ممنوعیت تردد و ثبت نام مجوز تردد بین شهری خودرو

تیر 1400: جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی شهرهای ایران، از تاریخ 31 تیرماه تا اطلاع ثانوی، در اپلیکیشن ماسک به‌روزرسانی شده و قابل مشاهده است. طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر 232 شهر در وضعیت قرمز، 117 شهر در وضعیت نارنجی و 99 شهر نیز در وضعیت زرد هستند.

همچنین توجه داشته باشید که رفت‌آمد در شهرهای قرمز، جریمه یک میلیون تومانی و در شهرهای نارنجی نیز جریمه 500 هزارتومانی را به همراه دارد.

ادامه ممنوعیت تردد بین شهری

تیر 1400: همزمان با موج پنجم کرونا و تعطیلات 6 روزه ادارات در تهران و البرز، پلیس راهور با انتشار اطلاعیه‌ای در تاریخ 28 تیرماه، از شهروندان خواست که از انجام هرگونه سفر غیرضروری خودداری کنند.

پلیس راهور ضمن یادآوری جریمه یک میلیون تومانی برای تردد در شهرهای قرمز و جریمه 500 هزار تومانی برای تردد در شهرهای نارنجی و زرد، همچنین گفته که در صورت مشاهده سفر شهروندان در هر کجا، خودروی آنها توسط افسران راهنمایی و رانندگی اعمل قانون می‌شود.

تردد در شهرهای شمالی ممنوع است

اردیبهشت 1400: تردد خودروها همچنان به شهرهای قرمز و نارنجی، ممنوع است. سردار حسینی (جانشین رئیس پلیس راهور) با اعلام این خبر در تاریخ 30 اردیبهشت‌ماه، گفته که براساس آخرین آمارهای وزارت بهداشت، هم‌اکنون 3 شهر قرمز و 262 شهر نارنجی داریم که رفت‌وآمد خودروها در تمام آنها ممنوع بوده و با جریمه همراه است.

سردار حسینی همچنین درباره نحوه تردد خودروها به شمال کشور نیز گفته که پلیس راهور، استان‌های مازندران، گیلان و گلستان را بصورت یکپارچه می‌بیند و تا زمانیکه وضعیت کرونایی همه آنها زرد نشود، سفر به هرکدام از این استان‌ها، ممنوع خواهد بود.

انجام تست کرونا در خودروها امکانپذیر شد

فروردین 1400: برای نخستین‌بار در کشورمان، انجام تست کرونا در خودرو، از تاریخ 29 فروردین 1400 و در دانشگاه شهید بهشتی تهران شروع شده است. شرایط انجام تست کرونا (PCR) در خودرو، به شرح زیر است:

1- یک روز قبل از مراجعه، به سایت اینترنتی tehrantest.com بروید و شماره پلاک خودرو به همراه شماره موبایل، اطلاعات خود و سایر متقاضیان همراه‌تان را در این سایت، ثبت کنید. 

2- در روز و ساعتی که انتخاب کرده‌اید، با خودروی شخصی‌تان و از ورودی درکه (تهران، اوین، میدان شهریاری، به سمت درکه)، وارد دانشگاه شهید بهشتی شوید. سپس مسیر مشخص شده را طی کنید تا به محل انجام تست کرونا برسید.

3- در زمان انجام تست کرونا، نیازی به پیاده‌شدن از خودرو ندارید و کارشناسان در کمتر از یک دقیقه، نمونه‌گیری را انجام می‌دهند.

4- هزینه انجام تست کرونا، قبل از نمونه‌گیری پرداخت می‌شود.

5- نتیجه نهایی تست، در سریع‌ترین زمان ممکن و بصورت پیامکی، به متقاضیان اعلام می‌شود. ضمن اینکه از طریق سایت «تهران تست» نیز مشاهده نتیجه تست، امکان‌پذیر است.


آمار روزانه شهرهای کرونایی ایران

برای اطلاع از آخرین آمار روزانه کرونا در ایران درباره وضعیت شهرهای قرمز کرونا (خیلی پرخطر)، شهرهای نارنجی کرونا (پرخطر)، شهرهای زرد کرونا (خطر متوسط) و همچنین شهرهای آبی کرونا (کم خطر) در سراسر کشور، لینک زیر را مشاهده کنید:

»» وضعیت آنلاین شهرهای کرونایی ایران

نرخ انواع جریمه های رانندگی

برای اطلاع از آخرین تغییرات نرخ جرایم راهنمایی و رانندگی و همچنین جهت آگاهی از جریمه های جدید پلیس راهور، لینک زیر را مشاهده کنید:

»» نرخ انواع جرایم راهنمایی و رانندگی

پرداخت خلافی خودرو

جهت اطلاع از انواع روش‌های استعلام خلافی خودرو و نحوه پرداخت جریمه خودرو، لینک زیر را مطالعه کنید:

»» استعلام و پرداخت خلافی خودرو


شرایط تردد خودروهای غیربومی در تهران

فروردین 1400: سردار حمیدی (رئیس پلیس تهران بزرگ) درباره تردد خودروهای غیربومی در تهران گفته که اگر مالکان این خودروها ساکن تهران هستند، حتما باید تعویض پلاک را انجام دهند اما اگر خودروها بدلایل کاری به به استان تهران رفت و آمد می‌کنند، ترددشان بلامانع است و فعلا جریمه نمی‌شوند.

علاوه بر این موضوع، ستاد ملی مقابله با کرونا نیز مجددا تاکید کرده که ساعت منع تردد شبانه تغییری نداشته و همچنان از 10 شب الی 3 صبح، تردد خودروها در معابر شهری ممنوع است.

آزادشدن تردد خودروها بین البرز و تهران

فروردین 1400: با اعلام وزارت بهداشت، از تاریخ 18 فروردین‌ماه، تمامی مراکز استان‌ها در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند. هم اکنون 129 شهرستان در وضعیت نارنجی، 51 شهرستان در وضعیت زرد و تنها 11 شهرستان در وضعیت آبی هستند.

همچنین سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور) از فرصت سه روزه پلیس برای خروج خودروهای غیربومی از شهرهایی که به تازگی به وضعیت نارنجی و قرمز تبدیل شده‌اند، خبر داده است. ضمن اینکه سردار هادیانفر درباره تردد خودروها در استان تهران و البرز گفته که با توجه به مجاورت این دو استان و همچنین باتوجه به اینکه شهروندان زیادی محل سکونت‌ و محل کارشان در این دو استان است، لذا تردد خودروهای پلاک تهران در استان البرز و همچنین تردد خودروهای البرز در استان تهران، بلامانع بوده و مشمول جریمه رانندگی نمی‌شود.

جریمه کرونایی را فورا پرداخت نکنید!

اسفند 99 | سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور ناجا) ضمن اشاره به ادامه ممنوعیت تردد شبانه در همه شهرهای آبی، زرد، نارنجی و قرمز از ساعت 9 شب تا 3 صبح، گفته که تردد خودروها در شهرهای نارنجی و قرمز همچنان ممنوع است لذا شهروندان باید از کمربندی شهرها عبور کنند. در شهرهایی که فاقد کمربندی هستند نیز از مسیرهای مشخص شده توسط پلیس راهور، امکان تردد خودروها وجود دارد.

سردار هادیانفر درباره جریمه کرونایی خودروها نیز مجددا یادآوری کرده که ارسال اولین پیامک جریمه، به معنی قطعی‌شدن جریمه نبوده و قابل پرداخت نیست و در همان متن جریمه هم ذکر شده که طی 72 ساعت توسط پلیس راهور، بررسی می‌شود. اما اگر پیامک جریمه دوم برای شهروندان ارسال شده باشد، به این معنی است که جریمه ثبت نهایی شده و باید آنرا پرداخت کنند.

دوربین ترددشمار فلاش نمی‌زند!

بهمن 99 | برخی‌ها تصور می‌کنند که دوربین‌های پلیس، در زمان ثبت تخلف، حتما فلاش می‌زنند و چون در زمان ترددهای شبانه (ساعات 21 الی 4 صبح)، این دوربین‌ها فلاش نمی‌زنند، پس تخلفی را هم ثبت نمی‌کنند. اما چنین چیزی صحت ندارد! 

طبق گفته‌های سردار حمیدی (رئیس پلیس تهران بزرگ) درباره نحوه ثبت تخلفات، ظاهرا فلاش‌زدن دوربین‌ها برای تخلفات سرعت است اما دوربین‌های ترددشمار، عملکرد متفاوتی دارند و حتی فلاش هم نمی‌زنند. سردار حمیدی همچنین گفته که مهم نیست خودروها در کدام لاین تردد کنند و حتی اگر در یک بزرگراه، خودروها در چندین لاین حرکت کنند، دوربین‌ها امکان ثبت ترددها همه خودروها را دارند. 


سایت ثبت نام مجوز تردد خودرو ویژه کرج

دی 99 | با اعلام فرمانداری کرج، سامانه مجوز الکترونیکی تردد بین شهری ویژه شهروندان کرج، از تاریخ 24 دی 99، به نشانی اینترنتی زیر، راه‌اندازی شده است:

»» سامانه اینترنتی مجوز تردد بین شهری - ویژه کرج ««

طبق اعلام فرمانداری کرج، صدور مجوز تردد بین شهری، فقط برای موارد زیر، امکان‌پذیر است:

  • افرادی که محل سکونت و محل کارشان در دو شهر مختلف باشد،
  • افرادی که فوریت‌های پزشکی و درمانی داشته باشند،
  • افرادی که فوریت‌های مرتبط با امور قضایی داشته باشند،
  • افرادی که یکی از بستگان درجه یک آنها فوت شده باشد.

گفتنی است بعد از راه‌اندازی سامانه مجوز تردد ویژه تهران، سامانه مجوز تردد کرج دومین سامانه‌ اینترنتی است که برای ثبت نام تردد بین شهری، ایجاد شده است.

سایت ثبت نام مجوز تردد خودرو ویژه تهران

به منظور جلوگیری از شیوع کرونا، از تاریخ 16 دی 1399، سامانه ثبت نام آنلاین برای ثبت مجوز تردد بین شهری راه‌اندازی شده است. جهت درخواست صدرو مجوز تردد بین شهری، کافی است به سامانه اینترنتی ثبت تردد آنلاین تحت نظارت وزارت کشور، به نشانی زیر مراجعه کنید:

»» سامانه اینترنتی مجوز تردد بین شهری - ویژه تهران ««

البته بدلیل حجم بالای مراجعات، ممکن است در ساعاتی از روز، این سایت در دسترس نباشد، لذا در صورت مشاهده «پیغام خطا» صبور باشید! و در زمان دیگری دوباره به این سایت، مراجعه کنید.

زمان ثبت نام مجوز تردد بین شهری

شهروندان تهرانی همه روز از ساعت 14 الی 18 می‌توانند برای درخواست مجوز تردد بین شهری، به سایت اینترنتی مذکور، مراجعه کنند.

نحوه ثبت نام در سایت وزارت کشور

برای ثبت درخواست مجوز تردد، ابتدا باید وارد سامانه اینترنتی وزارت کشور شوید. بنابراین اگر تاکنون در این سامانه ثبت نام نکرده‌اید، باید از قسمت ایجاد حساب کاربری، ابتدا در این سایت، ثبت نام کنید.

در تصویر زیر، اطلاعات لازم جهت ثبت نام در سامانه وزارت کشور را مشاهده می‌کنید. توجه داشته باشید که «رمز عبور» را باید در هر دو باکس (مشخص شده در تصویر زیر) وارد کنید.

بعد از فشردن دکمه «ثبت عضویت»، اگر همه مراحل را درست انجام داده باشید، بلافاصله وارد حساب کاربری‌تان می‌شوید و تصویر زیر را خواهید دید.

حالا از منوی سمت راست حساب کاربری، می‌توانید به قسمت «پروفایل» بروید و سایر اطلاعات ثبت نام را تکمیل کنید. همچنین می‌توانید از قسمت «درخواست‌های من» از آخرین وضعیت صدور مجوز یا عدم صدور مجوز برای درخواست‌ ترددتان، مطلع شوید.

همچنین جهت ثبت درخواست مجوز نیز به قسمت «درخواست جدید» بروید. بعد از آپلود مدارک موردنظر، یک «کد رهگیری» برای‌تان صادر می‌شود که هم از طریق سامانه اینترنتی و هم از طریق پیامک، این کد در اختیارتان قرار می‌گیرد. همچنین در زمان آپلود مدارک، دقت داشته باشید که:

  • تصاویر حتما باید فرمت JPG داشته باشند.
  • حجم تصاویر مدارک، حداکثر باید 512 کیلوبایت باشد.
  • اگه تصاویر مدارک توسط موبایل عکسبرداری شده، تصاویر حتما باید با کیفیت و خوانا باشند.

مدارک لازم برای درخواست مجوز تردد کاری

اگر محل سکونت و محل کارتان، در دو شهر مختلف است، باید مدارک زیر را جهت گرفتن مجوز تردد بین شهری، در سایت آپلود کنید:

1- تصویر کارت شناسایی خودرو یا برگه سبز خودرو،

2- تصویر سند مالکیت خانه یا تصویر اجاره نامه،

3- تصویر گواهی اشتغال به کار (مانند صفحه اول دفترچه بیمه یا معرفی‌نامه شغلی یا کارت شناسایی فرد شاغل و ...)

4- تصویر یکی از قبض‌های خدماتی (یا قبض گاز یا قبض برقی یا قبض آب)

مدارک لازم برای درخواست مجوز تردد پزشکی

اگر بدلایل پزشکی، مجبور به تردد بین شهری هستید، باید مدارک زیر را در سایت، آپلود کنید:

1- تصویر کارت شناسایی خودرو یا تصویر برگه سبز خودرو،

2- تصویر مدارک پزشکی (که الزام حضور بیمار در آنها درج شده باشد)،

3- تصویری یکی از قبض‌های خدماتی.

استعلام و پیگیری مجوز تردد بین شهری

برای پیگیری تایید یا عدم تایید درخواست مجوزتان، لازم نیست کاری انجام دهید! فقط باید منتظر پیامک باشید. کارشناسان وزارت کشور، از ساعات 18 الی 24، مدارک همه متقاضیان تردد بین شهری را بررسی می‌کنند و در صورت تاییدیه مدارک، نتیجه درخواست‌تان به همان شماره موبایلی که با ثبت نام کرده بودید، پیامک می‌شود.

اما از آنجایی که ممکن است بدلایل مخابراتی، پیامک را به موقع دریافت نکنید، می‌توانید به کمک «کد رهگیری»، دوباره به حساب کاربری‌تان مراجعه کنید و در قسمت «پیگیری کد رهگیری»، از آخرین وضعیت درخواست‌تان مطلع شوید.

چرا درخواست مجوز تردد تایید نمی‌شود؟

1- طبق اعلام فرمانداری تهران، صدور مجوز تردد بین شهری با اولویت درخواست‌های قضایی، پزشکی، اقتصادی و کشاورزی است. بنابراین سایر درخواست‌های تردد که عمدتا مربوط سفرهای غیرضروری است، تایید نخواهد شد.

2- همچنین توجه داشته باشید که اگر مدارک و تصاویر آپلود شده در سامانه اینترنتی، بی‌کیفیت یا ناخوانا باشد، درخواست مجوز ترددتان لغو می‌شود. بنابراین قبل از بارگذاری مدارک در سایت، حتما از صحت آنها مطمئن شوید.

تردد شبانه در کدام شهرها ممنوع است؟

طبق مصوبه 6 دی 99 ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد شبانه انواع وسایل نقلیه از ساعت 21 الی 3 صبح، در تمامی شهرهایی که وضعیت قرمز، نارنجی، زرد و آبی دارند، ممنوع است. مگر آنکه خودروها، مجوز تردد شبانه داشته باشند. این ممنوعیت تردد شبانه، تا اطلاع ثانوی، ادامه خواهد داشت.

جریمه تردد شبانه چقدر است؟

تردد غیرمجاز شبانه، مشمول جریمه راهنمایی و رانندگی است که در هر 24 ساعت معادل 200 هزار تومان است. این جریمه هم توسط افسران پلیس و هم توسط دوربین‌های پلیس، ثبت می‌شود.

جریمه تردد بین شهری چقدر است؟

نرخ جریمه تردد بین شهری که در زمان خروج از شهرها یا ورود به شهرها، ثبت می‌شود، متفاوت بوده و مبلغ جریمه آن، بستگی به وضعیت کرونایی شهرها دارد.

بعنوان مثال جریمه ورود و خروج غیرمجاز در شهرهای نارنجی، معادل 500 هزار تومان است اما در شهرهای قرمز، این جریمه معادل یک میلیون تومان خواهد بود.

با کجا تماس بگیریم؟

شهروندان تهرانی جهت کسب راهنمایی برای ثبت نام در سایت و همچنین جهت اطلاعات بیشتر درباره ثبت درخواست تردد بین شهری، با شماره تلفن‌های 02188750238 و 02188759951 تماس بگیرید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

4 دیدگاه

09178948955(46 روز پیش)

پلاک جدید شیراز 83ص میباشد که قبلا مال شهرستان فارس بوده ،یعنی سیستم دوربین راهور به روز رسانی نمیشه که بدونن کدوم پلاک مال کجا هست ؟که حالا بدون هیچ تخلفی برات جریمه یک ملیونی بیاد ،برای تردد داخل شهر خودت .،ظلم وبی عدالتی تا کی ؟چراامثال من باید تاوان اشتباه سیستم راهور را پرداخت کنیم ،

Maryammln210(192 روز پیش)

سلام‌.وقت بخیر.سایت تغییر کرده.و برای ثبت شماره vin که هفده رقم هست رو بیشتر از شانزده رقم نمیشه وارد کرد.چه کار باید کرد؟

09303210700 (49 روز پیش)

این مشکل هنوز هست. راه حلش چیه؟

haniehbs (182 روز پیش)

سلام من هم همین مشکل رو دارم باید چیکار کنیم مشکل شما حل نشد؟