معرفی کانسپت آئودی اربنسفِر

پس از تیزرهای اولیه، کانسپت جدید آئودی به نام اربنسفِر - Urbansphere - معرفی شده تا ایده­‌های آئودی درباره فناوری خودران را به نمایش بگذارد. در این مدل، تمرکز آئودی بر طراحی یک خودرو برای رانندگی در ابرشهرهای شلوغ قرار داشته است.

طراحی آئودی اربنسفِر (Urbansphere)

کانسپت آئودی اربنسفِر در همکاری مشترک میان استودیوهای طراحی آئودی در پکن و اینگولشتات متولد شده و خواسته‌­های مشتریان چینی در طراحی آن لحاظ شده است.

طراحی آئودی اربنسفِر نخست از کابین این خودرو آغاز شده و سپس به بدنه تسری یافته تا تمامی خواسته­‌های مشتریان بالقوه را پاسخگو باشد. بدین ترتیب، آئودی اربنسفِر به صورت یک سالن متحرک طراحی شده که فضای مناسبی برای سفرهای بین شهری در اختیار سرنشینان قرار می­‌دهد.

کانسپت آئودی اربنسفِر - Audi Urbansphere Concept

بدنه آئودی اربنسفِر چیزی میان ون و کراس‌­اور طراحی شده و فرمی ساده با بیرون‌زدگی کوتاه در هر دو سوی بدنه، کاپوت شیبدار و سقف صاف دارد. انبوهی از عناصر نورانی LED به فرم مثلث در جلو و عقب بدنه نصب شده است، که غیر از روشنایی، وظیفه ارسال پیام به عابران و رانندگان را نیز برعهده دارند.

درهای آئودی اربنسفِر در خلاف جهت یکدیگر باز شده و در هنگام باز شدن نیز، نوری قرمز رنگ به زمین می­‌تابد.

کانسپت آئودی اربنسفِر - Audi Urbansphere Concept

در کابین این خودروی چهار نفره، دو ردیف صندلی دوتایی نصب شده است، که تا 60 درجه قابلیت تغییر زاویه دارند. پشت­سری­‌های مجهز به بلندگو، گردن سرنشینان را احاطه کرده تا راحتی سفر را افزایش دهند.

سیستم اطلاعات سرگرمی مخصوص سرنشینان عقب، یک نمایشگر شفاف بوده که روی سقف نصب شده و عرض آن تقریباً با عرض فضای داخلی برابر است. در صورت تمایل سرنشینان عقب، امکان جداسازی این نمایشگر برای تماشای محتوای متفاوت نیز وجود دارد.

کانسپت آئودی اربنسفِر - Audi Urbansphere Concept

رفتار سرنشینان از طریق چندین دوربین پایش شده و بسیاری عملکردها از جمله تنظیمات صندلی‌­ها، تنها با تکان دست سرنشین فعال خواهد شد. حسگرهای داخل کابین حتی قادر به تشخیص تنش عصبی سرنشینان بوده و مواردی را برای آرامش آنان پیشنهاد خواهد کرد.

تریم چوبی دور تا دور فضای داخلی را پیموده و به سنسورهایی مجهز شده است، که لمس کاربر در هر نقطه را تشخیص می­‌دهند.

مشخصات فنی آئودی اربنسفِر (Urbansphere)

آئودی اربنسفِر روی پلتفرم PPE آئودی شکل گرفته است و به مجموعه باتری با ظرفیت 120 کیلووات ساعت مجهز شده است، که شعاع حرکتی برابر با 750 کیلومتر را برای این خودرو فراهم خواهد کرد. روی هریک از محورهای آئودی اربنسفِر یک موتور الکتریکی نصب شده است که در مجموع، 396 اسب‌بخار قدرت و 690 نیوتن‌متر گشتاور را در اختیار این کانسپت قرار می‌­دهد.

کانسپت آئودی اربنسفِر - Audi Urbansphere Concept

همچون سایر کانسپت‌های آئودی گرنداسفر و آئودی اسکایسفر، اربنسفِر نیز به سطح 4 خودران مجهز شده است، بنابراین خودرو توانایی هدایت خود را دارد ولی تجهیزات لازم برای رانندگی سرنشین هم نصب شده است. بنابر اعلام آئودی، این فناوری در نیمه دوم دهه جاری وارد بازار خواهد شد.

با توجه به طول 5.51 متری بدنه  اربنسفِر، این خودرو حتی از کادیلاک اسکالید 2022 با طول 5.382 متر نیز بزرگتر بوده و لقب بزرگترین محصول ساخته شده توسط آئودی را از آن خود کرده است.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : motor1.com

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید