اخبار سهمیه بندی سوخت/ خرداد 1401

تیر 1401: سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، درباره طرح تخصیص یارانه بنزین به افراد گفت که دولت در حال پرداختن به چند موضوع تصمیم‌گیری اقتصادی است و به همین خاطر این طرح فعلا از اولویت خارج شده است.

وی خاطرنشان کرد که اجرای پایلوت طرح یارانه بنزین در کیش و قشم ادامه خواهد یافت. این طرح در مناطق ذکر شده اجرایی شد تا مشکلات فنی آن مشخص شود. اکنون مشکلات کاملا شناسایی و رفع شدند.

آقای خاندوزی تاکید کرد که باز پرداخت یارانه بنزین به بخش‌های فاقد خودرو در جزیره کیش نیز انجام شده است. اما از آن جهت که این طرح فعلاً در دستور کار توسعه نیست، جزئیات آن هر زمان که در مورد این موضوع تصمیم‌گیری شد، مطرح می‌شود.

تحرکات عجیب بنزینی؛ خبری در راه است؟!

خرداد 1401: ماجرای حذف کارت سوخت جایگاه‌داران و اظهارنظرهای متناقض برخی مدیران نفتی کشورمان، حالا حاشیه‌های زیادی را به وجود آورده است.

حذف کارت سوخت جایگاه داران
اطلاعیه حذف کارت سوخت جایگاه داران

مسئولان اصرار دارند که هیچ چیزی نشده اما در عمل، خبرها و تصاویری مدام درحال پخش شدن در فضای مجازی است که نشان می‌دهد تغییراتی در حوزه سوخت رخ داده است. مانند تصویر همین بنری که روی آن نوشته شده: از اول تیرماه 1401 سوختگیری با کارت جایگاه‌دار امکان‌پذیر نیست». در همین ابتدای کار باید یادآوری کنیم که موضوع افزایش قیمت بنزین یا قیمت نفت گاز، در لایحه بودجه 1401 نیامده و مسئولان دولتی و حتی نمایندگان مجلس نیز بارها به عدم افزایش قیمت سوخت تاکید داشته‌اند.

اما هنوز هم ماجرای عجیب افزایش ناگهانی قیمت بنزین در آبانماه 1398 را خیلی‌ها فراموش نکرده‌اند؛ همان زمانی که بارها افزایش قیمت سوخت تکذیب شده بود اما ناگهان قیمت سوخت را 1.5 تا 3 برابر کردند و حتی رئیس جمهور روحانی هم از آن، اظهار بی‌اطلاعی کرد!

نژادعلی؛ مدیعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی

آقای نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، در تاریخ 22 خردادماه 1401 ضمن اشاره به الزامی بودن وجود کارت آزاد سوخت برای جایگاه‌داران، گفته بود که سامانه سوخت براساس معماری آفلاین طراحی شده تا بتوان در هر لحظه، سوخت را به مشتریان تحویل داد. اما اگر مشتریان «بدون کارت سوخت شخصی» وارد جایگاه شوند و کارت آزاد نیز در جایگاه وجود نداشته باشد، نمی‌توانند سوختگیری کنند. بنابراین وجود کارت آزاد، از الزامات جایگاه‌داران است. آقای نژادعلی همچنین موضوع جمع‌آوری کارت سوخت جایگاه‌داران را تکذیب کرده و گفته بود که کارت آزاد، به تعداد کافی در تمامی جایگاه‌های سوخت سراسر کشور وجود دارد. اما حرف‌های اخیر آقای نژادعلی، با حرف‌هایی که مدیران نفتی سایر استان‌ها می‌گویند، تناقضاتی دارد. به عنوان مثال:

1- آقای فریدون یاسمی، مدیرعامل شرکت پخش کرمانشاه، در فروردین‌ماه 1401 گفته بود: کارت سوخت جایگاه‌داران بزودی حذف شده و قرار است 250 لیتر بنزین 3 هزار تومانی در کارت سوخت شخصی شارژ شود. به این ترتیب اگر کسی نیاز به سهمیه‌ای بیش از 60 لیتر بنزین یارانه‌ای در هر ماه داشت، می‌تواند از 250 لیتر آزاد استفاده کند.

2- آقای باقرنورالدینی، مدیرعامل شرکت پخش کرمان، در اردیبهشت‌ماه 1401 گفته بود: براساس مصوبات کارگروه پیشگیری از عرضه سوخت در خارج از شبکه پخش، کارت سوخت جایگاه‌داران بتدریج حذف و جمع‌آوری خواهد شد.

3- آقای همایون صالحی، رئیس انجمن جایگاه‌داران، در خردادماه 1401 گفته بود: که به منظور جلوگیری از قاچاق سوخت به کشورهای همسایه، کارت سوخت فقط در شهرهای مرزی جمع‌آوری شده و حتی در برخی جایگاه‌های مرزی نیز محدودیت عرضه سوخت درنظر گرفته شده است. اما تاکنون هیچ بخشنامه‌ای برای حذف سراسری کارت آزاد 3 هزارتومانی در سایر شهرهای کشور، ابلاغ نشده است.

جایگاه داران سوخت در آستانه ورشکستگی

فروردین 1401: آقای نوری، عضو هیئت مدیره کانون سراسری جایگاه‌داران سوخت در مصاحبه‌ای بیان کرد، که برخی از جایگاه‌ها در آستانه ورشکستگی هستند و حق‌العمل آن‌ها، که از سوی دولت مشخص می‌شود، کافی نیست.

طبق گفته‌های وی، اقلام به کار رفته در جایگاه‌ها دچار جهش‌های قیمتی شده‌اند؛ برای مثال، نازلی که در سال 97 قیمتی برابر 40 هزار تومان داشت، اکنون یک میلیون و دویست هزار تومان است. کارمزد هر لیتر بنزین، 157 تومان و هر لیتر گازوئیل، 93 تومان است که شامل مالیات بر ارزش افزوده و هزینه تبخیر بنزین نیز می‌شود.

وی عواملی مانند تبخیر بیش از حد استاندارد بنزین و گازوئیل که منجر به کسری فرآورده در مخازن جایگاه‌ها می‌شود و همچنین نداشتن گازوئیل به مدت 24 ساعت برای توزیع را از جمله دلایل ضرر کردن جایگاهداران دانست. همچنین نصب تجهیزات طرح کهاب بین 400 تا 500 میلیون تومان برای جایگاهداران هزینه دارد؛ اما عمر مفید آن فقط 10 سال است. او همچنین اشاره کرد که جایگاه‌ها گازوئیل کافی برای ارائه ندارند.

آمار کانون جایگاه‌داران سوخت کشور نشان می‌دهد که شرکت پخش فرآورده‌های نفتی از بودجه خود برای جلوگیری از ورشکستگی بیش از 200 جایگاه استفاده می‌کند و ماهیانه 31 میلیون تومان را به عنوان هزینه ترمیمی در نظر گرفته است.

شرایط فروش سهمیه در طرح بازتوزیع بنزین

اسفند 1400: در طرح بازتوزیع یارانه بنزین، مشمولان می‌توانند تحت شرایط تعیین شده، سهمیه خود را در سامانه www.benzineman.ir بفروشند. نگهداری سهمیه تا سقف 400 لیتر نیز امکان‌پذیر است. پس از 400 لیتر، سهمیه به طور خودکار تبدیل به ریال و به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود. لازم به ذکر است که اگر فردی در یک ماه طی چندین مرحله سهمیه خود را به فروش برساند، مبلغ آن تنها یک بار در ماه تسویه می‌شود.

در ضمن ناگفته نماند که در طول اجرای طرح آزمایشی بازتوزیع بنزین، کارت سوخت تمامی خودروها مانند قبل شارژ خواهد شد و ارتباطی با یارانه نقدی ندارد.

جزئیات و نحوه سوخت‌گیری طرح بازتوزیع بنزین

اسفند 1400: علی ملکی، رییس ستاد هماهنگی طرح بازتوزیع یارانه بنزین، از واریز سهمیه بنزین 60 هزار کیشوند خبر داد و افزود که حدود 10 نازل به سیستم مجهز شده است و مردم می‌توانند با استفاده از کارت‌های بانکی خود سهمیه‌های جدید اختصاص یافته را دریافت کنند.

طبق گفته‌های وی، از روز اول اسفندماه، حدود هزار نفر در این طرح سوخت‌گیری کردند و تقریبا 23 هزار لیتر بنزین مصرف شده است.

رییس ستاد هماهنگی طرح بازتوزیع یارانه بنزین، درباره این طرح گفت که هدف اجرای آزمایشی آن، کشف اشکالات احتمالی و رفع آنهاست؛ بنابراین طبیعی است در روزهای اولیه برخی از مردم سوالاتی را نسبت به آن داشته باشند.

وی افزود که ساکنان جزیره کیش می‌توانند با سامانه 4414 تماس بگیرند و از خدمات کارشناسان بهره‌مند شوند. افرادی که کارت کیشوندی ندارند و یا کارتشان فاقد اعتبار است، باید نسبت به تهیه و یا تمدید کارت خود اقدام کنند تا مشمول سهمیه بنزین شوند.

طبق گفته‌های وی، از زمان مراجعه افراد برای اصلاح اطلاعات خانوار تا 10 روز بعد، سهمیه بنزین آن‌ها شارژ می‌شود و امکان استفاده برقرار است. این سهمیه قابلیت انتقال به غیر را نیز دارد.

در صورت استفاده نشدن سهمیه، در کارت بانکی سرپرستان خانواری که نسبت به فروش اقدام نکنند تا اطلاع ثانوی باقی خواهد ماند. در نهایت نیز مبلغ آن به حساب بانکی سرپرستان برگشت داده می‌شود. آقای ملکی تاکید کرد که سامانه benzineman.ir زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

حسین شمسیان، سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، بیان کرد که افراد فاقد خودرو می‌توانند سهیمه بنزین یارانه‌ای خود را به دیگران انتقال داده و یا به فروش برسانند.

وی درباره نحوه سوخت‌گیری بیان کرد که با کشیدن کارت سوخت، چهار رقم آخر هر کارت بانکی که به نام شخص باشد، وارد می شود و سپس 4 رقم آخر کد ملی را برای شناسایی خود وارد می کند؛ پس از شناسایی توسط سیستم، میزان سهمیه اعلام می‌شود. در ضمن، اگر فردی از یک کارت خود برای سهمیه بنزین استفاده کرد، تمام اطلاعات مربوط در سایر کارت‌ها نیز ثبت خواهد شد.

آغاز  فاز آزمایشی طرح بازتوزیع بنزین در کیش

اسفند 1400 - براساس اطلاعیه کمیته اطلاع‌رسانی «طرح بازتوزیع یارانه بنزین»، این طرح از روز اول اسفندماه در جزیره کیش آغاز شده و به تمامی افراد، بدون در نظر گرفتن داشتن یا نداشتن خودرو، سهمیه 20 لیتری تعلق گرفت. سهمیه خودروهای عمومی نیز همانند قبل واریز می‌شود.

اجرای این طرح به طور آزمایشی آغاز شده و نتایج آن تا پایان اسفندماه گزارش خواهد شد. کیشوندان هنگام اجرای طرح همچنان می‌توانند از سهمیه‌های قبلی خود استفاده کنند.

مرحله آزمایشی طرح جدید توزیع سهمیه بنزین

بهمن 1400: طرح «بنزین برای همه» قرار بود به طور آزمایشی از تاریخ 15 دی‌ماه در جزیره کیش اجرا شود؛ اما اجرای آن تاکنون به تعویق افتاده است. حسین شمسیان‌راد، سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، در این باره می‌گوید که اعتقاد دارند تا کار بدون روند کارشناسی و خلق‌الساعه نباشد و حال مردم بر اثر اجرای آن بد نشود.

اکنون مقدمات اجرای طرح ایجاد شده و طبق گفته‌های آقای شمسیان‌راد، زیرساخت‌های اجرای این طرح بارها در جزیره بررسی شده است‌. تجهیزات لازم جایگاه‌های سوخت نیز نصب شده و در حال آزمایش است.

وی افزود که در مرحله مقدماتی، 104 کیشوند شرکت می‌کنند تا مشکلات برطرف شوند. برای دریافت یارانه، پس از کشیدن کارت بانکی در محل جایگاه، با وارد کردن چهار رقم کدملی صاحب کارت، میزان سهمیه یارانه‌ای و آزاد اختصاص یافته مشخص می‌شود. سپس بعد از سوخت‌گیری، کارت بانکی باید مجددا کشیده شود و پس از وارد کردن رمز کارت، مبلغ از یارانه پرداخت خواهد شد.

جایگاه‌های سوخت به فیبر نوری متصل شده‌اند تا فاصله چند ثانیه‌ای کشیدن کارت تا سوخت‌گیری، از بین برود و انجام مراحل سرعت گیرد.

زمان واریز سهمیه جبرانی ناوگان عمومی

دی 1400: با اعلام شرکت ملی پخش، سهمیه جبرانی ناوگان حمل و نقل عمومی، همزمان با واریز سهمیه بنزین بهمن‌ماه 1400، در کارت سوخت این خودروها شارژ می‌شود. 

خرید و فروش سهمیه بنزین ممنوع شد

دی 1400: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، اطلاعیه‌ای را در رابطه با خرید و فروش سهمیه بنزین و نفت‌گاز منتشر کرد. طبق این اطلاعیه، خرید و فروش فرآورده‌های نفتی یارانه‌ای (نرخ اول و دوم) ممنوع است.

در صورت مشاهده تخلف، علاوه بر مسدودی کارت هوشمند سوخت (بنزین و نفت‌گاز)، فرد متخلف مشمول جریمه‌ای معادل دو تا چهار برابر ارزش فرآورده (به نرخ بین‌المللی ماه مربوطه) می‌شود. بنابراین، اشخاص حقیقی و حقوقی دارنده وسائط نقلیه، باید کارت هوشمند سوخت خود را حفظ کنند و در غیر این صورت، مسئولیت خرید یا فروش غیرقانونی سهمیه سوخت برعهده آنان خواهد بود.

ابهامات مجلس درباره طرح بنزین برای افراد

دی 1400: طی جلسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با وزیر نفت، به تاریخ 14 دی‌ماه، روش جدید توزیع یارانه‌های بنزین مورد بحث قرار گرفت. طبق گفته‌های مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی، وزیر نفت در جلسه اعلام کرد که سهمیه افراد 15 یا 20 لیتر خواهد بود. در جلسه اشکالاتی به این طرح وارد شد که اولین آن‌ها، زمان اجرای طرح بود‌ که به دلایل اقتصادی و احتمال حذف ارز 4200 تومانی در بودجه، مناسب نیست.

مشکل بعدی نیز شکل‌گیری قاچاق گسترده سوخت در مرزها و ایجاد بازار سیاه است. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس افزود که اجرای چنین طرح‌هایی نیازمند تعامل بین تمامی بخش‌ها است و دولت نمی‌تواند به تنهایی تصمیم بگیرد و اجرا کند. مسئله مورد بحث بعدی، محل اجرای طرح بود؛ زیرا طبق گفته نماینده کیش و قشم، این جزیره‌ها آمادگی اجرای چنین طرح‌هایی را ندارند. وی با اشاره به ابهامات بسیار در رابطه با این طرح افزود که کمیسیون انرژی، بازنگری در طرح بازتوزیع بنزین را از دولت خواستار است.

سهمیه بنزین افراد در کیش و قشم

دی 1400: افشار فتح‌الهی، سرپرست منطقه آزاد قشم، اعلام کرد که طرح «بنزین برای همه» در کیش اجرا می‌شود و پس از دو تا سه هفته، در قشم اجرایی خواهد شد. نتایج حاصله نیز پس از یک ماه توسط دولت بررسی می‌شود. وی تاکید کرد که به ازای هر فرد، 15 لیتر بنزین اختصاص می‌یابد و نرخ آن هیچ تغییری نمی‌کند.

ریاست محترم جمهور نیز در روز دهم دی‌ماه بر عدم افزایش نرخ بنزین تاکید کرد و افزود که هدف دولت، تقسیم عادلانه منابع ملی میان تمامی مردم است‌.

اولین جزئیات از طرح جدید سهمیه‌بندی

دی 1400 - وزیر نفت درباره نحوه جدید توزیع سهمیه بنزین بیان کرد به همه کسانی که حداقل یک‌سال در ایران اقامت داشته باشند سهمیه بنزین تعلق می‌گیرد؛ این سهمیه معادل 15 لیتر بنزین 1500 تومانی است که به ازای هر کد ملی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین‌ تمامی افراد، چه مالک خودرو باشند و یا نباشند، سهمیه بنزین را دریافت می‌کنند.

وی افزود که افراد در صورت تمایل می‌توانند از بخش اعتباری سهمیه خود به صورت ریالی استفاده کنند. علاوه‌براین وزیر نفت تاکید کرد که هدف از اجرای این طرح افزایش قیمت بنزین نیست؛ بلکه دولت قصد دارد تا یارانه بنزین را عادلانه تقسیم کند. طبق گفته‌های وزیر، در حال حاضر 27 میلیون کارت سوخت فعال وجود دارد که فقط مالکان خودروها می‌توانند از آن استفاده کنند.

علاوه‌براین مدیر کل شرکت ملی فرآورده‌های نفتی در همین رابطه گفت: «سهمیه موجود در کارت‌های سوخت حفظ خواهد شد و سهمیه خودروهای عمومی مطابق روند فعلی به حساب بانکی مالکان واریز می‌شود.»

