خودروی پرنده جیلی AE200 X01

نخستین آزمون‌های خودروی پرنده جیلی

تا چند سال پیش، خودروهای پرنده را تنها می­‌شد در فیلم‌های علمی-تخیلی مشاهده کرد، ولی این روزها بسیاری از شرکت‌ها در حال تلاش برای ساخت نمونه واقعی از این خودروها هستند. در میان خودروسازان چینی، دو شرکت ایکس پنگ و جیلی بیش از سایرین به این امر توجه نشان داده‌­اند.

جیلی AE200 X01 یک وسیله نقلیه برقی عمود پرواز با ظرفیت 5 نفر است، که از سال 2024 در مسیرهای شهری و ناوگان بین شهری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.خودروی پرنده جیلی به نام AE200 X01 که نخستین بار در سپتامبر 2022 معرفی شده بود، اخیراً اولین پرواز آزمایشی خود را با موفقیت به پایان رسانده و به مرحله تازه‌­ای وارد شده است.

AE200 X01 به عنوان نخستین وسیله نقلیه کاملاً برقی عمود پرواز، در نوامبر 2022 موفق به دریافت گواهینامه هوایی چین شد و یک ماه بعد یعنی در دسامبر، سامانه‌­های اصلی آن مورد آزمایش قرار گرفت.

جیلی AE200 X01 یک وسیله نقلیه برقی عمود پرواز با ظرفیت 5 نفر است، که توسط زیرمجموعه بخش هوانوردی جیلی به نام وافی چانگ کنگ طراحی شده تا در صورت ورود به خط تولید، از سال 2024 در مسیرهای شهری و ناوگان بین شهری مورد استفاده قرار بگیرد.

خودروی پرنده جیلی AE200 X01

وافی چانگ کنگ از تمرکز خود بر ادامه بررسی­ فناوری‌های موجود در AE200 X01، انجام پروازهای آزمایشی و همچنین دریافت گواهینامه­‌های پرواز خبر داده است.

درواقع جیلی در چند پروژه ساخت خودروی پرنده سرمایه­‌گذاری کرده است. AE200 X01 را می­‌توان ثمره همکاری زیرمجموعه این شرکت یعنی وافی چانگ کنگ با شرکت آلمانی Volocopter دانست که در امر تاکسی هوایی فعالیت دارد.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : carnewschina.com