ثبت نام کارت سوخت خودرو و موتور

ثبت نام کارت سوخت خودرو و موتور

افزایش قیمت صدور کارت سوخت جدید

بهمن 1401: آقای محمد صادقی، مدیر سامانه هوشمند سوخت، ضمن اشاره به افزایش نرخ صدور کارت سوخت المثنی، می‌گوید طبق قیمت گذاری که در سال 1390 انجام شده بود، هزینه صدور کارت سوخت 10 هزار تومان بود و در یازده سال اخیر، هیچگونه افزایشی روی قیمت کارت سوخت اتفاق نیفتاده بود. 

افزایش قیمتی که اخیرا برای قیمت صدور کارت سوخت محاسبه شده و تقریبا معادل 100 هزارتومان است، فقط مربوط به هزینه خرید و تولید آن می‌شود و سایر هزینه‌های جانبی، روی آن اعمال نشده. در واقع خرید تراشه، شخصی‌سازی کارت سوخت و همچنین تولید و توزیع کارت سوخت هزینه‌هایی دارد که هرچند توسط شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، این هزینه‌ها از مردم دریافت می‌شود اما بین سایر دستگاه‌های خدمت دهنده در این حوزه، هزینه‌های دریافتی، توزیع می‌گردد.

رونمایی کارت سوخت هوشمند بانک ملی

بهمن 1401: نسخه بومی‌سازی شده کارت هوشمند سوخت، که توسط شرکت چاپ و نشر بانک ملی به تولید رسیده، طی مراسمی که با حضور آقای نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش، و آقای نجارزاده، سرپرست بانک ملی برگزار گردید، برای اولین‌بار رونمایی شد. 

طی قرارداد امضاشده توسط شرکت ملی پخش، تولید یک میلیون قطعه کارت هوشمند سوخت در دستور کار شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران قرار گرفته است که تاکنون 800 هزار قطعه از این کارت‌های سوخت تحویل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران شده است.

رونمایی کارت سوخت هوشمند بانک ملی ایران

فناوری تولید تراشه کارت‌های هوشمند تاکنون به‌صورت انحصاری تنها در اختیار چند کشور بود که با بومی‌سازی این تراشه‌ها در شرکت چاپ و نشر بانک ملی، به سمت‌ بومی‌سازی در حوزه کارت‌های هوشمند سوخت گام برداشته شده است.

غیرفعال شدن کارت سوخت فاقد تراکنش

بهمن 1401: بهمن علیپور، رئیس روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اصفهان، اعلام کرد درصورتی که مالکان خودرو‌های سواری از کارت هوشمند سوخت خود در سال 1401 استفاده نکرده باشند و کارت آن‌ها فاقد تراکنش دریافت سوخت باشد، تا پایان اسفندماه کارت سوخت آن‌ها ابطال و بلا استفاده خواهد شد.

بنابراین مالکان خودرو‌های سواری باید برای حصول اطمینان از صحت عملکرد کارت سوخت خود تا آخر سال 1401، حداقل یک بار سوخت‌گیری انجام دهند تا کارت سوخت آن‌ها باطل نگردد.

اگر جایگاهی کارت آزاد داشته باشد، ارائه می‌دهد

خرداد 1401: اسداله قلی‌زاده، رئیس صنف جایگاه‌داران کشور، عنوان کرد که در حال حاضر همه جایگاه‌ها کارت سوخت آزاد ندارند. البته مسئولان ادعا می‌کنند که این به معنای حذف کامل کارت‌های آزاد جایگاه‌داران نخواهد بود.

وی همچنین به طرح‌هایی که تاکنون اجرا شده (مانند افزایش قیمت سوخت، الزام استفاده از کارت‌های شخصی و ...) اشاره کرد و افزود که بیش‌ترین آسیب حاصل از آن‌ها برای جایگاه‌های سوخت است. میزان حق‌العمل جایگاه‌ها برای فروش گازوئیل بسیار کم‌تر از حق‌العمل بنزین است؛ بنابراین سبب زیان می‌شود.

وی معتقد است که مسئولان باید قبل از تدوین طرح‌ها نظر بخش خصوصی را جویا شوند. آقای قلی‌زاده خاطرنشان کرد جایگاه‌هایی که کارت آزاد بنزین دارند، آن را بدون محدودیت ارائه می‌دهند.‌ جمع‌آوری این کارت‌ها نیز تنها از طریق سامانه هوشمند امکان‌پذیر است.

صدور کارت المثنی از 8 آذر؛ موتورسواران منتظر بمانند!

آذر 1400: آقای رضایی (مدیر سامانه هوشمند سوخت) ضمن اشاره به وجود سرویس مشترک مابین وزارت نفت و پلیس راهور، گفته که بعد از حمله سایبری به سامانه سوخت کشور در آبانماه 1400، جهت حفظ امنیت دو طرف، این سرویس قطع شده بود. اما حالا این سرویس مشترک بعد از ایمن‌سازی، از تاریخ 8 آذرماه 1400 مجددا در دسترس قرار گرفته و لذا امکان صدور کارت سوخت المثنی نیز فراهم شده است. 

بنابراین تمامی دارندگان خودروهای نفت‌گازسوز، خودروهای بنزینی عمومی و سایر خودروهای شخصی می‌توانند برای درخواست صدور کارت سوخت جدید، به دفاتر پلیس+10 مراجعه کنند. البته دارندگان موتورسیکلت باید اندکی منتظر بمانند چراکه سرویس آنها از هفته آینده، فعال خواهد شد.

طبق آخرین آمارها، روزانه حدود 5 الی 10 هزار مراجعه به دفاتر پلیس+10 برای دریافت کارت سوخت المثنی در سراسر کشور وجود دارد.

زمان تقریبی صدور کارت سوخت المثنی

اسفند 1399: خانم کاهی (سخنگوی شرکت ملی پخش) ضمن اشاره به اینکه صدور کارت سوخت المثنی حدود 45 تا 60 روز زمان می‌برد، گفته که میزان صدور کارت سوخت، تاکنون معادل دوبرابر تعداد کل خودروها و موتورسیکلت‌های کشور بوده است. اما علی‌رغم این موضوع، هنوز هم فرآیند صدور کارت هوشمند سوخت ادامه داشته و هیچ کمبودی در این زمینه، نیست.

خانم کاهی همچنین از آنهایی که کارت سوخت‌شان مفقود شده، خواسته که به دفاتر پلیس+10 بروند و دوباره برای ثبت نام کارت سوخت المثنی، اقدام کنند.

پیامک‌های جعلی کارت سوخت

اسفند 99 | شرکت ملی بخش، طی اطلاعیه‌ای که در تاریخ 5 اسفندماه منتشر کرده، درباره دریافت پیامک‌های جعلی کارت سوخت و پیامک‌های نامعتبر درباره میزان سهمیه بنزین، به مالکان خودروهای شخصی هشدار داده است.

طبق این اطلاعیه، هرگونه اطلاع‌رسانی درباره سهمیه سوخت از طریق سایت شرکت ملی پخش به نشانی niopdc.ir انجام می‌شود. همچنین مرکز تماس شرکت ملی پخش به شماره تلفن 09627 آماده پاسخگویی به امور مشتریان درباره کارت سوخت و سهمیه سوخت است و به غیر از این دو روش، هیچ کانال ارتباطی دیگری وجود نداشته و مورد تایید نیست.

شرکت ملی پخش از شهروندان خواسته که مراقب پیامک‌های جعلی باشند و از ارائه هرگونه اطلاعات شخصی، اطلاعات بانکی و همچنین پرداخت وجه به آدرس‌های نامعتبر و جعلی، خودداری کنند.


خواندنی‌های جالب:

»» آخرین اخبار سهمیه بندی بنزین

»» نحوه تبدیل خودروهای بنزینی به دوگانه‌سوز


افزایش صدور ماهیانه کارت سوخت

آبان 99 | خانم کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش، خبر داده که علی رغم شیوع کرونا و کاهش 50 درصدی نیروی انسانی، هم اکنون هیچ مشکلی در صدور کارت سوخت وجود ندارد. درحال حاضر، ماهیانه 150 تا 200 هزار ثبت نام جدید کارت سوخت وجود دارد اما خوشبختانه میزان صدور ماهیانه معادل 250 تا 300 هزار کارت سوخت است.

خانم کاهی همچنین گفته که سهمیه بنزین خودروها از زمان صدور کارت، ذخیره شده و مالکان خودرو در صورت وجود تاخیر در تحویل گرفتن کارت سوخت، نباید نگران از دست دادن سهمیه بنزین باشند.

تکلیف کارت سوخت بعد از معامله خودرو

تیر 99 | کارت سوخت براساس شماره شناسایی یا همان VIN وسیله نقلیه صادر می‌شود نه براساس مالک وسیله. بنابراین اگر وسیله نقلیه کارکرده‌ای خریده‌اید که کارت سوختش «بنام مالک قبلی است»، نیازی به ثبت نام مجدد ندارید و می‌توانید از همان کارت سوخت قدیمی، استفاده کنید. 

البته در صورت ثبت نام مجدد و درخواست کارت سوخت المثنی، اتفاق خاصی نخواهد افتاد و فقط کارت فعلی‌تان باطل شده و کارت المثنی جدید، صادر می‌شود.


آنهایی که کارت سوخت خودرو یا موتورشان را گم کرده‌اند و آنهایی که به هر دلیلی، کارت هوشمند سوخت ندارند، باید برای ثبت نام کارت سوخت المثنی اقدام کنند. باما همراه باشید تا همه چیز را درباره ثبت نام کارت سوخت و مدارک لازم برای ثبت نام کارت سوخت، بدانید.

ثبت نام کارت سوخت خودرو نو

مالکان خودروهای نوشماره یا صفر کیلومتر، نیازی به انجام ثبت نام کارت سوخت ندارند چراکه کارت آنها بصورت اتوماتیک و توسط پلیس راهور صادر شده و برای شرکت پست ارسال می‌شود. به همین دلیل، این مالکان فقط باید مراحل استعلام و پیگیری کارت سوخت از پست را انجام دهند.

ثبت نام کارت سوخت المثنی

اگر برای وسایل نقلیه، مجددا کارت سوخت صادر شود، به کارت جدید، اصطلاحا کارت سوخت المثنی می‌گوییم.

گم شدن کارت سوخت، صدمه دیدن کارت و عدم تحویل کارت به خریدار در زمان معامله، از مهم‌ترین دلایلی هستند که مالکان وسایل نقلیه را مجبور به ثبت نام کارت سوخت المثنی می‌کند.

ثبت نام اینترنتی کارت سوخت

ثبت نام کارت سوخت خودرو و موتورسیکلت فقط و فقط از طریق «مراجعه حضوری» به مراکز پلیس+10 امکان پذیر است. بنابراین هیچگونه سایتی برای ثبت نام اینترنتی کارت سوخت، وجود ندارد.

سامانه کارت سوخت

تنها مرجع اطلاع رسانی درباره اخبار و اطلاعیه‌های رسمی مربوط به کارت هوشمند سوخت، سایت شرکتی ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به نشانی niopdc.ir است. 

مهلت ثبت نام کارت هوشمند سوخت

برای ثبت نام کارت سوخت یا دریافت آن، هیچ مهلت قانونی وجود ندارد. 

مدارک ثبت نام کارت سوخت

در زمان مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+10، باید مدارک زیر را جهت ثبت نام کارت سوخت المثنی، به همراه داشته باشید:

1- حضور مالک وسیله نقلیه یا نماینده قانونی مالک (صرفا با ارائه وکالتنامه محضری که عبارت «کارت سوخت» در آن درج شده باشد)
2- مدارک احراز هویت مالک (شناسنامه، کارت ملی)
3- مدارک شناسایی وسیله نقلیه (کارت شناسایی یا سند یا بنچاق)
4- بیمه نامه وسیله نقلیه
5- شماره تلفن همراه (باید به نام مالک باشد)
6- 
آدرس و کد پستی مالک
7- 
واریز فیش نقدی جهت ثبت نام به حساب شرکت ملی پخش

همچنین افراد حقوقی، با داشتن معرفی نامه رسمی از سازمان و مدارک شناسایی، امکان ثبت نام دارند.

ثبت نام کارت سوخت خودروهای لیزینگی

خودروهای لیزینگی یا خودروهای اجاره به شرط تملیک، صرفا با داشتن «کارت خودرو»، امکان ثبت نام کارت سوخت المثنی را دارند.

ثبت نام کارت سوخت خودروهای قولنامه ای

مالکان خودرو یا موتورسیکلت‌های قولنامه‌ای صرفا با ارائه «اسناد اصلی نقل و انتقال وسیله نقلیه»، امکان ثبت نام و دریافت کارت سوخت هوشمند را دارند.

ثبت نام کارت سوخت خودروهای پلاک قدیمی

1- خودروهای پلاک قدیمی، به هیچ وجه کارت سوخت المثنی نمی‌گیرند مگر آنکه پلاک قدیمی‌شان را تعویض کنند.

2- در برخی موارد خاص، ممکن است کارت سوخت به خودروهای پلاک قدیمی نیز تعلق بگیرد. به همین دلیل، اطلاعات دقیق‌تر را باید از دفاتر پلیس+10 بگیرید.

ثبت نام کارت سوخت وسایل نقلیه فرسوده

هر وسیله نقلیه‌ای که در سن فرسودگی باشد، دیگر امکان دریافت کارت سوخت نداشته و باید از سهمیه بنزین آزاد، استفاده کند. سن فرسودگی وسایل نقلیه عبارتند از:

  • سواری شخصی: 25 سال
  • سواری دولتی: 15 سال
  • تاکسی سواری و ون: 10 سال
  • مینی بوس و میدل بوس: 15 سال
  • اتوبوس شهری: 10 سال
  • اتوبوس برون شهری: 15 سال
  • کامیون و کشنده: 25 سال
  • وانت بار: 15 سال
  • موتورسیکلت: 10 سال
  • سایر وسایل نقلیه: 25 سال

ثبت نام کارت سوخت خودروهای تعویض پلاکی

مالکان خودروهای تعویض پلاکی که هنوز «کارت خودرو» دریافت نکرده‌اند، با استفاده از کد 16 رقمی شناسایی خودرو (VIN) مندرج در «شناسنامه مالکیت خودرو»، امکان ثبت نام برای دریافت کارت سوخت المثنی را دارند.

ثبت نام مالکانی که چند وسیله دارند

این افراد باید در ازای هر دستگاه خودرو یا موتورسیکلت خود، تمامی مراحل ثبت نام را دوباره انجام دهند.

ثبت نام کارت سوخت موتورسیکلت

همان مدارک، شرایط و قوانینی که برای صاحبان خودروها گفتیم، برای صاحبان موتورسیکلت‌ها نیز صادق است و تفاوتی ندارد. تنها نکته مهم درباره موتورسیکلت‌ها این است که نباید بالای 10 سال سن داشته باشند چراکه به عنوان وسیله نقلیه فرسوده شناخته شده و کارت سوخت نمی‌گیرند. 

شماره تلفن پیگیری کارت سوخت

اگر به هر دلیلی موفق به رهگیری کارت سوخت نشدید، با شماره تلفن‌های زیر تماس بگیرید و از آنها راهنمایی بخواهید:

1- شماره تلفن 81240514 یا 88885347 پلیس ناجا (برای پیگیری صدور کارت سوخت)

2- شماره تلفن 84470000 شرکت پست (برای پیگیری ارسال کارت سوخت)

3- شماره تلفن 09627 شرکت ملی پخش (برای هرگونه سوال درباره کارت سوخت)


اخبار بنزین در ایران

مهم‌ترین اخبار سهمیه بنزین، شامل زمان واریز سهمیه ماهانه بنزین، قیمت جدید بنزین، میزان مصرف سوخت در ایران و آمار مصرف سالانه بنزین را در مقالات زیر بخوانید:

اخبار سهمیه سوخت خودرو

مهم‌ترین اخبار سهمیه بندی سوخت، شامل خبرهای جدید سهمیه سوخت تاکسی بنزینی و سهیمه تاکسی دوگانه‌سوز، سهمیه سوخت وانت‌بارها و همچنین سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی را در مقالات منتخب زیر مطالعه کنید:

اخبار کارت هوشمند سوخت

برای اطلاع از چگونگی ثبت نام کارت سوخت المثنی، مدارک لازم برای ثبت نام کارت سوخت خودرو، نحوه پیگیری کارت سوخت ماشین، پیگیری کارت سوخت موتورسیکلت، استعلام کارت سوخت از شرکت پست و همچنین جهت اطلاع از چگونگی دریافت رمز کارت سوخت، نحوه تغییر رمز کارت و مراحل بازیابی رمز کارت سوخت در صورت فراموشی، مقالات منتخب زیر را مطالعه کنید:

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

68 دیدگاه

Naser7860(669 روز پیش)

سلام من موتورم مدل ۸۷هستش وپلاک ملی اول اینکه بیمش کنم بهم میدن کارت سوخت یا نه قبلا داشته ودزدیدن حتی میدونم کی دزدیده ولی ثابت نمیتونم بکنم چون رمزشو داره واستفاده میکنه میخام بدونم اگه نمیتونم المثنی بگیرم حداقل بسوزونمش که همون اقادزده هم نتونه استفادش کنه

Moahmab(701 روز پیش)

سلام موتور مدل پایین دارم میتونم کارت سوختشو ثبت نام کنم بیاد مدل ۸۶

Poriya(787 روز پیش)

موتورم مدل ۸۷ کارت سوخت نداره هیچ جوره نمیدن ؟

esis1084(795 روز پیش)

سلام ۵سال پیش یه سمند دوگانه کارخانه خریدم مدل ۹۱میباشد از اون شخصی هم که خریدم اونم گفت کارت سوختش چند سال پیش خراب شده ولی الان اقدام کردم واسه کارت سوخت .فقط خواستم بدونم اگه کارتم صادر بشه چقدر بنزین داره؟مرسی

Mehdimehri(910 روز پیش)

چطورثبت نام کنیم

mhmadspayo(986 روز پیش)

سلام خودروی من بنزینی وکارت سوخت المثنی سی ان جی آمده چکار کنم با تشکر

ha3an(1023 روز پیش)

سلام وقت بخیر روشی نیست که به غیر از رفتن در پلیس +10 ثبت نام کارت سوخت موتور کرد

7182Mohammad(1042 روز پیش)

سلام اگر من موتورم رویکماه بیمه کنم برای کارت سوخت اقدام کنم کارت سوخت میدن؟

صبا63(1051 روز پیش)

سلام ماشین صفر رو بهمن تحویل گرفتم کارت سوختش تازه اردیبهشت میاد,این چهار ماه رو داخلش داره,یا نه فقط این ماه شارژ میشه داخلش ؟؟

معراجی(1217 روز پیش)

سلام وی ای ان کارت موتورهای جدید را چطور پیامک کنیم . هر جور میفرستم جواب میده متن ارسالی صحیح نمی باشد

مرتضی هستم! (1182 روز پیش)

برای موتورسیکلت: ابتدا حرف M، سپس ستاره، سپس شماره VIN. اما اگه نتیجه نگرفتید از سایت epolice.ir باید استعلام بگیرید

Show More