معرفی نیسان جوک Rally Tribute

شرکت نیسان برای گرامیداشت پنجاهمین سالگرد پیروزی مدل 240Z در رالی شرق آفریقا در سال 1971، اقدام به معرفی نسخه ویژه­‌ای از نیسان جوک با عنوان Rally Tribute Concept نموده است.

هرچند جوک Rally Tribute Concept فعلاً تنها در حد تصاویر کامپیوتری باقیمانده، اما شرکت نیسان این خودرو را با پیشرانه هیبرید تصور کرده است.بدنه این کراس‌­اور کوچک همچون مدل حاضر در مسابقه رالی با رنگ‌های قرمز تیره و مشکی تزئین شده است. ارتفاع بدنه برای ایجاد شباهت بیشتر با خودروهای رالی افزایش یافته و لبه گلگیرها نیز به بدنه پیچ شده تا فضای لازم برای تایرهای بزرگ فراهم شود.

تغییراتی در جلو و عقب بدنه اعمال شده تا فاصله انتهای بدنه تا چرخ‌ها کاهش یابد. یک جفت چراغ LED دایره‌­ای شکل روی کاپوت و چند چراغ LED هم روی ریل سقفی نصب شده است. از نصب شیشه عقب صرف نظر شده تا فضای لازم برای قرارگیری دو تایر زاپاس فراهم شود.

هرچند جوک Rally Tribute Concept فعلاً تنها در حد تصاویر کامپیوتری باقیمانده، اما شرکت نیسان این خودرو را با پیشرانه هیبرید تصور کرده است. به نظر می‌رسد به علت گشتاور لحظه­‌ای موتورهای برقی، ایده استفاده از پیشرانه هیبرید برای این خودروی رالی مورد توجه نیسان قرار گرفته باشد.

نیسان جوک Rally Tribute

نیسان مدتی است که با قطع عرضه جوک در ایالات متحده، مدل کیکس را جایگزین آن نموده است. نسل جدید جوک که از سال 2020 در اروپا معرفی شده نسبت به مدل قبل با افزایش ابعاد روبرو شده است و به همین علت فضای بیشتری در اختیار سرنشینان قرار می­‌دهد. این خودرو در حالت استاندارد به پیشرانه یک لیتری سه سیلندر توربوشارژ با 112 اسب‌­بخار قدرت مجهز شده است، که بنابر سفارش مشتری به جعبه‌دنده شش سرعته دستی یا هفت سرعته دوکلاچه اتوماتیک متصل می­‌شود.

نیسان 240Z نسخه رالی

در سال 1971، نیسان 240Z تحت هدایت ادگار هرمان و هانز شولر به عنوان راننده و نقشه‌­خوان، موفق به کسب پیروزی در مسابقات رالی شرق آفریقا شد. افزایش ارتفاع بدنه، تایرهای بزرگ مناسب برای مسیرهای ناهموار، چراغ‌های سه­‌گانه روی کاپوت و همچنین چراغ‌های روی ستون A، تغییرات اعمال شده روی بدنه این خودرو بود.

دو نمونه دیگر از این خودرو در همان مسابقه موفق به کسب رتبه دوم و هفتم شدند. نیسان خودروی برنده رالی را در سال 2013 بازسازی کرد و در مجموعه میراث خود در شهر زاما در ژاپن به معرض نمایش گذاشت.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : motor1.com