نقشه تایلند برای بازار خودروهای برقی

به تازگی کابینه تایلند به منظور تغییر ذائقه خریداران خودرو به سمت محصولات برقی، بسته مشوق‌های مالی از جمله کاهش مالیات و یارانه را تصویب کرده است. این بسته از امسال تا سال 2025 برقرار خواهد بود.

تایلند قصد دارد تا سال 2035 فروش خودروهای جدید بنزینی و دیزلی را ممنوع کند.در دو سال اول این بسته تشویقی، معافیت‌های مالیاتی و یارانه‌هایی برای خودروهای برقی وارداتی و هم‌چنین مدل‌های تولید داخل در نظر گرفته می‌شود. بر اساس گزارش‌ها، طی سال‌های 2022 و 2023 یارانه‌هایی بین 2200 تا 4600 دلار بر حسب نوع خودروی برقی و ظرفیت باتری آن، در نظر گرفته خواهد شد. هم‌چنین مالیات غیرمستقیم از 8 درصد فعلی به 2 درصد برای خرید این خودروها (با توجه به میزان سرمایه‌گذاری) کاهش پیدا می‌کند. در موارد دیگر نیز شاهد کاهش 20 تا 40 درصد عوارض واردات خودروهای برقی به این کشور خواهیم بود.

از سال 2024 تا 2025 پشتیبانی دولت عمدتاً به سمت توسعه خودروهای برقی داخلی تغییر خواهد کرد. تا جایی که برخی از حمایت‌های مربوط به مدل‌های وارداتی لغو می‌شود. سخنگوی دولت تایلند در همین زمینه می‌گوید: «این اقدامات برای سرعت بخشیدن به تولید خودروهای برقی در کشور به منظور پاسخگویی به تقاضای فزاینده است.» این مقام مسئول افزود: «مشوق‌های جدید باید با هماهنگی وزارت نیرو اعمال شود. گفته می‌شود این اقدام دولت تایلند در راستای هدف‌گذاری برقی کردن 30 درصد از کلی تولید خودروهای این کشور تا پایان دهه جاری است.»

بر اساس نقشه راه محصولات برقی این کشور، مقرر شده تا سال 2030 معادل 725 هزار دستگاه خودروی برقی و 675 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی تولید شود. هم‌چنین اعلام شده است که تا سال 2030 درمجموع 12 هزار ایستگاه شارژ سریع نیز در کل کشور تاسیس خواهد شد. تایلند قصد دارد تا سال 2035 فروش خودروهای جدید بنزینی و دیزلی را ممنوع کند.

مترجم : نیما حدادی

منبع : paultan.org

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید