ثبت نام خودرو وارداتی
ثبت نام خودرو وارداتی

ثبت نام در سامانه خرید خودرو وارداتی (saleauto.ir)

حفظ اولویت ثبت‌نام تنها با واریز مبلغ خودرو 

خرداد 1402: متقاضیان خودروهای وارداتی که خودرو چانگان را ثبت‌نام کرده‌اند، اگر تا پایان ساعت ۲۴ روز چهارشنبه مبلغ خودرو را واریز نکنند، اولویت آن‌ها در سامانه ثبت‌نام خودروهای وارداتی از بین خواهد رفت.

برخی از صاحبان اولویت‌های خودروهای وارداتی تصور می‌کنند اگر وجه خودرو انتخاب شده خود در سامانه خودروهای وارداتی را واریز نکنند، شانش انتخاب برندهای دیگر را خواهند داشت؛ در حالیکه واریز نکردن وجه خودروهای چانگان برای کسانی که پیامک ارسال شده به منزله حذف اولویت خودروهای وارداتی است.

رفع مسدودی حساب‌های وکالتی

اردیبهشت 1402: طی روزهای اخیر، برخی از متقاضیان خودرو گفته بودند چون در قراردادشان ذکر شده که برداشتن پول از حساب وکالتی به منزله انصراف از نوبت خرید خودرو است، نگران برداشتن پول خود هستند و پاسخ‌های ضد و نقیض نیز از سامانه 124 دریافت کرده‌اند.

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، در این باره گفت 500 میلیون تومانی که برای ثبت نام خودروهای وارداتی در حساب‌های وکالتی بلوکه شده بود، برای همه آزاد است و متقاضیان می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی تاکید کرد که برداشتن این پول به منزله انصراف از خرید خودرو نیست و نوبت متقاضیان حفظ می‌شود. شرایط مشابهی برای حساب‌های وکالتی که با مبلغ 100 میلیون تومان برای خرید خودروهای داخلی باز شده بود، وجود دارد و حساب‌ها با حفظ نوبت رفع مسدودی شده است.

وجوه مسدودی متقاضیان خودروهای وارداتی باید با حفظ نوبت آزاد شود

فروردین 1402: حسین فرهیدزاده، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، نامه‌ای را به بانک‌ها ارسال کرد و خواستار رفع مسدودی وجوه حساب‌های طرح اولویت‌بندی خودروهای وارداتی شد.

آقای فرهیدزاده در این نامه با اشاره به اعلام نتایج اولویت‌بندی طرح متقاضیان خودروهای وارداتی از طریق سامانه یکپارچه فروش، تاکید کرده که بر اساس تصمیمات گرفته شده بانک‌های عامل باید نسبت به رفع مسدودی حساب وکالتی به مبلغ 500 میلیون تومان مربوط به طرح خودروهای وارداتی به نام این سازمان اقدام کنند. ضمن تسریع در رفع مسدودی حساب کلیه متقاضیان این طرح با رعایت ضوابط و مقررات بانکی در خصوص پرداخت سود سپرده‌های مذکور، نسبت به ابلاغ و اطلاع رسانی موضوع به کلیه شعب مرتبط اقدام و نتایج به این سازمان منعکس شود.

طبق اعلام رئیس سازمان حمایت، برداشت مبالغ مذکور به منزله انصراف و حذف اولویت در این طرح نبوده و چنانچه متقاضیان در طرح های دیگر فروش خودرو شرکت نکنند، می‌توانند در مهلت مقرر و براساس اولویت‌بندی اعلامی و فرآیندهای مربوطه نسبت به خرید خودروی خود اقدام کنند.

اولین مرحله فروش خودر وارداتی: اسفند 1401

نخستین مرحله فروش خودرو وارداتی، در اسفندماه 1401 برگزار شد و سپس در فروردین‌ماه 1402 نیز تمدید گردید. جزییات آخرین این مرحله از عرضه خودروهای وارداتی، شامل نحوه ثبت نام خودرو وارداتی، زمان تحویل خودرو وارداتی و قیمت خودرو وارداتی را در ادامه این مطلب، مطالعه کنید:

زمان تحویل خودروهای وارداتی در مرحله اول

فروردین 1402: آقای امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، خبر داده که اولین سری خودروهای وارداتی، به احتمال زیاد از اواخر فروردین‌ماه تحویل داده می‌شوند. 

زمان تحویل خودروهای وارداتی
زمان تحویل خودروهای وارداتی

تاکنون 1108 خودرو وارد و عرضه شده که از این تعداد بیش از 400 دستگاه، چانگان بوده و احتمالا هفته چهارم فروردین‌ماه نیز دعوتنامه‌های آن‌ها برای مشتریان ارسال خواهد شد. سپس متقاضیان وارد مرحله تکمیل وجه می‌شوند و می‌توانند خودرو را تحویل بگیرند. 

همچنین از هفته آینده، در ادامه‌ی عرضه‌ خودروهای وارداتی، حدود 300 دستگاه هیوندای النترا عرضه خواهد شد. البته عرضه‌های سنگین‌تر (تعداد بالاتر) در مدل‌های متنوع‌تر، تقریبا از خردادماه 1402 آغاز می‌شود.  

ارسال لیست خریداران چانگان به شرکت سایپا

فروردین 1402: آقای مهدی ضیغمی، مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت، ضمن اشاره به اینکه متقاضیان خرید خودروهای وارداتی تا پایان روز نهم فروردین‌ماه، فرصت انتخاب و پیش ثبت نام خرید خودرو وارداتی را داشتند، می‌گوید در مرحله اول عرضه خودروهای وارداتی، 1108 خودرو چانگان عرضه شد و اطلاع رسانی به متقاضیانی که اسامی آنها برای خرید 1108 خودرو وارداتی چانگان در صدر قرار گرفته است، بزودی و از طریق ارسال پیامک، انجام می‌شود.

لیست اسامی 1108 نفر، به شرکت خودروسازی سایپا اعلام می‌شود تا این شرکت زمان و محل ثبت عقد قرارداد را به خریداران اعلام کند. براساس تعهدی که به مشتریان داده‌ شده، تحویل خودروها حداکثر سه ماه پس از عقد قرارداد است و هیچ چالش و مشکلی برای تحویل این خودروها وجود ندارد.

تخصیص چانگان به متقاضیان مرحله اول خرید خودرو وارداتی

قیمت نهایی خودروها مطابق رویه های جاری پس از ارسال دعوتنامه و با احتساب همه هزینه های قطعی واردات، مالیات بر ارزش افزوده، هزینه شماره گذاری، اسقاط خودرو، بیمه شخص ثالث ،کرایه حمل و سایر عوارض قانونی مشخص خواهد شد.

ضیغمی اظهار داشت: در این دوره 240 دستگاه چانگان تیپ 2 عرضه می‌شود که قیمت علی‌الحساب  خروج از گمرک این نوع خودرو 850 میلیون تومان و همچنین 868 دستگاه چانگان تیپ 3  عرضه می شود که قیمت علی الحساب درب خروج گمرک این خودرو 900 میلیون تومان است که قیمت نهایی و قطعی آنها پس از محاسبه هزینه های فوق تعیین می شود.

عرضه 1108 دستگاه در اولین مرحله

اسفند 1401: به گفته مهدی ضغیمی، مدیر طرح واردات خودرو، سامانه عرضه خودروهای وارداتی باز شده است و 34 هزار متقاضی که واجد شرایط شدند، 10 روز فرصت دارند تا برای ثبت اقدام کنند.

در این مرحله 1108 دستگاه چانگان CS35 پلاس در دو تیپ عرضه خواهد شد:

 • 240 دستگاه چانگان CS35 پلاس تیپ 2 با قیمت علی الحساب درب خروج گمرک 850 میلیون تومان و زمان تحویل حداکثر 3 ماه
 • 868 دستگاه چانگان CS35 پلاس تیپ 3 با قیمت علی‌الحساب درب خروج گمرک 900 میلیون تومان و زمان تحویل حداکثر 3 ماه

قیمت نهایی خودروها پس از ارسال دعوتنامه و با احتساب همه هزینه‌های قطعی واردات، مالیات بر ارزش افزوده، هزینه شماره‌گذاری، اسقاط خودرو، بیمه شخص ثالث، کرایه حمل و سایر عوارض قانونی مشخص خواهد شد.

متقاضیان می‌توانند دو اولویت را انتخاب کنند، این در حالی است که زمان ثبت درخواست تاثیری در اولویت تخصیص خودرو ندارد. در صورتی که متقاضی با اولویت بالاتر خودروی عرضه شده را انتخاب نکند، اولویت وی حفظ خواهد شد.

لازم به ذکر است که متقاضیان می‌توانند در زمان تخصیص خودرو و در سامانه جهت انصراف خودرو (بدون جریمه) اقدام کنند، اما در صورتی که پس از عقد قرارداد انصراف دهند، مشمول جریمه می‌شوند و اولویت تخصیص خودروی آن‌ها از بین خواهد رفت.

اولویت تخصیص خودرو وارداتی به 34 هزار نفر

اسفند 1401: مهدی ضیغمی، مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت، بیان کرد با وجود ثبت‌نام بیش از 120 هزار نفر در طرح واردات خودرو، در عمل با توجه به اشتباهات افراد و همچنین اشتباهات بانک‌ها در وکالتی کردن حساب‌ها، در مجموع برای حدود 34 هزار نفر اولویت‌ها مشخص و به آنان اعلام شده است. حدود 15 درصد متقاضیان در بحث وکالتی کردن شماره حساب‌هایشان دچار اشتباه شدند، اما برای افرادی که اعتراض دارند امکان مکاتبه و نامه‌نگاری و تحویل آن به  دبیرخانه وزارت صمت یا تماس با سامانه 124 با درج کد ملی، شماره تلفن همراه و مشکل پیش‌آمده وجود دارد.

وی افزود در موضوع انصرافی‌ها، با بانک‌ها در تماس بوده و فهرست انصرافی‌ها نیز به بانک‌ها اعلام شد. با این حال برخی بانک‌ها همکاری لازم را در زمینه رفع مسدودی حساب افراد نداشتند، اما تعهد دادند که کار را به انجام برسانند. یک ‌هزار و  108 دستگاه خودرو از برند چانگان (شامل 240 دستگاه چانگان تیپ 2 و 868 دستگاه چانگان تیپ 3 ) که در کشور موجود بوده یا به سمت بنادر کشورمان بارگیری شده‌اند، عرضه خواهد شد و در تلاشیم که از امشب (۲۷ اسفند) عرضه آن‌ها آغاز شود.

براساس گفته‌های وی، 300 دستگاه خودرو النترا مجوز سازمان ملی استاندارد و مجوز گمرک را دریافت کرده‌اند؛ اما به دلیل فاصله اندک باقی مانده تا عید، پس از تعطیلات نوروز و از پنجمین روز سال جدید عرضه آن‌ها انجام خواهد شد. تا امروز از 11 شرکت از جمله شرکت‌های چانگان، دانگ فنگ، کیا، هیوندایی، سانگ یانگ، نیسان، جتا، فیات، سئات، تویوتا، میتسوبیشی، اپل و داچیا اقدام به ثبت سفارش خودرو شده است و باید گفت به جز خودروهای آمریکایی و فرانسوی، در سایر خودروسازان جهانی امکان صادرات خودرو به کشور وجود دارد و ثبت سفارشات آن‌ها انجام شده یا در مرحله ثبت سفارش هستند و یا نمونه‌های خودرو آن‌ها وارد کشور شده است. بخشی از این خودروها اکنون در کشورمان موجود است، اما انبوه واردات را در اردیبهشت و خرداد 1402 شاهد خواهیم بود.

آقای ضیغمی گفت هر نفر در آن واحد می‌تواند دو اولویت خودرو انتخاب کند. به طور مثال قیمت علی‌الحسابی که برای چانگان تیپ دو 850 میلیون تومان و برای چانگان تیپ 3 حدود 900 میلیون تومان اعلام شده، قیمت درب خروج گمرک است و قیمت قطعی در زمان ارسال دعوتنامه برای افراد مشخص خواهد شد. قیمت علی‌الحساب، عمده هزینه‌های ارزش خودرو شامل علی الحساب هزینه‌های ترخیص، حمل و بیمه را شامل خواهد شد.

وی افزود وزارت صنعت لیست مربوطه را به شرکت‌های وارد کننده می‌فرستد، پس از آن افراد باید با آن شرکت‌ها قرارداد بسته، رنگ خودرو را مشخص کرده و مابه‌التفاوت قیمت را پرداخت کنند که پس از آن تحویل خودرو حداکثر سه ماه انجام خواهد شد. افراد نگرانی بابت تحویل خود نداشته باشند، زیرا قراردادهای مربوطه منعقد شده است. وزارت صمت متعهد بود که تا نیمه نخست سال 1402 حدود یکصد هزار دستگاه خودرو وارد کشور کند و این روند ادامه‌دار خواهد بود. پس از انجام تحویل خودروهای وارداتی به متقاضیان، امکان ثبت‌نام مجدد برای خودروهای وارداتی جدید وجود خواهد داشت.

عرضه خودروهای وارداتی تا قبل از نوروز 1402

اسفند 1401: آقای امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، از احتمال اولین عرضه خودروهای وارداتی از روز شنبه 27 اسفندماه خبر داده است. ظاهرا تصمیم وزارت صمت، این است که اولین عرضه خودروهای وارداتی، تا قبل از شروع سال 1402 انجام شود.

خودروهای قطعی عبارت است از دو مدل چانگان CS35 و CS55 پلاس اما احتمالا هیوندای النترا نیز عرضه خواهد شد. کسانی که خودرو را خریداری می‌کنند به خاطر شروع تعطیلات نوروز 1402، باید بقیه فرایند خرید خودرو وارداتی را در سال 1402 انجام دهند.

قرعه کشی خودروهای وارداتی انجام شد

اسفند 1401: قرعه‌کشی تعیین لیست نوبت افراد متقاضی خودرو‌های وارداتی ساعت 14 روز ۲۱ اسفند، در محل وزارت صمت انجام شد. طبق گفته سخنگوی وزارت صمت، پس از اعلام لیست، متقاضیان می‌توانند با مراجعه به صفحه شخصی خود در سامانه saleauto.ir نسبت به رتبه و زمان تخصیص خودرو خود مطلع شوند.

سخنگوی وزارت صمت تاکید کرده که قرعه‌کشی از ثبت‌نام‌کنندگان خودرو‌های وارداتی پس از استعلام شرایط عمومی (نداشتن پلاک انتظامی فعال، حداقل سن ۱۸ سال و گواهینامه معتبر، عدم خرید خودرو در ۴۸ ماه گذشته و...) و شرط ویژه این طرح یعنی ذخیره ۵۰۰ میلیون تومان در حساب وکالتی به ‌نام شخص متقاضی، صرفا جهت تعیین نوبت تخصیص خودرو انجام می‌شود.

براساس گفته‌های وی، پس از انتشار لیست نوبت خودرو‌های وارداتی، مرحله دوم انتشار آگهی عرضه خودرو‌های وارداتی و اقدام به خرید توسط متقاضیان حایز شرایط طبق نوبت و مرحله سوم تحویل خودرو‌های وارداتی به خریداران به نوبت تعیین‌شده، انجام خواهد شد.لازم به ذکر است که در مدت ثبت‌نام این طرح (از ششم اسفندماه تا پایان ۱۳ اسفندماه)، حدود ۱۲۰هزار نفر برای خودرو‌های خارجی وارداتی ثبت‌نام کرده‌اند.

احتمال فروش چانگان و فیات در اولین عرضه

اسفند 1401: آقای مهدی ضیغمی، مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت، ضمن اشاره به زمان‌بر بودن استعلامات ثبت نام کنندگان، خبر داده که قرعه‌کشی خودروهای وارداتی در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (مورخ 16 و 17 اسفندماه) نخواهد بود اما زمان دقیق آن، بعد از مشخص شدن نتایج استعلامات، به اطلاع متقاضیان خواهد رسید. 

براساس گفته‌های آقای ضیغمی، فعلا قرار است دو مدل خودروی چانگان CS55 و CS35 پلاس عرضه شود اما این احتمال وجود دارد که خودروهای فیات 500 و فیات تیپو و همچنین هیوندای النترا نیز به لیست خودروهای قابل خرید، اضافه گردند. 

پایان زمان ثبت نام خودر وارداتی

اسفند 1401: آقای امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، با اشاره به پایان مهلت ثبت نام خودروهای وارداتی در ساعت 24 روز شنبه 13 اسفندماه، می‌گوید حدود 119 هزار نفر ثبت نام کرده‌اند که فرآیند بررسی اطلاعات متقاضیان خرید خودرو وارداتی آغاز شده است و احتمالا عصر روز سه‌شنبه (16 اسفندماه 1401) جهت تعیین اولویت خرید خودروهای وارداتی، قرعه‌کشی انجام شده و فهرست نهایی خریداران خودرو اعلام می‌گردد.

همچنین متقاضیانی که بعد از اعلام لیست انتظار، قصد انصراف از خرید خودرو را داشته باشند، بلافاصله مبلغ مسدود شده آنها (که در حساب خودشان است) آزاد خواهد شد.

پرداخت سود به حساب وکالتی متقاضیان

اسفند 1401: آقای مهدی ضغیمی، مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت، خبر داده که در چهار شبانه‌روز اولیه از شروع ثبت نام متقاضیان خرید خودرو وارداتی، بیش از 51 هزار نفر نام نویسی کرده‌اند. البته این تعداد ثبت‌نام انجام شده به‌معنای ثبت‌نام واقعی نیست و معرفی افراد پس از پایان فرآیند ثبت‌نام و انجام بررسی‌های لازم اعلام می‌شود.

گفتنی است ثبت نام از متقاضیان، تا ساعت 18 روز پنجشنبه 11 اسفندماه 1401 ادامه داشته و وزارت صمت نیز فعلا برنامه‌ای برای تمدید این مهلت قانونی، ندارد.

براساس گفته‌های آقای ضغیمی، تاکنون 26 بانک در این طرح شرکت کرده‌اند و به بانکها اعلام کردیم که به درخواست مردم ،برای آنان حساب کوتاه‌مدت باز کنند تا سود به آنها تعلق بگیرد. وی با اشاره به 500 میلیون تومانی که در حساب افراد مسدود می‌شود، بیان داشت: این رقم مطابق اعلام و شرایط شورای رقابت مبنی بر دریافت حداقل 50 درصد هزینه خودرو ثبت‌نامی است و در عمل میانگین رو به پایینی از قیمت خودروها را اعلام کردیم.

مهدی ضغیمی؛ مدیر طرح واردات خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت

مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت ادامه‌داد: قیمت علی‌الحساب خودروها تا حد زیادی مشخص است، یعنی سود قطعی است و قیمت را سازمان حمایت مشخص می‌کند، اما در ادوار گذشته واردکنندگان بر اساس شرایط و سودی که خود تعیین می کردند، به تعیین قیمت می‌پرداختند.

وی اظهارداشت: نرخ ETS در زمان ترخیص خودرو مهم است، باید همه هزینه‌ها مشخص باشد تا مردم و واردکنندگان متضرر نشوند و به همین دلیل است که قیمت نهایی مشخص نیست.

آغاز اولین مرحله فروش خودرو وارداتی

اسفند 1401: نخستین مرحله پیش فروش خودرو وارداتی، از ساعت 12 ظهر شنبه 6 اسفندماه 1401، آغاز می‌شود. ثبت نام خودرو وارداتی، به مدت 6 روز ادامه داشته و نهایتا در پایان روز پنجشنبه 11 اسفندماه نیز به اتمام می‌رسد. متقاضیان خرید خودرو وارداتی، جهت ثبت نام باید سامانه یکپارچه عرضه خودرو وارداتی وزارت صمت به نشانی saleauto.ir مراجعه نمایند.

متقاضیان باید مبلغ 500 میلیون تومان در حساب وکالتی خود مسدود کنند، تا زمانی که حق تقدم مشخص شود و طبق نوبت مشخص شده بر اساس خودروهایی که عرضه و ثبت نام خواهد شد مبلغ اولیه را تکمیل و واریز کنند. البته افراد می‌توانند هر زمان که بخواهند پول را از حساب شان خارج کنند، اما از نوبت نیز خارج خواهند شد.


آدرس سامانه فروش خودرو وارداتی

خرید خودروهای وارداتی به ایران، فقط از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو وارداتی به آدرس اینترنتی saleauto.ir امکان‌پذیر است. پس از سامانه یکپارچه خرید خودرو داخلی، این دومین سامانه‌ای است که در سال 1401 و از سوی وزارت صمت برای خریداران خودرو، راه‌اندازی شده.

توجه داشته باشید که ثبت‌نامِ زودتر در این سامانه یکپارچه خرید خودرو وارداتی، به معنای در اولویت قرارگرفتن در تخصیص خودرو وارداتی نیست. بنابراین متقاضیان خرید خودروهای خارجی، تا پایان مهلت زمانی اعلام شده در هر مرحله، برای ثبت‌ نام خودرو وارداتی، فرصت دارند و لازم نیست در همان ساعات اولیه شروع ثبت نام ماشین وارداتی، به آن مراجعه کنند.

مراحل خرید خودرو وارداتی

فرآیند عرضه خودروهای وارداتی شامل مراحل زیر است:

 1. ثبت‌ نام متقاضیان در سامانه فروش خودرو وارداتی.
 2. نهایی شدن لیست نوبت دهی متقاضیان خرید خودرو.
 3. اعلام مشخصات خودروهای وارداتی توسط عرضه کننده.
 4. تعیین قیمت پایه خودرو و اعلام آن توسط عرضه کننده.
 5. انتخاب خودرو و واریز وجه پیش پرداخت توسط متقاضی.
 6. ارسال دعوت‌نامه توسط عرضه کننده و تعیین قیمت نهایی.
 7. تکمیل وجه باقیمانده خودرو توسط متقاضی.
 8. تحویل خودرو به متقاضی.

شرایط نوبت دهی خرید خودرو وارداتی

 1. پس از پایان پیش ثبت نام از متقاضیان خرید خودرو خارجی، واردکنندگان خودرو، تعداد مشخصی خودرو را عرضه کرده و کسانی که نوبت بالاتری دارند، امکان انتخاب خواهند داشت.
 2. در صورتی که فرد دارای نوبت یکی از خودرو عرضه‌شده را انتخاب نکند، نوبت او حفظ شده و در عرضه‌های بعدی می‌تواند از نوبت خود استفاده کند.
 3. پس از انعقاد قرارداد با خریدار، قیمت پایه خودرو هیچ‌گونه تغییری نخواهد کرد و برآوردی از هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل، مالیات، عوارض و حقوق گمرکی، شماره‌گذاری و سایر موارد به خریدار اعلام خواهد شد.

اطلاعات لازم جهت ثبت نام در سامانه خرید خودرو

متقاضیان جهت ثبت نام در سامانه یکپارچه عرضه خودرو وارداتی، علاوه بر اعلام مشخصات هویتی خود (شامل نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، شماره ملی، شماره تلفن، کد پستی، آدرس محل سکونت و ...)، باید اطلاعات مربوط به حساب وکالتی خود (شامل نام بانک، شماره حساب و شماره شبا) را نیز وارد نمایند:

ثبت نام در سامانه یکپارچه عرضه خودرو وارداتی
ثبت نام در سامانه یکپارچه عرضه خودرو وارداتی

شرایط ثبت نام خودرو وارداتی

متقاضیان برای ثبت‌ نام در سامانه فروش خودرو وارداتی باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. گواهینامه رانندگی برای متقاضیان خرید خودرو وارداتی الزامی است.
 2. متقاضیانی که طی 48 ماه گذشته، خرید خودرو از شرکت‌های خودروسازی یا بورس کالا داشته‌اند، امکان ثبت‌نام خودرو وارداتی ندارند.
 3. متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، امکان خرید خودرو وارداتی را ندارند. شایان ذکر است تا زمان تحویل خودروهای وارداتی، شرط نداشتن پلاک انتظامی فعال، بررسی می‌شود.
 4. در صورتیکه ثبت نام کنندگان در سامانه خرید خودرو وارداتی، به هر روشی (خرید از بورس، خرید از خودروساز و ...) خودروی تولید داخلی یا خودروی مونتاژی دریافت کند، مجاز به ثبت نام خودرو وارداتی نیستند و در صورت ثبت نام، باید از خرید خودرو وارداتی انصراف دهد. چراکه در غیر اینصورت، مشمول جریمه نقدی می‌شود.
 5. انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو وارداتی، به اشخاص (حتی به صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به صورت وکالتی، ممنوع است.
 6. امکان صلح خودروهای وارداتی وجود ندارد.
 7. امکان انتقال سند خودرو وارداتی، به مدت یک سال از زمان خرید، وجود ندارد.
 8. امکان ثبت‌نام و خرید ماشین وارداتی، برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.
 9. پس از پایان ثبت‌نام، نوبت تخصیص افراد دارای شرایط مذکور طبق قرعه مشخص می‌شود.
 10. با تعیین "نوبت"، متقاضیان می‌توانند در عرضه‌های آتی خودروی وارداتی، نسبت به انتخاب نوع خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو وارداتی، اقدام نمایند.
 11. افتتاح حساب وکالتی و همچنین واریز وجه موردنیاز در این حساب، برای همه متقاضیان خرید خودرو وارداتی الزامی است.
 12. متقاضیان دارای "نوبت خرید خودرو وارداتی"، امکان ثبت‌نام و خرید خودروهای داخلی را ندارند.

نحوه انصراف از خرید خودرو وارداتی

 1. افرادی که به‌صورت هم‌زمان در بورس کالا یا سامانه‌های خرید شرکت‌های خودروساز ثبت‌نام نموده‌اند، در صورت دریافت خودروی تولید داخل یا مونتاژی، تا قبل از عرضه خودروهای وارداتی باید از این طرح انصراف دهند. در صورت عدم انصراف، متقاضی با جریمه مندرج در قرارداد مواجه خواهد شد.
 2. امکان انصراف از معامله تا زمان انعقاد قرارداد نهایی با واردکننده خودرو از سوی خریدار در سامانه، بدون جریمه، وجود دارد.
 3. انصراف از خرید خودر وارداتی، در صورت انعقاد قرارداد نهایی، مشمول پرداخت جریمه‌ای معادل 5 درصد قیمت پایه به واردکننده می‌شود.

نحوه افتتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو

 1. تمامی متقاضیان خرید خودرو وارداتی، ابتدا باید یک حساب وکالتی افتتاح کرده و مبلغ 500 میلیون تومان را در حساب وکالتی خود واریز نمایند.
 2. وجه دریافتی که در زمان افتتاح حساب وکالتی جهت ثبت‌نام اولیه واریز می‌گردد تا زمان تحویل خودرو باید در حساب مسدود باشد و در صورت برداشت، ثبت‌نام فرد ابطال می‌گردد.
 3. با افتتاح حساب وکالتی خودرو و ثبت‌نام اولیه در سامانه یکپارچه فروش خودرو وارداتی هیچ تعهدی مبنی بر تخصیص خودرو ایجاد نخواهد شد.
 4. پس از صدور دعوتنامه خودرو از سوی فروشنده، بخش دوم پرداخت وجه به حساب وکالتی باید تکمیل گردد و به حساب گمرک (یا دستگاه‌های ذی‌نفع) واریز شود. بنابراین می‌توان چنین گفت که وجه خودرو، باید در سه مرحله پرداخت می‌شود:
 • مرحله نخست: به صورت علی‌الحساب در زمان ثبت‌نام
 • مرحله دوم: در زمان عقد قرارداد (در مرحله تخصیص خودرو) شامل قیمت خودرو و هزینه‌ها تا ورود خودرو به گمرک
 • مرحله سوم: در زمان تحویل خودرو شامل هزینه‌های مربوط به مالیات، عوارض و حقوقی گمرکی، شماره‌گذاری و سایر موارد.

افتتاح حساب وکالتی باید در یکی از شعب بانک‌های زیر انجام گردد (سایر بانک‌های حائز شرایط پس از اتصال به سامانه معرفی خواهند شد):

 • اقتصاد نوین
 • آینده
 • پارسیان
 • پست بانک
 • تجارت
 • توسعه تعاون
 • دی
 • رسالت
 • رفاه کارگران
 • سپه
 • سرمایه
 • سینا
 • شهر
 • صادرات
 • صنعت و معدن
 • کارآفرین
 • کشاورزی
 • مسکن
 • ملت
 • ملی
 • موسسه اعتباری ملل
 • قرض الحسنه مهر ایرانیان

زمان تحویل خودرو وارداتی به خریداران

پس از ورود خودرو به گمرک، واردکننده نسبت به ارسال دعوت‌نامه خودرو، اقدام نموده و موظف است در صورت تکمیل وجه خریداران ظرف مدت حداکثر یک ماه خودرو را تحویل دهد.

جریمه تاخیر در تحویل خودرو وارداتی

واردکننده خودرو متعهد به تحویل خودروهای فروخته‌شده بوده و در صورت تاخیر در تحویل خودرو، بایستی ماهانه 5.7 درصد جریمه عدم تحویل در زمان مقرر را به خریدار پرداخت نماید.

در صورت تاخیر بیش از 3 ماه، واردکننده یا خریدار، مجاز به ابطال قرارداد خرید خودرو بوده و در این شرایط، واردکننده علاوه بر پرداخت جریمه 5.7 درصد در ماه، مکلف به پرداخت 5 درصد جریمه فسخ قرارداد است.


اخبار واردات خودرو به ایران

جزییات آیین نامه جدید واردات خودرو، شرایط انتخاب واردکنندگان خودرو، نحوه ورود خودروهای وارداتی به ایران و همچنین میزان عوارض خودروهای وارداتی را در مقالات منتخب زیر مطالعه کنید:

اخبار عرضه خودرو در بورس کالا

در مقالات زیر، جزییات کامل‌تری درباره چگونگی ثبت نام خودرو در بورس، قیمت خودروهای عرضه شده در بورس کالا و همچنین زمان عرضه خودرو در بورس را مطالعه می‌کنید:

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما