عرضه خودروی پرنده هیوندای تا سال 2030

اگر فکر می­‌کنید جدول زمان­‌بندی شرکت‌های خودروسازی برای خاتمه استفاده از پیشرانه‌­های درون­‌سوز تا سال 2030 بیش از حد افراطی است، بهتر است به برنامه‌­ریزی هیوندای برای عرضه خودروهای پرنده توجه کنید.

شرکت هیوندای از سال 2019، بودجه‌­ای به مبلغ یک و نیم میلیارد دلار برای مدت شش سال درنظر گرفته است، که به منظور توسعه خودروهای پرنده صرف خواهد شد.براساس گزارش گاردین، آقای مایکل کول (Michael Cole) مدیر شعبه هیوندای در اروپا، اعلام نموده که این خودروساز کره‌­ای سرمایه­‌گذاری عظیمی در حوزه خودروهای پرنده انجام داده و این‌گونه خودروها را به عنوان بخشی از آینده می‌داند.

اما پیش از این‌که در ذهن خود نسل آینده هیوندای النترا را به صورت خودرویی با دو بال تصور کنید، بهتر است در جریان برخی نکات مهم قرار بگیرید. اولین مورد این‌که خودروهای پرنده (لااقل در آینده نزدیک) در قالب تاکسی­‌های هوایی به میدان می­‌آیند نه خودروی شخصی. دومین نکته به فرم ظاهری آن‌ها مربوط می­‌شود که براساس پیش‌­بینی­‌ها، چیزی بین هلیکوپتر و پهپاد خواهد بود.

با تمام این‌ها، درصورتی که هیوندای بتواند به برنامه بلندپروازانه خود جامه عمل بپوشاند، به موفقیتی تاریخی دست پیدا کرده است.

آقای کول در جریان نشست خبری به زمان موردنیاز برای به ثمر رسیدن این پروژه اشاره کرده، که شاید چندان هم طولانی نباشد چراکه ایشان صراحتاً به پایان دهه جاری اشاره کرده است. وی استفاده از ناوگان تاکسی هوایی شهری و بین شهری را چاره‌­ای برای خالی کردن فضای شهرها و کاهش آلودگی دانسته است.

خودروی پرنده هیوندای برای سال 2030

نکته قابل توجه این‌که بازه زمانی اعلام شده توسط ریاست بخش اروپایی هیوندای برای ساخت خودروی پرنده، بسیار محتاطانه‌تر از تاریخی است که پیش از این توسط مدیر این برند در ایالات متحده اعلام شده است. آقای خوزه مونوز سال 2025 را به عنوان زمان معرفی خودروهای پرنده هیوندای اعلام کرده بود.

صرف‌نظر از زمان آغاز به فعالیت این وسایل نقلیه، موسسه مالی Morgan Stanley ارزش بازار خودروهای پرنده را تا سال 2040 برابر با هزار میلیارد دلار پیش‌­بینی کرده است. شرکت هیوندای نیز از سال 2019، بودجه‌­ای به مبلغ یک و نیم میلیارد دلار برای مدت شش سال درنظر گرفته که به منظور توسعه خودروهای پرنده صرف خواهد شد.

البته هیوندای تنها خودروسازی نیست که در این زمینه مشغول به فعالیت شده است، چراکه شرکت‌های جیلی، تویوتا و مرسدس‌بنز نیز به سرمایه‌گذاری در این فناوری علاقه نشان داده‌­اند.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : carscoops.com