طبق گفته‌های وی در طرح جدید سهمیه بنزین خودرو‌های شخصی، برای تمام افراد 15 لیتر به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود و امکان خرید و فروش، بازگردانی و جابه‌جایی آن وجود دارد. همچنین در رابطه با سهمیه خانواده‌های کم‌جمعیت، که کم‌تر از 60 لیتر خواهد شد، بیان کرد که سهمیه 60 لیتری آن‎‌ها حفظ می‌شود.

توزیع بنزین در جزایر فقط با کارت کیشوندی

دی 1400: بر اساس بیانیه سازمان منطقه آزاد کیش، طرح «یارانه بنزین برای همه»اجرا می‌شود و سهمیه سوخت، تنها به دارندگان کارت کیشوندی تعلق می‌گیرد. متقاضیان دریافت یا تمدید کارت کیشوندی، می‌توانند به سامانه kishvand.kish.ir مراجعه کنند و یا در پایگاه‌های تالار شهر، سینما لبخند، شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش و ساختمان شماره سه سازمان – مرکز نوآوری مقابل بازار پارس خلیج، حضور یابند.

سهمیه بنزین در کیش و قشم تغییر میکند

دی 1400: بعد از انتشار نامه محرمانه معاون اقتصادی رئیس جمهور که درباره  تغییر شیوه توزیع بنزین در آذرماه 1400 منتشر شده بود، ماجراهای تخصیص سهمیه بنزین به افراد به جای تخصیص سهمیه بنزین به خودروها، دوباره بر سر زبان‌ها افتاد. با اینکه فعلا دولت، برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین در سال 1401 نداشته و ندارد اما آنطور که در این نامه محرمانه ذکر شده، ممکن است سهمیه بنزین، در آینده دچار تغییراتی شود. براساس این نامه، تخصیص بنزین به افراد بصورت آزمایشی در جزایر کیش و قشم انجام خواهد شد و بعد از بررسی نتایج آن، درباره تغییر یا عدم تغییر سهمیه بنزین برای سراسر کشور، تصمیم‌گیری می‌شود.

»» نامه محرمانه تغییر توزیع بنزین در جزایر قشم و کیش ««

بعد از انتشار این نامه محرمانه، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، در تاریخ 30 آذرماه به این موضوع واکنش نشان داد و با اشاره به ناعادلانه بودن توزیع بنزین و اختصاص آن به دارندگان خودرو، افزود که برخی از مردم نیز مالک چندین خودرو بوده و چند برابر افراد دیگر از یارانه بنزین استفاده می‌کنند. بنابراین، طرحی ارائه شده تا یارانه بنزین به افراد اختصاص پیدا کند. طبق گفته‌های سخنگوی دولت، یارانه بنزین را سرپرست خانواده اخذ می‌کند و برخی از مردم با خرید بنزین از یارانه خود استفاده می‌کنند و در غیر این صورت، خود یارانه به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

عرضه محدود بنزین یورو 4 در ایران

آذر 1400: مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره‌ کیفیت سوخت نیروگاه‌ها و خودروها بیان کرد که طبق استاندارد قانون هوای پاک و مصوبه هیات وزیران، بنزین و گازوئیل یورو4 در کلان‌شهر‌ها توزیع می‌شود. طبق گفته‌های وی، سوخت یورو4 در 163 جایگاه مشخص شده در جاده‌های مواصلاتی، عرضه می‌شود. وی تاکید کرد که مصوبه وزارت نفت اجرا می‌شود و در مکان‌های مشخص شده در جاده‌های مواصلاتی، گازوئیل یورو4 توزیع می‌شود.

کلاهبرداری با پیامک سهمیه جبرانی

آبان 1400: سهمیه سوخت جبرانی هنوز مشخص نشده است؛ مراقب کلاهبرداری‌های پیامکی باشید! آقای علیپور (مدیر روابط عمومی شرکت ملی پخش) خبر داده که به تازگی، پیامک‌های تحت عنوان «سهیمه سوخت جبرانی» برای شهروندان ارسال شده و از شهروندان خواسته شده که به لینک موجود در پیامک، مراجعه کنند. در صورتیکه این پیامک‌ها غیرواقعی بوده و صرفا برای کلاهبرداری و دسترسی به اطلاعات بانکی شهروندان است.

آقای علیپور همچنین از شهروندان خواسته که مراقب هرگونه پیامک مشکوک باشند و آخرین اخبار و اطلاع‌رسانی‌ها را فقط از طریق منابع رسمی، پیگیری کنند.

اتصال تمامی جایگاه‌های سوخت به سامانه

آبان 1400: پس از یک هفته تلاش، سرانجام تمامی 4000 جایگاه‌ سوخت در سراسر کشور، مجددا به سامانه سوخت متصل شدند. بنابراین از تاریخ 12 آبانماه، شهروندان می‌توانند در تمامی جایگاه‌ها از کارت سوخت و بنزین 1500 تومانی استفاده کنند.

شرکت ملی پخش همچنین خبر داده که سهمیه سوخت جبرانی، بعد از برطرف‌شدن کامل مشکل پیش‌آمده و تا پایان آبانماه 1400، در کارت‌های سوخت واریز می‌شود. البته هنوز میزان این سهمیه و زمان دقیق واریز آن مشخص نیست. آقای اوجی (وزیر نفت) در این باره گفته که سهمیه سوخت جبرانی، برای موتورسیکلت‌ها، خودروها، آموزشگاه‌ها و تمامی وسایل نقلیه‌ای است که از کارت سوخت استفاده می‌کنند.

حمله سایبری به سامانه سوخت کشور

آبان 1400: حوالی ظهر روز سه‌شنبه 4 آبانماه بود که شرکت ملی پخش خبر داد که به دلیل بروز مشکلات نرم‌افزاری، سامانه سوخت کشور در اکثر شهرهای ایران از کار افتاده است. به همین دلیل نیز تا رفع این مشکل، عرضه بنزین سهمیه‌ای متوقف شد و فروش بنزین در خارج از سامانه سوخت و فقط با نرخ آزاد یا لیتری 3000 هزار تومان امکان‌پذیر شد.

اما از آنجایی که حدود 4000 جایگاه‌ سوخت در سراسر کشور همگی به سامانه سوخت متصل بودند، به همین دلیل نیز متصل کردن دوباره آنها به سامانه، نیازمند حضور فیزیکی تکنسین‌ها بود. ضمن اینکه سوختگیری در خارج از سامانه سوخت و به روش سنتی که قبلا داشتیم، دیگر امکان‌پذیر نبود. همین موضوعات، فرآیند اتصال مجدد جایگاه‌های سوخت و عرضه بنزین از طرف آنها را با تاخیر دوچندانی روبرو کرد که البته به مرور زمان، تعداد جایگاه‌های سوخت افزایش یافت و همچنان نیز درحال افزایش است.

با اینکه شرکت ملی پخش، این اختلال را به عنوان «مشکل نرم‌افزاری» اعلام کرده بود اما اندکی بعد، مرکز ملی فضای مجازی با انتشار اطلاعیه‌ای، مشکل بوجود آمده را ناشی از «حمله سایبری» دانست. همچنین شرکت ملی پخش خبر داده که این مشکل، موقتی است و شایعاتی مبنی بر افزایش قیمت بنزین یا کمبود بنزین، به هیچ وجه صحت ندارند.

عدد اوکتان بنزین در همه شهرها یکسان نیست

شهریور 1400: درحالیکه بنزین یورو 4 همچنان در برخی جایگاه‌های سوخت وجود ندارد و مدت‌هاست که رانندگان درباره تفاوت کیفیت بنزین یورو 4 در جایگاه‌ها شکایت دارند، اما آقای شریعتمداری (رئیس سازمان استاندارد) خبر داده که استاندارد بنزین یورو 5 بزودی نهایی می‌شود و در اختیار وزارت نفت قرار می‌گیرد.

آقای شریعتمداری همچنین درباره کیفیت بنزین عرضه شده نیز گفته که آلایندگی بنزین در کلانشهرها در سطح استاندارد بوده اما در برخی شهرهای دیگر هنوز استاندارد نیست. ضمن اینکه عدد اکتان بنزین در کلانشهرها و سایر شهرهای کشور، با استانداردهای تدوین شده مغایرت دارد. این عدم مغایرت درباره سوخت گازوییل، بیشتر مشاهده شده است.

گفتنی است پیش‌نویس استاندارد بنزین یورو 5 در سال 1398 آماده شده بود، اما تاکنون اجرایی نشده است.  

سهمیه سوخت تشویقی به کامیون‌داران

خرداد 1400: برای ترغیب کامیون‌داران به حمل کالاهای اساسی، سهمیه سوخت تشویقی برای آنها درنظر گرفته شده است. آقای طالبی (معاون حمل و نقل سازمان راهداری) درباره جزییات این سهمیه اضافی گفته که برای تشویق رانندگان به حمل کالاهای ضروروی، در استان خوزستان، حمل تره‌بار از جنوب کرمان و همچنین جنوب سیستان و بلوچستان، این امکان فراهم شده است تا 30% بیشتر از پیمایش خودروها، به آنها سهمیه سوخت بدهیم. این فرصت فقط تا پایان شهریورماه 1400 خواهد بود.

البته آقای طالبی گفته که برای انگیزه‌دادن به رانندگان، باید کرایه حمل بار آنها اصلاح شود و افزایش یابد و تخصیص یک کالای یارانه‌ای (سوخت گازوئیل) به آنها، کاری منطقی نیست.

دلیل کاهش بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت

اردیبهشت 1400: آقای قلی‌زاده (رئیس صنف جایگاه‌داران) گفته که در سال 1399، جایگاه‌های سراسر کشور، بین 30 تا 70 درصد کاهش فروش را تجربه کردند که البته این کاهش برای بنزین سوپر، بسیار محسوس‌تر بود. 

آقای قلی‌زاده گفته که از زمان شروع سهمیه‌بندی و سپس شیوع کرونا، تقاضای مردم برای بنزین سوپر، بسیار کمتر شده و به تبع آن، عرضه و تولید بنزین سوپر هم کاهش یافته است. حتی جایگاه‌داران نیز بدلیل عدم فروش سریع بنزین سوپر و با توجه به تبخیر بالتر آن نسبت به بنزین معمولی، دچار خسارت شده‌اند و مجبورند جریمه کسری ناشی از تبخیر بالا را هم پرداخت کنند.

نارضایتی رانندگان از کمبود بنزین سوپر

اسفند 99 | آقای قلیزاده (رئیس انجمن صنفتی صاحبان اماکن فروش و عرضه فرآورده‌های نفتی) ضمن اشاره به مناسب‌بودن وضعیت توزیع بنزین معمولی، گفته که در سال 99 اما مصرف بنزین سوپر کاهش چشمگیری داشته است.

آنطور که آقای قلیزاده گفته، طبیعی است که بعد از افزایش قیمت بنزین و همچنین آغاز سهمیه بندی بنزین، مصرف بنزین سوپر نیز کمتر شود. ضمن اینکه شرایط کرونایی و محدودیت تردد خودروها نیز این مصرف را کاهش داده است.

آقای قلیزاده همچنی از بی‌نظمی در عرضه بنزین سوپر، به خصوص در یکماه اخیر انتقاد کرده و گفته که برای جایگاه‌های سوخت، درآمد فروش بنزین معمولی و بنزین سوپر تفاوت چندانی ندارد و حتی بنزین سوپر با تبخیر بیشتر جایگاه‌دار را متضرر می‌کند. اما تاخیر و طولانی شدن عرضه، مصرف‌کنندگان این سوخت را دچار مشکل کرده است طوری که در برخی روزها، فروش بنزین سوپر در کشور تا 80 درصد کاهش یافته است.

کرونا در پمپ‌بنزین‌ها؛ پول نقد ممنوع!

بهمن 99 | آقای قلی‌زاده (رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت) با انتقاد از پرداخت نقدی هزینه سوخت در جایگاه‌ها، گفته که وقتی بانک‌ها پول نقد را از مردم نمی‌گیرند، مردم مجبورند تا در جایگاه‌های سوخت، پول نقدشان را خرج کنند و همین موضوع باعث افزایش مبتلایان کرونا در میان متصدیان جایگاه شده است. آقای قلی‌زاده همچنین تاکید کرده که دریافت پول نقد در جایگاه‌ها ممنوع است.

سهمیه بنزین بعد از دوگانه سوز شدن خودرو چه می‌شود؟

مهر 99 | همانطور که می‌دانید طرح تبدیل رایگان خودروهای عمومی به دوگانه‌سوز، چندماهی است که اجرایی شده. خودروهای عمومی بعد از آنکه به دوگانه‌سوز تبدیل می‌شوند، سهمیه بنزین آن‌ها کمتر می‌شود ولی در عوض، سهمیه CNG با قیمت ارزان‌تر، به آنها اختصاص داده می‌شود. بنابراین اگر بگوییم سهمیه سوخت وانت‌ها پس از تبدیل به دوگانه‌سوز کمتر می‌شود، جمله درستی نیست.

درباره سهمیه بنزین وانت‌بارها باید یادآوری کنیم که وانت‌های پرمصرف ماهانه 250 لیتر و وانت‌های کم‌مصرف نیز ماهانه 150 لیتر سهمیه بنزین دارند. حال اگر این وانت‌ها در سیستم حمل و نقل عمومی نیز فعالیت داشته باشند، سهمیه بنزین آنها بیشتر شده طوری که پرمصرف‌ها با کاربری عمومی سهمیه 600 لیتری و کم‌مصرف‌ها با کاربری عمومی نیز سهمیه 400 لیتری در هر ماه دارند. 

سهمیه روزانه بنزین چقدر است؟

شهریور 99 | مالکان خودروهای شخصی حتما می‌دانند که در هر بار سوختگیری، حداکثر تا 60 لیتر می‌توان از کارت سوخت‌شان استفاده کنند. اما آیا می‌دانید سقف سوختگیری روزانه، بیشتر از این حرف‌هاست؟!

در هر روز، حداکثر می‌توانید تا 3 مرتبه از کارت سوخت شخصی استفاده کرد؛ به عبارت دیگر یعنی حداکثر 180 لیتر در هر روز می‌توانید از کارت‌تان، بنزین بزنید.

اما اگر 180 لیتر را تمام کرده باشید، بازهم می‌توانید از بنزین آزاد استفاده کنید. برای بنزین آزاد، محدودیت روزانه‌ای وجود ندارد ولی در طول یک ماه، حداکثر معادل 250 لیتر می‌توانید از بنزین آزاد استفاده کنید.

حداکثر زمان ذخیره سهمیه بنزین چقدر است؟

تیر 99 | تقریبا اوایل بهار امسال بود که شیوع کرونا، میزان مصرف سوخت در کشورمان را پایین آورد. به همین دلیل نیز شرکت ملی پخش، زمان ذخیره سهمیه خودروها در کارت هوشمند سوخت را از 6 ماه به 9 ماه رساند. اما از این مدت 9 ماهه، فقط چندین روز باقیمانده و بصورت دقیق‌تر، اول مرداد 99 به پایان می‌رسد. حالا سوال اینجاست که بعد از پایان این مهلت 9 ماهه، چه اتفاقی برای سهمیه سوخت ذخیره شده می‌افتد؟!

در جواب این سوال باید بگوییم که اگر در 9 ماه اخیر، از سهمیه سوخت خودروی‌تان استفاده کرده‌اید، نباید نگران چیزی باشید! چراکه روی سخن ما، فقط با آنهایی است که تاکنون از سوخت سهمیه‌ای استفاده نکرده‌اند؛ این افراد باید بدانند که میزان ذخیره کارت سوخت‌ خودروها، حداکثر 540 لیتر (معادل 60 لیتر در 9 ماه) است. بنابراین از ابتدای مردادماه 99، سهمیه جدیدی به آنها تعلق نمی‌گیرد.

همچنین آن‌دسته از مالکان خودروهایی که در 9 ماه اخیر، کمتر از 60 لیتر از سوخت سهمیه‌ای استفاده کرده‌اند، باید مراقب از دست دادن بخشی از سهمیه‌شان یا اصطلاحا سوختن بخشی از سهمیه‌شان باشند.

بیایید یک مثال بزنیم؛ فرض کنید در 9 ماه اخیر، فقط 40 لیتر از بنزین سهمیه‌ای استفاده کرده‌اید. این یعنی در کارت سوخت شما دقیقا 500 لیتر بنزین، ذخیره شده است. از آنجایی که فقط 40 لیتر با حداکثر سهمیه (540 لیتر) فاصله دارید، بنابراین سهمیه سوخت خودروی شما در ماه جدید، دیگر 60 لیتر نبوده و فقط 40 لیتر به کارت‌تان واریز می‌شود.


سهمیه بنزین خودروهای صفر

سهیمه خودروهای نوشماره (صفر کیلومتر) از زمان صدور کارت سوخت آنها، محاسبه می‌شود.

دلیل کاهش سهمیه بنزین چیست؟

اگر در حین سوختگیری، کارت سوخت را از داخل کارتخوان بیرون بکشید، ممکن است چند لیتر از سهمیه واقعی‌تان کسر شود. از آنجایی که محاسبه این چند لیتر، نیازمند حساب و کتاب پیچیده ریاضی است، فعلا کاری با آن نداریم! ولی اگر می خواهید چنین اتفاقی برای‌ شما رخ ندهد، کافی است موارد زیر را رعایت کنید:

  • پس از پایان سوختگیری، حتما چک کنید که نازل را به درستی در جایگاهش قرار داده باشید.
  • پس از پایان سوختگیری، تا زمانی که پیام «کارت را بردارید» را مشاهده نکرده‌اید، نباید کارت سوخت را از کارتخوان بردارید. در غیر اینصورت، چند لیتر از سهمیه سوخت‌تان کم میشود.
  • اگر این اشتباه را انجام دادید و کارت را زودتر دیدن پیام مذکور، برداشتید، باید دوباره کارت را در همان کارتخوان قرار دهید. پس از انجام این کار، آن چند لیتری که از سهیمه بنزین‌تان کسر شده بود، مجددا به کارت‌تان واریز میشود.

باز هم تاکید میکنیم که تنها دلیل کاهش سهمیه بنزین، زمانی است که کارت سوخت را زودتر از موعد مقرر، برداشته باشید. بنابراین اگر سوختگیری را صحیح انجام دهید، هیچ چیزی از سهیمه سوخت‌تان کم نمیشود.

سهمیه بندی بنزین چگونه است؟

1- استفاده از «بنزین سهمیه‌ای» فقط با کارت سوخت شخصی امکان‌پذیر است.

2- استفاده از «بنزین سوپر» فقط با کارت آزاد (کارت جایگاه‌داران) امکان‌پذیر است و نمیتوان از کارت سوخت شخصی، برای بنزین سوپر استفاده کرد.

3- سهمیه خودروهای شخصی فقط تا 9 ماه (مصوب فروردین 99)، قابل ذخیره است. مثلا اگر در مدت 9 ماه، از کارت سوخت‌تان استفاده نکرده باشید، برای شما تا سقف 540 لیتر (9 تا 60 لیتر) در کارت سوخت‌تان درنظر گرفته میشود. 

4- افرادی که کارت سوخت ندارند (یعنی افرادی که یا ثبت نام نکرده اند یا ثبت نام کرده ولی هنوز کارت بدست‌شان نرسیده است) نباید نگران سهمیه خودروی‌شان باشند چراکه برای آنها نیز سهمیه ماهانه، درنظر گرفته شده و محفوظ است.

5- اگر مالک چند خودرو هستید، به ازای هرکدام از خودروهای‌تان میتوانید سهمیه سوخت بگیرید.

6- همه وسایل نقلیه‌ای که کارت سوخت ندارند، مشمول طرح سهمیه بندی نیز نمی‌شوند. بنابراین تمامی «وسایل نقلیه فرسوده»، سوخت سهمیه‌ای نخواهند داشت؛ یعنی تمامی خودروهای بالای 25 سال و همچنین تمام موتورسیکلت های بالای 10 سال.

سهمیه بنزین انواع خودروها

سهمیه سوخت انواع خودرو شخصی، مطابق جدول زیر است:

نوع کاربری نوع سوخت سهمیه ماهانه
سواری شخصی بنزینی 60 لیتر
سواری شخصی دوگانه سوز 30 لیتر

*اطلاعات جدول فوق، براساس آخرین اطلاعیه‌های شرکت ملی پخش است.

سهمیه بنزین وانت بار

برای اطلاع از آخرین اخبار سهمیه بنزین وانت، جزییات سهمیمه سوخت وانت بار، نحوه استعلام سهمیمه وانت و زمان واریز سهمیمه بنزین وانت، مقاله سهمیه سوخت بنزین وانت بار را مطالعه کنید.

سهمیه بنزین تاکسی

برای اطلاع از مقدار سهمیه بنزین تاکسی، سهمیه بنزین تاکسی اینترنتی، میزان سهمیه بنزین آژانس، سهمیه بنزین تاکسی دوگانه سوز، زمان واریز سهمیه سوخت تاکسی و نحوه استعلام سهمیه اعتباری تاکسی در سامانه سماس، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله سهمیه بنزین تاکسی را از دست ندهید.

سهمیه بنزین آمبولانس

سهمیه سوخت آمبولانس دولتی و خصوصی، مطابق جدول زیر است:

نوع کاربری سهمیه یارانه ای سهمیه آزاد
امبولانس دولتی ندارند! 650 لیتر
امبولانس غیردولتی 500 لیتر 650 لیتر
امبولانس آرامستان 500 لیتر 650 لیتر

 *اطلاعات جدول فوق، براساس آخرین اطلاعیه‌های شرکت ملی پخش است. ‌ 

سهمیه بنزین موتورسیکلت

سهمیه بنزین انواع موتورسیکلت، معادل 25 لیتر در هر ماه است.

سهمیه سوخت خودروهای سنگین

با اعلام سازمان راهداری، از ابتدای تیرماه 99 سقف برداشت روزانه سوخت برای خودروهای «نفت گازسوز» که در حمل و نقل جاده‌ای فعال هستند، براساس نوع کاربری آنها و مطابق جدول زیر، افزایش یافته است:

کاربری سقف برداشت سابق
(قبل از تیر99)
سقف برداشت جدید
(بعد از تیر 99)
3.5 تا 6 تن 90 لیتر 110 لیتر
6 تا 10 تن 120 لیتر 180 لیتر
10 تا 20 تن 200 لیتر 240 لیتر
20 تا 30 تن 250 لیتر 300 لیتر
30 تا 40 تن 350 لیتر 420 لیتر
40 تا 50 تن 350 لیتر 420 لیتر
بالای 50 تن 350 لیتر 420 لیتر
بالای 40 نفر 400 لیتر 480 لیتر

*اطلاعات جدول فوق، براساس آخرین اطلاعیه‌های شرکت ملی پخش است.

سهمیه سوخت خودروهای پلاک معلولان

میزان سهمیه سوخت درنظرگرفته برای خودروهای پلاک معلولان، 40 لیتر بیشتر از سهمیه سوخت خودروهای شخصی بوده و مطابق جدول زیر محاسبه می‌شود:

نوع خودرو سهمیه ماهیانه
بنزینی 100 لیتر
دوگانه سوز 70 لیتر

*اطلاعات جدول فوق، براساس آخرین اطلاعیه‌های شرکت ملی پخش است.‌ 

البته شرکت ملی پخش، با هدف یکسان‌سازی سهمیه موجود در کارت سوخت پلاک معلولان با سایر پلاک‌ها و همچنین جهت جلوگیری از تغییر کارت سوخت در زمان تعویض پلاک خودرو، در آذرماه 99 خبر داده که قرار است سهمیه سوخت پلاک معلولان، مانند سایر خودروها شود؛ یعنی ماهانه 60 لیتر برای بنزینی‌ها یه 30 لیتر برای دوگانه‌سوزها. اما 40 لیتر باقیمانده نیز حذف نشده بلکه بصورت اعتباری، به مالک خودرو یا نماینده قانونی وی، اختصاص پیدا می‌کند.

شرکت ملی پخش همچنین گفته که این روش را برای خودروهای جانبازان نیز بصورت موفق، انجام داده و حالا نیز قرار است برای خودروهای پلاک معلولان نیز انجام شود.

زمان ذخیره سهمیه بنزین

از ابتدای اردیبهشت 99، حداکثر زمان ذخیره سهمیه بنزین در کارت سوخت وسایل نقلیه، معادل 9 ماه است. بنابراین بیشتر از 540 لیتر (9x60) نمی‌توان در کارت سوخت خودرو، ذخیره کرد.


مهم ترین اخبار بنزین در ایران

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطالب داغ و مهم زیر را هم از دست ندهید:

قیمت جدید بنزین در ایران

برای اطلاع از آخرین اخبار گرانی قیمت بنزین، افزایش قیمت بنزین، قیمت بنزین سهمیه‌ (بنزین یارانه ای)، قیمت بنزین سوپر و قیمت بنزین آزاد، مقاله قیمت بنزین را مطالعه کنید.

آمار مصرف بنزین در ایران

آخرین اخبار میزان مصرف بنزین در ایران، میانگین مصرف بنزین روزانه ایران، متوسط مصرف روزانه بنزین در سال، سرانه مصرف سوخت در کشور را در مقاله مصرف بنزین در ایران مطالعه کنید.

زمان واریز سهمیه بنزین اسنپ

برای اطلاع از نحوه ثبت نام سهمیه بنزین رانندگان اسنپ، نحوه استعلام سهمیه بنزین و زمان واریز سهمیه اسنپ در سامانه سماس، مقاله ثبت نام سهمیه بنزین اسنپ را مطالعه کنید.

ثبت نام کارت سوخت المثنی

برای اطلاع از چگونگی ثبت نام کارت سوخت المثنی، ثبت نام کارت سوخت خودرو، ثبت نام کارت سوخت موتورسیکلت و همچنین جهت آگاهی از مدارک لازم برای ثبت نام کارت سوخت خودرو شخصی، مقاله ثبت نام کارت سوخت را مطالعه کنید.

استعلام و پیگیری کارت بنزین

برای اطلاع از چگونگی پیگیری کارت سوخت خودرو، پیگیری کارت سوخت موتورسیکلت و همچنین استعلام کارت سوخت از شرکت پست، مقاله استعلام کارت هوشمند سوخت را مطالعه کنید.

تغییر رمز کارت سوخت خودرو

برای اطلاع از چگونگی دریافت رمز کارت سوخت خودرو، تغییر رمز کارت هوشمند سوخت و همچنین نحوه بازیابی رمز کارت سوخت در صورت فراموشی، مقاله راهنمای بازیابی رمز کارت سوخت را مطالعه کنید.

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما

5 دیدگاه

IHossein(215 روز پیش)

با سلام راننده نیسان هستم سهمیه اعتباری آبان ماه با بیست روز تاخیر واریز با نصف مبلغ همیشه دلیل خاصی داره

Melyardar(220 روز پیش)

باسلام چرا اعتبارسوخت وانت بارها راواریز نمیکنند ویا یک ماه واریز میشود ویک ماه واریز نمیشودلطفأ مثل یارانه ها یک روز از ماه را برای واریز مشخص کنند تا راننده ها بدانند چه روزی اعتبار واریز میشود درضمن اعتبارسوخت شهریور را هم واریز نکردند به خداوندی خدا ما راننده ها مشکلاتمان زیاد است دیگر با واریز نکردن این اعتبارها اذیتمان نکنید خدا راخوش نمیاد بریم بنزین ازاد بزنیم و از جیبمان بدیم زندگی ماراننده ها که همین جوری خیلی سخت است لطفأ اون دنیا را هم برای خودتان نگه دارید باتشکر

vahid2(236 روز پیش)

سلام. سهمیه بنزین وانت بارها از ابتدای آبان 1400 به میزان 10 لیتر کاهش یافته ولی هیج کجا اطلاع رسانی نمی کنند. خیلی خزنده این کار انجام شده. چرا شما در سایت اطلاع رسانی نمی کنید. این موضوع به شرکت پخش و پالایش فراورده های نفتی ابلاغ شده ولی به هیچ رسانه ای اطلاع رسانی نشده. من دیشب در جایگاه سوخت که میخواستم بنزین بزنم مطلع شدم. امروز تلفن زدم به شماره 09627 و با کارشناس صحبت کردم که سهمیه من برای آبان 110 لیتر واریز شده چرا؟ میگه آره ابلاغیه آمده برای شرکت پخش و پالایش فرآورده های نفتی که 10 لیتر از وانت بارها کم بشه. میگم پس چرا هیچ رسانه ای اطلاع نداره. میگه چون فقط به شرکت پخش و پالایش ابلاغ شده . همین!

Vahidsafdarypour(638 روز پیش)

سلام وقت بخیر ببخشید مزاحم شدم برای سهمیه بنزین وانت بارغبت نام کردم ولی کارت عابربانک میزنم تو جایگاه میگه نامعتبر رفتم از دوباره دفتر پیشخوان میگوید ثبت شده حالا من تهران کجا برم بابا چه شماره ای تماس بگیرم

rezasia(691 روز پیش)

سلام پول مابه‌التفاوت بنزین تیر ماه و هنوز نریختن در صورتی که باید تا دهم میریختن به حساب لطفاً پیگیری کنید. با تشکر

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید