3T با مشخصاتی مشابه H3 عرضه شد. در این سال زمزمه‌های تعطیلی و یا واگذاری برند هامر شنیده می‌شد.

 • 2010

  خداحافظ هامر؟

  در نهایت جنرال موتورز مجبور شد تا هامر را به خاطر سوددهی اندکش تعطیل کند. مذاکراتی برای واگذاری این برند به یک کنسرسیوم چینی در جریان بود. در نهایت اما این مذاکرات به شکست منجر شد.

 • 2020

  بازگشت هامر

  زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشت هامر به عنوان یک برند سازنده خودروهای الکتریکی شنیده می‌شد و سرانجام جنرال موتورز اعلام کرد که هامر جدید یک خودرو الکتریکی با قدرتی در حدود 1000 اسب بخار و شتاب صفر تا صدی معادل 3 ثانیه خواهد بود. قرار شده تا هامر جدید به طور رسمی در 20 ام ماه می سال جاری، یعنی کمتر از یک ماه و نیم بعد معرفی شود.

نویسنده : حامد معتمدی
منبع: باما