نرخ جدید جریمه راهنمایی و رانندگی

مرداد 1400: سردار حمیدی (رئیس پلیس تهران بزرگ) در جدیدترین مصاحبه خبری خود گفته که پلیس با پدیده سگ‌گردانی با خودرو، برخورد می‌کند چراکه همراه داشتن حیوانات بدون جعبه یا نگهدارنده، از مصادیق حواس‌پرتی رانندگان است که منجر به توقیف و جریمه خودرو می‌شود.

محاسبه سرعت متوسط؛ روش جدید جریمه در اتوبان‌ها

تیر 1400: از اواخر سال 1394 بود که به دستور رئیس‌ وقت پلیس راهور، سیستم محاسبه «سرعت متوسط در اتوبان‌ها» معرفی شد. ماجرا از این قرار بود که برخی رانندگان متخلف، در زمان نزدیک‌شدن به دوربین‌ها، از سرعت‌شان می‌کاهند و به محض عبور از دوربین، دوباره با سرعت غیرمجاز به مسیرشان ادامه می‌دهند.

برای جلوگیری از این رفتارهای اشتباه، پلیس راهور، سیستم جدیدی را راه‌اندازی کرده که در آن، سرعت متوسط خودروها در طول مسیر محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، اگر مدت‌زمان لازم برای پیمودن مسیر تهران قم با سرعت متوسط قانونی، یک ساعت و 30 دقیقه باشد، در صورتیکه رانندگان در زمان کمتری این مسیر را طی کنند، حتما برای یکبار، جریمه می‌شوند. 

البته نکته جالب اینجاست که محاسبه سرعت متوسط، الزاما در ابتدای و انتهای مسیرها و محورهای مواصلاتی اصلی نیستند بلکه در فاصله میان دو دوربین هم محاسبه می‌شود. مثلا اگر زمان لازم برای پیمودن فاصله بین دو دوربین کنترلی پلیس، 20 دقیقه باشد اما شما آنرا در 10 دقیقه طی کنید، به این معنی است که سرعت‌تان از سرعت متوسط مجاز، فراتر بوده و مشمول جریمه هستید.

جریمه تردد خودروهای کاربراتوری در محدوده LEZ

خرداد 1400: بعد از اصلاحیه قانون هوای پاک که درباره سن فرسودگی خودروها بود، حالا مشخص شده که تردد انواع خودروهای کاربراتوری در محدوده کاهش آلودگی هوا (LEZ) از ابتدای سال 1401 ممنوع است. به همین دلیل نیز کد جریمه جدیدی تعریف شده و مبلغ جریمه 200 هزارتومان نیز برای خودروهایی که این قانون را رعایت نکنند، درنظرگرفته شده است.

جریمه مخدوش کردن پلاک

اردیبهشت 1400: سرهنگ خانی (معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور) خبر داده در فروردین‌ماه 1400، بیش از 25 هزار خودرو بدلیل مخدوش بودن پلاک، جریمه شده‌اند که از این تعداد، بیش از 2100 خودرو، توقیف و به پارکینگ منتقل شده‌اند. طبق قانون، هرگونه دستکاری یا تغییر در ارقام پلاک وسایل نقلیه، می‌تواند تا شش ماه الی یکسال، برای فرد متخلف، جریمه داشته باشد.

بخشودگی جرایم دوبرابری تا دی 1400

فروردین 1400: سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور) درباره آخرین وضعیت بخشودگی جرایم دوبرابری، توضیحات جدیدی ارائه داده است. همانطور که می‌دانید، طبق قانون اگر جریمه تسلیمی یا الصاقی خود را در مدت دو ماه پرداخت نکنید، مبلغ جریمه دوبرابر می‌شود. اما با پیشنهاد پلیس راهور، طرح بخشودگی جرایم دوبرابری آغاز شده است و تمامی جریمه‌های دوبرابر شده‌ای که حداکثر تا پایان سال 1399 ثبت شده‌اند، به اصل خود بازگشته‌اند.

سردار هادیانفر درباره «طرح بخشودگی جرایم دوبرابری» گفته که شهروندان از تاریخ چهارم اردیبهشت‌ماه لغایت دی‌ماه 1400 می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و جرایم معوق خود را بصورت حضوری یا غیرحضوری، پرداخت کنند. رئیس پلیس راهور همچنین هشدار داده که بعد از دی‌ماه 1400، اگر اصل جریمه پرداخت نشده باشد، دوباره مشمول قانون دوبرابری خواهد شد.

اجرای طرح نظارتی کامیون در تهران

فروردین 1400: سرهنگ رنجبر (رئیس مرکز کنترل ترافیک تهران) ضمن اشاره به آزادبودن تردد کامیونت‌های کمتر از 5 تن برای ورود به شهرها، خبر داده که با هدف نظارت بیشتر بر تردد خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین، اجرای «طرح کامیون» در 46 نقطه از تهران و همچنین در ورودی‌های شهر، آغاز شده است.

طرح کامیون، که از ساعت 6 صبح الی 10 شب در تهران اجرا می‌شود، البته صرفا برای کامیون‌ها نبوده و کامیونت‌ها و حتی وانت‌بارها را هم شامل می‌شود. در این طرح، افسران پلیس مواردی همچون استعلام گواهینامه، نمره منفی، حمل بار اضافی و میزان خلافی خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین را به دقت بررسی می‌کنند.


بیشتر بخوانید:

»» آخرین اخبار ممنوعیت تردد خودرو  

»» راهنمای پرداخت عوارض آزادراهی 

»» راهنمای پرداخت خلافی خودرو


پوشش 36 هزار کیلومتر با دوربین کنترلی پلیس

اسفند 99 | آقای آشوری (رئیس مرکز مدیریت راه‌ها) درباره آخرین وضعیت پیمایش و کنترل جاده‌های کشور توسط دوربین‌های پلیس گفته که هم‌اکنون 1974 دوربین ثبت تخلف هوشمند، 2500 دوربین ترددشمار و 860 دوربین نظارت تصویری، بیش از 36 هزار کیلومتر از راه‌های اصلی کشور را پوشش داده‌اند.

آقای آشوری همچنی گفته که از 1974 دوربین ثبت تخلف، تعداد 1021 دوربین قابلیت ثبت سرعت متوسط خودروها را دارند. یعنی اگر راننده‌ای با سرعت غیرمجاز حرکت کند و در نزدیکی این دوربین‌ها، از سرعت خود بکاهد و دو‌باره با سرعت غیرمجاز تردد کند، این دوربین‌‌ها می‌توانند فاصله زمانی متوسط بین دو دوربین را ثبت ‌کنند و اگر از‌ زمانی که در نظر گرفته شده، کمتر بود، ثبت تخلف سرعت را برای وسایل نقلیه انجام دهند.

طبق آخرین آمارهای دفتر ایمنی و ترافیک، در 10 ماهه سال 99، کل تصادفات نسبت به مدت مشابه سال 98، بیش از 24% کاهش یافته است. همچنین تصادفات خسارتی به میزان 30% و تصادفات فوتی نیز به میزان 12.6% کاهش یافته‌اند.

راه‌اندازی سامانه ترسیم انلاین کروکی

اسفند 99 | سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور ناجا) روز سه شنبه 19 اسفندماه خبر داده که با هدف کاهش هزینه‌ها، جلوگیری از ایجاد تصادفات ساختگی و سواستفاده از بیمه‌نامه، سامانه ترسیم الکترونیکی کروکی تصادفات، بصورت آزمایشی فعال شده است. به گفته سردار هادیانفر، هم‌اکنون 6 هزار دست‌افزار در اختیار افسران پلیس در سراسر کشور قرار گرفته است.

با الکترونیکی شدن جریمه و کروکی، کافیست شماره پلاک وسیله نقلیه، توسط افسران پلیس وارد سیستم شود و بعد از آن، اطلاعات خودرو در اختیار افسران قرار می‌گیرد و دیگر نیازی نیست که از اطلاعاتی مانند کد ملی یا شماره گواهینامه استفاده کرد. البته این سامانه، مزیت‌های دیگری هم دارد مانند: استعلام بیمه خودروها و استعلام وسایل نقلیه سرقتی یا توقیفی.

رئیس پلیس راهور ناجا همچنین گفته که با یکپارچه شدن سامانه جریمه و کروکی، جریمه بلافاصله به صورت پیامکی به رانندگان ارسال می‌شود تا آنها بدانند در کجا و به چه دلیلی، جریمه شده‌اند. ضمن اینکه با اطلاع‌رسانی به موقع، می‌توان از دوبرابر شدن جریمه‌های پرداخت نشده نیز جلوگیری کرد.

توقیف خودروها با خلافی 3 میلیون تومان

اسفند 99 | سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور ناجا) در تاریخ 12 اسفندماه خبر داده که بدلیل شرایط کرونایی، قانون توقیف وسایل نقلیه با جریمه «یک میلیون تومان»، موقتا تغییر کرده است به طوری که اگر جریمه و خلافی خودروها «سه میلیون تومان» یا بیشتر از این میزان باشد، افسران پلیس دستور توقیف وسیله نقلیه و انتقال آن به پارکینگ را دارند.

سردار هادیانفر همچنین تاکید کرده که شهروندان در صورت دریافت قبض جریمه کاغذی از افسران پلیس، بالافاصله برای پرداخت آن اقدام نکنند بلکه منتظر بماننده تا پیامک جریمه به همراه شناسه پرداخت جریمه، برای آنها ارسال شود. 

واریز جریمه کرونایی به حساب دولت

اسفند 99 | سردار رحیمی (فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ) درباره انتشار خبرهایی مربوط به جریمه‌های کرونایی گفته که تمامی جریمه‌های کرونایی به خزانه دولت واریز می‌شود و ارتباطی به پلیس ندارد و تا به این لحظه، حتی بخشی از این جریمه‌ها نیز به ناجا تعلق نگرفته است.

قبض جریمه گرفتید؟ تا 5 روز صبر کنید!

اسفند 99 | سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور ناجا) از رانندگان خواسته که به محض دریافت قبض جریمه از افسران راهور، برای پرداخت آن اقدام نکنند. بلکه تا 5 روز منتظر بمانند تا پیامک جریمه به همراه شناسه برای آنها ارسال شود. سپس برای پرداخت قبض جریمه اقدام کنند.

سردار هادیانفر درباره الکترونیکی شدن قبض‌های جریمه نیز گفته که در حال حاضر، 60% جریمه‌ها بصورت سیستمی ثبت می‌شوند اما مابقی قبض‌های جریمه بصورت دستی توسط افسران پلیس، صادر می‌شود. رئیس پلیس راهور گفته که تلاش می‌کنیم به محض تجهیز همه افسران پلیس به دست‌افزار سپهر، جریمه‌ها از اوایل سال 1400 بصورت الکترونیکی صادر شوند.

تکذیب جریمه رانندگان در پمپ بنزین

اسفند 99 | خانم کاهی (سخنگوی شرکت ملی پخش) درباره انتشار تصاویری از قبض‌های جریمه که در فضای مجازی و درباره جریمه رانندگان در پمپ‌ بنزین‌ها منتشر شده، واکنش نشان داد. طبق گفته‌های خانم کاهی، در جایگاه‌های سوخت فقط از دوربین‌های امنیتی استفاده شده که کاربرد متفاوتی با دوربین‌های ثبت تخلف دارند و صرفا برای رصد حوادث و اتفاقات در جایگاه‌هاست. ضمن اینکه امکان ثبت جریمه نیز با این نوع دوربین‌ها، وجود ندارد.

خانم کاهی همچنین گفته که موضوع «جریمه رانندگان در پمپ‌بنزین‌ها بدلیل نداشتن ماسک» غیرواقعی و جعلی است و شرکت ملی پخش، برنامه‌ای برای انجام این کار نداشته و ندارد و حتی اگر چنین چیزی قرار باشد در آینده اتفاق بیفتد، از قبل، اطلاع‌رسانی می‌شود.  

حذف جرایم کادر درمان در ساعات منع تردد خودرو

بهمن 99 | آقای فرهادی (فرماندار تهران) در حاشیه نشست مشترک خود که با حضور مدیران نظام پزشکی کشور در تاریخ 29 بهمن برگزار شد، خبر داده که با همکاری پلیس راهور ناجا، جرایمی که برای کادر درمان کشور در ساعات منع تردد شبانه خودروها ثبت شده، بزودی حذف و صفر خواهد شد.

افزایش نرخ جرایم رانندگی در سال 1400

بهمن 99 | سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور ناجا) ضمن تایید افزایش 5 درصدی نرخ جرایم راهنمایی رانندگی در سال 1400، گفته که این افزایش بدلیل تغییراتی است که دولت در بودجه 1400 انجام داده و پیشنهاد پلیس نبوده است.

طبق گفته‌های سردار هادیانفر، در بودجه 1400، دولت سهم 2 درصدی بهزیشی را به 5 درصد رسانده است. همچنین درآمدهای ناشی از افزایش نرخ جرایم سال 1400 نیز به سازمان بهزیستی، پزشکی قانونی و اورژانس اختصاص خواهد یافت.

سردار هادیانفر درباره وضعیت طرح بخشودگی جرایم دو برابر شده نیز گفته که پلیس، به کمیسیون تلفی بودجه، پیشنهاد داده تا کلیه جرایمی که در سال 1399 دوبرابر شده‌اند، بخشوده شوند. این موضوع در کمیسیون تصویب شده و اگر دولت، بودجه را اصلاح کند و دوباره به مجلس بفرستد، این طرح بخشودگی جرایم نیز نهایی خواهد شد.

چگونه جریمه عوارضی را حذف کنیم؟

دی 99 | در صورت ثبت جریمه اشتباهی برای عوارض آزادراه، در ابتدا باید مطمئن شوید که مشخصات مالک خودرو در سامانه پلیس راهور ثبت شده باشد. بعنوان مثال در صورت نقل و انتقال خودرو بصورت وکالتی، تا زمانیکه مراحل نقل و انتقال را در مراکز تعویض پلاک تکمیل نکرده باشید، پلیس مالک سابق خودرو را مسئول می‌داند و جریمه را برای او ثبت می‌کند.

اما اگر جریمه اشتباهی رخ داده و شما عوارض الکترونیکی آزادراه را پرداخت کرده‌اید اما بازهم پیامک جریمه را از پلیس راهور دریافت کرده‌اید، چندین راه‌حل دارید:

1- به سایت اینترنتی آنی‌رو مراجعه کنید و از قسمت رسیدگی به شکایات، مشکل‌تان را ثبت کنید.

2- با شماره تلفن‌ سراسری 1531 تماس بگیرید.

3- با پشتیبانی آنی‌رو به شماره تلفن 02163468531 تماس بگیرید.

جریمه موتورسیکلت‌های بدون معاینه فنی

دی 99 | سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا، گفته که نظارت پلیس در موضوع معاینه فنی، برای همه وسایل نقلیه است و تفاوتی میان خودروها و موتورسیکلت‌ها نیست. 

آقای هادیانفر گفته که خدمات معاینه فنی خودرو و موتورسیکلت در 128 مرکز سراسر کشور درحال انجام است که 14 مرکز آن در تهران قرار دارند.

سردار هادیانفر با اشاره به فعال بودن طرح کاهش آلودگی هوا (LEZ) برای کنترل آلودگی کلانشهرها گفته که این سیستم، روی دوربین‌های ثبت تخلف نصب است و هر وسیله نقلیه‌ای (چه خودرو باشد چه موتورسیکلت) که معاینه فنی نداشته باشد را جریمه می‌کند.

ممنوعیت تردد شبانه خودروها سراسری شد

دی 99 | آقای قاسمی، دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا، خبر داده که براساس مصوبه تاریخ 6 دیماه این کمیته، ممنوعیت تردد شبانه، حالا به شهرهای زرد نیز رسیده است. به این ترتیب، تردد در ساعات 21 شب الی 4 صبح، در تمامی شهرهای قرمز، نارنجی و زرد، ممنوع است.

تاقبل از اعلام این خبر، ممنوعیت تردد شبانه فقط در شهرهای قرمز و نارنجی، اجرا می‌شد.

افزایش جریمه آزادراهی در سال 1400

آذر 99 | طبق جزییات لایحه بودجه سال 1400، دولت نرخ جریمه پرداخت نکردن عوارض آزادراهی را افزایش داده است.

آنطور که دولت در بودجه 1400 اعلام کرده، برای پرداخت عوارض آزادراه‌های سراسر کشور، فقط 7 روز فرصت دارید. اما اگر در مدت یک هفته، عوارض را پرداخت نکنید، جریمه‌ای معادل 20 درصد عوارض آزادراه مربوطه را هم باید پرداخت کنید.

همچنین اگر بیش از یک ماه از عدم پرداخت عوارض بگذرد، علاوه بر پرداخت اصل عوارض و جریمه 20 درصدی، باید جریمه دیگری هم بپردازید که معادل 2 درصد از مجموع «عوارض آزادراه بعلاوه جریمه 20 درصد به ازای هر ماه» است.

جریمه تردد غیرمجاز شبانه

آذر 99 | با شروع تعطیلی گسترده از اول آذرماه در اکثرهای شهرهای کشورمان که بدلیل شیوع کرونا بوده است، طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 9 شب الی 4 صبح، ممنوع است.

آقای گودرزی، معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران، گفته هر خودرویی که در ساعات ممنوعیت عبور و مرور، تردد غیرمجاز داشته باشد، جریمه 200 هزار تومانی برای آن، اعمال می‌شود.

همچنین آنهایی که فعالیت ضروری دارند یا در شیفت شب هستند، باید از طریق فرمانداری مجوز بگیرند یا اینکه پلاک خودروی آنها از طریق کارفرما به پلیس راهور اعلام شود. متاسفانه هنوز سازوکاری عملی، برای اینگونه از ترددها، لحاظ نشده و فعلا در دست بررسی است.

جریمه خروج از شهرهای کرونایی

آبان 99 | آقای قاسمی، دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، ضمن اشاره به شروع محدودیت‌های سختگیرانه از روز شنبه یکم آذرماه، خبر داده که جریمه خروج خودروهای پلاک بومی از شهرهای نارنجی، حدود 500 هزار تومان است اما این جریمه برای شهرهای قرمز، افزایش یافته و معادل 1 میلیون تومان شده.

نکته بسیار مهم اینجاست که جریمه تردد غیرمجاز، هر 24 ساعت، توسط دوربین‌های کنترلی یا افسران پلیس، قابل اعمال خواهد بود.

جریمه عدم رعایت محدودیت‌های کرونایی

آبان 99 | با اعلام پلیس راهور ناجا، کد تخلفاتی جدید به لیست جرایم راهنمایی و رانندگی افزوده شده است. کد 2177، کد جریمه جدیدی است که در زمان اعمال محدودیت تردد و همچنین در زمان ممنوع بودن ورود و خروج به استان‌ها (بدلیل محدودیت‌های کرونایی)، ثبت می‌شود.

بر این اساس، پلیس راهور در صورت مشاهده رانندگان بومی که اصرار به خروج از استان را دارند، یا در صورت مشاهده رانندگان غیربومی که اصرار به ورود به استان را دارند، برای آنها جریمه 510 هزار تومانی ثبت می‌کند.

جریمه ماسک نزدن در خودروهای عمومی

آبان 99 | به منظور جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر کرونا در کشورمان، پلیس راهور، کد جریمه جدیدی تحت عنوان «ماسک نزدن در خودرو» را به لیست جرایم رانندگی اضافه کرده است.

البته این جریمه، فعلا مختص رانندگانی است که در حمل و نقل عمومی فعالیت می‌کنند.

طبق اعلام پلیس، رانندگان حمل و نقل عمومی، در صورت نزندن ماسک، 100 هزار تومان جریمه می‌شوند. ضمن اینکه به ازای هر مسافری که ماسک نداشته باشد، 20 هزار تومان به مبلغ جریمه راننده، افزوده می‌شود.

جریمه عوارض آزادراه تغییری نکرده

مهر 99 | با شروع جریمه خودروهایی که عوارض آزادراهی را پرداخت نمی‌کنند، بار دیگر حرف و حدیث‌ها درباره مبلغ جریمه این خودروها بالا گرفته. اما باید بدانید که جریمه عدم پرداخت عوارض آزادراه، از ابتدای سال 99 تاکنون هیچ تغییری نکرده است، به این معنی که جریمه:

 • سواری، وانت، مینی‌بوس و کامیونت معادل 40 هزار تومان،
 • کامیون دو محور و اتوبوس معادل 50 هزار تومان،
 • کامیون سه محور، تریلی و نفتکش معادل 90 هزار تومان.

مراحل ترخیص خودرو توقیفی از پلیس+10

مهر 99 | از تاریخ یکم مهرماه امسال، ترخیص خودروهای توقیفی از طریق مراکز پلیس+10 انجام می‌شود. پلیس این کار را برای کاهش مراجعات حضوری و در راستای ارتقای خدمات الکترونیک، انجام داده است. بنابراین اگر خودروی شما توقیف شده، باید با در دست داشتن مدارک زیر، به پلیس+10 بروید تا درخواست‌تان در آنجا ثبت شود:

 • قبض سفید پارکینگ (که در زمان توقیف به مالک داده می‌شود)
 • سند شناسایی یا کارت خودرو،
 • برگه استعلام خلافی و فیش پرداخت،
 • کارت شناسایی مالک،
 • گواهینامه مالک،

پس از ثبت درخواست ترخیص خودرو، باید منتظر پیامکی باشید که از طریق مرکز اجرائیات پلیس فاتب برای شما ارسال خواهد شد. در صورتی که مدارک ارسالی شما کامل باشد و پرونده قضایی نداشته باشید، پیامکی حاوی «مبلغ پرداختی پارکینگ و جرثقیل» برای مالک خودرو ارسال شده که پس از پرداخت آن، می‌توانید برای ترخیص خودرو به پارکینگ موردنظر مراجعه کنید.

اما اگر مدارک ارسالی‌تان کامل نباشد یا مورد دیگری در پرونده شما باشد، باید برای تکمیل پرونده، بصورت حضوری به مراکز اجرائیات پلیس بروید.

افزایش نرخ جریمه محدوده ترافیکی در سال 99

طبق مصوبه هیئت وزیران، از ابتدای اردیبهشت ماه 99 ورود غیرمجاز یا تردد غیرمجاز انواع وسایل نقلیه در محدوده‌های ممنوعه ترافیکی، از جمله محدوده طرح ترافیک و ...، جریمه‌ای معادل 100 هزار تومان خواهد داشت که 5 برابر بیشتر از سال 98 است.


جریمه رانندگی، احتمالا تنها چیزی است که هم راننده های جهان، آنها را تجربه کرده اند! اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که چگونه میتوان از جریمه های رانندگی‌تان مطلع شوید، یا انواع روش های پرداخت جریمه خودرو و موتورسیکلت چیست یا چگونه میتوان به جریمه ها اعتراض کرد، در این مقاله به همه جواب‌های‌تان می رسید. پس باما همراه شوید!

ارسال پیامک جریمه رانندگی

بعد از ثبت تخلف وسیله نقلیه، پیامکی برای مالک خودرو ارسال شده و او را از اعمال جریمه، باخبر می‌کند.

اما اکثر پیامک‌های ارسالی پلیس، در انتهای‌شان عبارت «درحال بررسی» قید شده است؛ به این معنی که هنوز، اطلاعات خودرو یا جریمه آن، به تایید پلیس نرسیده است. در این مرحله همچنان باید منتظر بمانید و ببینید که آیا پیامک دوم هم برای‌تان ارسال می‌شود یا خیر.

اگر جریمه خودرو به تایید پلیس برسد، (معمولا در کمتر از یک هفته بعد از پیامک اول) پیامک دوم هم برای مالک خودرو ارسال می‌شود. در پیامک دوم، شناسه قبض و شناسه پرداخت جریمه، نیز درج می شود که یعنی، جریمه برای‌تان قطعی شده است. حال اگر به این جریمه، اعتراض دارید باید هرچه سریع‌تر با داشتن مستندات لازم، به مراکز اجراییات پلیس راهور بروید.

چگونه بفهمیم خودرو به پارکینگ منتقل شده است؟

گاهی وقت‌ها ممکن است خودروی‌تان را جایی پارک کنید و بروید. اما وقتی برمی‌گردید، متوجه می‌شوید که خودروی‌تان سرجایش نیست. اولین احتمالی که به ذهن همه ما می‌رسد، دزدیده شدن خودروست. اما آیا احتمال دیگری وجود ندارد؟!

در چنین شرایطی قبل از هر چیز، اول باید موبایل‌تان را چک کنید! چراکه اگر خودروی‌تان توسط پلیس راهور، به پارکینگ منتقل شده باشد، حتما پیامک «انتقال به پارکینگ» برای‌تان ارسال می‌شود. البته در دو حالت زیر، پیامکی بدست‌تان نمی رسد:

 • اگر خودروی‌تان قولنامه‌ای بوده و شماره مالک، هنوز تغییر نکرده باشد.
 • اگر اطلاعات شما در سامانه مرکزی راهور، به‌روز نباشد.

اما اگر پیامکی بدست‌تان نرسیده است، بلافاصله باید با پلیس 110 تماس بگیرید و از آنها بپرسید که آیا خودروی‌تان به پارکینگ رفته است یا خیر؟

اگر پاسخ پلیس 110 منفی بود، یعنی اگر خودروی‌تان به پارکینگ منتقل نشده بود، به 110 اطلاع دهید که خودروی‌تان دزدیده شده است. سپس منتظر بمانید تا گشت پلیس به محل شما برسد. گشت پلیس، گزارش دزدی را تهیه کرده و یک برگه آنرا به شما می‌دهد. حال باید با داشتن این برگه و همچنین در دست داشتن مدارک شناسایی و مدارک خودرو، به کلانتری محل سرقت خودرو بروید و گزارش سرقت خودرو را تنظیم کنید.

کروکی پلیس برای چه تصادفاتی است؟

کروکی پلیس تنها زمانی الزامی است که در یکی از حالت های زیر، تصادف کرده باشید:

 1. تصادف با شی ثابت
 2. تصادف با خودرو نظامی
 3. تصادف با خودرو سنگین
 4. تصادف شاخ به شاخ
 5. تصادف با موتورسیکلت
 6. تصادف با غیرمقیم در شهر
 7. تصادف منجر به جراحت یا فوت
 8. تصادف زنجیره ای (مابین چند خودرو)
 9. تصادف با شخصی که بیمه نامه یا گواهینامه ندارد
 10. تصادفی که علت آن عبور از چراغ قرمز باشد
 11. تصادفی که علت آن حرکت با دنده عقب باشد
 12. تصادفی که 20 روز بعد از صدور بیمه نامه رخ دهد
 13. وقتی بیمه نامه امسال، با سال گذشته پیوسته نباشد

حال اگر تصادف شما، هیچکدام از حالات فوق نباشد، به شرطی که خسارت ناشی از تصادف، از حداقل پوشش بیمه شخص ثالث کمتر باشد، نیازی به کروکی پلیس ندارید.


انواع قبض جریمه رانندگی

هر قبض جریمه، ممکن است به یکی از چهار روش زیر، ثبت شده باشد. توجه داشته باشید که روش‌های 1 و 2 فرصت پرداخت 60 روزه دارند و در غیراینصورت، مبلغ جریمه آنها، دو برابر می‌شود:

1- جریمه تسلیمی: اگر پلیس، قبض جریمه را بصورت حضوری به شما تحویل دهده، قبض جریمه از نوع تسلیمی خواهد بود. پرداخت جریمه تسلیمی تنها 60 روز فرصت دارد. 

 • اگر به هر دلیلی، از دریافت قبض جریمه خودداری کنید، بازهم برای پرداخت آن 60 روز فرصت دارید.

2- جریمه الصاقی: اگر در زمان ثبت تخلف، در صحنه حضور نداشته باشید، پلیس برگ جریمه را روی خودرو می‌گذارد یا اصطلاحا آنرا الصاق می‌کند. پرداخت جریمه الصاقی تنها 60 روز فرصت دارد. 

 • اگر به هر دلیلی متوجه وجود قبض جریمه نشوید (مثلا زمانیکه برگه جریمه از روی خودرو افتاده باشد)، بازهم برای پرداخت آن 60 روز فرصت دارید.

3- جریمه دوبرگی: اگر در زمان ثبت تخلف، پلیس جریمه را ثبت کرده اما برگه آنرا جدا نکند، قبض جریمه از نوع دوبرگی خواهد بود. پرداخت جریمه دوبرگی، فرصت 60 روزه ندارد.

 • این حالت زمانی رخ می‌دهد که بنا به تشخیص پلیس، امکان رساندن برگ جریمه بدست راننده وجود ندارد؛ مثلا زمانیکه راننده -عمدا یا سهوا- به دستور توقف پلیس، اعتنایی نمی‌کند.

4- جریمه دوربینی: همانطور که از اسمش پیداست، این نوع جریمه در زمانی است که تخلف توسط دوربین‌های کنترلی پلیس، ثبت شده باشد. پرداخت جریمه دوربینی، فرصت 60 روزه ندارد.

جریمه ستاره دار چیست؟

در جدول تخلفات رانندگی، برای یکسری از جرایم خاص، علاوه بر جریمه نقدی، قانون، مجازات‌های دیگری هم درنظر گرفته است. به این تخلفات، جرایم ستاره دار می‌گویند:

1- جریمه تک ستاره: اگر 2 مورد از تخلفات زیر را بصورت همزمان انجام دهید، خودروی‌تان به مدت 3 روز (72 ساعت) توقیف می‌شود:

 • عبور از چراغ
 • حرکت مارپیچ
 • حرکت نمایشی با موتورسیکلت
 • تجاوز به چپ محور راه
 • سبقت غیرمجاز در مسیر دوطرفه
 • سرعت غیرمجاز (بیش از 30 کیلومتر برساعت)

2- جریمه دو ستاره: اگر در حالت مستی یا مصرف داروهای روان‌گردان رانندگی کنید، هم گواهینامه‌تان 6 ماه توقیف می‌شود و هم خودتان به دادگاه کیفری معرفی می‌شوید.

3- جریمه سه ستاره: اگر بیمه شخص ثالث نداشته باشید یا دارید ولی اعتبارش منقضی شده، خودروی‌تان توقیف می‌شود. در این حالت، تنها شرط برای ترخیص خودرو از پارکینگ، ارائه بیمه نامه معتبر است.

نرخ انواع جریمه راهنمایی و رانندگی

در ادامه این متن، نرخ جریمه انواع تخلفات پرتکرار را مطالعه می‌کنید:

جریمه توقف در محل پارک معلولان و جانبازان

سرهنگی زینی‌وند (رئیس اداره مهندسی پلیس راهور تهران بزرگ) درباره آخرین وضعیت محل پارک خودروهای جانبازان و معلولان گفته که تا اسفندماه 99 در تهران، 1200 تابلو مختص پارک خودروی این شهروندان نصب شده که عمدتا در مرکز شهر و در اطراف ساختمان‌های اداری، تجاری و درمانی نصب شده‌اند.

سرهنگ زینی‌وند با اشاره به برخورد قاطع پلیس با افرادی که به این تابلوها اعتنا نمی‌کنند گفته که در سال 98، جریمه رانندگان غیرمجازی که در محل پارک خودروهای جانبازان و معلولان، توقف می‌کنند معادل 40 هزار تومان بود اما این مبلغ این جریمه از ابتدای سال 99 به 100 هزار تومان تغییر پیدا کرد. علاوه بر این جریمه، خودروهای متخلف، توقیف شده و به پارکینگ پلیس نیز منتقل می‌شوند.

جریمه تصادف بدون داشتن گواهینامه

اگر بدون داشتن گواهینامه، اقدام به رانندگی کنید و دست بر قضا، دچار سانحه یا تصادف شوید، حالا این سوال پیش می‌آید که طبق قوانین راهنمایی و رانندگی، چه مجازاتی در انتظارتان خواهد بود؟

در جواب این سوال باید بگوییم که تعیین مجازات، بستگی به این دارد که آیا شما مقصر تصادف بوده‌اید یا نبوده‌اید؟! اگر مقصر تصادف نباشید، تنها تخلف شما، نداشتن گواهینامه است که 100 هزارتومان جریمه نقدی یا 2 ماه حبس تعزیری بدنبال دارد. همچنین اگر دوباره مرتکب این تخلف شوید، ممکن است به 2 الی 6 ماه حبس تعزیری محکوم شوید.

اما اگر مقصر تصادف باشید، قانون، جزای سنگین‌تری را برای شما درنظر خواهد گرفت و ممکن است از 1 تا 5 سال، شما را از رانندگی، منع کند.

تغییر جریمه سرعت غیرمجاز

سرهنگ موسوی‌پور، جانشین پلیس راهور تهران بزرگ، در آذرماه 99 و با اشاره به معرفی رانندگانه حادثه‌ساز به مراجع قضایی، خبر داده که هم‌اکنون «قرارگاه کنترل سرعت» در پلیس راهور تهران تشکیل شده که سرعت را به سه بخش، دسته‌بندی کرده است: 30 کیلومتر برساعت فراتر از سرعت مجاز، 30 تا 50 کیلومتر برساعت فراتر از سرعت مجاز و نهایتا 50 کیلومتر برساعت فراتر از سرعت مجاز.

طبق گفته‌های سرهنگ موسوی‌پور، راننده متخلفی که سرعتش 50 کیلومتر برساعت بیشتر از حد مجاز باشد، در مرتبه اول، باید تعهد دهد. اما در صورت تکرار تخلف، باید در مراجع قضایی، پاسخگو باشد.

جریمه فیلمبرداری در هنگام رانندگی

استفاده از تلفن همراه در زمان رانندگی، به هر دلیلی که باشد، تخلف آئین‌نامه‌ای است و جریمه 100 هزار تومانی دارد. بنابراین رفتارهای اشتباهی مانند صحبت کردن با موبایل، ارسال پیامک، گرفتن فیلم یا عکس و ... در حین رانندگی، با جریمه پلیس همراه می‌شود.

جریمه انداختن ماسک

بدلیل اضطراری شدن شرایط شیوع کرونا، حساست پلیس نیز برای جریمه رانندگانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، بیشتر از قبل شده است. سرهنگ همتی زاده، رئیس پلیس راه ایلام در آبان 99، خبر داده که ریختن یا پرتاب کردن هرچیزی به بیرون خودرو، چه توسط راننده چه توسط سرنشینان، شامل جریمه رانندگی می‌شود. به همین دلیل نیز انداختن ماسک به بیرون خودرو، مصداق همین تخلف بوده و جریمه 30 هزار تومانی را به همراه دارد.

جریمه نصب آگهی روی خودرو

طبق ماده 207 آئین نامه پلیس راهور، نصب هرگونه آگهی، نوشته و برچسب روی شیشه یا بدنه خودروها ممنوع است و در صورت مشاهده این موضوع، راننده متخلف ضمن پرداخت جریمه 30 هزار تومانی، باید برای رفع تخلف و پاکسازی ظاهر خودرو نیز اقدام کند.

جریمه بوق زدن غیرمجاز

طبق قانون، دو نرخ جریمه برای بوق زدن ذکر شده؛ طبق بند 2124 بوق زدن در مکان‌های ممنوعه یا بوق زدن غیرضروری (مثلا در پشت چراغ یا ترافیک و ...) 30 هزار تومان جریمه نقدی دارد؛ هرچند که پلیس در این مورد معمولا سختگیری نمی‌کند!

همچنین طبق بند 2125 استفاده از بوق‌های شیپوری یا تولید صدای نامتعارف از سیستم صوتی یا اگزوز خودرو، برای بار اول 100 هزار تومان، برای بار دوم 200 هزار تومان و برای بار سوم نیز 300 هزار تومان جریمه نقدی دارد. در این مورد تخلف، پلیس مجاز به توقیف این وسایل نقلیه است.

جریمه شیشه دودی خودرو

طبق قانون، خودرویی که دارای شیشه دودی است، در هر شرایط آب و هوایی باید بتوان از فاصله 3 متری، سرنشینان و داخل خودرو را مشاهده کرد و در غیر اینصورت مشمول جریمه 50 هزار تومان است.

جریمه استفاده از تلفن همراه

استفاده از تلفن همراه حین رانندگی، 100 هزار تومان جریمه نقدی دارد. همچنین اگر سرعت خودرو بالای 60 کیلومتر برساعت باشد، علاوه بر جریمه نقدی، نمره منفی نیز برای راننده لحاظ می‌شود.

جریمه نداشتن معاینه فنی

هر گونه وسیله نقلیه‌ای -اعم از موتورسیکلت یا خودروهای سبک و سنگین- در صورت نداشتن معاینه فنی ، روزانه 50 هزار تومان جریمه می‌شود.

جریمه خودروهای مردودی معاینه فنی

حتما می‌دانید که بعد از مردود شدن وسیله نقلیه در آزمون‌های معاینه فنی خودرو، 14 روز فرصت دارید تا برای رفع نقص خودرو اقدام و دوباره به همان مرکز معاینه فنی، مراجعه کنید. این مهلت 14 روزه، صرفا برای جلوگیری از تشکیل دوباره پرونده و همچنین جلوگیری از هزینه مجدد مالکان خودروهاست.

اما ظاهرا این موضوع برای برخی از رانندگان سوتفاهم شده! برخی‌ها تصور می‌کنند که در این فرصت 14 روزه، امکان تردد در سطح شهر را دارند ولی اینطور نیست و در صورت رصد خودروی آنها توسط دوربین‌های پلیس، به علت نداشتن معاینه فنی، جریمه می‌شوند.

جریمه عوارض آزادراه

میزان جریمه عوارض آزادراهی، وابسته به نوع خودرو بوده و مطابق جدول زیر محاسبه میشود:

سواری،وانت،کامیونت،مینی بوس 40 هزار تومان
اتوبوس، کامیون دو محور 50 هزار تومان
کامیون سه محور، تریلی، نفتکش 90 هزار تومان

*نرخ جدول فوق برای سال 1399 است.

همچنین آنطور که دولت در لایحه بودجه 1400 اعلام کرده، برای پرداخت عوارض آزادراه‌های سراسر کشور، فقط 7 روز فرصت دارید. اما اگر در مدت یک هفته، عوارض را پرداخت نکنید، جریمه‌ای معادل 20 درصد عوارض آزادراه مربوطه را هم باید پرداخت کنید. این جریمه غیرقابل بخشش است.

همچنین اگر بیش از یک ماه از عدم پرداخت عوارض بگذرد، علاوه بر پرداخت اصل عوارض و جریمه 20 درصدی، باید جریمه دیگری هم بپردازید که معادل 2 درصد از مجموع «عوارض آزادراه بعلاوه جریمه 20 درصد به ازای هر ماه» است.

پیگیری جریمه اشتباهی عوارض آزادراه

در صورت ثبت جریمه اشتباهی برای عوارض آزادراه، در ابتدا باید مطمئن شوید که مشخصات مالک خودرو در سامانه پلیس راهور ثبت شده باشد. بعنوان مثال در صورت نقل و انتقال خودرو بصورت وکالتی، تا زمانیکه مراحل نقل و انتقال را در مراکز تعویض پلاک خودرو تکمیل نکرده باشید، پلیس مالک سابق خودرو را مسئول می‌داند و جریمه را برای او ثبت می‌کند.

اما اگر جریمه اشتباهی رخ داده و شما عوارض الکترونیکی آزادراه را پرداخت کرده‌اید اما بازهم پیامک جریمه را از پلیس راهور دریافت کرده‌اید، چندین راه‌حل دارید:

1- به سایت اینترنتی آنی‌رو مراجعه کنید و از قسمت رسیدگی به شکایات، مشکل‌تان را ثبت کنید.

2- با شماره تلفن‌ سراسری 1531 تماس بگیرید.

3- با پشتیبانی آنی‌رو به شماره تلفن 02163468531 تماس بگیرید.

جریمه دستکاری پلاک خودرو

هرگونه تغییر ظاهری در پلاک خودرو و موتورسیکلت، در مرحله اول با مجازات نقدی همراه است.

جریمه ناخوانا بودن پلاک، طبق قانون معادل 60 هزار تومان است. البته اگر پلاک خودرو یا موتورسیکلتی دارای ارقام مخدوش شده یا حتی دارای تغییر و دستکاری در ارقام باشد، علاوه بر جریمه نقدی، وسیله نقلیه به پارکینگ منتقل شده و فرد متخلف نیز به مراجع قضایی معرفی میشود.

جرایم منجر به توقیف موتورسیکلت

طبق ماده 20 قانون تخلفات رانندگی، ارتکاب هر کدام از موارد نه‌گانه زیر منجر به توقیف موتورسیکلت خواهد شد. این توقیف اگر برای بار اول باشد به مدت یک هفته و در غیر اینصورت به مدت یک ماه ادامه دارد:

 • عبور از پیاده رو
 • عبور از خط ویژه
 • عبور در خلاف جهت مسیر حرکتی
 • نداشتن کلاه ایمنی
 • تولید صدای ناهنجار بصورت عمدی
 • حمل بار غیرمجاز یا نامتعارف
 • حمل یدک
 • حرکات نمایشی و مارپیچ
 • تک چرخ
آرشیو
 • 02 شهریور 1398 آدرس مراکز اجراییات تهران
  PDF
 • 27 مرداد 1397 نرخ جریمه تخلفات رانندگی - سال 97
  PDF
 • 10 مرداد 1396 نرخ جریمه تخلفات رانندگی - سال 96
  PDF

نویسنده : مرتضی برجسته

عکاس : نرخ جدید انواع جریمه راهنمایی و رانندگی سال 1400

منبع : باما