• کاميون باري شکموتو X5000L آرين ديزل

رونمایی کامیون 10 چرخ آرین دیزل

بررسی کامیون باری شکموتو X5000L آرین دیزل

28 مرداد 1402 14:09

شرکت آرین دیزل، طی مراسمی در تاریخ 27 مردادماه 1402، کامیون باری شکموتو X5000L را رونمایی کرد. این شرکت به عنوان یکی از موفق‌ترین خودروسازان تجاری، پس از عرضه کامیونت‌های جک و کشنده شکموتو X5000، سبد محصولات خود را گسترش داده و کامیون باری 10 چرخ شکموتو X5000L را از برند شاکمان ارائه داده است.

کامیون باری شکموتو آرین دیزل

آرین دیزل قبلا اعلام کرده بود که در سال 1402، قصد معرفی 5 محصول جدید را دارد و تاکنون دو محصول جدید را همزمان رونمایی کرده است که یکی از این دو محصول، کامیون SHACMOTO X5000L بوده که یک کامیون باری 10 چرخ با موتور قدرتمند کامینز و گیربکس دنده‌ای است و در رده قدرتمندترین کامیون‌های باری موجود در بازار قرار می‌گیرد. البته علاوه بر کامیون باری شکموتو، شرکت آرین دیزل از کامیون کمپرسی 10 چرخ شکموتو X5000D نیز رونمایی کرده است.

کابین کامیون 10 چرخ باری شکموتو X5000L طراحی کلی مشابهی با کشنده X5000 دارد. نکته جالب در خصوص این کامیون توجه به جزییاتی بوده که در کمتر کامیون باری مشاهده کرده بودیم. به محض باز کردن درب ها، لوگوی شاکمان روی زمین نمایش داده می شود. همچنین تریم رودری ها و داشبورد به صورت دو رنگ مشکی و کرم بوده و البته در قسمت هایی از درب ها شاهد تودوزی چرم مصنوعی شکلاتی رنگ نیز هستیم.

کامیون باری شکموتو آرین دیزل

غربیلک فرمان D شکل بوده و روی آن کلیدهای کنترلی مختلفی تعبیه شده است. در پشت فرمان کامیون باری 10 چرخ شکموتو X5000L نیز ضمن حفظ نشانگرهای عقربه ای، یک نمایشگر دیجیتالی برای کامپیوتر سفری نیز تعبیه شده است. در میان داشبورد نیز یک نمایشگر لمسی مالتی مدیا قرار دارد. صندلی ها دارای تودوزی پارچه ای بوده و در پشت آنها دو تخت خواب برای استراحت راننده و کمک راننده تعبیه شده است. سقف کابین به قدر کافی بلند بوده که با ایستادن در کابین نیز با محدودیت فضا برای سر مواجه نخواهید بود.

ابعاد کامیون شکموتو L

کامیون شکموتو X5000L در کاربری باری به بازار عرضه می‌شود و یک باری 6×4 با موتور قدرتمند کامینز است. فضای بار این کامیون حجمی معادل 17 متر مکعب داشته که کاملا مناسب حمل بارهای سنگین و حجیم با چگالی بالاست. نکته جالب تجهیز این کامیون به تایرهای آفرودی بوده که نشان از این دارد که آرین دیزل این کامیون 10 چرخ شک موتو X5000L را برای کاربری‌های معدنی و خارج از جاده ای نیز مناسب می‌داند.

کامیون باری شکموتو آرین دیزل

این کامیون طول، عرض و ارتفاعی به ترتیب معادل 9700، 2550 و 3275 میلی متر داشته و فاصله بین محور جلو تا اولین محور عقب آن 4375 میلی متر است. مرکز محورهای عقب نیز از یکدیگر 1400 میلی متر فاصله دارند.

مشخصات فنی کامیون شکموتو L

کامیون باری شکموتو ال از موتور 10.8 لیتری شش سیلندر خطی توربودیزل کامینز با کد ISM450SE بهره گرفته که قادر به تولید 450 اسب بخار قدرت و 2080 نیوتن متر گشتاور است. نیروی تولید شده توسط گیربکس اتوماتیک FAST با 16 دنده جلو و 2 دنده عقب به چرخ ها منتقل می شود.

کامیون شکموتو X5000L با این مشخصات قادر به شیبروی طولی با حداکثر شیب 30 درصد بوده و نهایت سرعت آن به دلیل مسائل ایمنی روی 90 کیلومتر بر ساعت محدود شده است. حداکثر ظرفیت باربری اکسل جلوی این کامیون 9.5 تن و حداکثر ظرفیت باربری هر یک از اکسل های عقب نیز 16 تن اعلام شده که تقریبا نسبت به تمام کامیون های باری موجود در بازار ایران بیشتر است.

کامیون باری شکموتو آرین دیزل

حداکثر ظرفیت باربری ناخالص این کامیون باری نیز 26 تن اعلام شده است. ظرفیت مخزن سوخت این کامیون 600 لیتر است. بدین ترتیب ظرفیت مخزن سوخت نسخه باری نسبت به نسخه کمپرسی شکموتو X5000D حدود 200 لیتر بیشتر بوده که آن را مناسب پیمایش مسیرهای دورتر ساخته است.

امکانات کامیون شکموتو L

امکانات و تجهیزات این کامیون عبارتند از سیستم ترمز خودکار اضطراری، ریتاردر گیربکس، ترمز موتور جیکوب، سیستم هشدار خروج از خط، دوربین دید 360 درجه، سیستم پایش فشار باد تایرها، سیستم تعلیق هیدرولیکی برای کابین، غربیلک فرمان با کلیدهای کنترلی، کروز کنترل، شیشه بالابرهای برقی، کابین با فضای مناسب برای استراحت 2 نفر، صندلی راننده با تعلیق بادی به همراه گمرکن، گرمکن آینه دید عقب با قابلیت تنظیم به صورت برقی، مخازن باد آلومینیومی، نمایشگر لمسی سیستم مالتی مدیا، بخاری درجا، سانروف و سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، سنسور نور و سیستم تعلیق بادی کابین.

کامیون باری شکموتو آرین دیزل

بررسی انواع کامیون شکموتو در بازار

آخرین خبرها از محصولات جدید شرکت آرین دیزل، به همراه جدیدترین شرایط فروش خودروهای شکموتو در این شرکت و همچنین معرفی انواع کامیون‌های شکموتو در بازار ایران را در مجموعه مقالات منتخب زیر مطالعه کنید:

دیدگاه کاربران