خودروی برقی شیائومی MS11 EV

نخستین تصاویر از شیائومی MS11 EV

همانطور که شرکت‌های خودروسازی همچون جیلی و نیو در حال طراحی تلفن همراه هستند، ظاهرا یکی از غول‌های فناوری چین یعنی شیائومی هم قصد دارد به بازار خودرو وارد شود. پیش از رونمایی رسمی در سال 2024، تعدادی تصویر از این سدان برقی در فضای مجازی منتشر شده است، که هرچند رسمی نیست اما از یک خودروی آماده حکایت می­‌کند.

براساس اخبار، باتری این خودرو از CATL و بی­‌وای­‌دی تامین شده درحالیکه موتور الکتریکی توسط شیائومی تولید خواهد شد.شرکت شیائومی در سال 2010 و با هدف ساخت تلفن همراه تاسیس شد، اما بعدا به سراغ تولید طیف گسترده‌­ای از لوازم الکترونیکی شامل تلویزیون و غیره هم رفت. پس از خرید شرکت صاحب فناوری خودران به نام Deepmotion Tech و ساخت تاسیسات جدید در سال 2021، نیت شیائومی برای ساخت خودرو آشکار شد. گویا نخستین نمونه اولیه در تابستان گذشته تکمیل و اکنون نسخه نهایی با نام MS11 آماده شده است.

البته آنطور که carnewschina ادعا کرده، شیائومی MS11 یک نام موقتی است و این خودرو احتمالاً با نام مودنا وارد بازار می‌­شود.

شیائومی MS11 به تبعیت از اکثر سدان‌های جدید بازار به فرم لیفت‌­بک طراحی شده که احتمالا در بهبود آیرودینامیک آن موثر است.

چراغ‌ها و سپر جلوی شیائومی MS11 تاحدی یادآور محصولات مک­‌لارن است، درحالی‌که فرم انتهای بدنه و چراغ‌های عقب، استون‌مارتین DBS را به یاد می‌آورد. شباهت طرح رینگ‌ها به نمونه­‌های موجود در لامبورگینی هوراکان Evo هم کاملا قابل تشخیص است. البته از آنجا که ترکیب تمام این موارد به خوبی انجام شده، می­‌توان نمره قبولی را به طراحی ظاهری شیائومی MS11 اعطا کرد.

حسگر لیدار روی سقف شیشه­‌ای، دستگیره مخفی­‌شونده درها، مسیرهای عبور جریان هوا در گلگیرهای جلو و عقب، لوگوی MI در مرکز رینگ‌ها و ترمزهای برمبو به رنگ زرد، از دیگر موارد قابل اشاره در نمای ظاهری شیائومی MS11 به شمار می­‌آید.

از قدرت پیشرانه و شعاع حرکتی شیائومی MS11 اطلاعی نداریم، ولی براساس خبر carnewschina، باتری این خودرو از CATL و بی­‌وای­‌دی تامین شده درحالیکه موتور الکتریکی توسط شیائومی تولید خواهد شد.

یکی از مهمترین رقبای شیائومی MS11، محصول مشترک سونی و هوندا یعنی آفیلا خواهد بود.

با تاسیس رسمی یک شرکت خودروساز، شیائومی برای تولید سالیانه 150 هزار دستگاه برنامه‌­ریزی کرده است، که در آینده نزدیک به 300 هزار دستگاه افزایش خواهد یافت.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : carnewschina.com