شرایط فروش کیان موتور مهر 1400

آقای صرافی (مدیر فروش و بازاریابی کیان موتور) در نشست خبری خود در تاریخ 20 مهرماه 1400 که با حضور معاون مدیرعامل شرکت دایون (Dayun) برگزار شده بود، رسما تایید کرد که کیان موتور با شاسی‌بلند 7 نفره دایون Y5 دوباره به بازار خودرو ایران برگشته است.

کیان موتور و دایون

محصولات دایون قرار است در کارخانه خودروسازی ایلیا به تولید برسند اما فروش آنها و همچنین خدمات پس از فروش آنها توسط کیان موتور انجام می‌شود. همچنین مدیران شرکت دایون تاکید کرده‌اند که همکاری فودای با خودروسازی سایپا (برای تولید لندفورت در ایران) و همچنین تولید پیکاپ دایون V5 توسط خودروسازی مکث موتور، تاثیری در تولید دایون Y5 نخواهند داشت. ضمن اینکه این شرکت چینی، خودروسازی ایلیا را به عنوان نماینده رسمی خود در ایران معرفی کرده است.

کارخانه خودروسازی ایلیا ظرفیت تولید اسمی 15 هزار دستگاه را در سال دارد اما طبق برنامه‌ریزی کیان موتور، تا پایان سال 1401 تنها توانایی تولید 6 هزار دستگاه از دایون را با داخلی سازی 25 درصدی خواهد داشت.

کیان موتور و بورگوارد

محصولات بورگوارد (Borgward) را نخستین‌بار در پاییز 1396 و در نمایشگاه خودرو تهران از نزدیک دیدیم. بورگوارد، که با نمایندگی کیان موتور وارنا به ایران آمده بود، دو کراس‌اور کاملا جدیدش را به ایران آورد و در آینده‌ قرار بود سایر محصولات بورگوارد را هم به ایران بیاورد اما بدلیل تحریم‌های صنعت خودرو در اوایل سال 1397، فعالیت‌هایش در ایران، متوقف شد.

کراس‌اورهای بورگوارد در سال 1396 و با محدوده قیمتی بین 200 تا 300 میلیون تومان به ایران آمدند؛ ارزان‌ترین مدل بورگوارد BX5 بود که در سگمنت کامپکت‌هاست و باید با خودروهایی مانند هیوندای توسان TL، کیا اسپورتیج QM، ام‌جی RX5 و دی‌اس 6 مقایسه شود. گران‌ترین مدل نیز بورگوارد BX7 بود که در گروه کراس‌اورهای سایزمتوسط جای گرفته و سودای رقابت با مدل‌های محبوبی نظیر فولکس تیگوان، رنو کولئوس 2018، هیوندای سانتافه DM، نیسان ایکس‌تریل 2018 و حتی دی‌اس 7 کراس‌بک را در سر داشت.

اولین شرایط فروش بورگوارد در اسفندماه 1396 اعلام شد. سپس در اوایل بهار 1397 نیز دوره دوم فروش این کراس‌اورهای لوکس شروع شد ولی بعد از آن تاریخ، بورگوراد از ایران رفت اما شرکت کیان موتور برخلاف کثر شرکت‌های ایرانی که نمایندگی خودروسازان خارجی را داشتند، توانستند در آن دوره زمانی، همه خریداران را به خودروهای‌شان برساند.

نویسنده : مرتضی برجسته