رونمایی از کراس‌اور اسمارت

برند اسمارت برای نخستین بار در سال 2005، ایده عرضه یک کراس‌­اور را در قالب یک کانسپت و در جریان نمایشگاه خودرو فرانکفورت به معرض نمایش گذاشت. خودروی مذکور که از زیرساخت مشترک با مرسدس‌بنز GLK بهره‌­مند بود، اسیر تبعات ناشی از مشکلات مالی دایملر-کرایسلر شد و به خط تولید راه نیافت.

کانسپت اسمارت #1 از پایه و اساس به عنوان یک خودروی برقی طراحی شده و فاصله بین محورهای آن برابر با 2.75 متر است.حال با گذشت 16 سال و در دورانی که خودروهای شاسی­‌بلند بیش از هر زمان دیگر محبوبیت زیادی به دست آورده‌­اند، ایده عرضه یک کراس‌اور توسط برند اسمارت بار دیگر مطرح شده است.

اکنون برند اسمارت که به عنوان شرکتی با شراکت 50/50 درصدی بین دایملر و جیلی شناخته می­‌شود، کانسپت #1 را در نمایشگاه مونیخ به معرض نمایش درآورده است، تا نه تنها از اراده این برند برای تولید خودروهای برقی خبر دهد بلکه توانایی این شرکت در طراحی محصولات بزرگ‌تر از مدل‌های فعلی را نیز به رخ بکشد.

طول، عرض و ارتفاع کانسپت اسمارت به ترتیب برابر با 4.29، 1.91 و 1.7 متر است، که آن را در ردیف مینی کانتری من قرار می­‌دهد. کانسپت اسمارت #1 از پایه و اساس به عنوان یک خودروی برقی طراحی شده و فاصله بین محورهای آن برابر با 2.75 متر است، که برای خودرویی در این ابعاد قابل توجه است.

کانسپت برقی کراس‌اور اسمارت

هرچند Concept #1 به صورت یک خودروی چهارنفره معرفی شده، اما قرار است در نسخه نهایی شاهد سه صندلی در ردیف عقب باشیم تا قابلیت کاربردی این کراس‌اور کوچک زیرسوال نرود.

کراس اور برقی اسمارت

به جزء ابعاد بدنه و چیدمان صندلی­‌ها، فعلاً هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره سایر مشخصات فنی کراس‌اور اسمارت در دسترس نیست. در بهترین پیکربندی این خودرو می‌توان منتظر پیمایش 690 کیلومتری با یک بار شارژ باشیم. البته این عدد مربوط به چرخه NEDC چین است و این یعنی ممکن است شرکت مجبور باشد برای بازارهای جهانی این دامنه پیمایش را کاهش دهد.

رینگ‌های 21 اینچی، نوار چراغ‌های LED در جلو و عقب، جلوپنجره بزرگ و جزئیات برنزی رنگ در سپر و حاشیه سقف، مهمترین ویژگی­‌های ظاهری Concept #1 است، که ظاهر آن را کاملاً از محصولات فعلی اسمارت متمایز کرده.

سقف شیشه‌­ای پانوراما، نمایشگر بزرگ 12.8 اینچی لمسی و رنگ روشن صندلی­‌ها هم موارد قابل ذکر درباره این کانسپت است.

کابین کانسپت برقی کراس اور اسمارت

نسل جدید سیستم اطلاعات سرگرمی، پشتیبانی از شارژ بی‌سیم تلفن همراه و بروزرسانی نرم­‌افزاری، شعاع حرکتی وسیع و فرمان‌پذیری عالی، بخشی از اهداف تعیین شده دایملر و جیلی درمورد نسخه نهایی کراس‌اور اسمارت است، که به علاقمندان وعده داده شده.

قرار است کراس‌اور اسمارت در چین تولید شود و از سال آینده میلادی در همان کشور و البته قاره اروپا به فروش برسد.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : motor1.com