جیدو Robo-01 شگفتی‌ساز شد

همین چند ماه پیش بود که شرکت Jidu اولین کانسپت خود به اسم Robo-01 را معرفی کرد. خودروی جدید یک کراس‌اور است که جیدو آن را «خودروی رباتی» می‌ناند، چراکه دارای سطح بالایی از قابلیت‌های رانندگی خودکار است.

بایدو قرار است نقش اصلی را در این برند ایفا کند، ولی با این حال جیلی مسئولیت تولید را به عهده خواهد داشت. برند جیو یک حاصل یک سرمایه‌گذاری مشترک بین غول اینترنت چین بایدو و شرکت خودروسازی جیلی چین است. بایدو 55 درصد و جیلی 45 درصد سهام را در اختیار دارند. شیا ییپینگ مدیرعامل جیدو قبلاً گفته بود که بایدو قرار است نقش اصلی را در این برند ایفا کند، ولی با این حال جیلی مسئولیت تولید را به عهده خواهد داشت.

طی رویداد Roboday که به طور کامل در متاورس برگزار شد، برخی از مشخصات Robo-01 از جمله مجهز شدن دو لیدار که از بدنه بیرون می‌آیند، به نمایش درآمد. روبو 01 باید در اواخر سال جاری در نمایشگاه خودرو گوانگژو عرضه شود و تولید انبوه آن در سال 2023 آغاز خواهد شد. جیدو قول داده است که دومین خودروی خود را در پایان سال 2023 رونمایی و تولید آن را از سال 2024 استارت بزند.

جیدو Robo-01 همکاری بایدو و جیلی

چراغ‌های جلو تمام LED هستند که به تنهایی می‌توانند علایم ارتباطی مختلفی را برای رانندگان اطراف به نمایش بگذارند. به نظر این پدیده برای دوست‌داران فناوری‌های جدید بسیار سرگرم‌کننده است.

خودروی جدید جیدو با دو لیدار متحرک در دو طرف کاپوت، سبک نوینی را پایه‌گذاری کرده است. این لیدار با برد فوق‌العاده 200 متر شامل 128 لیزر نیز می‌شود که 1.53 میلیون نقطه را در هر ثانیه رصد می‌کند. جدا از لیدارها، مغز خودرو به هوش مصنوعی DuerOS و تراشه Nvidia Orin X و تراشه کوالکو 8295 مجهز شده است.

جیدو Robo-01 همکاری بایدو و جیلی

مدیرعامل جیدو می‌گوید نسل سوم خودروهای هوشمند در اختیار ربات‌ها هستند؛ این یعنی انتقال حقوق رانندگی از انسان به هوش مصنوعی.

فضای داخلی بسیار مینیمالیستی طراحی شده است و جیدو آن را نوعی از زیبایی‌شناسی رباتیک می‌نامد. فرمان بسیار منحصربه‌فرد به چشم می‌آید و بیننده را مجبور به مقایسه با فرمان خاص یوغ مانند تسلا می‌کند.

شرکت می‌گوید روبو 01 حدود 30 هزار دلار قیمت دارد ولی به نظر می‌رسد که این عدد چندان درست نباشد.

مترجم : نیما حدادی

منبع : carnewschina.com

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید