هزینه تعویض اتاق خودرو چقدر است؟

در تصادفات جاده‌ای، بدنه خودروها اولین بخشی است که آسیب می‌بیند. بنابراین تعجبی ندارد که در تصادفات شدیدتر، شاهد اوضاع وخیم‌تری برای بدنه خودروها باشیم. قرار نیست همه خودروهایی که تصادف شدید می‌کنند، از رده خارج و یا به عبارتی اوراقی شوند. رانندگان می‌توانند طبق شرایطی سراغ تعویض اتاق خودروی خود بروند.

با توجه به تخلف‌هایی که تعویض غیرقانونی اتاق خودرو می‌تواند داشته باشد، روال قانونی مشخصی را برای این کار باید انجام بدهید. اولین مرحله برای تعویض اتاق، حضور خودرو در مراکز تعویض پلاک است. مرحله بعدی، بازدید کارشناس نیروی انتظامی است. مهم این است که شماره موتور و شماره شاسی با مشخصات روی کارت ماشین و برگ سبز هم‌خوانی داشته باشد. بعد از تأیید پلیس راهور می‌توانید نسبت به اخذ مجوز تردد اقدام کنید و خودرو را از مرکز تعویض پلاک بیرون ببرید.

حالا سؤال مهم این است که چطور می‌توانیم اتاق خودرویمان را تعویض کنیم؟

اتاق خودرو از کجا گیر بیاریم؟

شاید عجیب باشد ولی هنوز بسیاری از افراد نمی‌دانند که مراکز متعددی برای فروش قطعات ریز و درشت خودروها وجود دارد. متقاضیان می‌توانند از کوچک‌ترین قطعات مانند دستگیره تا قطعات بزرگ مانند بدنه خودروی خود را برحسب مدل و سال تولید پیدا کنند. در این مراکز می‌توانید به راحتی قیمت اتاق خودرو را به صورت دقیق به دست بیاورید.

هزینه تعویض اتاق خودرو

طبیعی است که در این میان بر حسب سلامت بدنه، قیمت‌های مختلفی وجود دارد. بسیاری از بدنه‌های موجود در بازار به دلیل نقص فنی موتور به کنار رفته‌اند که سلامت ظاهری خوبی دارند. یادتان باشد هزینه تعویض اتاق خودرو فارغ از اجرت نصب مجدد قطعات روی آن است.

  • هزینه تعویض اتاق سمند: حدود 60 میلیون تومان
  • هزینه تعویض اتاق پژو پارس: 61 میلیون تومان
  • هزینه تعویض اتاق پراید: 44 میلیون تومان
  • هزینه تعویض اتاق پراید 131: 44 میلیون تومان
  • هزینه تعویض اتاق پراید 132: 43 میلیون تومان
  • هزینه تعویض اتاق 206: 77 میلیون تومان
  • هزینه تعویض اتاق 405: 51 میلیون تومان
  • هزینه تعویض اتاق آل 90: 75 میلیون تومان

نحوه تشخیص تعویض اتاق خودرو

خودرویی که اتاق آن تعویض شده باشد معمولاً ناهنجاری‌های فراوانی دارد. با این حال بسیاری از تعمیرکاران زبده می‌توانند به گونه‌ای اتاق خودرو را تغییر دهند که تشخیص آن از سوی افراد عادی غیرممکن باشد.

با این وجود، می‌توان با بهره‌گیری از برخی روش‌های ساده تعویض اتاق خودرو را تشخیص دهد. اولین اقدام بررسی پلاک شماره شاسی و شماره موتور است. این پلاک‌های فلزی بدون هیچ‌گونه خوردگی و زدگی درون اتاق موتور قرار گرفته‌اند. هرگونه دستکاری ظاهری روی این پلاک‌ها را باید نشانه‌ای از تعویض اتاق بدانید.

هزینه تعویض اتاق خودرو چقدر است

یکی از راهکارهای هوشمندانه برای کشف تعویض شدن یا نشدن خودرو، محل تعبیه شده شماره شاسی است. به این معنی که شماره شاسی خودروهای مختلف بر حسب برند، در محل مشخصی حک می‌شوند.

زدگی و خوردگی‌های بیش از حد درون شاسی هم نشانه واضحی از دستکاری اتاق است. چراکه تقریباً هیچ تعمیرکاری با بدنه درونی محفظه موتور کاری انجام نمی‌دهد.

یکی از ساده‌ترین و کاربردی‌تریم روش‌ها برای کشف موضوع تغییر اتاق خودرو، نگاه کردن به بدنه آن به صورت اریب در نور خورشید است. خودروهایی که به صورت ناشیانه تعویض اتاق را تجربه می‌کنند، معمولاً دچار یک انحنای ملموس در قسمت میانی بدنه خود هستند.

نویسنده : نیما حدادی

منبع : باما

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید