ائولوس GS مدل 2021

فنگشن (Fengshen)، نام یکی از برندهای قدیمی دانگ‌فنگ (DFM) بود که حدود یک دهه پیش، کارش را شروع کرد. اما در سال 2018 و زمانی که قرار شد محصولات لوکس‌تر، با کیفت بهتر و طراحی شیک‌تر در بازار چین عرضه کند، دانگ‌فنگ هم نام تجاری‌اش را به اِئولوس (Aeolos) تغییر داد و لوگوی جدیدی برای آن ساخت.

GS در واقع نسخه کراس‌اور سدان Yixuan است و به لحاظ فنی، تفاوتی با آن ندارد.در زمان نوشتن این متن، در میان اعضای خانواده ائولوس، فقط نام یک سدان به چشم می‌خورد که نامش ایی‌شوآن (Yixuan) است. سدانی که احتمال مونتاژ آن توسط بهمن موتور، وجود دارد. اما همین سدان، یک نسخه کراس‌اور هم دارد که نامش را Yixuan GS گذاشته‌اند ولی ما به اختصار، آنرا ائولوس جی‌اس، صدا می‌زنیم.

ائولوس GS با همان پلتفرم ساخته شده، پس طبیعی است که ابعاد مشابهی با نسخه سدان داشته باشد. اما از آنجایی که عرض و ارتفاعش، اندکی بیشتر شده، حالا فضای صندوق بزرگتری (نسبت به نسخه سدان) را در اختیارتان قرار می‌دهد. در جدول زیر، تفاوت اندازه‌های هر دو مدل را به خوبی مشاهده می‌کنید.

ابعاد Yixuan Yixuan GS
طول 4660 میلیمتر 4610 میلیمتر
عرض 1812 میلیمتر 1830 میلیمتر
ارتفاع 1490 میلیمتر 1600 میلیمتر
فاصله محوری 2680 میلیمتر 2680 میلیمتر
حجم صندوق 454 474 لیتر

*اطلاعات جدول فوق، از سایت خودروساز گردآوری شده است.

در قسمت فنی نیز، ائولوس GS با همان موتور و گیربکسی قابل سفارش است که قبلا هم در نسخه صندوقدارش، استفاده شده بود. مشتریان یا می‌توانند تیپ 200T را با موتور 3 سیلندر و گیربکس دستی سفارش دهند، یا می‌توانند به سراغ تیپ 230T بروند و موتور قوی‌تر 4 سیلندر را با گیربکس اتومات داشته باشند.

تیپ 200T 230T
نوع موتور 3 سیلندر 4 سیلندر توربو
حجم موتور 1.0 لیتر 1.5 لیتری
قدرت 125 اسب بخار 150 اسب بخار
گشتاور 196 نیوتن متر 230 نیوتن متر
گیربکس 5 دستی 6 دوکلاچه اتومات
مصرف ترکیبی 5.6 لیتر 6.4 لیتر

*اطلاعات جدول فوق، از سایت خودروساز گردآوری شده است.

اما از سال 2021، خریداران ائولوس GS می‌توانند پکیج ظاهری جدیدی بنام Black Samurai را هم سفارش دهند که در آن، رنگ بدنه به مشکی براق تغییر کرده، رینگ‌ها نیز با مدل 5 پره دوبل مشکی، جایگزین شده‌اند و اگر به درون آنها دقت کنید، کالیپرهای قرمزرنگ ترمز را هم می‌بینید. همچنین علاوه بر لوگوی Aeolos، قسمت‌هایی از بدنه نیز با رنگ قرمز، تزئین شده‌اند.

درون کابین هم تغییر خاصی رخ نداده و فقط تریم طرح کربن برای داشبورد و چرم مشکی با دوخت قرمز برای صندلی‌ها، جلب توجه می‌کند. البته دانگ‌فنگ گفته که در این نسخه، از سیستم عامل WindLink X ارتقایافته برای سیستم چندرسانه‌ای خودرو استفاده کرده که قابلیت بیشتری برای سازگاری با اپلیکیشن‌ها و همچنین همگام‌سازی با اسمارت‌فون‌ها را دارد.

ائولوس GS مدل 2021، در ارزان‌ترین مدلش، فقط 70 هزار یوآن یا تقریبا 11 هزار دلار قیمت دارد. گران‌ترین مدلش نیز حدود 100 هزار یوآن یا تقریبا 14 هزار دلار می‌ارزد. چانگان CS35 پلاس، اوشان X5 و هاوال M6 از جمله رقبای این کراس‌اور ارزان‌قیمت ائولوس هستند.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما