اثرات منفی استفاده از موبایل هنگام رانندگی

بر اساس گزارش‌های موسسات بیمه‌ای آمریکا، نیمی از رانندگان این کشور بعد از تماس تصویری با موبایل خود، با مشکل تمرکز روی جاده روبرو می‌شوند. این اتفاق منجر به افزایش 24 درصدی تلفات رانندگی می‌شود.

طبق مطالعات موسسه پژوهشی ویکفیلد، 54 درصد از هزار و 800 مصاحبه‌شونده اعلام کرده‌اند که بعد از یک تماس تصویری با مشکل تمرکز در رانندگی مواجه شده‌اند. آمریکایی‌ها در سال 2020 بیش از 4.5 تریلیون کیلومتر رانندگی کرده‌اند که در مقایسه با سال 2019 کاهشی 13.2 درصدی را نشان می‌دهد. البته این کاهش بیشتر به دلیل شیوع ویروس کرونا بوده است. با این حال طبق گزارش NHTSA (اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌‌های آمریکا) علیرغم این کاهش رفت و آمد، حوادث رانندگی 8 درصد افزایش پیدا کرده است. این یعنی براساس میزان مسافت پیموده شده، تلفات تا 24 درصد رشد کرده است که بزرگ‌ترین جهش را از سال 1924 نشان می‌دهد.

افزایش تلفات رانندگی به عوامل مختلفی برمی‌گردد. اما یکی از مهم‌ترین عواملی که انتظارش را ندارید، تماس تلفنی تصویری یا همان ویدیو کنفرانس است. طبق مطالعات موسسه پژوهشی ویکفیلد، 54 درصد از هزار و 800 مصاحبه‌شونده اعلام کرده‌اند که بعد از یک تماس تصویری با مشکل تمرکز در رانندگی مواجه شده‌اند.

برخی از رانندگان به دلیل استفاده افراطی از فناوری دچار حواس‌پرتی می‌شوند. به نظر می‌رسد افزایش زمان صرف‌شده در خانه و تماشای صفحه‌نمایش مانند موبایل، کامپیوتر و تلویزیون موجب شده توانایی ما برای مقاومت در برابر فناوری‌های دیگر آن هم در زمان رانندگی کاهش پیدا کند.

به گفته الکس تیم، مدیرعامل شرکت بیمه Root که سفارش این پژوهش را داده، ویروس کرونا شیوه تعامل کاربران با وسایل نقلیه را تغییر داد. همان‌طور که بسیاری از افراد به طور ناگهانی به فضای مجازی رجوع کرده‌اند، اعتماد آمریکایی‌ها به فناوری‌ مدرن نیز به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا کرده است. این اتفاق باعث شده اکثر رانندگان این رفتارهای خطرناک را در خودرو نیز تکرار کنند.

طبق این گزارش 66 درصد مصاحبه‌شوندگان اعلام کرده‌اند در هنگام رانندگی موبایل‌هایشان را نگاه کرده‌اند که 8 درصد بیشتر از سال 2019 است. از سوی دیگر موسسه بیمه ایمنی بزگراه‌های آمریکا یا همان IIHS نیز می‌گوید بررسی موبایل به طور متوسط 4.6 ثانیه طول می‌کشد. این زمان در حالی که سرعت خودرو 88 کیلومتر برساعت باشد، معادل طی کردن یک زمین فوتبال است.

مترجم : نیما حدادی

منبع : carscoops.com