تویوتا هایلوکس هیدروژنی
تویوتا هایلوکس هیدروژنی
تویوتا هایلوکس هیدروژنی

تولید هایلوکس هیدروژنی در دستور کار

تویوتا اعلام کرده که کنسرسیومی را برای توسعه پروتوتایپ هایلوکس با پیل سوختی هیدروژنی تشکیل داده است. این کنسرسیوم توسط تویوتا بریتانیا رهبری می‌شود و متشکل از Ricardo , European Thermodynamics (ETL) , D2H و Thatcham Research است.

این پروتوتایپ از اجزای سلول سوختی مشابه نمونه استفاده شده در تویوتا میرای بهره می‌برد.طبق گفته این شرکت، تویوتا بریتانیا قبلا از طریق مرکز پیشرانه پیشرفته (سازمانی که از تولید و توسعه فناوری‌های پاک حمایت می‌کند)، توانسته بودجه مورد نیاز را از دولت تامین کند. این بودجه به طور ویژه، از توسعه مرحله بعدی حمایت می‌کند تا یک محصول از کانسپت به تولید پروتوتایپ برسد.

این پروتوتایپ از اجزای سلول سوختی مشابه نمونه استفاده شده در تویوتا میرای بهره می‌برد. طبق تصاویر موجود از پروتوتایپ هایلوکس، مخازن هیدروژنی در قسمت زیرین کابین خودرو قرار گرفته‌اند. نیروی تولید شده به موتور الکتریکی عقب منتقل می‌شود. تویوتا اطلاعات بیشتری از این خودرو منتشر نکرده است.

مت هریسون، مدیرعامل تویوتا اروپا گفت که بریتانیا یکی از بازارهای کلیدی پیکاپ‌هاست و برای تویوتا مهم محسوب می‌شود. این بودجه، یک فرصت فوق‌العاده برای توسعه پیشرانه‌ای بدون آلایندگی در یک بخش مهم بازار است‌‌. آن‌ها سپاس‌گزار دولت بریتانیا هستند که چنین بودجه‌ای را برای توسعه پیل سوختی تویوتا هایلوکس، اختصاص داده است.

تویوتا قبلا نیز علاقه و تمایل خود را در ارائه خودروهای تجاری بدون آلایندگی نشان داده است. این خودروساز سال گذشته نیز یک کانسپت پیکاپ الکتریکی را معرفی کرد. البته هنوز هایلوکس الکتریکی به مرحله عرضه و فروش نرسیده است.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

مترجم : مریم سادات نوری

منبع : paultan.org