زیکر 001 ؛ محصولی جدید از گروه جیلی

شرکت زیکر به عنوان برند تازه­ تاسیس زیرمجموعه گروه جیلی، در رویدادی اختصاصی از محصول جدید خود رونمایی کرد.

زیکر 001 براساس پلتفرم تازه جیلی یعنی SEA ساخته شده و به دو موتور الکتریکی مجهز شده که 536 اسب‌­بخار قدرت را به تمام چرخ‌ها منتقل می­‌کنند.زیکر 001 که با عنوان «نخستین خودروی برقی شوتینگ‌بریک تولید انبوه با پیشرانه برقی» از سوی سازنده معرفی شده، تحت تاثیر کانسپت لینک‌ اند کو Zero شکل گرفته که سال گذشته به نمایش درآمد.

براساس اعلام زیکر، فناوری تشخیص چهره در این خودرو امکان شناسایی راننده و تطبیق تنظیمات براساس سلیقه وی را فراهم کرده ضمن­ این‌که درهای بدون فریم هم با نزدیک شدن راننده به صورت خودکار باز و پس از ورود وی به کابین، بسته می‌­شوند. سنسورهای روی گلگیر جلو، دستگیره‌­های جمع‌شونده درها و چراغ ترمز سراسری در بخش عقب، جزء سایر مواردی است که نظر بیننده را جلب می‌کند.

طول و فاصله میان محورهای زیکر 001 به ترتیب 4.97 و 3 متر است یعنی 0.8 و 10.4 سانتیمتر بلندتر از پورشه تایکان.

کابین زیکر 001 شوتینگ‌بریک برقی گروه جیلی

با ورود به فضای کابین زیکر 001، نمایشگر دیجیتال پشت آمپر و صفحه نمایش بزرگ سیستم اطلاعات سرگرمی جلب نظر می­‌کند. طراحی اجزای کابین تحت تاثیر خطوط مستقیم انجام شده که به یاری نورپردازی در نقاط مختلف و استفاده از دو رنگ، حال و هوایی دلپذیر پیدا کرده است. فضای محفظه بار نیز 2144 لیتر اعلام شده است.

زیکر 001 براساس پلتفرم تازه جیلی یعنی SEA ساخته شده و به دو موتور الکتریکی مجهز شده که 536 اسب‌­بخار قدرت و 700 نیوتن‌متر گشتاور را به تمام چرخ‌ها منتقل می­‌کنند. شتاب صفر تا صد کیلومتر برساعت و حداکثر سرعت به ترتیب 3.8 ثانیه و 200 کیلومتر برساعت اعلام شده است.

دو مجوعه باتری 86 یا 100 کیلووات ساعت با قابلیت پشتیبانی از جریان سریع 360 کیلووات برای این مدل قابل سفارش است که با یک بار شارژ، شعاع حرکتی برابر با 700 کیلومتر را برای آن فراهم می­‌کنند. با تنها 5 دقیقه اتصال باتری این خودرو به جریان سریع، نیروی لازم برای پیمودن 120 کیلومتر ذخیره می‌­شود. جیلی همچنین برای ساخت 2200 ایستگاه شارژ تا پایان سال 2023 برنامه‌­ریزی کرده است.

زیکر 001 شوتینگ‌بریک برقی گروه جیلی

سیستم تعلیق بادی این خودرو امکان تغییر ارتفاع تا سطح زمین از 11.7 تا 20.5 سانتی‌متر را فراهم کرده که در بیشترین حالت، با عددی مشابه با برخی نسخه­‌های جیپ کامپس روبرو هستیم.

عرضه زیکر 001 از اکتبر سال جاری در چین آغاز خواهد شد. این برند برای 36 مرکز تحویل و 60 نمایندگی خدمات پس از فروش در سراسر چین برنامه‌­ریزی کرده است. این شرکت همچنین از شروع عرضه جهانی محصول خود در چند بازار منتخب در سال 2022 خبر داده است.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : carscoops.com