• جريمه نصب لامپ زنون چقدر است؟

ابطال معاینه فنی با چراغ‌های غیراستاندارد

جریمه نصب لامپ زنون چیست؟

18 دی 1402 13:51

دی 1402: سرهنگ فیروز کشیر، معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ ، از ممنوعیت نصب لامپ‌های زنون بر روی خودروهای سواری خبر داد و گفت لامپ‌های زنون حدود 10 تا 100 برابر یک لامپ رشته‌ای نور داشته و رنگ آن نیز سفید است. این نور شدید در حین رانندگی مشکلاتی را برای رانندگان دیگر خودروها ایجاد کرده و به نوعی با آثاری که بر روی چشم می‌گذارد، برای لحظاتی دید راننده دیگر خودروهای سواری را محدود می‌کند. به همین دلیل نیز استفاده از آن در خودروی سواری ممنوع است.

وی توضیح داد قدرت لامپ زنون به حدی است که در فلاش دوربین‌های عکاسی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. چراغ‌های زنون که در برخی خودروها استفاده می‌شود غیر استاندارد است و فیلترهای لازم را برای محافظت از چشم ندارد، به همین دلیل نیز  نباید از آن استفاده شود و نصب آن مشمول جریمه است.

سرهنگ کشیر گفت از ابتدای امسال تا پایان آذرماه، ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، 3400 دستگاه خودروی سواری را به دلیل نصب لامپ زنون جریمه کرده‌اند. این رانندگان باید حتما نسبت به تعویض لامپ چراغ خودروی سواری خود اقدام کنند. در این مدت بیش از 167 هزار فقره اعمال قانون در خصوص نقص سیستم روشنایی خودروها در سطح معابر شهر تهران ثبت شده است و با توجه به اینکه نقص فنی خودرو، معاینه فنی را ابطال می‌کند ، معاینه فنی این خودروها نیز باطل شده است.

دیدگاه کاربران