معرفی استون‌مارتین والهالا

در مارس 2019 و در جریان نمایشگاه خودرو ژنو، شرکت استون‌مارتین با پرده‌برداری از کانسپت AM-RB 003، نیت خود برای ساخت یک سوپراسپرت جدید را آشکار نمود. با گذشت 2 سال و نیم از آن واقعه، اکنون نسخه نهایی با نام والهالا معرفی شده است.

پیشرانه 8 سیلندر استون‌مارتین والهالا به همراه یک جفت پیشرانه برقی، 937 اسب‌بخار قدرت و هزار نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند.برخلاف وعده­‌های قبلی، یک پیشرانه 4 لیتری 8 سیلندر توئین توربو در بخش میانی متمایل به عقب بدنه این سوپراسپرت نصب شده که عدم حضور نشان AMG روی آن، این احتمال را تقویت می­‌کند که ممکن است توسط متخصصان استون‌مارتین طراحی شده باشد. البته نحوه طراحی میل­‌لنگ ­ها و حداکثر دورشمار 7200 دوربر دقیقه، این نیروگاه را به پیشرانه نصب شده در AMG GT بلک سری شبیه ساخته ولی هرچه باشد، استون‌مارتین آن را یک پیشرانه 8 سیلندر سفارشی و بسیار پیشرفته توصیف کرده که تاکنون نظیر آن در هیچکدام از محصولات این شرکت نصب نشده است.

استون‌مارتین والهالا

پیشرانه مذکور به همراه یک جفت پیشرانه برقی، 937 اسب‌­بخار قدرت و هزار نیوتن‌متر گشتاور را از طریق جعبه‌دنده 8 سرعته دوکلاچه اتوماتیک به محور عقب ارسال می­‌کند. بنابر اعلام استون‌مارتین، این جعبه‌دنده به صورت انحصاری برای استون‌مارتین و با درنظر گرفتن عملکرد پیشرانه هیبرید طراحی شده و با دیفرانسیل لغزش-محدود الکترونیکی روی محور عقب همراه شده است.

شتاب صفر تا صد کیلومتر برساعت و حداکثر سرعت استون‌مارتین والهالا به ترتیب 2.5 ثانیه و 330 کیلومتر برساعت اعلام شده است.

شعاع حرکتی و حداکثر سرعت والهالا با تکیه بر مجموعه باتری به ترتیب برابر با 15 کیلومتر و 130 کیلومتر برساعت است و در این حالت نیروی پیشرانه به محور جلو منتقل می­‌شود.

استون‌مارتین والهالا سوپراسپرت هیبریدی

استون‌مارتین میزان آلایندگی این خودرو را کمتر از 200 گرم بر کیلومتر پیش‌­بینی کرده که برای یک پیشرانه 8 سیلندر بسیار قابل توجه است.

وزن کلی استون‌مارتین والهالا برابر با 1550 کیلوگرم است و در سرعت 241 کیلومتر برساعت، 600 کیلوگرم نیرو رو به پایین به بدنه آن وارد می­‌شود.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : motor1.com