آغاز تست‌های پورشه ماکان برقی

شرکت پورشه قصد دارد نسخه برقی از پرفروش­‌ترین محصول حال حاضر خود یعنی ماکان را در سال 2023 به مشتریان معرفی نماید. خودروساز آلمانی اکنون در حال انجام بررسی‌­های فنی روی نمونه­‌های آزمایشی این خودرو است.

ساختار ماکان برقی روی پلتفرم پرمیوم برقی گروه فولکس‌­واگن که با حروف اختصاری PPE نامگذاری شده، شکل می­‌گیرد.از مهمترین نکات قابل ذکر درباره ماکان برقی می­‌توان به تولید آن براساس پلتفرم جدید مخصوص خودروهای برقی، ارائه شعاع حرکتی بیشتر از تایکان و عرضه همزمان ماکان برقی در کنار نسخه بنزین‌سوز این خودرو، اشاره کرد.

ساختار ماکان برقی روی پلتفرم پرمیوم برقی گروه فولکس‌­واگن که با حروف اختصاری PPE نامگذاری شده، شکل می­‌گیرد. قرار است برخی محصولات دیگر آئودی و پورشه نیز در آینده از این ساختار استفاده کنند، درحالی‌که نسل جدید ماکان بنزین-سوز روی پلتفرم مشترک با نسل فعلی این خودرو ساخته می­‌شود.

تست های پورشه ماکان برقی

ساختار 800 ولتی مشترک با پورشه تایکان، امکان شارژ سریع با جریان 270 کیلووات را برای ماکان برقی فراهم خواهد کرد. علاوه‌براین‌ها، پورشه برای عرضه این خودرو با دو مدل باتری برنامه‌­ریزی کرده که احتمالاً نمونه با ظرفیت بیشتر برای مشتریان آمریکایی عرضه خواهد شد. پورشه ماکان در حال حاضر در چهار نسخه پایه، S، توربو و GTS به همراه پیشرانه چهار یا شش سیلندر (هردو مجهز به توربوشارژر) در این کشور عرضه می­‌شود.

پورشه به مشتریان اطمینان داده که شعاع حرکتی ماکان برقی بیشتر از مدل فعلی تایکان باشد. بنابراین می­‌توان انتظار داشت که این خودرو با یک‌بار شارژ باتری، مسافتی بیشتر از 363 کیلومتر (براساس استاندارد EPA) را طی کند. در صورت عمل به این وعده، ماکان برقی از نظر مسافت قابل پیمایش می‌­تواند تاحدی با خودروهایی همچون فورد موستانگ مک-ای و تسلا مدل Y رقابت کند. خودروساز آلمانی برای گسترش زیرساخت لازم برای خودروهای برقی در ایالات متحده هم برنامه­‌ریزی کرده است.

تصاویر جاسوسی پورشه ماکان برقی

آقای مایکل اشتاینز از مدیران بخش توسعه محصول پورشه با ارجاع به تفاوت ظاهری میان پانامرا و تایکان، از تمایز چهره ماکان برقی با نسخه بنزین-سوز خبر داده است. با نگاهی به تصاویر نمونه آزمایشی ماکان برقی هم می‌­توان تاحدی این تفاوت ظاهری را متوجه شد. چراغ‌های جلو با طراحی باریک‌­تر و فرم متفاوت جلوپنجره، نقاط تمایز واضح ماکان برقی با مدل بنزین-سوز بشمار می‌آید، ضمن­ این‌که طراحی بخش‌هایی از بدنه که متخصصان پورشه به کمک پوشش استتاری سعی در مخفی کردن آن داشته­‌اند نیز مطمئنا متفاوت خواهد بود.

پورشه فعلاً درباره تغییر احتمالی نام نسخه برقی ماکان یا زمان خاتمه تولید نسخه بنزین‌سوز این خودرو اظهارنظر نکرده است، اما می­‌توان انتظار داشت که در هنگام رونمایی از نسخه بنزینی ماکان در اواخر سال جاری، درباره مدل برقی هم اطلاعات بیشتری منتشر شود.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : caranddriver.com