• بررسي تارا توربو 3 سيلندر

عرضه از نیمه دوم سال 1404

بررسی تارا توربو 3 سیلندر ایران خودرو (IK3LB)

26 خرداد 1403 14:27

زمان عرضه تارا توربو 3 سیلندر

خرداد 1403: محمود خادم، مدیر طرح تارا با موتور کم مصرف سه‌سیلندر توربو (IK3LB)، از عرضه این محصول در نیمه دوم سال آینده خبر داد. وی در این باره توضیح داد که این طرح بر اساس راهبردهای کلان ایران‌خودرو و سبد محصول تارا با قوای محرکه مختلف از جمله موتور کم مصرف سه‌سیلندر و دست‌یابی به اهداف کمی مصرف سوخت محصولات و کاهش آلایندگی تعریف شده است.

وی افزود در این محصول، حجم موتور IK3 نسبت به پیشرانه TU5 به میزان 300 سی‌سی و مصرف سوخت آن 1.2 لیتر در هر 100 کیلومتر کاهش یافته و این در حالی‌ است که توان موتور 10 درصد و گشتاور آن نیز 25 درصد افزایش پیدا کرده است. تغییرات ایجاد شده در سامانه کلاچ و همچنین بهره‌گیری از جعبه‌دنده  MT6، شتاب‌گیری بهتری را برای تارا جدید به ارمغان می‌آورد. تغییرات گسترده‌ای در محفظه موتور تارا با موتور سه‌سیلندر ایجاد شده است. در این طرح، علاوه بر انطباق یک موتور جدید بر روی خودرو، سیستم‌های جانبی از قبیل انتقال قدرت، ترمز، دسته موتورها، ورودی هوای موتور، سامانه اگزوز، سوخت‌رسانی، خنک‌کاری، کولر، برق و الکترونیک و کالیبراسیون موتور و همچنین حسگرهای مختلف مرتبط با موتور نیز طراحی و تکوین یافته و مجموعه کاملی را در محفظه موتور تشکیل می‌دهد. به دلیل توربو بودن پیشرانه سه‌سیلندر تارا، قطعات جدیدتری نظیر اینترکولر نیز در این خودرو نصب شده تا نسبت به محصول پایه، کارایی و عملکرد بالاتری فراهم شود.

آقای خادم به پیاده‌سازی شبکه برق و الکترونیک ایران‌خودرو (IKBCM) در تارا با موتور سه‌سیلندر اشاره کرد و گفت صندلی‌های تمامی سرنشینان مجهز به حسگر سرنشین و بر اساس استاندارد اجباری R16 دارای هشدار صوتی و تصویری بستن کمربند ایمنی خواهد شد که این موضوع تغییراتی در سامانه برق و الکترونیک، صندلی و کمربندهای ایمنی خودرو به همراه داشته است. این نخستین محصول ایران‌خودرو خواهد بود که مطابق با استاندارد R16 است. همچنین با توجه به تغییر فیزیکی و ابعادی موتور و قطعات جانبی، استانداردهای تصادف سرنشین و عابر پیاده نیز مورد بررسی و آزمایش قرار خواهد گرفت. تارا جدید پس از دریافت گواهی انطباق با استانداردهای 85 گانه تولید و عرضه خواهد شد. این محصول حتی فراتر از استانداردهای85 گانه عمل خواهد کرد.

وی افزود در حال حاضر نمونه اولیه آزمایشگاهی این خودرو تولید شده است. شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران‌خودرو در حال انجام اقدامات مرتبط با کالیبراسیون و اصلاحات نهایی پیشرانه این محصول است. از تیرماه امسال، مرحله نمونه‌سازی برای انجام آزمون‌های اولیه کارخانه‌ای و بومی‌سازی آغاز و پس از دریافت بازخوردها و انجام اصلاحات لازم، نسبت به ساخت و تولید قالب قطعات اقدام خواهد شد. در انتهای سال جاری نیز آزمون‌های اعتبارسنجی خودرو انجام خواهد شد و در نهایت این محصول در نیمه دوم سال 1404 تجاری‌سازی و آماده عرضه به بازار خواهد شد.

وی اظهار کرد بر اساس برنامه‌‌ریزی‌های صورت‌گرفته، شمارگان تولید این نسخه از تارا در نخستین سال تولید 10 هزار دستگاه و در سال دوم 35 هزار دستگاه خواهد بود که بر اساس تقاضای موجود، قابل افزایش خواهد بود.


شرایط فروش خودرو تارا

برای اطلاع از آخرین شرایط فروش خودروهای تارا و همچنین جهت آگاهی از نحوه ثبت نام در پیش فروش تارا و فروش فوق العاده تارا، مقاله شرایط فروش تارا ایران خودرو را مطالعه کنید.

دیدگاه کاربران