راهنمای دوگانه سوز کردن خودرو

مهر 1400: براساس آمارهای منتشر شده از وزارت صمت، تولید انواع خودروهای دوگانه‌سوز تا پایان شهریورماه 1400 با افت 32 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 1399 همراه بوده و به عدد 7429 دستگاه سواری رسیده است. ایران خودرو، همچنان تنها تولیدکننده خودرو دوگانه‌سوز در کشور است و در گروه خودروسازی سایپا و پارس خودرو، هیچ محصول دوگانه‌سوزی فعلا تولید نمی‌شود.

آمار تولید تجمعی دوگانه‌سوزها تا پایان شهریور 1400
مدل کارخانه مجموع تولید
405 دوگانه ایران خودرو خراسان نامشخص
پارس دوگانه ایران خودرو خراسان نامشخص
سمند دوگانه ایران خودرو تبریز 5006 دستگاه

*اطلاعات جدول فوق، براساس آمارهای رسمی وزارت صمت است.

آمار تولید تجمعی دوگانه‌سوزها تا پایان مرداد 1400
مدل کارخانه مجموع تولید
405 دوگانه ایران خودرو خراسان 2200 دستگاه
پارس دوگانه ایران خودرو خراسان 181 دستگاه
سمند دوگانه ایران خودرو تبریز 4750 دستگاه

*اطلاعات جدول فوق، براساس آمارهای رسمی وزارت صمت است.

آمار تولید تجمعی دوگانه‌سوزها تا پایان تیر 1400
مدل کارخانه مجموع تولید
405 دوگانه ایران خودرو خراسان 1010 دستگاه
پارس دوگانه ایران خودرو خراسان 144 دستگاه
سمند دوگانه ایران خودرو تبریز 2595 دستگاه

*اطلاعات جدول فوق، براساس آمارهای رسمی وزارت صمت است.

آمار تولید تجمعی دوگانه‌سوزها تا پایان اردیبهشت 1400
مدل کارخانه مجموع تولید
405 دوگانه ایران خودرو خراسان 1010 دستگاه
پارس دوگانه ایران خودرو خراسان 144 دستگاه
سمند دوگانه ایران خودرو تبریز 2595 دستگاه

*اطلاعات جدول فوق، براساس آمارهای رسمی وزارت صمت است.

آمار تولید تجمعی دوگانه‌سوزها تا پایان فروردین 1400
مدل کارخانه مجموع تولید
405 دوگانه ایران خودرو خراسان 791 دستگاه
سمند دوگانه ایران خودرو تبریز 1231 دستگاه

*اطلاعات جدول فوق، براساس آمارهای رسمی وزارت صمت است.

هزینه دوگانه سوز کردن مسافربر شخصی

تیر 1400: آقای باقری (مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش) خبر داده که تاکنون 33 هزار مسافربر شخصی و تاکسی اینترنتی برای طرح تبدیل به دوگانه‌سوز، ثبت نام کرده‌اند. این خودروها حدود 20 تا 25 درصد هزینه تبدیل را فقط باید پرداخت کنند که چیزی حدود 2 میلیون تومان می‌شود.

گفتنی است در سبد سوختی کشور، هر مترمکعب CNG معادل یک لیتر بنزین درنظر گرفته شده. لذا با توجه به قیمت 453 تومانی برای هر مترمکعب CNG و مقایسه آن با قیمت 1500 تومانی بنزین سهمیه‌ای و قیمت 3000 تومانی بنزین آزاد، می‌توان چنین گفت که با جایگزینی CNG با بنزین سهمیه‌ای، می‌توان تا 60% و با جایگزینی CNG با بنزین آزاد نیز می‌توان تا 80% در هزینه‌های سوخت، صرفه‌جویی کرد. 

کاهش ظرفیت ثبت نام برای تبدیل دوگانه سوز

تیر 1400: ظرفیت پذیرش خودروها برای تبدیل رایگان به دوگانه‌سوز، کاهش یافت. آقای باقری (مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش) ضمن اعلام این خبر گفته که براساس تصمیمات قبلی، قرار بود یک میلیون 464 هزار خودرو برای این طرح تبدیل، تسهیلات دولتی دریافت کنند. اما براساس مصوبه جدید شورای اقتصاد، حدود 200 هزار خودرو از این تعداد کاسته شده است.

در طرح تبدیل خودروهای عمومی به دوگانه‌سوز، تاکنون 350 هزار خودرو ثبت‌نام کرده‌اند درحالیکه از این تعداد، فقط 114 هزار دستگاه واجد شرایط بودند. پس می‌توان چنین گفت که استقبال از این طرح تبدیل، آنطور که مدیران دولتی انتظارش را داشتند، نبوده است. آقای باقری، دلیل عدم استقبال از این طرح را قیمت بنزین، شرایط تورمی کشور و همچنین سهمیه اعتباری جداگانه‌ای است که خودروهای حمل و نقل عمومی، براساس پیمایش و کارکردشان دریافت می‌کنند.

آمار جالب دیگری که آقای باقری آنها را رسانه‌ای کرده، درباره عرضه و تقاضای سوخت CNG در کشور است. همانطور که گفتیم، شورای اقتصاد حدود 200 هزار خودرو را از طرح تبدیل رایگان، حذف کرده است تا از این طریق، منابع مالی برای احداث جایگاه‌های جدید، تامین شود. اما جالب است بدانید که طبق گفته‌های آقای باقری، درحال حاضر حدود 2500 جایگاه CNG در سراسر کشور فعال هستند که مجموعا 23 میلیون متر مکعب را در روز، مصرف می‌کنند. درحالیکه ظرفیت عرضه آنها حدود 40 میلیون متر مکعب است. به عبارت بهتر، نیمی از ظرفیت جایگاه‌های CNG فعلا بلا استفاده است.

فعلا منتظر آمدن LPG نباشید!

خرداد 1400: بعد از انتشار خبرهایی مبنی بر اضافه‌شدن LPG به سبد سوختی کشور توسط مجلس در قالب برنامه بودجه سال 1400، برخی از متقاضیان طرح تبدیل رایگان خودروهای دوگانه‌سوز، حالا دچار شک و تردید شده‌اند که آیا خودروی‌شان را به CNG تبدیل کنند یا اینکه منتظر بمانند تا شاید در آینده، طرح دیگری شبیه همین طرح ولی برای تبدیل خودروهای بنزینی به LPG اجرایی شود.

اما طبق اطلاعاتی که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، زیرساخت‌های لازم برای توسعه و گسترش استفاده از سوخت LPG در کشورمان، فعلا وجود نداشته یا بهتر است بگوییم که «در کوتاه مدت» وجود ندارد. بنابراین رانندگانی که برای ثبت نام در طرح تبدیل به CNG دست نگه داشته‌اند، باید مراقب این نکته هم باشند که ممکن است فرصت ویژه برای دریافت تسهیلات رایگان دولتی را هم برای همیشه از دست بدهند.

خاموشی جایگاه CNG در تابستان 1400

اردیبهشت 1400: با اعلام وزارت نیرو و با هماهنگی شرکت ملی پخش، به منظور جلوگیری از خاموشی‌های ناخواسته خانگی در تابستان 1400، طرح تعطیلی دوساعته جایگاه‌های سوخت CNG اجرایی می‌شود. طبق این طرح، قرار است در ماه‌های تیر و مرداد و در ساعات اوج مصرف روزانه، یعنی ساعات 12 تا 14 یا ساعات 14 تا 16، جایگاه‌های سوخت CNG تعطیل شوند.

آقای مشهدی (سخنگوی شرکت برق) درباره این طرح گفته که خاموشی دو ساعته، برای همه جایگاه‌ها نیست و فقط در جایگاه‌هایی که از موتور ژنراتور دیزل استفاده می‌کنند، اجرا می‌شود. سخنگوی شرکت برق همچنین تاکید کرده که پمپ‌بنزین‌ها مشمول این خاموشی‌ها نبوده و طبق روال عادی، به فعالیت‌شان ادامه می‌دهند.

تبدیل 290 هزار خودرو مسافربر شخصی در 1400

اسفند 99 | آقای قاسمی (معاون شرکت ملی پخش) در آخرین روز کاری سال خبر داده که از ابتدای طرح تبدیل رایگان خودروهای عمومی به دوگانه سوز (یعنی از خردادماه 99) تا به امروز، 280 هزار متقاضی در این طرح ثبت‌نام کردند که کار تبدیل 85 هزار نفر از آنها به اتمام رسیده و مدارک‌شان نیز اصلاح شده است.

آقای قاسمی ضمن اشاره به ظرفیت تبدیل 1000 تا 1600 دستگاه خودرو بصورت روزانه، گفته که طرح تبدیل خودروها تا آبان‌ماه 1400 فرصت دارد و متقاضیان این طرح، ثبت نام را به روزهای آخر موکول نکنند.

معاون شرکت ملی پخش همچنین به برنامه این شرکت برای تبدیل یک میلیون و 460 هزار خودرو در ناوگان حمل و نقل عمومی نیز پرداخته و گفته که برای فاز اول تبدیل مسافربرهای شخصی به دوگانه‌سوز، ظرفیت 200 هزار دستگاهی درنظر گرفته شده که البته قرار است در سال آینده به 290 هزار دستگاه افزایش پیدا کند.

مسافربرهای شخصی منتظر دریافت پیامک باشند

اسفند 99 | آقای باقری (مدیر طرح‌های CNG شرکت ملی پخش) ضمن اشاره به شروع طرح تبدیل خودروهای مسافربر شخصی به دوگانه سوز، مجددا یادآوری که دارندگان این نوع خودروها، باید منتظر بمانند تا پیامک واجد شرایطی، برای آنها ارسال شود و سپس برای ثبت نام در این طرح، اقدام کنند. دلیل این موضوع این است که خودروها براساس لیست اعلامی وزارت کشور، به دوگانه‌سوز تبدیل می‌شوند.

برخلاف خودروهای عمومی، که هزینه تبدیل آنها رایگان بود، مسافربرهای شخصی حدود 20 تا 25 درصد هزینه تبدیل به دوگانه‌سوز را باید خودشان پرداخت کنند و مابقی هزینه نیز، توسط دولت پرداخت می‌شود.

طرح تبدیل مسافربرهای شخصی به دوگانه سوز

اسفند 99 | همانطور که می‌دانید، از اوایل سال 99، طرح تبدیل رایگان ناوگان حمل و نقل به دوگانه‌سوز با اولویت خودروهای عمومی و وانت‌بارها آغاز شده است. در مرحله اول این طرح، هزینه تبدیل به دوگانه‌سوز حدود 10 میلیون تومان بود که تمام این مبلغ، توسط یارانه دولتی، پرداخت شد.

اما با اعلام شرکت ملی پخش در پنجم اسفندماه، دومین مرحله این طرح ملی، با اولویت خودروهای «تاکسی‌ اینترنتی» و «مسافربر شخصی»، وارد فاز اجرایی شد. در این طرح نیز هزینه تبدیل به دوگانه‌سوز همچنان 10 میلیون تومان است اما از آنجایی که 8 میلیون تومان آن توسط یارانه دولتی پرداخت می‌شود، لذا تنها 2 میلیون تومان آن باید توسط مالکان خودروهای مشمول این طرح، هزینه شود:

1- تبدیل این خودروها، براساس لیست اعلامی وزارت کشور به وزارت نفت، انجام می‌شود که شامل 200 هزار خودرو می‌شود. همچنین در سال 1400 ممکن است این طرح، برای سایر مسافربرهای شخصی نیز امکان‌پذیر باشد.

2- اولویت تبدیل، با خودروهای «پرمصرف» است.

3- مالکان تاکسی اینترنتی، مسافربران شخصی، مسافران بین شهری و سرویس مدارس (به شرط داشتن تاییدیه وزارت کشور)، منتظر باشند تا پیامک «واجد شرایط تبدیل» برای آنها ارسال شود.

4- بعد از دریافت پیامک، به سایت اینترنتی gcr.niopdc.ir مراجعه کرده و برای ثبت نام و دریافت نوبت، اقدام کنند.

5- برای تاکسی‌های اینترنتی و مسافربرشخصی، هزینه تبدیل خودرو به دوگانه‌سوز تا حدود 75% رایگان خواهد بود و مابقی آن نیز باید توسط مالک خودرو پرداخت شود که تقریبا معادل 2 میلیون تومان است.


خواندنی‌های مهم درباره سوخت:

»» آخرین اخبار سهمیه بندی بنزین

»» نحوه ثبت نام کارت سوخت خودرو و موتور

»» نحوه استعلام و پیگیری کارت سوخت

»» نحوه تغییر و بازیابی رمز کارت هوشمند سوخت


افزایش تولید خودروهای دوگانه سوز

بهمن 99 | براساس گزارش منتشر شده از سوی وزارت صمت، تا پایان دی‌ماه 99، مجموع تولید خودروهای دوگانه‌سوز در کشور از مرز 28 هزار دستگاه گذشته است که در مقایسه با آمار 14 هزار دستگاهی مدت مشابه سال قبل، جهش 88 درصدی را به همراه داشته.

مدل کارخانه تولید 10 ماهه 1399
تیبا دوگانه سایپا تهران 2,808
405 دوگانه ایران خودرو خراسان 9,272
پارس دوگانه ایران خودرو خراسان 4,317
سمند دوگانه ایران خودرو تبریز 10,119
پارس دوگانه خودروسازی فردا 1,726
مجموع تولید - 28,242

*در جدول فوق، آمار تولید برحسب دستگاه است.

نکته جالب درباره آمارهای منتشر شده، تولید 159 دستگاه تیبا دوگانه‌سوز در کارخانه سایپا تهران است چراکه تا قبل از این، این خودرو در کارخانه سایپا کاشان تولید می‌شد. چنین اتفاق مشابهی در سایت‌های تولید ایران خودرو نیز رخ داده؛ این شرکت که محصولات دوگانه‌سوزش را در کارخانه‌های خراسان، تبریز و سمنان (خودروسازی فردا) می‌سازد، خط تولید پارس دوگانه‌سوز را در سال 99 به ایران خودرو خراسان منتقل کرده است.

افزایش مصرف CNG در کشور

آذر 99 | آمارهای جدید نشان می‌دهد که در نیمه اول سال 99 مصرف سی.ان.جی به 20.9 میلیون متر مکعب رسیده است که در مقایسه به میزان 19.3 میلیون متر مکعب در مدت مشابه سال 98، رشد 8 درصدی مصرف CNG را در کشور نشان می‌دهد.

آمارهای جدید وزارت نفت، همچنین بیانگر افزایش سهم CNG در سبد سوخت کشور است؛ در نیمه اول سال 98 این سهم تنها 16.5% بود درحالی که در نیمه نخست سال 99 این سهم به 22% رسیده است.

چندی پیش نیز شرکت ملی پخش، خبر داده بود که مصرف بنزین که در 6 ماهه اول 98 معادل 97.1 میلیون لیتر بود، در نیمه نخست 99 حدود 30% کاهش یافته و به 74.3 میلیون لیتر رسیده است. البته شروع سهمیه‌بندی بنزین از آبانماه 98 و همچنین شیوع کرونا از ابتدای سال 99، دو دلیل اصلی در کاهش مصرف بنزین هستند.

شرایط بازدید رایگان خودروهای دوگانه سوز

مهر 99 | آقای قاسمی ده چشمه، معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش، در تاریخ 3 مهرماه خبر داده متقاضیانی که در طرح تبدیل رایگان خودروها به دوگانه‌سوز، ثبت‌نام می‌کنند، تسهیلات ویژه‌ای در آینده خواهند داشت.

بنابه گفته‌های آقای قاسمی، مالکان این خودروها در صورت ثبت‌نام در این طرح، می‌توانند به مدت 5 سال از بازرسی‌های دوره‌ای رایگان استفاده کنند. البته آقای قاسمی این نکته را هم گفته که ممکن است این دوره دوباره به مدت 5 سال دیگر نیز تمدید شود که در اینصورت، طی 10 سال تمامی بازرسی‌های دوره‌ای رایگان بوده و عملیات‌های ثانویه نیز با تخفیف 50% انجام می‌شود. همچنین اگر مالکان نیاز به تعویض مخزن گاز داشتند، کمک هزینه خرید مخزن نیز به آنها تعلق می‌گیرد.

سوختگیری بدون معیانه فنی نمی‌شود!

شهریور 99 | آقای باقری، سرپرست طرح CNG شرکت ملی پخش، در تاریخ 21 شهریورماه خبر داده که تاکنون 130 هزار دستگاه در طرح تبدیل رایگان دوگانه سوز ثبت نام کرده‌اند اما 47 هزار دستگاه، واجد شرایط بوده‌اند. 

آقای باقری همچنین گفته که برخی از خودروها بصورت غیرمجاز به دوگانه سوز تبدیل شده‌اند و کارت خودرو آنها هم بنزینی است. این خودروها نیز در صورت گرفتن گواهی سلامت در معاینه فنی، کارت خودرو آنها نیز اصلاح می‌شود. طبق گفته آقای باقری، طرح تبدیل رایگان خودروهای دوگانه سوز، پیش‌زمینه طرح هوشمندسازی جایگاه‌های سوخت است تا از این به بعد، هیچ خودرویی بدون معاینه فنی، امکان سوخت‌گیری را نداشته باشد.

هشدار درباره گواهی سلامت دوگانه سوز

مرداد 99 | بعد از وقوع دو انفجار مخزن گاز در استان مازندران، اتحادیه سوخت‌های جایگزین این استان، توضیحاتی درباره علل اصلی این اتفاقات تلخ داد.

یکی از این انفجارها در شهر بابل رخ داده است؛ مالک خودرو بعد از خریداری خودروی دست دوم، متاسفانه برای بررسی سلامت مخزن و سیستم گاز به مراکز مجاز خدمات فنی خودروهای دوگانه سوز مراجعه نکرده بود و به همین دلیل نیز از دستکاری شدن مخزن گاز، اطلاعی نداشته است. دومین انفجار نیز که در شهر نکا رخ داده بازهم بدلیل نداشتن گواهی سلامت دوگانه سوز اتفاق افتاده است چراکه در بررسی‌ها مشخص شده مخزن گاز خودرو بیش از 30 درصد زنگ‌زدگی داشته و حتما باید تعویض می‌شده اما مالک خودرو، این کار را انجام نداده است.

به همین دلیل است که داشتن گواهی سلامت برای خودروهای دوگانه سوز الزامی است؛ علی‌الخصوص برای خودروهایی که بیش از 7 سال از نصب مخزن گاز در آنها می‌گذرد، توجه به این موضوع کاملا جدی و حیاتی خواهد بود.

مدت اجرای طرح تبدیل رایگان به دوگانه سوز

مرداد 99 | برای طرح تبدیل رایگان خودروهای دوگانه سوز، ظرفیتی معادل 700 هزار دستگاه برای سال 99 و 700 هزار دستگاه نیز برای سال 1400 پیش بینی شده اما تعداد مراجعین برای دریافت خدمات رایگان این طرح، هنوز اندک است و فاصله بسیاری زیادی با پیش‌بینی‌ها دارد. طبق گفته‌های مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش، تا مردادماه 99 حدود 95 هزار ثبت نام صورت گرفته اما فقط حدود 26 هزار خودرو، واجد شرایط برای دریافت خدمات طرح تبدیل رایگان بوده‌اند.

به همین دلیل نیز مدیرعامل شرکت ملی پخش خبرداده که منابع لازم برای اجرایی کردن این طرح، فقط برای امسال و سال آینده است و به احتمال فراوان در سال 1401 متوقف خواهد شد. از این‌رو متقاضیان استفاده از این طرح، تا فرصت باقیست باید از خدمات رایگان دوگانه سوز استفاده کنند.

هوشمندسازی جایگاه سوخت

تیر 99 | تا پایان سال 99، پروژه هوشمندسازی جایگاه‌های سوخت CNG در سراسر کشورمان به پایان می‌رسد. اما این هوشمندسازی، تبعاتی برای برخی از مالکان خودروهای دوگانه سوز دارد.

همزمان با شروع طرح تبدیل رایگان 1.5 میلیون دستگاه خودرو دوگانه سوز در سیستم حمل و نقل عمومی کشور در سال 99، پروژه هوشمندسازی جایگاه‌های سوخت سی ان جی نیز کلید خورد؛ هدف اصلی این پروژه، بازرسی و کنترل ایمنی خودروهای دوگانه سوز و تامین امنیت جایگاه‌های سوخت CNG است.

در این پروژه هوشمندسازی، قرار است دو اتفاق مهم رخ دهد؛ اول اینکه با هماهنگی پلیس راهور، در اسناد و مدارک مربوط به خودروهای دوگانه سوز، عبارت‌های «دوگانه سوز» یا «دوگانه سوز تبدیلی» از این به بعد، قید خواهد شد. دوم اینکه، جایگاه‌های سوخت CNG بزودی به سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) متصل می‌شوند تا در زمان مراجعه خودروها به جایگاه، معاینه فنی آنها کنترل شود.

بنابراین اگر خودرویی بصورت غیرمجاز، به دوگانه سوز تبدیل شده یا گواهی سلامت دوگانه سوز نداشته یا معاینه فنی معتبر نداشته باشد، در زمان ورود به جایگاه، به آنها هشدار لازم داده می‌شود تا طی یک بازه زمانی مشخص، نسبت به اصلاح سیستم دوگانه سوز و دریافت مجوزهای موردنیاز اقدام کند. چراکه در غیراینصورت، چنین خودروهایی، دیگر امکان سوختگیری در هیچ جایگاهی را نخواهند داشت.


طرح تبدیل رایگان دوگانه سوز چیست؟

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، هم اکنون سایت اینترنتی جدیدی برای ثبت‌نام از متقاضیان دوگانه سوز کردن خودروها ایجاد کرده است. اما شرایط ثبت نام در این سایت و نحوه استفاده از خدمات رایگان برای دوگانه سوز کردن خودروها چیست؟ باما باشید تا به جواب همه سوالات‌تان درباره دوگانه‌سوز کردن خودروها، برسید.

شرکت ملی پخش از تاریخ 24 اردیبهشت ماه 99، با راه اندازی سایت اینترنتی جدیدی، نخستین مرحله ارائه «خدمات رایگان» برای تبدیل خودروهای بنزینی به دوگانه سوز را انجام داد. در فاز اول طرح تبدیل به دوگانه سوز، فقط دو گروه زیر، امکان ثبت نام و دریافت «خدمات رایگان» را دارند:

  • تاکسی عمومی
  • انواع وانت بار با هر نوع پلاک (شخصی و غیرشخصی)

اما فاز دوم طرح تبدیل رایگان به دوگانه سوز، احتمالا از اواخر تابستان 99 اجرایی می‌شود. در این مرحله، فقط خودروهای مسافربر شخصی (مانند تاکسی اینترنتی و آژانس‌ها) که تحت نظارت وزارت کشور یا شهرداری‌ها هستند، امکان ثبت نام را خواهند داشت.

برای ثبت نام دوگانه سوز کردن رایگان چه کنیم؟

1- اگر خودروی شما، مشمول طرح تبدیل رایگان دوگانه سوز است، ابتدا به سایت اینترنتی gcr.niopdc.ir مراجعه کنید.

2- بعد از وارد کردن «شماره موبایل» و «کد ملی» و همچنین کد امنیتی نشان داده شده، گزینه «ثبت» را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که شماره همراه وارد شده باید با شماره فرد متقاضی، یکسان باشد.

3- در این مرحله، کد فعالسازی به شماره همراه‌تان پیامک می شود. مطابق تصویر زیر، آنرا در کادر مربوطه، وارد کنید. اگر کد تایید برای‌تان ارسال نشد یا اگر قصد اطلاح کردن شماره موبایل یا کد ملی‌تان را دارید، گزینه «تغییر اطلاعات» را انتخاب کنید و مجددا اطلاعات لازم را وارد کنید.

4- بعد از وارد شدن به حساب کاربری‌تان، به قسمت «ثبت وسیله نقلیه» بروید و پلاک خودروی‌تان را مطابق تصویر زیر، وارد کرده و سپس گزینه «ثبت» را انتخاب کنید. اگر اطلاعات وارد شده صحیح باشد، باید منتظر دریافت پیامک تاییدیه ثبت خودرو بمانید. البته ممکن است دریافت پیامک تایید، «چندین روز» طول بکشد. پس لطفا صبور باشید!

5- بعد از دریافت پیامک تایید و ثبت شدن خودرو، به قسمت «پیشخوان سایت» مراجعه کنید و لیست خودروهای ثبت شده خودتان را ببیند. سپس مطابق تصویر زیر، گزینه «دریافت نوبت» را انتخاب کنید تا لیست کارگاه های فعال (براساس استان و شهر) برای‌تان نمایش داده شود. حالا باید روز موردنظرتان را انتخاب کرده و فرآینده ثبت نام را به پایان برسانید.

دوگانه سوز کردن خودروهای شخصی

1- اگر خودروی شما، مشمول طرح رایگان دوگانه سوز نیست، پس باید به سایت جامع خودروهای دوگانه سوز ایران، به نشانی اینترنتی irngv.ir مراجعه کنید. مطابق تصویر زیر، به قسمت «تبدیل به خودرو گازسوز» بروید و سپس گزینه «ثبت نام در سامانه» را انتخاب کنید.

2- در قسمت ثبت نام باید مشخصات خانوادگی، کد ملی و شماره موبایل را وارد کنید. همانطور که در تصویر زیر نیز مشاهده می کنید، باید برای حساب کاربری‌تان، رمز عبور تعیین کنید. در پایان نیز کد امنیتی نشان داده شده را وارد کرده و گزینه «ثبت نام» را کلیک کنید.

3- بعد از ورود به «پیشخوان سایت»، دوباره قسمت «درخواست تبدیل به گازسوز» را انتخاب کنید. مطابق تصویر زیر، حالا باید «شماره پلاک» و همچنین «شماره VIN» که روی کارت خودروی‌تان نیز درج شده، را وارد کنید. 

4- بعد از تکمیل و وارد کردن اطلاعات موردنیاز، دکمه «ثبت نهایی» که در بالای فرم نشان داده میشود، را کلیک کنید. اگر همه مراحل را به درستی انجام داده باشید، در پایان ثبت نام، پیغام زیر برای‌تان نمایش داده خواهد شد. حالا باید منتظر بمانید تا پیامک «رزرو نوبت» برای‌تان ارسال شود. از آنجایی که متقاضیان زیادی در صف انتظار هستند، ممکن است ارسال این پیامک از چند روز تا یک هفته، طول بکشد. پس لطفا صبور باشید!

5- بعد از آنکه پیامک رزرو نوبت، برای‌تان ارسال شد، دوباره به سایت irngv.ir مراجعه کرده و از قسمت «درخواست تبدیل گازسوز»، وارد حساب کاربری‌تان شوید. همچنین اگر رمزتان را فراموش کرده اید، دکمه «بازیابی رمز عبور» را کلیک کنید.

6- بعد از واردشدن به «پیشخوان سایت»، مشخصات خودروی‌تان نمایش داده می شود. حالا در آخرین ستون، بر روی عبارت «انتخاب کنید» کلیک کنید. سپس با انتخاب «استان/شهر»، لیست مراکز فعال برای دوگانه سوز کردن خودروها برای‌تان نمایش داده می شود. سپس با انتخاب «روز/ساعت» موردنظرتان، مراحل ثبت نام پایان یافته و «کد رهگیری» نیز برای‌تان پیامک می شود.

مدارک لازم برای دوگانه سوز کردن خودرو

بعد از پایان مراحل ثبت نام و همچنین رزرو نوبت در سایت، باید در تاریخ موردنظر، به مرکز خدمات فنی مراجعه کنید.

1- قبل از مراجعه حضوری، حتما با مرکز خدمات فنی انتخاب شده، تماس بگیرید و مطمئن شوید که امکان دریافت خدمات را در آن روز، دارید. شماره تماس تمام مراکز خدمات فنی نیز از طریق سایت irngv.ir قابل دیدن است.

2- در روز مراجعه حضوری، باید مدارک زیر، همراه‌تان باشد:

  • کارت ملی مالک خودرو
  • کارت شناسایی خودرو
  • سند مالکیت خودرو 
  • در صورت تغییر مالک خودرو پس از ثبت نام، باید مدارک انتقال مالکیت را نیز داشته باشید. 

آدرس مراکز خدمات دوگانه سوز

برای اطلاع از آدرس و شماره تلفن مراکز خدمات دوگانه سوز کردن خودرو، به نشانی اینترنتی irngv.mimt.gov.ir/blog/ListMarakez مراجعه کنید. سپس استان موردنظرتان را انتخاب کرده و دکمه «جستجو» را بزنید.

هزینه گازسوز کردن خودرو

تمامی هزینه های لازم برای گازسوز کردن خودرو، توسط اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین، اعلام و بصورت زیر محاسبه می شود:

هزینه خدمات خودروهای گازسوز در شهرستان (PDF)

هزینه خدمات خودروهای گازسوز در مراکز استان و کلانشرها (PDF)

گواهی سلامت خودرو دوگانه سوز

برای آنکه ثابت کنید یک خودروی دوگانه سوز، بصورت استاندارد و با رعایت تمامی مراحل قانونی، تبدیل به دوگانه سوز شده و همچنان نیز ایمن است، باید «گواهی سلامت خودرو دوگانه سوز داشته باشید.

این گواهی سلامت خودرو فقط و فقط در مراکز خدمات فنی، صادر میشود. بنابراین برای دریافت آن باید بعد از مراجعه به نشانی اینترنتی irngv.mimt.gov.ir از قسمت «پیشخوان سایت»، گزینه گواهی سلامت را انتخاب کرده، خودروی موردنظرتان را ثبت و سپس برای رزرو نوبت، اقدام کنید.


»» خرید فروش خودروهای دوگانه سوز

»» راهنمای شماره گذاری و تعویض پلاک خودرو

»» راهنمای استعلام خلافی و پرداخت جریمه

»» راهنمای ثبت نام کارت سوخت و سهمیه بندی بنزین


سوالات مهم درباره دوگانه سوز کردن خودرو

قبل از هرچیز یادآوری کنیم که در صورت بروز هرگونه مشکل در فرآیند ثبت نام یا جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با شرکت ملی پخش به شماره تلفن 09627 تماس بگیرید.

اطلاعات اشتباه را چگونه اصلاح کنم؟

در صورت درج اطلاعات اشتباه در سایت (مثلا سال خودروی‌تان را اشتباه زده اید یا ...)، اگر هنوز رزرو نوبت انجام نداده باشید، به قسمت «پیشخوان سایت» مراجعه کرده و برای خودروی ثبت شده، دکمه «حذف کنید» را کلیک کنید. سپس مجددا اقدام به ثبت خودرو کنید.

اما اگر رزرو نوبت انجام داده اید، باید در روز مراجعه حضوری و با در دست داشتن مدارک مربوطه، نسبت به اصلاح اطلاعات‌تان اقدام کنید.

آیا می توانم شهر دیگری را انتخاب کنم؟

بله! در زمان رزرو نوبت، لیست تمامی مراکز فعال برای شما نشان داده می شود و با توجه به ظرفیت هر مرکز، می توانید هر شهری را که تمایل دارید، انتخاب کنید.

بعد از گازسوز شدن، سهیمه بنزین تغییر می کند؟

بله! بعد از صدور کارت جدید و ثبت مشخصات خودرو در سامانه، سهمیه بنزین ماهانه خودروی شما نیز براساس «نوع کاربری خودرو» تغییر می کند.

نویسنده : مرتضی برجسته

عکاس : ثبت نام طرح تبدیل رایگان خودرو به دوگانه سوز

منبع : باما

2 دیدگاه

qwer1234(283 روز پیش)

با سلام میخوام بدونم بعداز دو گانه کردن خودرو در کارت شناسایی و کارت و سند ماشین ثبت میشه اطلاعات جدید

Aliii7(392 روز پیش)

باما جان لطفا یه گزارشی از نصب و سوخت lpg بزار Lpg تمام یا هنو زندست؟