سرویس تهویه مطبوع خودرو در شرف تابستانی داغ

قیمت سرویس و لوازم کولر خودروهای داخلی

29 خرداد 1400 18:29

با نزدیک شدن به فصل گرما به لیست موارد سرویس دوره‌ای خودرو چکاپ سیستم تهویه مطبوع نیز اضافه می‌شود. شارژ گاز کولر، رفع نشتی احتمالی لوله‌ها و تعمیر یا تعویض کندانسور یا کمپرسور از مخارج محتمل پیش روست. در ادامه به بررسی قیمت سیستم تهویه مطبوع خودروهای داخلی در بازار لوازم یدکی خودرو می‌پردازیم و نگاهی می‌اندازیم به اینکه هزینه خالص (بدون سود فروشنده و اجرت) شارژ گاز کولر چه میزان است.

نحوه کارکرد سیستم تهویه مطبوع خودرو

سیستم تهویه مطبوع اکثر خودروها مشابه اکثر کولرهای گازی است، به این صورت که یک عامل مبرد (گاز کولر) در یک چرخه نسبتا ساده حرکت می‌کند و وظیفه انتقال گرما از داخل کابین به بیرون را بر عهده دارد.

برای توضیح این چرخه از کابین شروع می‌کنیم: گاز کولر با حرکت در کویل‌های که خاصیت انتقال حرارت مناسبی دارند، محفظه‌ای خنک را ایجاد می‌کند و شما با افزایش دور فن، جریان هوای خنک را به داخل کابین ایجاد می‌کنید. در این مرحله سیال مبرد (اصطلاحا گاز کولر) از حالت مایع به حالت دو فازی (مایع و گاز)  و یا گاز تبدیل شده و افزایش دمای چشمگیری خواهد داشت.

مبرد پس از این مرحله به سمت کمپرسور می‌رود. کمپرسور وظیفه گردش مبرد را بر عهده دارد و خروجی آن عموما گاز با دمای بالاست. پس از مرحله کمپرسور، مبرد روانه کندانسور می‌شود و مبرد با جریان در مجرای آن از طریق جریان هوا با تیغه‌هایی که بر روی آن تعبیه شده است، کاهش دما می‌یابد. مرحله آخر این چرخه پیش از بازگشت به شرایط اولیه و استفاده دوباه عبور از شیر اختناق است.

نحوه شارژ گاز کولر و قیمت

با اینکه سیستم تهویه خودرو سیستمی بسته است، خروج و تخلیه گاز احتمالی در طول سال، خیلی دور از واقعیت نیست. البته که اگر این نشتی زیاد باشد احتیاج به چکاپ سیستم تهویه دارید. خرابی اتصالات و لوله‌های آن، رایج‌ترین علت نشتی مبرد است. اگر هم به تازگی ضربه‌ای از جلو به خودرو وارد شده بهتر از به کندانسور که پشت رادیاتور آب قرار دارد نگاهی بیاندازید.

سیال مبرد یا همان گاز کولر اکثر خودروها از نوع 134a است که در کپسول‌های 13.6 کیلوگرمی در بازار پیدا می‌شود. قیمت هر کپسول، حوالی 1 میلیون و 400 تا 1 میلیون و 700 هزار تومان است. گنجایش گاز کولر خودروها متفاوت است و از 450 گرم تا حتی 850 گرم برای خودروهای با تهویه دوگانه (DUAL) متغیر است. 

بطور مثال اگر کولر خودروی 206 شما، کاملا گاز خالی کرده باشد (که عموما این اتفاق نمی‌افتد و 30 تا 50 درصد از آن در سیستم باقی می‌ماند)، لازم است که نزدیک 700 گرم مبرد به سیستم وارد کنید و با کپسول 1 میلیون و 700 هزار تومانی به عدد 88 هزار تومان قیمت گاز مصرف شده می‌رسیم که همانطور که شاید بدانید، در بازار قیمت‌ها خیلی بالاتر است!

قیمت لوازم تهویه پراید

نوع قطعه قیمت بازار
کمپرسور 2.9 تا 3.4 میلیون تومان
رادیاتور کولر 400 تا 500 هزار تومان
اواپراتور 800 تا 900 هزارتومان

*در جدول فوق، قیمت‌ها بصورت تقریبی اعلام شده است.

قیمت لوازم تهویه پژو و سمند

نوع قطعه قیمت بازار
کمپرسور 2.8 تا 3.6 میلیون تومان
رادیاتور کولر 450 تا 550 هزار تومان
اواپراتور 900 هزار تا 1 میلیون تومان

*در جدول فوق، قیمت‌ها بصورت تقریبی اعلام شده است.

قیمت لوازم تهویه تیبا، کوییک و ساینا

نوع قطعه قیمت بازار
کمپرسور 2.9 تا 3.4 میلیون تومان
رادیاتور کولر 500 تا 600 هزار تومان
اواپراتور 900 هزار تا 1.1 میلیون تومان

*در جدول فوق، قیمت‌ها بصورت تقریبی اعلام شده است.

قیمت لوازم تهویه ساندرو و تندر

نوع قطعه قیمت بازار
کمپرسور کولر 4 تا 6 میلیون تومان
رادیاتور کولر 600 هزار تا 1 میلیون تومان

*در جدول فوق، قیمت‌ها بصورت تقریبی اعلام شده است.

دیدگاه کاربران