10 ابرخودرویی که همه منتظرشان هستند

ساختارشکنان دنیای خودرو

1 از 11
ساختارشکنان دنیای خودرو

یک دهه قبل یا حتی قبل از آن، کلمه ابرخودرو (هایپرکار) در جهان خودرو استفاده نمی‌شد و علاقمندان برای توصیف خودروهای بسیار قوی و سریع از لغت سوپراسپرت استفاده می‌کردند که البته امروزه نیز کاربرد دارد. اما زمان گذشت و در سال 2005 و هنگامی که مدل ویرون از سوی شرکت فرانسوی بوگاتی عرضه شد، انگار معادلات عوض شد. به نظر می‌رسید دیگر نمی‌توان برای وصف خودرویی با بیش از 1000 اسب‌بخار قدرت و حداکثر سرعت 404 کیلومتر برساعت، کلمه سوپراسپرت را به کار برد.

پس از ورود بوگاتی ویرون به بازار مطمئناً رقیبان نیز بی‌کار ننشستند و به فکر ارائه خودرویی با قابلیت‌های مشابه و حتی بهتر افتادند که حاصل آن معرفی مدل‌های مختلفی از سوی شرکت‌های پورشه، مک‌لارن و فراری شد. در سال‌های بعد و پس از جلب توجه جهانی به سوی مشکلات ناشی از آلایندگی خودروها و گرمایش جهانی، بازار ابرخودروها نیز شاهد ورود مدل‌های هیبرید چون پورشه 918 اسپایدر و لافراری شد.

هرچند اکنون به تولید تمام خودروهایی که از آن‌ها نام بردیم خاتمه داده شده و این مدل‌ها تنها به عنوان برگ‌هایی از کتاب تاریخ پرفراز و نشیب خودروسازی جهان شناخته می‌شوند، اما بازار خودروهای هایپرکار به پایان راه خود نرسیده و نسل تازه‌ای از این مدل‌ها عرضه شده و یا در راه است. بوگاتی در این مسیر همچون قبل پیشتاز بوده و مدل شیرون را به عنوان جانشین ویرون معرفی کرده که باید اعتراف کنیم جانشین شایسته‌ای نیز هست.

در این مطلب قصد داریم به 10 ابرخودروی جدیدی بپردازیم که قرار است ظرف سال جاری و سال آینده میلادی (2020) و حتی شاید کمی دیرتر، به بازار عرضه شده و دل عاشقان سرعت را بربایند، پس «باما» همراه باشید. لازم به ذکر است ترتیب قرارگیری نام خودروها در این فهرست براساس قدرت پیشرانه آن‌ها برحسب اسب‌بخار بوده است.

1 از 11

10 ابرخودرویی که همه منتظرشان هستند

1 - فراری SF90 استرادال

1 از 11
1 - فراری SF90 استرادال

اولین محصول پلاگین هیبرید فراری مدل جدید SF90 استرادال بوده که البته به عنوان جانشین لافراری شناخته می‌شود. البته به همراه داشتن چنین ویژگی در یک محصول فراری نمی‌تواند به دلیل نگرانی مالک چنین خودرویی از هزینه‌های سوخت باشد بلکه این خصوصیت به دلیل همراه شدن با فناوری‌های روز و البته بالا رفتن میزان بهره‌وری این‌گونه خودروها در آن‌ها قرار داده شده است. پیشرانه 4 لیتری و هشت سیلندر توئین توربو SF90 استرادال به همراه سه موتور برقی مجموعاً 986 اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند. براساس ادعای فراری، شتاب صفر تا صد کیلومتر برساعت این خودرو برابر با 2.5 ثانیه و حداکثر سرعت آن در حدود 337 کیلومتر برساعت خواهد بود. اگر با شنیدن این اعداد به اندازه کافی هیجان‌زده نشده‌اید پس بد نیست بدانید براساس اعلام فراری، رکورد پیمودن پیست فیورانو توسط مدل SF90 استرادال 0.7 ثانیه سریع‌تر از مدل لافراری بوده است. احتمالاً این خودرو در سال 2020 و با قیمتی بین قیمت مدل‌های 812 سوپرفست (341هزار دلار) و لافراری (1.4 میلیون دلار) به بازار خواهد آمد. در مورد تیراژ تولید این خودرو نیز رقم مشخصی بیان نشده است.

1 از 11

10 ابرخودرویی که همه منتظرشان هستند

2 - مرسدس-آام‌گ وان

1 از 11
2 - مرسدس-آام‌گ وان

نسخه خیابانی از نماینده مرسدس در مسابقات فرمول یک یعنی مرسدس-آام‌گ وان قرار است با پیشرانه هیبرید 1.6 لیتری توربوشارژ شش سیلندر به میدان آید که قدرتی بیش از هزار اسب‌بخار تولید می‌کند. بدنه این خودرو که انقلابی در علم آیرودینامیک محسوب می‌شود، باعث شده عملکرد ابرخودروی نقره‌ای رنگ آن گونه باشد که حتی شرکت‌کنندگان مسابقات گرندپری را نیز به چالش بکشد. این خودروی مسابقه‌ای ظرف تنها 6 ثانیه به سرعت 200 کیلومتر برساعت رسیده و در نهایت به مرز 350 کیلومتر برساعت دست خواهد یافت. فعلاً زمان مشخصی برای ورود این ابرخودرو به بازار اعلام نشده اما قیمت تخمینی آن 2.6 میلیون دلار و تیراژ تولید نیز 275 دستگاه خواهد بود.

1 از 11

10 ابرخودرویی که همه منتظرشان هستند

3 - مک‌لارن اسپیدتیل

1 از 11
3 - مک‌لارن اسپیدتیل

این مدل که از ابتدا به عنوان یک خودروی هایپر-GT ساخته شده، در فضای کابین از چیدمان سه نفره 1+2 بهره می‌برد که یادآور مدل مشهور و افسانه‌ای F1 خواهد بود. پیشرانه‌ای که در این مدل نصب خواهد شد نمونه 4 لیتری توئین توربو هشت سیلندر هیبرید است که 1036 اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند. شرکت سازنده اعلام کرده که اسپیدتیل (Speedtail) قادر است ظرف 12.8 ثانیه به سرعت 300 کیلومتر برساعت دست یابد. حداکثر سرعت این خودرو نیز 400 کیلومتر برساعت خواهد بود. بد نیست بدانید تمام 106 دستکاه مک‌لارن اسپیدتیل که هرکدام 2.2 میلیون دلار قیمت داشته و قرار است در سال 2020 به دست مشتریان برسند، از هم اکنون پیش فروش شده‌اند.

1 از 11

10 ابرخودرویی که همه منتظرشان هستند

4 - استون‌مارتین والکایری

1 از 11
4 - استون‌مارتین والکایری

اگر قرار باشد از میان خودروهای حاضر در این لیست یک مدل را به عنوان رقیب مستقیم مرسدس-آام‌گ وان معرفی کنیم، آن خودرو مطمئناً استون‌مارتین والکایری (Valkyrie) خواهد بود. این خودرو که در همکاری مشترک میان استون‌مارتین و تیم مسابقه Red Bull ساخته شده، اولین محصولی از شرکت بریتانیایی استون‌مارتین خواهد بود که پیشرانه آن در میانه خودرو قرار گرفته است. این پیشرانه 12 سیلندر 6.5 لیتری تنفس طبیعی به دستیاری برقی مجهز شده تا در مجموع 1160 اسب‌بخار قدرت به راننده تحویل دهد. استون‌مارتین درنظر دارد مجموعاً 40 دستگاه از این خودروی 2.3 میلیون دلاری را در سال 2020 به مشتریان وفادار و البته ثروتمند تحویل دهد.

1 از 11

10 ابرخودرویی که همه منتظرشان هستند

5 - بوگاتی دیوو

1 از 11
5 - بوگاتی دیوو

می‌توان به جرات گفت که فرم ظاهری بوگاتی دیوو (Divo) تا حد زیادی به مدل شیرون شباهت دارد. پیشرانه 16 سیلندر 8 لیتری این ابرخودرو با چیدمان چهارتایی توربوها، 1479 اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند که البته با مدل شیرون برابر بوده اما به لطف تولید نیروی رو به پایین بیشتر، سیستم تعلیق سفت‌تر و وزن کمتر نسبت به شیرون، انتظار می‌رود دیوو عملکردی بهتر از برادر خود ارائه دهد. می‌توان رقم حداکثر سرعت 417 کیلومتر برساعت بوگاتی دیوو را به عنوان شاهدی بر این مدعی دانست زیرا 40 واحد بیشتر از حداکثر سرعت شیرون است. بوگاتی درنظر دارد در سال 2020 تنها 40 دستگاه از این خودروی قدرتمند را با قیمت سرسام‌آور 5.7 میلیون دلار به مشتریان خاص عرضه نماید.

1 از 11

10 ابرخودرویی که همه منتظرشان هستند

6 - کونیخ‌زگ جسکو

1 از 11
6 - کونیخ‌زگ جسکو

این خودروی فوق‌العاده که نام خود را از پدر موسس و مدیرعامل شرکت کونیخ‌زگ برگرفته، چکیده تجربیات شرکت سازنده در تولید ابرخودروها را در خود دارد. پیشرانه 5 لیتری توئین توربو هشت سیلندر این مدل قدرتی برابر با 1281 اسب‌بخار را از طریق جعبه‌دنده نه سرعته مولتی‌کلاچ به چرخ‌ها ارسال می‌کند. نکته جالب در مورد جسکو ((Jesko این است که در صورت استفاده از سوخت بیواتانول E85، قدرت خروجی پیشرانه به 1603 اسب‌بخار افزایش خواهد یافت که رقم فوق‌العاده‌ای است. شکی نیست که جسکو رکورد حداکثر سرعت 444 کیلومتر برساعت که توسط مدل آگرا RS ثبت شده را خواهد شکست. غیر از تمام ویژگی‌های خاص فنی، شکل باز شدن درهای این خودرو نیز عاملی است که بر خاص بودن آن تاکید بیشتری خواهد داشت. شرکت کونیخ‌زگ در نظر دارد تنها 125 دستگاه از این هایپر خودروی قدرتمند را در سال 2020 و با قیمت 2.85 میلیون دلار به خریداران عرضه نماید.

1 از 11

10 ابرخودرویی که همه منتظرشان هستند

7 - هنسی ونوم F5

1 از 11
7 - هنسی ونوم F5

سال‌ها پیش و با عرضه مدل ونوم GT از سوی شرکت هنسی، این شرکت آمریکایی نیز توانایی خود برای ساخت هایپرخودرو را به رخ دیگران کشید. هرچند این خودروی اسپرت که براساس لوتوس Exige ساخته شده بود در مقابل رقبای اروپایی خود چندان هم کامل و بی‌نقص نبود. اکنون هنسی تصمیم گرفته با خودروی جدید دیگری به مصاف رقبا برود که ونوم F5 نام داشته و قرار است رقم حداکثر سرعت آن فراتر از 480 کیلومتر برساعت باشد. گفته شده که شتاب صفر تا 96 کیلومتر برساعت آن چیزی کمتر از 2 ثانیه خواهد بود که البته این رقم به لطف پیشرانه 7.6 لیتری توئین توربو هست سیلندر حاصل می‌شود که قدرتی بیش از 1600 اسب‌بخار خواهد داشت. هنسی درنظر دارد تنها 24 نمونه از ابرخودروی ونوم F5 خود را در سال 2020 و با قیمت 1.6 میلیون دلار عرضه کند.

1 از 11

10 ابرخودرویی که همه منتظرشان هستند

8 - SSC تواتارا

1 از 11
8 - SSC تواتارا

پس از هنسی نوبت به شرکت آمریکایی دیگری میرسد که پیش از این یک بار توانسته با محصول خود رکورد سرعت گینس را ثبت کند. هرچند این رکورد در سال 2010 و توسط بوگاتی ویرون Super Sport شکسته شد اما شرکت SSC نیز بیکار ننشست و از سال 2011 مشغول طراحی و توسعه خودروی جدیدی شد که حاصل آن اکنون به عنوان مدل Tuatara به بار نشسته است. SSC Tuatara به پیشرانه 5.9 لیتری توئین توربو هشت سیلندر مجهز شده که در صورت استفاده از بنزین با اکتان 91 می‌تواند 1350 اسب‌بخار قدرت تولید کند. اگر مالک خودرو از E85 به عنوان سوخت خودروی خود استفاده نماید این رقم افزایش یافته و به 1750 اسب‌بخار افزایش خواهد یافت. شرکت SSC درنظر دارد صد دستگاه از مدل Tuatara را در تابستان 2019 (ماه آگوست) و با قیمت 1.6 میلیون دلار به بازار عرضه کند.

1 از 11

10 ابرخودرویی که همه منتظرشان هستند

9 - پینین‌فارینا باتیستا

1 از 11
9 - پینین‌فارینا باتیستا

پس از سال‌ها طراحی خودرو برای خودروسازان مختلف، اکنون پینین‌فارینا تصمیم گرفته راه خود را از دیگران جدا کرده و به تولید طرح‌های خود در قالب خودروهای برقی مشغول شود. اولین خودروی این شرکت که نام موسس پینین‌فارینا را نیز بر خود دارد، همین باتیستا (Battista) خواهد بود. چهار پیشرانه برقی که در باتیستا نصب شده مجموعاً 1877 اسب‌بخار تولید می‌کنند و این هایپرکار ایتالیایی را قادر می‌سازند ظرف کمتر از 2 ثانیه به سرعت صد کیلومتر برساعت دست یابد. حداکثر سرعت این خودروی برقی برابر با 347 کیلومتر برساعت خواهد بود. تیراژ تولید ابرخودروی ایتالیایی 150 دستگاه بوده که در سال 2020 و با قیمتی در حدود 2 تا 2.5 میلیون دلار معرفی خواهد شد.

1 از 11

10 ابرخودرویی که همه منتظرشان هستند

10 - ریماک C-Two

1 از 11
10 - ریماک C-Two

شرکت نوپای ریماک که دفتر مرکزی آن در کشور کرواسی واقع شده است، چند سال پیش نام خود را با معرفی Concept-One در میان علاقمندان خودرو مطرح کرد. این شرکت که در سال 2009 و توسط مارتین ریماک تاسیس شده اکنون با خودروی دیگری به نام C-Two به میدان بازگشته است. مشخصات فنی این خودرو شباهت زیادی به مشخصات اولین محصول مستقل پینین‌فارینا یعنی مدل Battista دارد زیرا ریماک در مهندسی Battista به آن شرکت ایتالیایی یاری رسانده است. اما محصول ریماک خودرویی سریع‌تر از کار درآمده چراکه برای دستیابی به سرعت 100 کیلومتر برساعت تنها به 1.85 ثانیه زمان نیاز دارد. طبق اعلام سازنده حداکثر سرعت این خودرو نیز چیزی در حدود 410 کیلومتر برساعت خواهد بود. شرکت ریماک قصد دارد تنها 150 دستگاه از مدل C-Two را در سال 2020 و با قیمت تخمینی 2 میلیون دلار به علاقمندان ابرخودروهای برقی عرضه نماید.

1 از 11

مترجم : عماد رحمتی‌راد
منبع: caranddriver.com