• نيسان ايکس‌تريل e-POWER

تقویت قوای محرکه با موتور برقی

معرفی نیسان ایکس‌تریل e-POWER

29 تیر 1401 16:38

نیسان جدیدترین نسخه Rogue را بیش از دو سال پیش در آمریکای شمالی معرفی کرد؛ البته خودرو نسخه چینی ایکس‌تریل، در نمایشگاه 2021 شانگهای برای بازار این کشور معرفی شد.

در قلب نیسان ایکس‌تریل، یک پیشرانه بنزینی با تراکم متغیر وجود دارد. این پیشرانه نیرویی را به چرخ‌ها منتقل نمی‌کند؛ بلکه یک ژنراتور برای تولید برق است.اکنون این شاسی‌بلند سایز متوسط برای فروش در بازار ژاپن آماده شده است و با نام جهانی ایکس‌تریل e-POWER عرضه می‌شود. این خودرو اواخر تابستان امسال به اروپا نیز می‌رسد. در مقایسه با نیسان روگ مخصوص آمریکا، ویژگی جدیدی وجود دارد که زیر کاپوت یافت می‌شود.

ایکس‌تریل در بازار ژاپن با سیستم اختصاصی e-4ORCE نیسان ارائه می‌شود. این سیستم از نظر فنی، نسل دوم محسوب می‌شود که وعده افزایش قدرت، نرمی سواری و بی‌صدا بودن را می‌دهد.

در قلب نیسان ایکس‌تریل e-POWER، یک پیشرانه بنزینی با تراکم متغیر وجود دارد. این پیشرانه نیرویی را به چرخ‌ها منتقل نمی‌کند؛ بلکه یک ژنراتور برای تولید برق است. این سیستم، در مقایسه با پیشرانه‌های معمولی ICE، سبب کاهش مصرف سوخت و انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود. البته ایکس‌تریل اولین مدلی نیست که با این تکنولوژی عرضه می‌شود؛ زیرا مدل کوچک‌تر نیسان قشقایی (Rogue اسپرت در آمریکا) نیز به همین تکنولوژی مجهز شده است.

نیسان ایکس‌تریل e-POWER

نسخه پایه همان پیشرانه احتراقی 1.5 لیتری را دارد و 2WD است. مدل e-POWER سیستم e-Pedal Step دارد، که نیاز به فشردن پدال ترمز را کاهش می‌دهد. زیرا هنگامی که راننده پای خود را از روی پدال گاز بردارد، سرعت به طور اتوماتیک کاهش می‌یابد.

این خودرو شاسی‌بلند در ژاپن با ترکیب صندلی‌های دو یا سه ردیفه در دسترس است و به منبع برق 100 ولت AC با حداکثر خروجی 1500 وات مجهز شده است. نیسان ادعا می‌کند که این منبع آنقدر قوی است، که بتوان از آن به عنوان یک منبع برق اضطراری استفاده کرد.

نیسان ایکس‌تریل e-POWER

نیسان ایکس‌تریل یک نمایشگر 12.3 اینچی تمام دیجیتالی برای ابزارهای راننده و یک صفحه نمایش دیگر با همین اندازه برای اطلاعات و سرگرمی دارد. علاوه بر آن‌ها، یک هدآپ دیسپلی 10.8 اینچی نیز موجود است‌. روکش‌ صندلی‌ها از پارچه و چرم ناپا بوده و روکش ضد آب Tailor Fit و Cell-Cloth نیسان نیز در دسترس است.

قیمت نیسان ایکس‌تریل در ژاپن از حدود 23 هزار و 100 دلار آغاز می‌شود و تا 32 هزار و 600 دلار نیز می‌رسد. نسخه 2WD انحصارا با دو ردیف صندلی ارائه می‌شود. 12 نوع رنگ بدنه (5 مدل دو رنگ) در دسترس است.

دیدگاه کاربران