تویوتا آگیا 2023
تویوتا آگیا 2023
تویوتا آگیا 2023
تویوتا آگیا 2023
تویوتا آگیا 2023
تویوتا آگیا 2023
تویوتا آگیا 2023
تویوتا آگیا 2023
تویوتا آگیا 2023
تویوتا آگیا 2023
تویوتا آگیا 2023
نسل دوم تویوتا آگیا
نسل دوم تویوتا آگیا
نسل دوم تویوتا آگیا
نسل دوم تویوتا آگیا

معرفی تویوتا آگیا

تویوتا آگیا - Agya - به عنوان یکی از ارزان‌ترین خودروهای هاچ‌بک موجود در کشورهای آسیای جنوب شرقی، با اسامی دایهاتسو آیلا و پرودوا آکسیا نیز در این منطقه عرضه شده است. البته این امر چندان بی دلیل نیست چراکه 25 درصد از سهام شرکت مالزیایی پرودوا تحت مالکیت دایهاتسو درآمده و این شرکت ژاپنی هم از سال 2016 به عنوان یکی از زیرمجموعه‌­های تویوتا شناخته می­‌شود.

حال همزمان با دایهاتسو آیلا و پرودوا آکسیا، سومین عضو از سه قلوهای آسیایی یعنی تویوتا آگیا - Agya - هم در نمایشگاه GJAW جاکارتا رونمایی شده است

مشخصات فنی تویوتا آگیا

تویوتا آسترا موتور، آگیا را در سه تریم  G , E و GR-S عرضه خواهد کرد. البته تمام تریم‌ها فقط به پیشرانه 1.2 لیتری تنفس طبیعی 3 سیلندر مجهز شده‌اند، که از فناوری‌های DOHC و VVT-I دوگانه بهره‌­مند شده و خروجی را به گیربکس 5 سرعته دستی یا CVT خودکار انتقال می‌­دهد.

طراحی تویوتا آگیا

برخلاف نسل اول تویوتا آگیا که در سال 2013 توسط دایهاتسو طراحی شد، وظیفه طراحی نسل دوم به پرودوا واگذار شده است، هرچند که به لطف استفاده از زیرساخت مشترک با محصولات فعلی تویوتا، هزینه طراحی به 126 میلیون دلار محدود شده است.

نسل دوم تویوتا آگیا براساس پلتفرم جهانی دایهاتسو به نام DNGA شکل گرفته و با افزایش مقاومت بدنه، کاهش شعاع گردش، سیستم تعلیق نیمه مستقل عقب و ترمزهای کاسه‌­ای همراه شده است.

تویوتا آگیا 2023

ابعاد بدنه تویوتا آگیا در طول، عرض، ارتفاع و فاصله بین محورها به ترتیب 3.76، 1.665، 1.505 و 2.455 متر اعلام شده است، که در تمام بخش‌ها به جزء ارتفاع با افزایش روبرو شده و تنها ارتفاع خودرو، 5 میلی‌متر کاهش یافته است. نکته مهم این‌که فاصله کف از سطح زمین هم 20 میلیمتر کمتر از نسل قبلی خواهد بود.

نسل دوم تویوتا آگیا در عین حفظ فرم کلی بدنه، خطوط و فرم‌های منحنی نسل قبلی را از دست داده و به واسطه زوایای تیز در چراغ‌ها و بسیاری اجزای دیگر، چهره‌­ای جوان‌پسندتر را به نمایش گذاشته است. تویوتا آگیا GR اسپرت هم به واسطه کیت قطعات بدنه، کاهش ارتفاع و تغییر در سیستم فرمان، از مدل استاندارد متمایز می­‌شود. برخلاف دایهاتسو، پرودوا آکسیا از نظر جزئیات ظاهری تاحدی با تویوتا اختلاف دارد.

امکانات تویوتا آگیا

تویوتا آگیا از نظر امکانات رفاهی در سطحی بالاتر از همتای خود با نشان دایهاتسو قرار گرفته است، چراکه در تریم G یا میانی، مواردی شامل چراغ‌های LED جلو، ورود بدون کلید، استارت دکمه­‌ای، پدال‌های تعویض دنده پشت فرمان برای گیربکس اتوماتیک، نمایشگر مجزا برای سیستم تهویه، دکمه­‌های روی فرمان و نمایشگر لمسی 7 اینچی با قابلیت Mirrorlink یا نمایش صفحه تلفن همراه روی نمایشگر را به همراه دارد.

تویوتا آگیا 2023

در تریم GR-S، صندلی‌های GR، تاشو برقی آینه‌­های جانبی، نمایشگر لمسی 8 اینچی، صفحه پشت آمپر 7 اینچی، شارژر بی‌سیم، روکش چرم فرمان و اهرم دنده، سیستم ارتباطی T Intouch، دوربین عقب و دوربین ثبت وقایع را به همراه دارد. البته برخی از این امکانات همچون دو مورد آخر را می­‌توان برای تریم G هم سفارش داد.

تمام تریم‌های تویوتا آگیا به کنترل پایداری VSC، دستیار شروع حرکت در سربالایی، ABD, EBD، دستیار ترمز، حسگرهای پراک، دو کیسه هوا، هشدار کمربند ردیف جلو، ایموبیلایزر، اتصالات ایزوفیکس برای صندلی کودک در ردیف عقب و حسگر هشدار محدودیت سرعت مجهز شده‌اند.

تویوتا آگیا 2023

برخلاف پرودوا آکسیا، در تویوتا آگیا از مواردی مثل ترمز خودکار اضطراری، خبری نیست.

قیمت تویوتا آگیا

قیمت تویوتا آگیا در اندونزی برای سه تریم G , E و GR-S به ترتیب 10.925، 11.400 و 15.400 دلار تعیین شده است.

تولید تویوتا آگیا و دایهاتسو آیلا از بهار امسال در تاسیسات تویوتا-آسترا در اندونزی آغاز خواهد شد.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : paultan.org