مزایده خودروهای اموال تملیکی

مزایده خودروهای اموال تملیکی (دی 1401)

مزایده 38 خودرو رسوبی باقی مانده اموال تملیکی

دی 1401: صاحب حجتی، سخنگوی سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، از برگزاری بزرگ‌ترین مزایده سراسری الکترونیک و عرضه ۳۸ خودرو خارجی این سازمان در سال جاری خبر داد. 

بر اساس گفته‌های وی، در مزایده ۲۶۴، سی استان کشور مشارکت دارند و ارزش ریالی آن بیش از هزار و 538 میلیارد تومان است. این مزایده از تاریخ ۱۲ تا ۱۸ دی‌ماه، در بستر سامانه تدارکات الکترونیک دولت (ستاد) برگزار می‌شود. این مزایده شامل کالاهایی مانند ماشین‌آلات راهسازی، تجهیزات صنعتی، لوازم و کالاهای الکترونیک، تاسیسات پالایشگاهی و 38 خودرو رسوبی باقی‌مانده از مزایده‌های فوق‌العاده گذشته این سازمان است. 

وی همچنین افزود استان‌های هرمزگان، بوشهر، قزوین و خوزستان، به ترتیب بالاترین میزان کالاهای ارائه شده در این مزایده را به خود اختصاص داده‌اند. خودروهای رسوبی باقی‌مانده از مزایده‌های فوق العاده پیشین نیز از طریق دو استان بوشهر و هرمزگان عرضه شده‌اند. زمان رمزگشایی این مزایده، روز 21 دی‌ماه است که‌ با حضور اعضای شورای فروش این سازمان انجام می‌شود. 

پیش بینی درآمد 7 هزار میلیاردی از فروش خودروهای رسوبی

دی 1401: عبدالمجید اجتهادی، رئیس سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، درباره خودروهای رسوبی موجود در بنادر و گمرکات گفت که این خودروها شامل ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی و معدنی، خودروهای سواری بالای 2500 سی‌سی و خودروهای سواری پایین‌تر از 2500 سی‌سی است. برخی از این خودروها قاچاق است. با توجه به قوانین فعلی، نمی‌توان این خودروها را در مزایده به فروش رساند. بنابراین پیشنهادی ارائه شده که در لایحه بودجه ظرفیت بسیار خوبی برای بحث درآمدی فروش این خودروها وجود دارد. در صورت صدور مجوز فروش این خودروها می‌توان بند درآمدی مربوطه را در بودجه سال آینده در نظر گرفت. 

وی افزود پیش‌بینی می‌شود که در صورت فروش خودروها با حجم موتور بالاتر و پایین‌تر 2500 سی‌سی و همچنین ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی، حدود 7 هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت حاصل شود. 

39 دستگاه خودرو اموال تملیکی فروخته شد

آذر 1401: عبدالمجید اجتهادی، مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، عنوان کرد که در مزایده سراسری و الکترونیکی اموال منقول شماره 263، که 30 استان در آن شرکت داشتند، اقلامی از جمله خودرو‌های سواری باقی‌مانده خارجی از مزایده‌های فوق‌العاده شماره‌های 565 و 566، مواد شیمیایی، اقلام صنعتی، رایانه و ... در 1464 دسته کالایی در معرض خرید مزایده‌گذاران قرار گرفته بود که مبلغ آن‌ها 873 میلیارد تومان است. مبلغ پایه دسته کالای فروش رفته 406 میلیارد تومان و مبلغ پیشنهادی این مزایده 607 میلیارد تومان اعلام شده بود که رشد 43 درصدی را در این حوزه نشان می‌دهد. 

وی همچنین افزود در این مزایده الکترونیکی، خودرو‌های باقی‌مانده از دو مزایده پیشین فوق‌العاده خودرو‌های رسوبی، تعداد 39 دستگاه خودرو با مبلغ پایه 115 میلیارد تومان عرضه شد. کل خودروها به ارزش 142 میلیارد تومان به فروش رفت و رشد 23 درصدی نسبت به مبلغ پایه داشت. 

38 دستگاه خودرو وارداتی در مزایده الکترونیک عرضه می‌شوند

آذر 1401: سعید غلامی‌باغی، عضو هیئت مدیره و معاون بهره‌برداری و فروش اموال منقول سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، از برگزاری مزایده الکترونیکی سراسری شماره ۲۶۳ این سازمان، به ارزش بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان، خبر داد. این هشتمین مزایده الکترونیک سازمان اموال تملیکی در سال‌جاری است و 30 استان کشور در آن مشارکت دارند. 

وی درباره جزئیات عرضه در این مزایده الکترونیک توضیح داد کالا‌ها در بیش از 1400 دسته‌بندی کالایی، شامل سوخت، لوازم و ابزارآلات صنعتی، ماشین‌آلات راه‌سازی، لوازم خانگی، کالا‌های دیجیتال از قبیل رایانه و تلفن همراه به ارزش افزون بر 900 میلیارد تومان، عرضه می‌شوند. 38 دستگاه خودرو سواری وارداتی باقی‌مانده از دو مزایده فوق‌العاده قبلی سازمان نیز در این مزایده، از دو استان بوشهر و خوزستان، عرضه خواهند شد. 

وی افزود متقاضیان می‌توانند از تاریخ ۹ تا 16 آذرماه با مراجعه به تارنمای رسمی سازمان، به نشانی TAMLIKI.IR، جزئیات کالا‌ها را مشاهده کنند و به انبار‌های سازمان در استان‌های ذی‌ربط مراجعه کرده و کالا‌ها را بازدید کنند. جلسه رمزگشایی مزایده الکترونیک شماره 263 در روز 21 آذرماه با حضور اعضای شورای فروش سازمان اموال تملیکی برگزار و برندگان در تارنمای سازمان اعلام می‌شوند. 

اختلاف مدل پورشه های مزایده ای

آبان 1401: سعید غلامی، معاون جمع‌آوری و فروش سازمان اموال تملیکی، درباره تغییر مدل اعلام شده برخی خودروهای پورشه فروخته شده از سال 2017 به 2018، در زمان کارشناسی راهور و پلاک‌گذاری، توضیحاتی را ارائه داد. 

بر اساس گفته‌های وی، به دلیل فوریت زمانی که برای مزایده تعیین شده بود، بعضا برخی از اطلاعات مربوط به خودروها به صورت کامل به سازمان اموال تملیکی نرسید؛ در نتیجه مغایرت‌هایی بین اسناد این خودروها در گمرکات و ارزیابی کارشناسان رسمی وجود داشت. از طرفی، امکان توقف مزایده به دلیل این مغایرت‌ها نیز وجود نداشت؛ بنابراین تمامی خودروها در مزایده قرار داده شدند و این احتمال وجود داشت که ممکن است پس از برنده شدن اشخاص بین اسناد و خودرو مغایرت به وجود بیاید. در مورد خودروهای پورشه نیز اختلافی بین سال ساخت 2017 و 2018 وجود داشت که دو حالت ایجاد می‌شود؛ یا فردی که خودرو را برنده شده راضی است که مابه‌التفاوت قیمت کارشناسی 500 تا 600 میلیون تومانی که بین این دو مدل وجود دارد را بپردازد و یا اینکه ودیعه فرد به او بازگردانده می‌شود و خودرو در مزایده بعدی به فروش می‌رسد. 

آقای غلامی افزود برندگانی که مبلغ خودروها را پرداخت کردند، بیش از یک ماه فرصت دارند تا برای پلاک‌گذاری اقدام کنند. در این مدت تعدادی از دریافت خودرو انصراف داده‌ و گفته‌اند که مابه‌التفاوت قیمت را پرداخت نخواهند کرد و خودرو را بازگردانده‌اند. برخی نیز اصلا خودرو را از گمرکات خارج نکرده‌اند. عده‌ای نیز حاضر به پرداخت مابه‌التفاوت شده‌اند. بنابراین تا زمان پایان مهلت پلاک‌گذاری نمی‌توان به طور دقیق اعلام کرد که چه تعداد خودرو در حوزه تعیین مدل دچار اختلاف شده‌اند. 

درآمد 3500 میلیاردی دولت با فروش خودروهای خارجی

آبان 1401: قائم‌مقام سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، اعلام کرد که ۹۷۳ دستگاه خودرو در این مزایده فروش رفت. میانگین رشد قیمت نسبت به قیمت پایه کارشناسی ۵۸‌درصد بوده و رقم ریالی مالیات بر ارزش‌افزوده نیز از خریداران دریافت و به ‌حساب خزانه کشور واریز می‌شود. با احتساب این عدد، رقم واریزی به خزانه بیش از سه‌هزار میلیارد تومان شده است. 

وی افزود مزایده دوم با ۷۶ دستگاه خودرو برگزار شد که ارزش پایه کارشناسی آن ۳۰۱ میلیارد تومان بود. در این مزایده، ۷۴ دستگاه به ارزش نهایی با احتساب مالیات برارزش افزوده حدود ۵۰۰ میلیارد تومان به فروش رفت که میانگین رشد قیمت نسبت به قیمت پایه کارشناسی، با ۳۱ درصد افزایش داشته است. 

فروش خودروهای دور دوم مزایده به قیمت 428 میلیارد تومان

آبان 1401: سازمان اموال تملیکی اعلام کرد که مجموع 76 دستگاه خودرو خارجی که در مزایده دوم این سازمان قرار گرفته بودند و ارزش کارشناسی آنها 301 میلیارد تومان تعیین شده بود، با احتساب مالیات ارزش افزوده، ۴۲۸ میلیارد تومان به فروش رسیدند. 

در مزایده دوم فوق‌العاده شماره 566 اموال تملیکی، تعداد ۷۶ دستگاه خودرو عرضه شدند و به مبلغ 393 میلیارد تومان به فروش رسیدند. با وجود 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده(حدود 35 میلیارد تومان) که خریداران باید بپردازند، مجموع مبلغ پرداختی به 428 میلیارد تومان خواهد رسید. با توجه به ارزش کارشناسی ۳۰۱ میلیارد تومانی، ارزش فروش حدود 42 درصد، نسبت به قیمت پایه، رشد داشته است. 

قیمت فروش هر خودرو نیز 5 میلیارد و 800 میلیون تومان بوده است. بالاترین قیمت پیشنهادی در این مزایده، به پورشه ماکان به ارزش بیش از 10 میلیارد تومان مربوط می‌شود. کم‌ترین قیمت برنده نیز مربوط به خودرو سراتو با قیمت یک میلیارد و 370 میلیون بوده است. در این مزایده دو خودرو قیمت نامتعارف داشتند که براساس قانون ودیعه آن‌ها ضبط خواهد شد و این دو خودرو به همراه سایر خودروهایی که برندگان مبلغ مربوط به آنها را تکمیل نکنند، در مزایده بعدی قرار خواهند گرفت. 

مرحله دوم مزایده اموال تملیکی در آبان 1401

مهر 1401: عبدالمجید اجتهادی، مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، ضمن اشاره به فروخته نشدن حدود 75 دستگاه در مزایده شماره 565، می‌گوید تکلیف خودروهای باقیمانده، حداکثر تا قبل از 15 آبان‌ماه 1401 مشخص گردد. گفتنی است 22 دستگاه پورشه واقع در مازندران، از جمله خودروهایی هستند که در مرحله دوم مزایده اموال تملیکی، به فروش گذاشته می‌شوند. جزییات مرحله دوم مزایده خودروهای اموال تملیکی (مزایده شماره 566) بصورت زیر اعلام شده است:

 • شروع مزایده: ساعت 8 صبح سه‌شنبه 26 مهرماه 1401
 • پایان مزایده: ساعت 24 روز یکشنبه 1 آبان‌ماه 1401
 • بازدید حضوری: از ساعت 8 صبح لغایت 19
 • اعلام برندگان مزایده: سه‌شنبه 3 آبان‌ماه 1401

متقاضیان مزایده 566 اموال تملیکی، همانند مرحله قبل، باید به سامانه اینترنتی ستادیران به نشانی eauc.setadiran.ir مراجعه کرده تا علاوه بر مشاهده مشخصات فنی خودروها و محل نگهداری آنها، قیمت پیشنهادی خود را در آنجا ثبت کنند.

مرحله اول مزایده اموال تملیکی در مهر 1401

مهر 1401: روز سه‌شنبه، 19 مهرماه 1401، لیست برندگان نهایی مزایده شماره 565 خودروهای اموال تملیکی اعلام گردید:

»» لیست برندگان مزایده اموال تملیکی ««

عبدالمجید اجتهادی، مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، می‌گوید از میان حدود 1062 دستگاه، حدود 75 دستگاه در این مزایده به فروش نرفت. 

آمار خودروهای فروخته شده در مزایده مهر

آمار موجود از دور نخست مزایده نشان می‌دهد که بیش از 13 هزار نفر در مزایده شرکت کردند. 965 خودرو به ارزش 2813 میلیارد تومان به فروش رفت که متوسط رشد قیمت‌های پیشنهادی 85 درصد بوده است. 1260 ضمانت‌نامه برابر ضوابط قانونی به دلیل نرسیدن اصل ضمانت‌نامه و یا مغایرت‌های اسنادی و اطلاعاتی ابطال شدند. 

بر اساس گفته‌های آقای اجتهادی، شش هزار از پیشنهادات از سوی 20 هزار ثبت‌نامی جدید بوده است. یک نفر شخص حقیقی برای 281 خودرو درخواست ارائه کرده و یک شخص حقوقی نیز برای 258 خودرو درخواست ارسال کرده است. 10 متقاضی‌ که بیش‌ترین پیشنهاد را ارائه کردند، همگی از مزایده‌گران حرفه‌ای و قدیمی هستند که از قبل در سامانه حضور داشتند. 

دلیل حذف برخی از خودروها از مزایده مهر

مهر 1401: رئیس سازمان اموال تملیکی، اعلام کرد که حدود 58 دستگاه خودرو به دلیل مغایرتی در اطلاعات خودروها، از لیست مزایده خارج شدند. در ادامه 982 خودرو به ارزش هزار و 809 میلیارد تومان در مزایده قرار گرفت.

بر اساس گفته‌های وی، در این مزایده تعداد بازدیدکنندگان از سایت ستاد دولت بیش از دو میلیون و 178 هزار نفر بوده است. تعداد ثبت‌نام ها به عدد 23 هزار و 180 رسید. افرادی که پیشنهاد قیمت دادند حدود 13 هزار نفر بودند. از جمله شرایط لازم بحث ضمانت‌نامه 15 درصدی است که باید سپرده می‌شد. بخشی از ضمانت نامه‌ها (حدود هزار مورد) مشکل دارد که براساس قانون این افراد حذف خواهند شد. ودیعه‌ای که سپرده شده، حدود سه هزار میلیارد تومان بوده که نیمی از آن به صورت نقدی بوده است. براساس مقررات بازگشایی آغاز خواهد شد. 

شرایط ثبت نام و شرکت در مزایده مهرماه

مهر 1401: اولین مرحله مزایده خودروهای وارداتی که در اختیار اموال تملیکی قرار گرفته، از هفتم مهرماه 1401 آغاز می‌شود. جزییات مزایده این خودروها به شرح زیر اعلام شده است:

1- زمان مزایده خودروهای اموال تملیکی، از ساعت 8 صبح پنجشنبه 7 مهرماه شروع شده و در ساعت 24 ساعت روز پنجشنبه 14 مهرماه 1401 نیز به پایان می‌رسد.

2- متقاضیان جهت ثبت نام در مزایده اموال تملیکی، باید به سامانه اینترنتی ستادیران به نشانی eauc.setadiran.ir مراجعه نمایند. مشخصات فنی خودروها و اینکه در کدام شهر و در کدام بندر قرار دارند، روی سایت اموال تملیکی بارگذاری می‌شود.

