اخبار و آمار تولید ایران خودرو در سال 1401

خرداد 1401: گروه صنعتی ایران‌خودرو با برنامه‌ریزی صحیح و مدیریت بهینه ظرفیت‌ها و منابع موجود، توانست در بازه زمانی یک هفته، از تاریخ 21 تا 27 خردادماه، تعداد 13 هزار و 627 دستگاه خودرو تولید کند. ثبت چنین تعدادی در آمار تولید هفتگی 15 ماه اخیر و همچنین آمار تولید خودرو کامل در چهار سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

علاوه بر آن، ایران‌خودرو از ابتدای سال جاری تا تاریخ 26 خردادماه، تعداد 135 هزار و 687 دستگاه خودرو سواری تولید کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، با افزایش 54 درصدی همراه بوده است.

آمار تولید انواع محصولات در اردیبهشت

آمار تولید ماهانه ایران خودرو در اردیبهشت‌ماه 1401 چنین نشان می‌دهد که این شرکت، بیش از 40 هزار دستگاه از انواع خودروهای خانواده پژو، سمند، دنا، رانا، هایما و تارا را به تولید رسانده که در مقایسه با ماه قبل، افزایش 15.7 هزار دستگاهی را به همراه داشته؛ به عبارت بهتر، تولید ایران خودرو در دومین‌ماه سال جاری، حدود 63% نسبت به فروردین‌ماه جهش داشته است. جزییات کامل آمار تولید ایران خودرو در سال 1401 را در جدول زیر مشاهده کنید:

مدل پژو سمند دنا رانا هایما تارا سایر مجموع
فروردین 17,368 3,188 1,698 1,772 534 477 4 25,041
اردیبهشت 23,240 8,258 4,303 2,704 1,211 1,084 5 40,805

*اطلاعات فوق براساس اطلاعات ماهانه کدال است.

شکستن رکورد تجاری سازی هفتگی

خرداد 1401: گروه صنعتی ایران‌خودرو توانست در بازه زمانی 12 تا 15 خردادماه تعداد 5 هزار و 660 دستگاه خودرو را تکمیل و تجاری‌سازی کند. بنابراین رکورد تجاری‌سازی هفتگی در سال 1401 نیز با تولید 15 هزار و 917 دستگاه خودرو شکسته شد.

اکنون تعداد تولید روزانه ایران‌خودرو 2600 دستگاه است و به زودی به 2900 دستگاه می‌رسد.

صد در صد تولیدات ایران‌خودرو کامل شد

خرداد 1401: کیانوش پورمجیب، قائم‌مقام توسعه و تولید گروه صنعتی ایران‌خودرو، اعلام کرد که از روز پایانی اردیبهشت‌ماه، تولید خودروهای ناقص متوقف شده و روزانه حداقل 2500 دستگاه خودرو کامل تولید خواهد شد. در روز 31 اردیبهشت‌ماه نیز 2751 خودرو کامل سواری و 41 دستگاه خودرو تجاری سنگین و نیمه‌سنگین تولید شد. بنابراین با در پیش گرفتن این روند، ایران‌خودرو 5 درصد جلوتر از برنامه تولید 725 هزار دستگاه در سال جاری است.

طبق گفته‌های وی، از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت‌ماه، تعداد 84385 دستگاه خودرو سواری کامل در کارخانه ایران‌خودرو تولید شده که افزایش 65 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. اسناد صادر شده خودروها در سال جاری نیز 45 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته که نشان می‌دهد خودروهای بیش‌تری عرضه شده است. وی تاکید کرد که با کاهش و حذف خودروهای ناقص، هزینه‌ها نیز کاهش خواهد یافت.

آقای پورمجیب بیان کرد که این دستاوردها با کمک وزیر صمت و مدیرعامل ایران‌خودرو حاصل شده و همچنین طی 18 ماه تعریف شده برای توسعه محصولات، پروژه TF21 نیز به طراحی و تولید انبوه خواهد رسید.

معرفی امکانات جدید آپکو

اردیبهشت 1401: مراسم افتتاح مرکز کارگاهی فنی حرفه‌ای و رونمایی از تازه‌ترین امکانات خودروهای سفارشی ایران‌خودرو، با حضور مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی حرفه‌ای کشور، در شرکت آپکو برگزار شد.

دکتر مهدی خطیبی، مدیرعامل شرکت ایران‌خودرو، بیان کرد که آپکو با استفاده از تجهیزات به‌روز، براساس خواسته مشتریان، برای ظاهر و نمای داخلی و سایر امکانات خودرو خدمات مناسب ارایه می‌دهد. وی تاکید کرد که باید تنوع بیش‌تری ایجاد شود و خدمات به مشتریان توسعه یابد.

بر اساس گفته‌های وی، ایجاد نمایشگاهی دائمی برای ارائه محصولات آپکو در برنامه‌ها قرار دارد. دکتر خطیبی اعلام کرد که لوازم جانبی محصولات ایران خودرو در شرکت آپکو طراحی و تولید شده است؛ این لوازم باید در تمامی نمایندگی‌های آپکو ارایه شود و دفترچه‌های ویژه‌ای برای معرفی آن، در دسترس قرار گیرد.

در ادامه این مراسم، تارا و رانا پلاس سقف شیشه‌ای آپشنال معرفی شدند. تارا به امکاناتی از جمله سقف کهکشانی، جک اتومات برقی صندوق عقب، کیت برقی برای تنظیم ارتفاع، روکش صندلی، تودوزی چرمی، گرمکن صندلی، پوشش نانو سرامیک بدنه و تغییر طرح چراغ‌های عقب، مجهز شده است.

رانا پلاس سقف شیشه‌ای نیز امکاناتی مانند تریم داخلی مخمل، داشبورد و رودری و فضای داخل با تودوزی چرمی، رادار نقطه کور، دوربین 360 درجه، کیت تعلیق استاندارد اسپرت، دارد.

احتمال بازگشت بنز به ایران

اردیبهشت 1401: شرکت ایران‌خودرو مذاکراتی را با شرکت مرسدس‌بنز انجام داده که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات وین، همکاری آن‌ها بار دیگر شکل خواهد گرفت.

هنوز مشخص نشده که کدام مدل‌ها به خطوط تولید تاپ‌خودرو می‌آیند؛ اما احتمال می‌رود که مدل‌های شهری مانند کلاس A و یا CLA تولید شوند.

بنز کلاس A اکنون در کشورهای آلمان، چین، فنلاند، مجارستان، تایلند و اندونزی تولید می‌شود. این خودرو در دو نسخه هاچ‌بک و سدان موجود است و با پیشرانه‌های 1.3 تا 2 لیتری توربوشارژ عرضه می‌شود. نوع گیربکس نیز قابل انتخاب است.

محصولات صادراتی ایران خودرو برای 1401

اردیبهشت 1401: شرکت ایران‌خودرو قصد دارد تا به طور جدی در زمینه صادرات محصولات خود فعالیت کند‌. محصولات جدید ایران‌خودرو به خوبی می‌توانند بازار کشورهای همسایه و یا حتی بازارهای آفریقایی و روسیه را به دست آورند. دکتر مهدی خطیبی، مدیرعامل ایران‌خودرو، در این باره گفت که صادرات 15 هزار دستگاه خودرو در برنامه این شرکت است و با وجود محصولاتی مانند تارا اتوماتیک و دستی، دنا پلاس و رانا پلاس، می‌تواند در سال 1401 امکان‌پذیر باشد.

تنوع قابل توجه گیربکس خودروهای داخلی، پاس کردن استانداردهای آلایندگی روز متناسب با کشورهای اروپایی، توجه ویژه به ایمنی با تست‌هایی مانند تست کشور اسپانیا، امکانات رفاهی بیش‌تر نسبت به رقبای هم‌قیمت خارجی و ... از ویژگی‌هایی است که می‌تواند حضور خودروهای داخلی را در بازارهای بین‌المللی ساده‌تر کند.

حذف خودروهای دارای کسری قطعه

اردیبهشت 1401: طی نشست مدیران عامل سایت‌های تولیدی ایران‌خودرو، کیانوش پورمجیب، قائم‌مقام توسعه و تولید گروه صنعتی ایران‌خودرو، بیان کرد که طبق ابلاغیه مدیرعامل این گروه خودروهای دارای کسری قطعه در برنامه‌ای فشرده و به تدریج، از فرآیند تولید این خودروساز حذف خواهند شد. این تصمیم در راستای فرمان‌های رئیس‌جمهور و راهبرد وزارت صمت اتخاذ شده است‌. وی افزود که حذف این خودروها باعث افزایش 25 درصدی کیفیت محصولات خواهد شد.

اهداف ایران‌خودرو دیزل در سال جدید

فروردین 1401: جواد توسلی‌مهر، مدیرعامل ایران‌خودرو دیزل، در نشستی مشترک با قطعه‌سازان خودروهای تجاری گروه صنعتی ایران‌خودرو، از برنامه‌ریزی برای تولید 25 هزار دستگاه خودرو تجاری سنگین و نیمه‌سنگین، عرضه شش محصول جدید و توسعه ‌سهم بازار خبر داد. از این تعداد 15 هزار دستگاه آن متعلق به محصولات داخلی خواهد بود. وی افزود که اگر تولید 25 هزار دستگاه خودرو تحقق یابد، چهار هزار فرصت شغلی حاصل خواهد شد.

آقای توسلی‌مهر محصولات جدید ایران‌خودرو دیزل را این چنین معرفی کرد؛ کامیونت جدید، کشنده آتامان، پیکاپ اتوماتیک هشت سرعته، اتوبوس برقی، مینی‌بوس هفت متری و کشنده اتوماتیک.

طبق گفته‌های وی، ارتقا سطح کیفی محصولات تولیدی نیز در دستور کار بوده، که مستلزم افزایش کیفیت قطعات و ‌مجموعه‌های دریافتی از تمامی تامین‌‌کنندگان است. هدف دیگر این مجوعه، کاهش ارزبری چهار هزار و‌ 600 میلیارد تومان است.

وی در پایان درباره خودروهای تجاری فرسوده گفت که ایران‌خودرو دیزل برای نوسازی ناوگان خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین آماده است.

جزئیات واردات 13 دستگاه بنز

فروردین 1401: بابک رحمانی، سخنگوی گروه صنعتی ایران‌خودرو، درباره واردات خودرو بنز توضیح داد که شرکت واردکننده 13 دستگاه بنز E200، نمایندگی انحصاری واردکننده بنز آلمان است. کل سهام این شرکت مربوط به ایران‌خودرو است و ثبت سفارشات آن، قبل از تصویب ممنوعیت واردات بوده است.

طبق گفته‌های وی، تا قبل از تحریم ها، نمایندگی زیرنظر خود شرکت مرسدس‌بنز فعالیت میکرد و 756 دستگاه از خودروهای آن در کشور تولید شد. اما پس از تحریم‌ها، همکاری شرکت تجارت ستاره ایران با مرسدس‌بنز ادامه نیافت.

او افزود که اکنون این شرکت در صدد فعالیت به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان است‌.

برنامه افزایش تولید ایران‌خودرو در 1401

فروردین 1401: طبق دستورات مقام معظم رهبری در خصوص افزایش تولید خودروسازان، شرکت ایران‌خودرو تولید 750 هزار دستگاه خودرو سواری، وانت و تجاری سنگین و نیمه‌سنگین را برای سال 1401 در دستور کار خود قرار داده است.

با توجه به تولیدات سال گذشته ایران‌خودرو (471 هزار دستگاه) این خودروساز قصد دارد رشد بیش ‌از 59 درصدی را رقم بزند. از تعداد هدف‌گذاری شده، 725 هزار دستگاه خودرو سواری و وانت و 25 هزار دستگاه خودرو تجاری خواهد بود.

اگر ایران‌خودرو به هدف خود دست‌ یابد، 256 درصد در تولید خودروهای تجاری سنگین و نیمه‌سنگین و 56 درصد در تولید خودروهای سواری و وانت رشد خواهد کرد.

آمار تولیدات ایران‌خودرو در سال گذشته

فروردین 1401: ایران‌خودرو در سال 1400 در مقایسه با سایر خودروسازهای داخلی بیش‌ترین تعداد خودرو را تولید کرد و آمار تولیداتش به 471 هزار و 397 دستگاه خودرو رسید. البته در مقایسه با سال 99، تولیدات ایران‌خودرو با افت 6.7 درصدی همراه بوده است.

در اسفندماه نیز تعداد 29 هزار و 815 دستگاه خودرو تولید کرد، که افت 25.6 درصدی را نشان می‌دهد.

ایران‌خودرو در بخش خودرو سواری 6.9 درصد کاهش، در بخش وانت 76.8 درصد کاهش، در بخش ون‌ها 299 درصد رشد، در بخش اتوبوس و میدل‌باس 115.7 درصد رشد و در بخش کامیون، کامیونت و کشنده 85 درصد رشد داشته است.

افزایش تولید در کارخانه کرمانشاه

فروردین 1401: شرکت ایران خودرو کرمانشاه در یک سال گذشته، جایزه ملی مدیریت مالی ایران را کسب کرد. علاوه بر آن، اخذ دو گواهینامه بین المللی ایزو 45001 و 14001، از دیگر توفیقات این شرکت در بخش‌های مدیریت ایمنی و مدیریت محیط‌زیست است.

محمد ملکی، مدیرعامل شرکت ایران خودرو کرمانشاه، نیز افزود که طی سال گذشته علاوه بر کسب امتیاز برترین واحد تولیدی در استان، در بخش‌های خانه بهداشت برتر، کارفرمای حامی کارگر و کارفرمای سلامت محور در سی و سومین جشنواره استانی امتنان نیز رتبه نخست را دریافت کرده است.

وی در ادامه از افزایش پنج درصدی تولیدات این شرکت در سال 1400 خبر داد و گفت که این شرکت در بخش تجاری‌سازی حدود 24 درصد، در حمل جاده‌ای حدود پنج درصد، در حمل ریلی 962 درصد و در بخش تحویل حضوری محصولات هزار و 204 درصد رشد داشته است.

کارنامه تولید ایران خودرو در سال 1400

فروردین 1401: با انتشار آمارهای سال مالی 1400 ایران خودرو، میزان تولید هر کدام از محصولات این شرکت نیز مشخص شده است. گروه پژو با بیش از 297 هزار دستگاه، همچنان پرتیراژترین محصول ایران خودرو در سال 1400 بوده. بعد از فرانسوی‌ها، گروه سمند و گروه دنا نیز با اختلافی بسیار زیاد از پژو، تولیدی در حدود 50 هزار دستگاه داشته‌اند و هر دوی آنها نیز در جایگاه دوم تولید ایستاده‌اند.

»» آمار تولید ایران خودرو در سال 1400 ««

درمیان خودروهای داخلی، گروه رانا نیز با تولید 35 هزار دستگاه، سومین محصول پرتیراژ ایران خودرو در سال 1400 بود. از خودرو تارا دستی نیز حدود 8.5 هزار دستگاه به تولید رسیده است.

در میان محصولات مونتاژی نیز شاهد صفرشدن تولیدات سوزوکی و تندر90 در سال 1400 بودیم. گروه هایما نیز با تولیدی نزدیک به 8.6 هزار دستگاه، تنها محصول مونتاژی ایران خودرو در میان خودروهای سواری بوده است. بعد از این چینی، خودرو پژو 2008 با تولید 103 دستگاه در رتبه دوم قرار دارد.

احتمال بازگشت سوزوکی به ایران خودرو

اسفند 1400: آقای خطیبی، مدیرعامل ایران خودرو، در حاشیه مراسم رونمایی اتوبوس برقی آتروس، خبر داده که ایران خودرو برای سال 1401 علاوه‌بر صادرات 15 هزار دستگاهی که 300% بیشتر از سال 1400 است، برنامه تولید 750 هزار دستگاهی‌ نیز دارد که شامل 725 هزار خودرو سواری و 25 هزار خودرو تجاری می‌شود.

البته ایران خودرو در بخش سواری، سهم ویژه‌ای نیز برای تولید خودروهای CKD درنظر گرفته که هایما، سوزوکی و دانگ‌فنگ نیز جزیی از آنها هستند. آقای خطیبی مستقیما به دانگ فنگ اشاره کرده و گفته که در صورت همکاری مجدد، محصولاتی قدیمی این شرکت دیگر تولید نشده و خودروهای جدید، جایگزین آنها می‌شوند.  

توزیع مجدد محصولات ایران خودرو در ارمنستان

اسفند 1400: طی سفر وزیر صمت، رئیس سازمان توسعه تجارت و مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو به کشور ارمنستان، تصمیماتی برای ورود مجدد ایران‌خودرو به بازار این کشور و سپس کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اتخاذ شد.

دکتر مهدی خطیبی، مدیرعامل ایران‌خودرو، از مرکز تجاری ایران در ایروان، محل استقرار محصولات ایران‌خودرو در این مجموعه و محل ارائه خدمات پس از فروش پیشنهادی شریک تجاری، بازدید کرد‌. لازم به ذکر است که در این مجموعه، فروش سایر محصولات از جمله ایساکو و ایران‌خودرو دیزل نیز انجام خواهد شد.

طی نشست‌ها و دیدارهای مشترک دکتر خطیبی و مقامات ارمنستان، علاوه بر امضا قرارداد توزیع محصولات ایران‌خودرو به این کشور، برنامه‌های دو سال آینده نیز ابلاغ شد. همچنین مقرر شده تا ساز و کار ارائه خدمات پس از فروش و امداد جاده‌ای برای محصولات ایران‌خودرویی مسافران ایرانی در ایروان نهایی شود به نحوی که هزینه خدمات به صورت ریالی با ایساکو تسویه شود.

توقف تولید 405 و سمند در سال 1401

اسفند 1400: طی بازدید سرزده رئیس‌جمهور از پارکینگ‌های خودروهای ناقص و خطوط تولید شرکت ایران‌خودرو، بر تسریع روند تکمیل خودروهای دارای کسری قطعه تاکید شد و در ادامه نیز گروه ایران‌خودرو متعهد شد که تعداد آن‌ها به میزان تولید دو هفته تا پایان سال خود کاهش یابد.

علاوه بر آن، ایران‌خودرو اعلام کرد که دو محصول پژو 405 و سمند تا پایان سال آینده توقف تولید خواهند شد و عرضه محصولاتی مانند تارا افزایش می‌یابد. محصول جدید K125 نیز تا پایان سال آینده عرضه خواهد شد.

برنامه ایران‌خودرو در سال 1401

اسفند 1400: دکتر مهدی خطیبی، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، طی نشستی با مدیرعامل بانک تجارت، تامین مالی تولید زنجیره تامین در سال آینده و راهکارهای رفع موانع را بررسی کرد.

طبق گفته‌های وی، 30 درصد از تعاملات بانکی ایران‌خودرو با این بانک است. تفاهم‌نامه‌ تامین مالی تا سقف دو هزار میلیارد تومان به ‌زودی امضا می‌شود. این مبلغ تنها دو درصد نقدینگی بوده و ساپکو باید به قطعه‌سازان بپردازد.

سامانه SCF بانک تجارت، تسهیل‌کننده تامین مالی تولید است و ایران‌خودرو و ساپکو، طرح‌ها و مشوق‌های لازم برای حضور بیش‌تر قطعه‌سازان و زنجیره تامین برای استفاده از این سامانه را ارائه خواهند کرد.

ظرفیت تولید این خودروساز در سال 1401 افزایش می‌یابد و برنامه تولید آن‌ها، 750 هزار دستگاه خودرو سواری و وانت در سال جدید است.

تولید محصولات ایران خودرو با فرمان برقی

دی 1400: آقای پیرمحمدی، مدیرعامل شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو، ضمن اشاره به برنامه‌ریزی ایران خودرو برای تولید 75 هزار دستگاه خودرو تارا دنده‌ای و تارا اتوماتیک در سال 1401، گفته که تمامی محصولات ایران خودرو تا سال 1403 به آپشن «فرمان برقی» مجهز می‌شوند که می‌تواند باعث کاهش 5 تا 7 درصدی مصرف سوخت خودروها در سیکل شهری شود.

تمدید قرارداد ایران‌خودرو با سنگال

آذر 1400: کیانوش پورمجیب، معاون صادرات و امور بین الملل ایران‌خودرو، از فعال‌سازی مجدد سایت تولیدی این شرکت در کشور سنگال، با نام «سنیران‌اتو»، خبر داد و افزود که در مرحله اول، مونتاژ و عرضه سمند تاکسی آغاز شده است. طبق گفته‌های وی، سایر محصولات تجاری سنگین و نیمه سنگین و موتور سیکلت نیز در آینده صادر خواهند شد. آقای پورمجیب، عامل مهم احیای سایت سنگال را حمایت همه‌جانبه مدیرعامل و اعضای هیات مدیره ایران‌خودرو دانست.

فرشاد مقیمی، مدیرعامل گروه ایران‌خودرو، در مراسم امضای قرارداد تولید دوهزار دستگاه تاکسی در سنیران‌اتو حضور یافت و از تصویب تامین اعتبار 288 دستگاه سمند و 11 خودروی نمایشگاهی به مبلغ دو میلیون دلار، خبر داد. وی تاکید کرد که کنوانسیون میان ایران و سنگال، به مدت هفت سال تمدید شده است و امروز 48 دستگاه در سنیران‌اتو به تولید رسیده است. مقیمی افزود که به زودی، فروشگاه قطعات یدکی و ایستگاه شارژ گاز خودرو نیز احداث خواهد شد.

علاوه بر موارد ذکر شده، تفاهم‌نامه‌ای نیز برای خرید مینی‌بوس، اتوبوس و تاکسی از ایران‌خودرو، به امضای مصطفی نیانگ، مدیرعامل گروه بین‌المللی سیرمان و حسن ذاکری، مدیرعامل سنیران‌اتو، رسید. مدیر نمایشگاه بین‌المللی شهر داکار، به کیفیت و زیبایی محصولات ایران‌خودرو اشاره کرد و گفت که در بازار سنگال، مورد توجه قرار خواهند گرفت.

تولید محصولات ایران خودرو با استاندارد یورو 5

آذر 1400: آقای بنی‌عامریان (رییس صحه‌گذاری و تایید نوع محصول ایران خودرو) ضمن اشاره به تولید گیربکس جدید MT6 گفته که هرچه تعداد دنده‌ها بیشتر باشد، علاوه بر افزایش راندمان و بهبود کیفیت سواری، میزان آلایندگی نیز کاهش می‌یابد و این موضوع، یکی از همین اهدافی است که ایران خودرو برای توسعه گیربکس MT6 درنظر گرفته است. آقای بنی‌عامریان همچنین گفته که تمامی محصولات حال حاضر ایران خودرو، به تایید سازمان استاندارد رسیده‌اند و همگی آنها استاندارد یورو5 دارند.

تولید محصولات ایران خودرو با کیلس

شهریور 1400: آقای آذری (رییس کمیته افزایش ایمنی خودروها در برابر سرقت) ضمن اشاره به اهمیت و ارزش قطعه ECU در عملکرد خودروها، گفته که به منظور افزایش ایمنی خودروها، محل قرارگیری ECU در برخی محصولات ایران خودرو تغییر کرده است. ضمن اینکه ECU دارای کد خاصی و تنها روی خودرویی که برای نخستین‌بار استفاده شده، کاربرد دارد. بنابراین حتی در صورت سرقت آن، خودروهای مشابه را نمی‌توان با ECU سرقتی، روشن کرد.

آقای آذری همچنین به کدگذاری قطعات مهم خودروها از جمله ECU اشاره کرده و گفته که اطلاعات این کدها در اختیار پلیس راهور قرار گرفته است و در صورت سرقت این قطعات، امکان شناسایی مالک خودروها وجود دارد. رییس کمیته افزایش ایمنی خودروها همچنین خبر داده که ایران خودرو درحال بررسی افزودن سیستم ورود بدون کلید (کی‌لس) در محصولات تولید خود است.

تولید خودروهای متصل تا 5 سال آینده

مرداد 1400: بعد از امضای تفاهم‌نامه سایپا با همراه اول در تیرماه 1400 با هدف ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید یک میلیون خودروی متصل سایپا تا سال 1403، شرکت ایران خودرو نیز اعلام کرده که پروژه تولید خودروهای متصل این شرکت، آغاز شده است. طبق برنامه‌ریزی ایران خودرو، این شرکت می‌خواهد تا سال 1405 حداقل یک میلیون و 300 هزار دستگاه خودروی متصل را به تولید برساند. خودروهای متصل ایران خودرو، با ویژگی‌های زیر به بازار عرضه می‌شوند:

 • برقراری تماس اضطراری بصورت خودکار یا غیرخودکار.
 • اتصال به مرکز تماس ایران خودرو بصورت خودکار در زمان وقوع تصادف.
 • ارسال موقعیت مکانی خودرو برای امداد خودرو در زمان وقوع تصادف.
 • پیش بینی اشکالات احتمالی و راهنمایی مالکان خودرو.
 • کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری خودرو.
 • امکان ردیابی خودرو.

شرکت ایران خودرو همچنین خبر داده که به موازات تولید خودروهای متصل، می‌خواهد «سیستم‌های کمکی راننده» موسوم به ADAS را هم روی محصولات تولیدی خود نصب کند؛ رادارهای پیشگیری از تصادف و ترمز اضطراری از جمله‌های ویژگی‌های احتمالی این سیستم خواهند بود. 

تولید خودروهای سفارشی آپکو

خرداد 1400: بزودی خطوط تولید ایران خودرو، به قطعات آپشن مجهز می‌شوند و 1% تولید ماهیانه ایران خودرو نیز از طریق آپکو، در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. آقای مقیمی (مدیرعامل ایران خودرو) در مراسم افتتاح مرکز جدید تیونینگ و سفارشی‌سازی محصولات ایران خودرو در شرکت آپکو، ضمن اعلام این خبر گفته که بزودی، امکان سفارشی‌سازی محصولات ایران خودرو برای مشتریان فراهم و خودروها نیز با آپشن، تحویل خریداران خواهد شد.

آقای مقیمی همچنین درباره آتش‌سوزی خودروها گفته که براساس آمار، از 500 مورد آتش‌سوزی، بیش از 440 مورد به علت نصب آپشن اشتباه رخ داده است. درحالیکه در شرکت آپکو، تمامی آپشن‌ها تحت نظارت مهندسان و با ارائه گارانتی، در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

آقای جلینی (مدیرعامل آپکو) نیز در این مراسم، به فروش 3 میلیارد تومانی آپکو طی دو ماه ابتدایی سال 1400 اشاره کرده و گفته که نصب کلاچ هوشمند و همچنین بازسازی خودروهای قدیمی، دو هدف بسیار مهم آپکو در آینده خواهد بود.  


بیشتر بخوانید:

»» شرایط فروش ایران خودرو دیزل

»» مشخصات ون وانا ایران خودرو

»» مشخصات پیکاپ فوتون ایران خودرو


تولید اولین کشنده داخلی در ایران خودرو دیزل

بهمن 99 | آقای توسل مهر (مدیرعامل ایران خودرو دیزل) با اشاره به تولید موتور OM457 در شرکت ایدم از آبان 99 که برای اتوبوس‌های ایران خودرو ساخته شده و قدرت 300 اسبی دارد، خبر داده که این شرکت، قرار است از نیمه اول سال 1400، تولیدانبوه نسخه 430 اسبی این موتور را هم برای استفاده در کشنده‌های ایران خودرو دیزل، شروع کند.

آقای توسلی مهر همچنین به ارتقای موتور ون وانا ایران خودرو دیزل اشاره کرده و گفته که موتور خودروی ون وانا از 69G4 یورو4 به موتور 3TZ یورو5 ارتقا یافته و حالا برای ون وانا، ظرفیت تولید سالانه 300 دستگاهی، فراهم شده است. سایر پروژه‌های درحال انجام شرکت ایران خودرو دیزل به شرح زیر است:

1- پروژه کامیونت آترین با موتور کامینز یورو5 تولید داخل؛ درحال حاضر، این پروژه پیشرفت 80 درصدی دارد.

2- پروژه تولید اولین کشنده داخلی تحت عنوان S1943 با موتور یورو4 و بصورت تک محور؛ تاکنون کشنده داخلی در کشور تولید نشده و این نخستین گام برای تولید این نوع محصولات است. این پروژه نیز پیشرفت 80 درصدی داشته است.

3- پروژه تولید کشنده S2630 با موتور یورو4؛ این محصول هم چنین دارای ویژگی‌هایی از جمله افزایش توان موتور، بهبود شرایط اتاق و تبدیل از حالت تک کابین به دو کابین است. تعداد 20 دستگاه از این کشنده، طبق تعهدات ایجاد شده، تا انتهای سال 99 تحویل می‌شود.

4- پروژه تولید مینی‌بوس آرین در مدل‌های 6 و 7 متری؛ نسخه آرین شش متری دارای موتور کامینز و استاندارد آلایندگی یورو5 است. نسخه هفت متری آرین نیز قابلیت تولید در مدل‌های دو در و تک در را دارد.

راه اندازی گمرک اختصاصی ایران خودرو

بهمن 99 | آقای مقیمی (مدیرعامل ایران خودرو) با اشاره به ترخیص قطعات خودروهای ناقص از گمرک، از تجاری سازی حدود 30 هزار دستگاه خودرو ناقص در آینده‌ای نزدیک، خبر داده و گفته که ایران خودرو تا پایان سال 99، تمامی تعهدات معوقش را به جز دو محصول CKD، به صفر می‌رساند.

آقای مقیمی همچنین به طرح توسعه گمرک اختصاصی ایران خودرو، اشاره کرده و گفته که دو هدف اساسی را دنبال می‌کنیم که نخستین آن سرعت دادن به ترخیص قطعات بوده و مورد دوم، مدیریت قیمت تمام شده خودروست. 

مدیرعامل ایران خودرو گفته که با بهره‌برداری از طرح توسعه گمرک اختصاصی ایران خودرو، هزینه‌های اضافی کاهش می‌یابد و از توقف قطعات وارداتی خودرو در سایر گمرکات، جلوگیری می‌شود چراکه تا پیش از این، برخی از گمرکات به دلیل ماهیت عمومی که داشتند، در شناسایی برخی قطعات و صدور تاییدیه‌ها دچار مشکلاتی می‌شدند که این امر، فرایند ترخیص قطعات خودرو را طولانی می‌کرد، اما در این گمرک اختصاصی، همه قطعات، فهرست، منشا و استاندارد‌های قطعاتی را که نتوانستیم داخلی سازی کنیم، مشخص است و در این گمرک به سرعت می‌توانیم قطعات را ترخیص کنیم.


آمار تولید ایران خودرو در سال 1400

جزییات تولید انواع محصولات ایران خودرو در سال مالی 1400 را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

مدل تولید سالیانه
پژو 297 هزارو 817 دستگاه
سمند 50 هزارو 95 دستگاه
تندر 0
دنا 50 هزارو 257 دستگاه
رانا 35 هزارو 630 دستگاه
وانت آریسان 21 دستگاه
سوزوکی 0
دانگ فنگ 0
تارا 8 هزارو 541 دستگاه
هایما 8 هزارو 647 دستگاه
پژو 2008 103 دستگاه
 
مجموع تولید 451 هزارو  111 دستگاه

*جزییات آمار تولید خودروها را از قسمت آرشیو، دانلود کنید.

آمار تولید ایران خودرو در سال 1399

جزییات تولید انواع محصولات ایران خودرو در سال مالی 1399 را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

مدل تولید سالیانه (دستگاه)
تارا 153
پژو 2008 181
وانت 4,794
دانگ فنگ 94
هایما 4,971
تندر 0
دنا 55,320
رانا 13,030
سوزوکی 0
سمند 55,220
پژو 346,575
 
مجموع تولید 480 هزارو  338 دستگاه

*جزییات آمار تولید خودروها را از قسمت آرشیو، دانلود کنید.

1- در سال 1399، تولید خودروهای سواری در ایران خودرو 35% و تولید خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین در ایران خودرو دیزل نیز 67% بیشتر از سال 1398 بود.

2- در سال 1399، تولید انواع خودرو در کشورمان، حدود 20% بیشتر از سال 1398 بود که از این میزان افزایش تولید، 80% آن بدلیل افزایش تولید ایران خودرو بوده است.

3- در سال 1399، تعهدات معوق ایران خودرو 80% کاهش یافت، طوریکه از 111 هزار تعهد معوق در پایان سال 98، تبدیل به 21 هزار تعهد معوق در پایان سال 99 شد.

4- در سال 1399، سهم خودروهای مونتاژی در سبد تولیدات ایران خودرو کمتر از 1% بود درحالیکه در سال 1398، مونتاژی‌ها 13% تولیدات ایران خودرو را در اختیار داشتند.

5- در سال 1399، شرکت ایران خودرو دیزل موفق به شکستن رکورد تولید 10 سال اخیر خود شد و بیش از 3700 خودرو را به تولید رساند. 

6- در سال 1399، سهم خودروهای مونتاژی در تولیدات ایران خودرو دیزل معادل 33% بود درحالیکه مونتاژی‌ها در سال 1398 حدود 67% تولیدات این شرکت را در اختیار داشتند.

7- در سال 1399، انجام پروژه‌های کاهش هزینه در ایران خودرو، موجب صرفه‌‌جویی 2 هزار و 200 میلیارد تومانی در هزینه‌های این شرکت شد.

8- در سال 1399، بیش از 150 هزار نیروی کار جدید به شبکه تامین و قطعه‌سازان ایران خودرو افزوده شد.

آمار تولید ایران خودرو در سال 1398

ایران خودرو در سال مالی 1398 بیش از 393 هزار دستگاه انواع سواری را از خط تولید خود بیرون آورد. در گروه محصولات ایران خودرو، خانواده پژو با 278 هزار دستگاه، بیشترین تیراژ تولید را داشته است. خانواده سمند با 52 هزار دستگاه و خانواده دنا با 32 هزار دستگاه، به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم تولیدات ایران خودرو ایستاده اند.

در میان محصولات مونتاژی ایران خودرو نیز خانواده هایما با بیش از 7200 دستگاه و پژو 2008 با بیش از 5800 دستگاه، به ترتیب رتبه های اول و دوم تیراژ تولید را داشته اند:

مدل تولید سالیانه (دستگاه)
پژو 2008 5,824
وانت 4,358
دانگ فنگ 2,331
هایما 7,209
تندر 1,936
دنا 32,419
رانا 8,757
سوزوکی 120
سمند 52,774
پژو 278,084
 
مجموع تولید 393 هزارو 812 دستگاه

*جزییات آمار تولید خودروها را از قسمت آرشیو، دانلود کنید.

آمار تولید ایران خودرو در سال 1397

شرکت ایران خودرو در سال 97 بیش از 376 هزار دستگاه انواع خودرو سواری را به تولید رسانده است:

مدل تولید سالیانه (دستگاه)
پژو 243,014
سمند 44,400
سوزوکی 2,637
رانا 3,880
دنا 35,257
تندر 12,559
هایما 13,150
دانگ فنگ 19,087
وانت 5,585
پژو 2008 7,362
 
مجموع تولید 376 هزارو 931 دستگاه

*جزییات آمار تولید خودروها را از قسمت آرشیو، دانلود کنید.

آمار تولید ایران خودرو در سال 1396

شرکت ایران خودرو در سال 96 بیش از 705 هزار دستگاه انواع خودرو سواری را به تولید رسانده است:

مدل تولید سالیانه (دستگاه)
پژو 443,302
سمند 105,945
سوزوکی 5,100
رانا 6,941
دنا 43,040
تندر 51,080
هایما 9,274
دانگ فنگ 30,811
وانت 7,043
پژو 2008 2,771
 
مجموع تولید 705 هزارو 307 دستگاه

*جزییات آمار تولید خودروها را از قسمت آرشیو، دانلود کنید.

آمار تولید ایران خودرو در سال 1395

شرکت ایران خودرو در سال 95 بیش از 647 هزار دستگاه انواع خودرو سواری را به تولید رسانده است:

مدل تولید سالیانه (دستگاه)
پژو 429,447
سمند 102,616
سوزوکی 2,644
رانا 12,243
دنا 28,008
تندر 45,382
وانت 27,226
 
مجموع تولید 647 هزارو 566 دستگاه

*جزییات آمار تولید خودروها را از قسمت آرشیو، دانلود کنید.

آمار تولید ایران خودرو در سال 1394

شرکت ایران خودرو در سال 94 بیش از 504 هزار دستگاه انواع خودرو سواری را به تولید رسانده است:

مدل تولید سالیانه (دستگاه)
پژو 346,083
دنا 17,264
رانا 14,713
وانت 20,208
تندر 19,251
سمند 85,449
سوزوکی 1,452
 
مجموع تولید 504 هزارو 420 دستگاه

*جزییات آمار تولید خودروها را از قسمت آرشیو، دانلود کنید.

آرشیو
 • 15 فروردین 1401 آمار تولید ایران خودرو در سال 1400
  PDF
 • 08 اسفند 1400 آمار تولید ایران خودرو در بهمن 1400
  PDF
 • 10 بهمن 1400 آمار تولید ایران خودرو در دی 1400
  PDF
 • 08 آذر 1400 آمار تولید ایران خودرو در آبان 1400
  PDF
 • 10 آبان 1400 آمار تولید ایران خودرو در مهر 1400
  PDF

نویسنده : مریم سادات نوری

عکاس : آمار تولید ایران خودرو 1400

1 دیدگاه

Jasmkamalpor12(136 روز پیش)

با سلام یک سوالی که از آقای رحمانی وجود دارد این است که شما بعنوان مدیر تولید آیا می توانید جواب این مردم را بدهید که یک سال دنا ثبت نام کرده ایم تاریخ تحویل سی آبان بود چرا تا امروز که ۲۴بهمن ماه ۱۴۰۰است خبری از ماشین نیست هر روز امروز و فردا می کنند با تشکر

برای اطلاع از شرایط فروش، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین شرایط فروش پس از اعلام خودروسازها، از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید