ب‌ام‌و i7 در آستانه عرضه

ب‌ام‌و در میانه راه توسعه نسل هفتم از سدان فوق لوکس سری 7 قرار دارد. نسخه جدید نه‌تنها از نظر طراحی کاملاً متفاوت با ویرایش فعلی است بلکه از نظر فنی نیز با ساختاری تمام برقی می‌خواهد چهارچوب‌شکنی کند.

متخصصان در حال بررسی سیستم تعلیق و پیشرانه نخستین سری 7 کاملاً برقی در مرکز متعلق به شرکت ب‌ام‌و هستند.اخیرا تصاویری در اختیار رسانه‌­ها قرار گرفته که این محصول جدید را در حال گذراندن تست­‌های زمستانی در سوئد نشان می­‌دهد. گویا متخصصان در حال بررسی سیستم تعلیق و پیشرانه نخستین سری 7 کاملاً برقی در مرکز متعلق به شرکت ب‌ام‌و هستند. اطمینان از عملکرد باتری­‌ها در دمای پایین و همچنین قدرت نیروی ترمز و مخصوصا توان سامانه ترمز خودکار، از دیگر موارد تحت بررسی است.

خودروساز اهل باواریا با انتشار شعار Power of Choice به معنای «قدرت انتخاب»، بر آزادی عمل مشتریان در انتخاب پیشرانه بنزینی، دیزل، پلاگین هیبرید و برقی برای این سدان پرچمدار تاکید کرده است.

ب‌ام‌و i7

فرم کلی بدنه از زیر پوشش‌های استتاری تاحدی قابل تشخیص است، اما درباره چراغ‌های جلو و عقب نمی‌­توان چنین نظری داشت چراکه با نمونه­ نهایی روبرو نیستیم. البته با توجه به آنچه در کانسپت XM دیده‌­ایم و آن بخش از چراغ جلو که قابل مشاهده است، می‌­توان اطمینان داشت که با طرح دو بخشی مواجه هستیم.

اما ابعاد بدنه برابر با سری 7 به نظر می­‌رسد. این نکته از آن جهت قابل توجه است که برخلاف مرسدس‌بنز EQS که روی پلتفرم اختصاصی شکل گرفته، i7 از سازه مشترک با مدل‌های مجهز به موتور درون­‌سوز استفاده می­‌کند.

طراحی دستگیره درها به صورت مخفی‌شونده و قرار گیری پورت شارژ در گلگیر عقب سمت سرنشین، از دیگر نکات قابل تشخیص در این خودروی آزمایشی است.

ب‌ام‌و i7

براساس اعلام ب‌ام‌و، i7 به نسل پنجم فناوری eDrive مجهز شده است، که قبلاً در کراس‌اور برقی iX مشاهده کرده‌­ایم. برخی منابع مدعی شده‌اند که سری هفت جدید از پکیج بزرگ باتری‌های 120 کیلووات ساعت استفاده خواهد کرد. ظرفیتی که برای پیمایش تا 700 کیلومتر کافی به نظر می‌رسد. از سوی دیگر شنیده‌ها حاکی از آن است که سدان جدید ب‌ام‌و قدرتی بیش از 650 اسب‌بخار دارد. اگرچه هنوز نمی‌دانیم که ترکیب قوای محرکه این خودرو شامل چند موتور برقی است. با این حال شکی نداریم که i7 به صورت چهار چرخ محرک خواهد بود.

ب‌ام‌و i7

ب‌ام‌و برای بازار اروپا ویرایش سبک‌تر از i7 را نیز در نظر خواهد گرفت که گفته می‌شود قرار است از موتور برقی مدل i4 استفاده کند. مدلی که مجهز به باتری‌های 80 کیلووات ساعتی است و با قدرت 536 اسب‌بخاری‌اش می‌تواند تا حدود 470 کیلومتر پیمایش داشته باشد.

انتظار می‌­رود در نیمه دوم سال 2022 میلادی شاهد رونمایی رسمی از نسخه نهایی ب‌ام‌و i7 باشیم. فرآیند فروش هم احتمالاً در همان سال یا اوایل سال 2023 آغاز خواهد شد.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : motor1.com