3- ثبت نام در مزایده خودروهای اموال تملیکی، ملزم به داشتن گواهی امضا الکترونیک (توکن) است. این گواهی فقط از طریق مراجعه حضوری به دفاتر ثبت اسناد رسمی، قابل دریافت است.

4- داشتن کد ملی (برای افراد حقیقی) یا کد اقتصادی (برای افراد حقوقی) الزامی است. همچنین متقاضیان جهت شرکت در مزایده، حداقل باید 15 درصد قیمت پایه خودرو را واریز کنند.

5- بازدید حضوری از خودروها، در تمامی روزهای هفته، از تاریخ هفتم لغایت 12 مهرماه و از ساعت 8 صبح تا 14 امکان‌پذیر است. بیش از 90 درصد خودروهای به حراج گذاشته شده در استان بوشهر قرار دارند و مابقی خودروها نیز در استان‌های خوزستان، هرمزگان، قم، آذربایجان شرقی، مازندران، گیلان، تهران و فارس هستند.

»» فهرست خودروهای انبار شده در هر استان ««

6- متقاضیان در صورت ثبت پیشنهاد قیمت، فقط تا ساعت 14 روز چهارشنبه 13 مهرماه 1401، امکان انصراف از شرکت در مزایده را دارند.

7- بررسی پیشنهادات قیمتی ثبت شده برای حراج خودروهای اموال تملیکی، از ساعت 12 روز شنبه 16 مهرماه 1401 آغاز می‌شود.

8- خودروهایی که در این مزایده، به حراج گذاشته می‌شوند، پرونده‌های قضایی آنها تا به این لحظه، اعلام برائت نشده‌ است. بنابراین اگر اعلام برائت برای آنها صورت گرفت، خودروها مجددا به مالکان آنها برگردانده می‌شوند. همچنین برخی از این خودروها، متعلق به چند فرد و چند شرکت است و توقیف آن‌ها به دلیل اتهام جعل ثبت سفارش بوده که قاچاق تلقی می‌شود.

9- خودروهایی که در مزایده مهرماه 1401 اموال تملیکی، به حراج گذاشته می‌شوند، عبارتند از:

 • 459 دستگاه هیوندای
 • 182 دستگاه کیا
 • 154 دستگاه تویوتا
 • 152 دستگاه ب‌ام‌و
 • 62 دستگاه لکسوس
 • 43 دستگاه پورشه
 • 8 دستگاه بنز
 • 1 دستگاه ولوو

10- تمامی خودروهایی که در این مزایده، فروخته می‌شوند، امکان شماره‌گذاری دارند و می‌توانند پلاک ملی دریافت کنند.

11- منابع حاصل از فروش این خودروها به خزانه دولت واریز می‌شود‌. البته اگر برای این خودروها رای برائت صادر شود، منابع از خزانه، به حساب‌هایی که قوه قضاییه تعیین می‌کند، واریز خواهد شد.

12- برندگان مزایده اموال تملیکی، حداکثر تا سه روز بعد از مزایده، فرصت دارند برای تسویه مراجعه کرده و خودرو را تحویل بگیرند.

13- برای ثبت نام کنندگان در مزایده اموال تملیکی، محدودیتی وجود ندارد. بنابراین یک فرد می‌تواند در مزایده چندین خودرو شرکت کند.

14- قیمت‌گذاری خودروهای اموال تملیکی، توسط هیئت سه نفره از کارشناسان رسمی دادگستری انجام گرفته و قیمت پایه در سایت ستادیران نیز ذکر می‌شود. کمترین قیمت پایه، برای یک دستگاه سراتو به ارزش 670 میلیون تومان بوده. بیشترین قیمت پایه را هم یک دستگاه پورشه ماکان با ارزش 7 میلیاردو 200 میلیون تومان به خود اختصاص داده است.

15- اگر خودرویی در مزایده مهرماه 1401 به فروش نرفت، دوباره به مزایده گذاشته خواهد شد.

16- مالکان خودروهای توقیف شده نیز می‌توانند در مزایده اموال تملیکی، شرکت کنند.

17- در این مرحله از مزایده خودروهای اموال تملیکی، حدود 1000 دستگاه خودرو وارداتی، با مجموع ارزش قیمت پایه 2 هزار و 37 میلیارد تومان برای فروش گذاشته شده است.

18- خودروهایی که در این مزایده، به حراج گذاشته می‌شوند، غالیا از سال‌های 1396 و 1397 تاکنون در انبارهای مختلف نگهداری شده‌اند. بنابراین ممکن است نیاز به تعمیرات بدنه یا حتی تعمیرات فنی داشته باشند. اما به هرحال، پس از فروش این خودروها به برندگان مزایده، امکان مرجوعی آنها وجود ندارد.

بیش از هزار خودرو توقیفی به اموال تملیکی می‌روند

شهریور 1401: سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک، اعلام کرد که گمرک ایران با ابلاغ تصمیم دادستانی برای 1062 دستگاه خودرو موسوم به پرونده ثبت سفارش، از گمرکات اجرایی خواست تا فرایند تحویل خودروهای مذکور را به نماینده سازمان اموال تملیکی، برای انجام مزایده، انجام دهند. این خودروها فاقد ثبت سفارش بودند که باید به‌زودی تعیین تکلیف می‌شدند.

وی افزود این خودروها در گمرکات انزلی، قم، بندر لنگه، گمرک غرب تهران، گمرک تهران (شهریار)، استان فارس، بوشهر، گناوه، شهید باهنر هرمزگان، مازندران و خرمشهر وجود دارند و باید فرایند تحویل خودروها از این اماکن به نمایندگان سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، تا تاریخ 27 شهریورماه، تکمیل شود.

سید روح‌الله لطیفی؛ سخنگوی گمرک

آقای لطیفی گفت بر اساس مکاتبه مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک ایران به گمرکات اجرایی، از روز دوشنبه 22 شهریورماه، به مدت 10 روز ادارات استاندارد و محیط زیست می‌بایست نماینده خود را به محل نگهداری خودروهای فوق اعزام کنند تا گواهی تائید را برای راهور صادر کنند. طبق مصوبات دولت، ترخیص خودروهایی که حجم موتور آن‌ها بالای 2500 سی‌سی بوده، خودروهای آمریکایی و یا خودروهایی که به سفارش آمریکا ساخته شده‌اند، ممنوع است و ظاهراً سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی نیز برای خودروهای قاچاق یا فاقد مدارک مثبته ورود برای این نوع خودروها، انهدام فنی را دنبال می‌کند و موتورهای این خودروها نیز جهت استفاده از فناوری‌های موجود، در اختیار دانشکده‌های مهندسی و فنی کشور قرار خواهد گرفت تا دانشجویان در حوزه‌هایی همچون مهندسی معکوس از آن‌ها استفاده کنند.

سرقت قطعات خودروهای موجود در پارکینگ‌ها

شهریور 1401: عبدالمجید اجتهادی، مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، به سرقت قطعات خودروهای وارداتی که در گمرک و بنادر قرار دارند، اشاره کرد و گفت که این خودروها در انبارهایی حضور دارند که زیرمجموعه سازمان اموال تملیکی محسوب نمی‌شوند. این خودروها در منطقه آزاد انزلی هستند و وضعیت آن‌ها قابل رویت است.

بر اساس گفته‌های وی، سارقان هنگامی که خودرو در محوطه پارکینگ منطقه بوده، برخی قطعات را خارج کرده‌اند. این قطعات شامل زاپاس، ضبط صوت و کامپوتر خودرو می‌شود و خودروها با این وضع تحویل داده شدند.

وی تاکید کرد که اگر خودروها زودتر تعیین تکلیف می‌شدند و شرایط عرضه یا استرداد فراهم می‌شد، این زیان‌ها پیش نمی‌آمد. برخی واردکنندگان چندی پیش از این موضوع خبر دادند که قطعات خودروهای وارداتی که در گمرک و بنادر قرار دارند، به سرقت رفته است و این موضوع توسط مسئولان نیز تایید شد.

اعلام سایت مزایده اموال تملیکی

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، اخیرا از اداره کل اموال تملیکی استان خوزستان بازدید کرده است. وی درباره خودروهای موجود در گمرک گفت که احکام پرونده یک هزار و 62 دستگاه خودرو با همکاری قوه قضاییه صادر و در مزایده رسمی در قالب یک هزار و 62 پارت برای عموم مردم باز می‌شود. این خودروها از سال 1397 تاکنون و به دلیل مشکلات قضایی در گمرک مانده‌اند. وی امیدوار است که تا اواخر مهرماه 1401، این کار نهایی شده و اقدامات تحولی بیش‌تری در حوزه اموال تملیکی کشور انجام شود.

لازم به ذکر است که پس از فراهم شدن مقدمات این مزایده، درآمدهای جدیدی در انتظار سازمان اموال تملیکی خواهد بود. متقاضیان  می‌توانند جهت دریافت اطلاعات فهرست کالاها، شرایط، مشاهده کالاهای مطرح در مزایده و ارائه پیشنهاد، به وب‌گاه مزایده الکترونیک، به نشانی eauc.setadiran.ir، مراجعه کنند. بسته پیشنهادات مربوط به این مزایده  بازگشایی و در همان روز نیز برندگان مزایده اموال تملیکی خودرو اعلام می‌شوند.

فروش خودروهای اموال تملیکی باید از طریق سازوکار مزایده الکترونیکی اموال منقول انجام شود. سازمان اموال تملیکی عمدتا از سه روش مختلف برای فروش اموال منقول و غیرمنقول تملک‌شده، اقدام می‌نماید؛ حراج حضوری، حراج الکترونیکی و مزایده الکترونیکی. مزایده الکترونیکی اموال منقول و غیرمنقول هر ماه برگزار می‌شود؛ این درحالی است که آمار تفکیکی ارقام فروش از این طریق در سایت سازمان امول تملیکی وجود ندارد. در دوران ویروس کرونا، حراج حضوری عملاً متوقف شد و فروش سازمان نیز در آن زمان افت چشمگیری کرد. از سال 1400، مجدداً فروش از این طریق در دستور کار قرار گرفته است و حتی آمارهای مربوط به‌تفکیک ماه در سایت سازمان قابل مشاهده است.

بررسی جزئیات فروش از طریق حراج حضوری نشان می‌دهد که میزان فروش نقطه به نقطه از این روش نسبت به سال قبل، حدود 40 درصد افت پیدا کرده است. در ضمن، سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، در سال 1400 اعلام کرده بود که در پی رونمایی وزیر امور اقتصادی و دارایی از سامانه حراج سازمان اموال تملیکی، برگزاری اولین حراج الکترونیکی این سازمان در دی‌ماه 1400 انجام می‌شود؛ اما تنها دوره برگزارشده از حراج الکترونیکی همان مرحله‌ای بود که در سال قبل برگزار شد؛ این بدان معناست که در 9 ماه اخیر، هیچ‌گونه حراجی به‌صورت الکترونیکی برگزار نشده است.


اخبار مزایده ایران خودرو

برای اطلاع از آخرین مزایده‌های ایران خودرو و همچنین جهت اطلاع از نحوه ثبت نام در مزایده، تحویل و شماره‌گذاری خودروها مزایده‌، مقاله مزایده اینترنتی ایران خودرو را مطالعه کنید.

اخبار مزایده خودرو سایپا

برای اطلاع از آخرین اخبار مزایده سایپا، زمان ثبت نام جدید سایپا برای فروش خودروهای مزایده‌ای و قوانین و شرایط فروش خودرو مزایده سایپا، مقاله مزایده اینترنتی سایپا را مطالعه کنید.

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما

1 دیدگاه

Sajad134(115 روز پیش)

بنظرتون ارزش داره شرکت کنیم