نخستین خودروی چینی با قوای هیبرید تویوتا

معرفی گک ترامپچی GS8 مدل 2022

7 تیر 1400 14:00

پس از انتشار چند تصویر در روزهای گذشته، امروز عکس‌های ترامپچی GS8 مدل 2021 به صورت رسمی منتشر شد. این خودرو که به عنوان شاسی‌­بلند پرچمدار ترامپچی، یکی از برندهای زیرمجموعه جی­‌ای­‌سی یا گک (GAC) شناخته می­‌شود، نخستین بار در سال 2016 پا به عرصه گذاشته و در سال 2020 هم بروزرسانی شد.

مهمترین نکته درباره نسل جدید گک ترامپچی GS8 را باید در اضافه شدن سامانه هیبرید تویوتا دانست، چراکه نخستین خودروی چینی است که این سامانه را در اختیار دارد.طرح ابتدایی این خودرو توسط مدیر طراحی گک یعنی فن ژانگ (Fan Zhang) به روی کاغذ آمد، کسی که در سال‌های 2000 عضو تیم طراحی مرسدس‌بنز بود.

ترامپچی GS8 پس از ورود به بازار با استقبال گرم خریداران مواجه شد و توانست نخستین شاسی‌­بلند چینی با قیمت بیش از 30 هزار دلار باشد که موفق به ثبت فروش 10 هزار دستگاه ظرف یک ماه شده است. آمار فروش این مدل در سال 2017 به یکصد هزار دستگاه رسید که در میان تمام شاسی‌بلندهای چینی بی­‌همتا بود.

البته از آن زمان تاکنون روند تولید این خودرو با برخی مشکلات روبرو بوده که یکی از مهمترین آن‌ها یعنی مشکل تامین جعبه‌دنده از شرکت آیسین، به کاهش تیراژ تولید ترامپچی GS8 منجر شده است. بروز برخی مشکلات کیفی هم در کاهش استقبال خریداران بی­‌تاثیر نبوده تا جایی که اعمال بروزرسانی در سال 2020 هم نتوانست تغییر خاصی در میزان فروش ایجاد کند. اما ترامپچی امید خود را از دست نداده و با معرفی ترامپچی GS8 مدل 2022 در اندیشه تکرار موفقیت­‌های قبلی است.

گک ترامپچی GS8 مدل 2022

طول، عرض، ارتفاع و فاصله میان محورهای GS8 مدل 2022 به ترتیب برابر با 4.98، 1.95، 1.78 و 2.92 متر است که نسبت به مدل قبلی، به ترتیب 145، 40 و 120 میلی‌متر افزایش در طول، عرض و ارتفاع را نشان می­‌دهد.

فرم ایستاده جلوپنجره، فرم عمودی و البته غیرمعمول چراغ‌های جلو و کاهش عرض چراغ‌های عقب، مهمترین تغییرات ظاهری اعمال شده بر نسل جدید ترامپچی GS8 است.

Trumpchi GS8 2021

قرار است این خودرو در دو نسخه با پیشرانه 2 لیتری توربوشارژ به همراه جعبه‌دنده 8 سرعته اتوماتیک یا هیبرید 2 لیتری عرضه شود.

مهمترین نکته درباره نسل جدید ترامپچی GS8 را باید در اضافه شدن سامانه هیبرید دانست مخصوصاً که سیستم مذکور، نسل چهارم THS یا سامانه هیبرید تویوتا بوده و گک ترامپچی GS8 نخستین خودروی چینی است که این سامانه را در اختیار دارد. براساس اعلام رسانه­‌های چینی، این امتیاز به علت مشارکت GAC با خودروساز ژاپنی در توسعه THS به این خودروساز اعطاء شده است.

البته از زمانی که تویوتا شروع به واگذاری امتیاز این فناوری به برندهای نیسان و لکسوس نموده، سامانه مختص خودروهای خود را به اسم HDS نامگذاری کرده، اما به هرحال استفاده از فناوری تویوتا در یک خودروی چینی امری بسیار بی‌­سابقه و دور از انتظار است چراکه این شرکت ژاپنی معمولاً رابطه­‌ای خصومت‌­آمیز با خودروسازان چینی دارد.

 گک ترامپچی GS8 مدل 2022

براساس اعلام سایت اتوهوم (autohome)، گک ترامپچی GS8 جدید بین سپتامبر تا اکتبر جاری عرضه خواهد شد. فعلاً از قیمت این خودروی هفت نفره اطلاعی در دسترس نیست اما نسل قبلی با قیمت 29 هزار دلار به فروش می‌رسید.

بد نیست بدانید تویوتا قصد دارد از ماه ژوئن، فروش نسل جدید هایلندر را در بازار چین آغاز نماید، خودرویی که از فناوری هیبرید مشابه با گک GS8 بهره‌مند شده است. گذشته از مشخصات و ویژگی­‌ها، انتظار می‌­رود قیمت فروش این دو خودرو مهمترین عامل برای جداسازی طیف خریداران آن‌ها باشد.

دیدگاه کاربران