شرایط خرید لاستیک دولتی

در مقاله امروز درباره لاستیک دولتی صحبت می‌کنیم و نحوه خرید تایر دولتی به همراه مدارک لازم برای ثبت نام لاستیک دولتی را خواهیم گفت. در انتهای مقاله نیز درباره چگونگی خرید لاستیک ماشین سنگین از سامانه کالا توضیح می‌دهیم و به شما خواهیم گفت که چگونه با حواله لاستیک، می‌توان لاستیک سنگین را با نرخ دولتی خریداری کرد.

تفاوت لاستیک دولتی با لاستیک آزاد

همان تفاوتی که میان دلار رسمی با دلار آزاد هست، یا همان تفاوتی که میان قیمت خودرو در بازار و قیمت خودرو در کارخانه وجود دارد، برای لاستیک‌ها هم صدق می‌کند. در این روزها بدلیل وجود واسطه‌های مختلف میان تولیدکننده و مصرف‌کننده، قیمت لاستیک با نرخ آزاد، با قیمت لاستیک با نرخ شرکتی، تفاوت معناداری پیدا کرده است و هرچقدر که سایز تایر بزرگ‌تر باشد یا کاربری تایر، خاص‌تر باشد، این تفاوت قیمت نیز بیشتر خودنمایی می‌کند.

می‌گویند اصلی‌ترین دلیل وجود این اختلاف قیمت، عدم تناسب عرضه و تقاضا و همچنین افزایش هزینه‌های نگهداری و انبارداری است و به همین دلیل، فروشندگان تایر مجبورند تا برای جبران بخشی از هزینه‌های‌شان، قیمت فروش لاستیک را در بازار، افزایش دهند. در چنین شرایطی، مصرف‌کنندگان به دنبال دریافت لاستیک با نرخ دولتی می‌روند. اما منظورمان از عبارت «لاستیک دولتی» چیست؟

قیمت لاستیک دولتی

قیمت لاستیک دولتی، همان قیمتی است که توسط تولیدکنندگان تایر اعلام می‌شود و نهادهای نظارتی نیز آنرا تایید می‌کنند. بنابراین برای اطلاع از قیمت تایر تولیدی، کافی است به نمایندگان فروش تایرسازان بروید یا به سامانه اینترنتی تایرسازان ایرانی، مراجعه کنید. اما در محاسبه قیمت لاستیک دولتی، باید دو نکته مهم را بدانید:

1- قیمت لاستیک دولتی، ممکن است بدون «مالیات بر ارزش افزوده» اعلام شود. بنابراین اگر تایرسازان، مالیات را در لیست قیمت‌شان لحاظ نکرده باشند، شما باید حدود 9% به قیمت لاستیک دولتی آنها، اضافه کنید.

2- قیمت لاستیک دولتی، ممکن است بدون «کرایه حمل» اعلام شود. البته این هزینه، فقط در زمانی لحاظ می‌شود که برای دریافت لاستیک دولتی از طریق سامانه‌های فروش اینترنتی، اقدام کرده باشید. بنابراین اگر تایرسازان، هزینه‌های مربوط به کرایه را لحاظ نکرده باشند، باید مبلغی معادل 2% الی 5% را به قیمت لاستیک دولتی آنها، اضافه کنید.

مدارک لازم برای خرید لاستیک دولتی

جهت دریافت لاستیک دولتی، باید مدارک زیر را به فروشندگان ارائه دهید:

  • کارت ملی مالک خودرو
  • کارت ماشین یا سند خودرو (برگه سبز)

همچنین اگر قصد خریداری لاستیک دولتی برای خودروهای سنگین را دارید، باید «حواله لاستیک» را هم به فروشنده ارائه دهید.

خرید غیرحضوری لاستیک دولتی

اولین روش برای دریافت لاستیک دولتی، مراجعه به سامانه اینترنتی شرکت‌هاست که در ادامه، برخی از معروف‌ترین این شرکت‌ها را معرفی می‌کنیم.

خرید اینترنتی لاستیک دولتی بارز

برای خرید لاستیک دولتی بارز، باید به سامانه این شرکت به نشانی اینترنتی barez.com مراجعه کنید. برای خرید لاستیک بارز با نرخ دولتی، باید چندین نکته مهم را بدانید:

1- مشتریان ساکن تهران و مشهد، برای خرید لاستیک دولتی، باید از طریق سامانه نوبتدهی بارز به نشانی اینترنتی pos.barez.com برای انتخاب نوع تایر و تاریخ تحویل گرفتن تایر، اقدام کنند. مشتریان سایر شهرها، می‌توانند از طریق نمایندگی فروش بارز برای دریافت لاستیک بارز با نرخ دولتی، اقدام کنند.

2- لاستیک دولتی بارز را می‌توان در هر سال، حداکثر به تعداد 4 حلقه خریداری کرد.

3- اگر مالک، دارای دو خودروی مختلف باشد، فقط برای یکی از خودروها، امکان ثبت نوبت لاستیک دولتی وجود دارد.

4- در صورت عدم مراجعه در تاریخ مشخص شده، نوبت شما باطل شده و باید دوباره برای نوبتدهی خرید لاستیک بارز، اقدام کنید.

5- در صورت انتخاب سایز اشتباه برای تایر، امکان تحویل لاستیک بارز وجود ندارد. بنابراین اگر سایز تایر را اشتباه انتخاب کردید، کافی است در زمان مشخص شده، برای خرید لاستیک مراجعه نکنید. در اینصورت، نوبت‌تان باطل شده و می‌توانید مجددا برای ثبت نام لاستیک دولتی، اقدام کنید.

6- لاستیک دولتی بارز، فقط به مالک خودرو، یا ورثه وی یا بستگان درجه یک وی یا وکیل یا نماینده قانونی وی (با داشتن وکالتنامه) امکان‌پذیر است.

7- در هنگام خرید لاستکی دولتی بارز، باید قیمت لاستیک از طریق کارت عابربانکی که متعلق به دارنده خودروست، پرداخت شود. بنابراین امکان پرداخت نقدی یا پرداخت با کارت عابر سایر افراد، وجود ندارد.

8- خریداران تایرهای SUV نیازی به دریافت نوبت ندارند و می‌توانند با مراجعه حضوری به نمایندگان فروش این نوع تایرها، آنها را خریداری کنند.

9- از طریق لینک قیمت لاستیک دولتی بارز، می‌توان آخرین قیمت مصوب انواع تایرهای بارز را مشاهده کنید.

خرید اینترنتی لاستیک دولتی کویر

برای خرید لاستیک دولتی کویر تایر، باید به سامانه فروش اینترنتی کویر به نشانی kavirtire.ir/esale مراجعه کنید. برای دریافت لاستیک دولتی کویر، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

1- برای خرید لاستیک دولتی کویر، محدودیت کد ملی و محدودیت پلاک خودرو وجود دارد؛ به این صورت که در هر شش ماه، حداکثر می‌توان 4 حلقه تایر کویر را خریداری کرد.

2- خرید لاستیک دولتی کویر فقط با کارت ملی و کارت خودرو (هردو به نام یک نفر) امکان‌پذیر است.

3- در صورتیکه سفارش خرید، لغو شده باشد، وجه پرداختی مشتری حداکثر در مدت یک هفته، بازگردانده می‌شود.

4- در صورتیکه هنگام خرید لاستیک کویر، با پیغام خطای «اتمام موجودی» مواجه شدید، به این معنی است که ظرفیت فروش روزانه آن تایر، به اتمام رسیده است. بنابراین در روز بعد، برای خریداری تایر موردنظرتان مجددا اقدام کنید.

5- تمامی تایرهای کویر که با نرخ دولتی عرضه می‌شوند، از تولیدات یک ماه اخیر این شرکت هستند.

6- تایرهایی که از طریق سامانه اینترنتی کویر به فروش می‌رسند، معمولا در کمتر از 10 روز کاری (پس از تکمیل ثبت نام) به مشتریان تحویل داده می‌شود. اما در صورتی که تحویل تایر، بیشتر از این مدت، به طول انجامید، می‌توانید از طریق کد رهگیری که در زمان ثبت نام تایر برای‌تان صادر می‌شود، به سامانه رهگیری مرسولات پستی شرکت پست مراجعه کنید و آخرین وضعیت تحویل تایر را پیگیری کنید. همچنین ممکن است به دلایلی، سفارش شما لغو شده و کالایی برای‌تان ارسال نشده باشد. در اینصورت باید از طریق شرکت کویر تایر، برای پیگیری دریافت لاستیک دولتی، اقدام کنید.

7- تایرهای دولتی کویر، دارای 48 ماه ضمانت هستند. بنابراین پس از استفاده از این تایرها، اگر هرگونه نقص یا ایرادی در آنها مشاهده کردید، بلافاصله به نمایندگی خدمات پس از فروش کویر تایر مراجعه کنید.

8- برای خرید تایر SUV با نرخ دولتی، نیازی به دریافت نوبت نیست و مشتریان می‌توانند با مراجعه حضوری به نمایندگی کویر تایر که این نوع تایرها را برای فروش دارند، تایر موردنظرشان را خریداری کنند.

9- از طریق لینک قیمت لاستیک دولتی کویر، می‌توانید آخرین قیمت مصوب لاستیک کویر تایر را مشاهده کنید.

خرید اینترنتی لاستیک یزد تایر

برخلاف شرکت‌های بارز و کویر تایر، شرکت یزد تایر هنوز شرایط فروش اینترنتی لاستیک دولتی را اعلام نکرده است و امکان خرید اینترنتی لاستیک از این شرکت، وجود ندارد. پس برای خرید لاستیک دولتی یزد تایر، فقط باید به صورت حضوری به نمایندگی فروش یزد تایر مراجعه کنید.

همچنین از طریق لینک قیمت لاستیک دولتی یزد تایر نیز می‌توانید آخرین قیمت مصوب این شرکت را مشاهده کنید.

خرید حضوری لاستیک دولتی

دومین روش دریافت لاستیک دولتی، مراجعه حضوری به نمایندگی‌های مجاز تایرسازان است. فراموش نکنید که در هنگام مراجعه به این نمایندگی‌ها باید مدارک شناسایی مالک خودرو و مدارک شناسایی وسیله نقلیه نیز همراهتان باشد.

سامانه کالا و ثبت نام لاستیک سنگین

قیمت لاستیک برای انواع خودروهای نیمه‌سنگین و سنگین، بسیار گران‌تر از قیمت خودروهای سواری است. به همین دلیل، بروز کوچکترین مشکل در چرخه تامین یا توزیع لاستیک سنگین، باعث کمبود این لاستیک‌ها، افزایش صعودی قیمت آنها و حتی زمین‌گیر شدن ناوگان حمل و نقل می‌شود. برای جلوگیری از بروز این مشکلات، وزارت صمت با همکاری سازمان راهداری، اقدام به راه‌اندازی سامانه‌های مختلفی برای عرضه تایرهای سنگین کرده است که البته همه این سامانه‌ها، نهایتا در یک سامانه کلی، تجمیع شدند:

1- اولین سامانه فروش تایر دولتی، «سامانه مدیریت مرکزی حمل و نقل» بود. این سامانه صرفا برای آن‌دسته از مالکان خودروهای ناوگان حمل و نقل درون شهری بود که پروانه فعالیت معتبر داشتند. این سامانه از طریق نشانه اینترنتی utcms.ir در دسترس عموم خریداران قرار گرفت و فقط به شرطی که پیمایش خودروهای سنگین، به حد نصاب رسیده باشد، سهمیه لاستیک دولتی از طریق این سامانه، به خریداران تخصیص داده می‌شد. اما به دلیل محدودیت‌های متعدد این سامانه، وزارت صمت نیز فعالیت آنرا متوقف کرد و سامانه جامع جدیدی را برای خریداران طراحی نمود که در ادامه، آنرا معرفی می‌کنیم.

2- دومین سامانه فروش تایر دولتی، «سامانه تخصیص کالا و توزیع تایر» بوده که به عنوان زیرمجموعه سامانه جامع تجارت ایران راه‌اندازی شد. در این سامانه، تمامی متقاضیان خرید لاستیک سنگین، امکان ثبت نام را دارند. یعنی حتی افرادی که کارت هوشمند ندارند یا افرادی که پروانه فعالیت درون شهری ندارند نیز می‌توانند در این سامانه، ثبت نام کنند. این سامانه که اختصارا با نام «سامانه کالا» نیز شناخته می‌شود، از طریق نشانی اینترنتی kala.ntsw.ir در دسترس عموم خریداران، قرار گرفته است. برای ثبت نام در سامانه کالا، باید شماره ملی و شماره موبایل، به یک نفر تعلق داشته باشند. مجددا این نکته را یادآوری می‌کنیم که سامانه کالا، فقط و فقط برای عرضه و فروش لاستیک دولتی موردنیاز خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین است.

حواله لاستیک دولتی برای ماشین سنگین

تمامی تایرسازان کشور، ملزم هستند تا بخشی از تایرهای سنگین خود را از طریق «سامانه کالا» به فروش برسانند. در واقع وزارت صمت با این الزام، نحوه توزیع لاستیک دولتی خودروهای سنگین و همچنین قیمت لاستیک سنگین در شرکت‌ها را رصد می‌کند.

اما علاوه بر تایرسازان، خریداران لاستیگ سنگین نیز باید از طریق سامانه کالا، برای دریافت لاستیک دولتی خودروهای سنگین اقدام کنند. این کار نیز با هدف حذف واسطه‌ها، انجام شده تا وزارت صمت مطمئن شود که تایر به دست مصرف‌کننده واقعی می‌رسد. همانطور که گفتیم، برای ثبت نام لاستیک دولتی سنگین، مشتریان باید در سامانه‌ کالا، ثبت نام کنند و سپس «فیش رزرو خرید تایر» را از این سامانه بگیرند که اصطلاحا این فیش را با نام «حواله تایر» می‌شناسند. اما چند نکته مهم را باید درباره حواله لاستیک، بدانید:

1- داشتن حواله لاستیک سنگین، به معنی قطعی‌بودن خرید تایر نیست. این حواله صرفا نشان می‌دهد که شما برای خریداری لاستیگ سنگین، درخواست داده‌اید.

2- فروشندگان لاستیک دولتی، حق فروش تایر سنگین را بدون گرفتن حواله لاستیک از خریدار، ندارند. البته اگر تقاضا برای برخی تایرهای سنگین، کم باشد یا آنکه میزان عرضه برخی تایرهای سنگین، بیشتر از نیاز بازار باشد، امکان فروش این تایرها بدون حواله لاستیک نیز وجود دارد. مشخصات این نوع تایرها از طریق تولیدکنندگان یا از طریق مراجع مربوطه، اطلاع‌رسانی خواهند شد. 

3- حواله لاستیک دولتی، دارای تاریخ انقضاست. یعنی پس از صدور حواله لاستیک، تا زمان محدودی برای دریافت لاستیک دولتی، فرصت دارید. تاریخ انقضای حواله لاستیک، معمولا کمتر از یک هفته است اما زمان دقیق آن در هنگام صدور حواله تایر، تعیین شده و به خریدار اعلام می‌شود.

4- از آنجایی که حواله لاستیک، براساس سفارش مشتری، صادر می‌شود، لذا مسئولیت هرگونه اشتباه در انتخاب لاستیک که منجر به صدور حواله اشتباهی نیز گردد، برعهده خریدار است.

5- لاستیک‌هایی که برای فروش آنها، داشتن حواله الزامی است، نباید بدون دریافت حواله لاستیک از خریدار، به وی تحویل داده شوند. در غیراینصورت، مسئولیت انقضای حواله لاستیک، برعهده فروشنده است. 

پیگیری حواله لاستیک دولتی

اگر حواله لاستیک برای شما صادر نشود یا در صورتیکه نتوانید در سامانه‌ کالا ثبت نام کنید یا در صورت داشتن هرگونه سوال، باید با مرکز تماس 02175492000 تماس بگیرید. کارشناسان این سامانه، در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح الی 16 و در روزهای پنج‌شنبه از ساعت 8 صبح الی 12 ظهر، آماده پاسخگویی تلفنی هستند.


قیمت انواع لاستیک در بازار

در مقاله قیمت لاستیک، می‌توانید از آخرین قیمت انواع لاستیک ایرانی و همچنین قیمت انواع لاستیک خارجی در بازار آزاد، مطلع شوید.

راهنمای خرید لاستیک کارکرده

در مقاله راهنمای خرید تایر کارکرده، به معرفی قسمت‌های مختلف لاستیک‌ها پرداخته‌ایم و سپس نکات طلایی درباره خرید لاستیک دست‌دوم را بیان کرده‌ایم.

نشانه‌های تعویض لاستیک خودرو

تایرهای بد، می‌توانند برخی اثرات جانبی آزاردهنده مانند سروصدای زیاد تا یک ترکیدگی خطرناک را به همراه داشته باشند. از این رو، اگر مطمئن نیستید که آیا باید تایر خودروی خود را عوض کنید یا نه، مقاله نشانه‌های تعویض لاستیک را بخوانید تا شما را با نشانه‌های فرارسیدن تعویض تایر آشنا ‌کنیم.

مزایا و معایب لاستیک ران فلت

شما برای عزیمت به یک قرار تجاری عجله دارید و ناگهان در این میان، یکی از تایرهای خودروی‌تان پنچره می‌شود و بدتر از آن، حتی می‌بینید که تایر یدکی هم خالی از باد است! برای پرهیز از تکرار چنین واقعه‌ای،شما نیاز به یک تایر ران‌فلت دارید. در مقاله معرفی لاستیک ران فلت، همه چیز را درباره این نوع لاستیک‌ها، گفته‌ایم.

دلایل اهمیت فشار باد لاستیک

یکی از راه‌های نگهداری از لاستیک خودرو، کنترل میزان هوای موجود در آن یا به عبارتی فشار تایر است. اولین دلیل حساسیت بیش از حد روی این موضوع، بحث ایمنی است. در مقاله چرا فشار باد تایرها مهم است، اطلاعات جالبی را درباره این موضوع، بدست می‌آورید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما