مرسدس GLA جدید به خیابان آمد

انتشار تصاویر مخفیانه از نسخه تحت آزمایش نسل جدید مرسدس بنز GLA را می‌توان یکی از داغترین خبرهای خودرویی در روزهای اخیر دانست.

نسل جدید GLA تنها اندکی بعد از برادر تازه واردش، یعنی GLB، قدم به خیابان‌ها گذاشته؛ خودرویی که اولین عرضه آن در سال 2020 استهرچند که بدنه این خودرو با پوشش‌های استتاری مخفی شده ولی واضح است که چهره نسل جدید، زیباتر از نسخه قبلی خواهد بود. البته برخلاف بسیاری از خودروها که در نسل جدید خود ابعاد بزرگتری پیدا می‌کنند، قرار نیست جثه GLA نسبت به قبل رشد کرده و این خودرو به رده بالاتری وارد شود زیرا مرسدس از مدتها پیش وعده عرضه مدلی بزرگتر از این خودرو با نام مرسدس GLB را داده است.

علاوه بر این، با توجه به تصاویر متوجه می‌شویم که تغییرات اعمال شده روی این خودرو چیزی بیش از تغییر شکل چراغ‌های جلو و رینگ‌ها بوده بلکه ارتفاع کف خودرو از سطح زمین نیز کمی بیشتر شده و به لطف ارتفاع بیشتر سقف، سرنشینان نیز فضای بیشتری در اختیار دارند. در حقیقت از این خودرو انتظار نداریم که همچون مدل آینده مرسدس (یعنی GLB) نقش کراس‌اوری 7 نفره را ایفا کند اما نمی‌توان کتمان کرد که افزایش ابعاد نسل جدید GLA حتی به میزان بسیار کم نیز بر افزایش فضای کابین تاثیرگذار خواهد بود.

چراغ‌های جلو و عقب نسل جدید GLA زیر پوشش ضخیم پوشش‌های استتاری قرار گرفته و نمی‌توان فرم نهایی آن‌ها را تشخیص داد. احتمالا نسل جدید GLA از ساختار کلی مشابه با A کلاس و GLB کلاس بهره برده و مانند آن‌ها دیفرانسیل جلوست. قوای محرکه نیز احتمالا از همان پیشرانه چهارسیلندر 2 لیتری توربوشارژ تامین می‌شود که به جعبه دنده 8 سرعته اتومات متصل بوده و 221 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. سیستم انتقال قدرت به چهارچرخ به صورت آپشن روی این خودرو قابل سفارش است.

البته می‌توان انتظار داشت که خریداران ساکن کشورهای اروپایی قادر به انتخاب پیشرانه های 1.3 لیتری توربوشارژ برای مدل پایه و نسخه ساخت AMG با قدرت 416 اسب بخار نیز باشند که پیشرانه دوم، در زمانی دیرتر قابل سفارش خواهد شد.

پیش از این شنیده شده بود که نسل جدید مرسدس GLA اواخر سال 2019 در نمایشگاه خودرو فرانکفورت و به عنوان مدل 2020 عرضه خواهد شد اما با توجه به پوشش‌های استتاری ضخیمی که روی نمونه تحت آزمایش کشیده شده، بعید نیست که در زمانی دورتر از تاریخ ذکر شده و مثلا در اوایل سال 2020 شاهد معرفی این خودرو باشیم. باید صبر کنیم و ببینیم که مرسدس تا چه اندازه به وعده‌هایش عمل می‌کند!

مترجم :