• ون برقي زيکر ميکس

یک ون برقی دیگر از چین

معرفی زیکر میکس

19 فروردین 1403 16:40

کمپانی زیکر، در تاریخ ۲۲ مارس، عکس‌های رسمی MPV جدید خود را منتشر کرد. این محصول MIX نام دارد و احتمالا در نمایشگاه خودرو پکن (۲۵آوریل) رونمایی خواهد شد.

زیکر اشاره کرده که نام MIX به معنای ترکیب و آمیختگی است و بازار هدف آن خانواده‌هاست. قائم مقام جیلی پیش از این گفته بود که زیکر سه مدل جدید را اضافه می‌کند تا فروش سالانه خود را به ۲۳۰ هزار دستگاه برساند.

طراحی زیکر میکس

میکس که براساس پلتفرم SEA-M شکل گرفته است، دومین محصول زیکر در رده MPV یا چندمنظوره، به شمار می­‌آید. طراحی آن از ایستگاه فضایی Tiangong (ایستگاه فضایی عملیاتی چین در مدار پایین زمین) الهام گرفته است. دو نسخه از آن با وزن‌های ۲۷۳۹ و ۲۶۳۹ کیلوگرم در چین معرفی شده است.

به نظر می‌­رسد که زیکر میکس براساس کانسپت M-Vision و همچنین تاکسی خودران ویمو (Waymo) شکل گرفته، ضمن ­این‌که شباهت به زیکر 007 هم قابل تشخیص است. چراغ نواری جلو با 75 عنصر نورانی، مسیر باریک جریان هوا در پایین سپر جلو، تزئین ستون‌ها با رنگ مشکی، طرح ساده نمای عقب و عدم وجود هرگونه دستگیره روی درها، مهمترین ویژگی‌های قابل تشخیص در طراحی زیکر میکس است.

احتمال دارد که درهای این خودرو به صورت برقی باز شود، مخصوصا که کمربندهای ایمنی به جای ستون، به صندلی‌ها متصل شده است.

ون برقی زیکر میکس

ابعاد بدنه زیکر میکس در طول، عرض، ارتفاع و فاصله بین محورها به ترتیب 4.688، 1.955، 1.755 و 3.008 متر اعلام شده است. بنابراین زیکر میکس در مقایسه با زیکر 009 با طول و فاصله محوری 5.209 و 3.205 متر، به مراتب کوچک‌تر است.

بدنه زیکر میکس بر رینگ‌های 19 یا 20 اینچی استوار می‌­شود.

کابین و امکانات زیکر میکس

فعلا هیچ تصویر رسمی از فضای کابین زیکر میکس در دسترس نیست، اما در تصاویر مخفیانه، می­‌توان فرمان و نمایشگر بزرگ مشابه با سایر محصولات این برند را تشخیص داد.

این مینی ون، در دو نوع چیدمان معمولی ۵ نفره و یا شش نفره 3+3 عرضه می‌شود. سایر ویژگی‌های آن عبارتند از سانروف پانوراما بزرگ، سقف با طراحی معلق، عدم وجود دستگیره در، رینگ‌های ۱۹ اینچی چند پره (یا ۲۰ اینچی برای نسخه‌های سطح بالا)، دوربین روی گلگیر جلو و لیدار به صورت اختیاری.

ون برقی زیکر میکس

مشخصات فنی زیکر میکس

زیکر میکس، از پیشرانه ۳۱۰ کیلوواتی الکتریکیTZ235XYC01 نیرو می‌گیرد و باتری لیتیومی سه تایی دارد. این باتری توسط سرمایه‌گذاری مشترک CATL-جیلی تهیه شده است. نهایت سرعت آن به ۱۸۰ کیلومتر برساعت می‌رسد. برد حرکتی آن هنوز مشخص نیست.

برنامه عرضه زیکر میکس

انتظار داریم که پس از رونمایی زیکر میکس در نمایشگاه پکن در می 2024، این خودرو از سال 2025 در اروپا به فروش برسد. زیکر 009 در حال حاضر با قیمت 500 هزار یوان به فروش می‌­رسد، اما انتظار داریم که میکس با قیمتی به مراتب کمتر عرضه شود.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

دیدگاه کاربران